|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/10/10: قرار بود فرداي حادثه كل شركت ترابري تغيير كند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4270 10/10/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


قرار بود فرداي حادثه كل شركت ترابري تغيير كند
رييس دانشگاه آزاد در تلويزيون مدعي شد


گروه اجتماعي- روز يكشنبه هم محوطه واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي شاهد حضور دانشجويان معترض بود. 5 روز پس از حادثه واژگوني اتوبوس حامل دانشجويان اين دانشگاه و كشته شدن 10 سرنشين آن، دانشجويان دانشگاه آزاد همچنان به دنبال جواب مي گردند. رييس دانشگاه آزاد و دادستان كل كشور و دادستان تهران هم روز گذشته در جمع اين دانشجويان حاضر شدند.

تعداد دانشجويان كم شده. تصاويري كه از دانشگاه آزاد مي رسيد، نشان مي داد كه ديگر از آن چند صد نفري كه روز شنبه دست به تجمع زده و خواستار استعفاي علي اكبر ولايتي و پاسخگويي مسوولان شده بودند، خبري نيست. اما حضور همان تعداد باقيمانده از دانشجويان هم كمك كرد تا موضوع حادثه علوم و تحقيقات فراموش نشود. دانشجويان حاضر عكس و فيلم هاي خود را روانه شبكه هاي اجتماعي كردند و در اين ميان شايعه اي مبني بر برخورد اتومبيل حامل مهدي طهرانچي، رييس دانشگاه آزاد با دو نفر از دانشجويان هم خيلي سريع منتشر شد. شايعه اي كه البته تكذيب آن هم به همان سرعت از راه رسيد اما گويا كاربران شبكه هاي اجتماعي آمادگي بيشتري براي باور اين تصادف داشتند. فيلمي كه از اين حادثه منتشر شد، در واقع حركت خودرويي سفيدرنگ بود كه با سرعت داشت به سمت يكي از ساختمان هاي دانشگاه حركت مي كرد اما يكي از دانشجويان حاضر در تجمع به ايسنا گفته است كه كسي طهرانچي را در اين اتومبيل نديده است و احتمالا يكي از كارمندان بوده كه سعي داشته از ميان دانشجويان كه جلوي حركت خودروها را مي گرفتند، عبور كند. ايسنا از قول اين دانشجو نوشته: «حاضر نشدن مسوولان روز گذشته در جمع دانشجويان و عدم عذرخواهي آنها، دانشجويان را بيشتر عصباني كرده است.» پس از تكذيب برخورد خودروي طهرانچي با دانشجويان، عكس هايي از حضور او در تجمع معترضان منتشر شد. روز گذشته همچنين منتظري، دادستان كل كشور و دولت آبادي، دادستان تهران در جمع دانشجويان دانشگاه علوم و تحقيقات تهران حاضر شدند. در فيلمي كه از حضور منتظري در جمع دانشجويان منتشر شده يكي از دانشجويان خطاب به او مي گويد: «در تجمع روز شنبه يكي از مسوولان دانشگاه آمده و به ما مي گويد حق با مشتري است! اتوبوس هاي قديمي را رنگ زده اند و شسته اند و مي گويند اتوبوس نو خريده ايم. شما را به خدايي كه مي پرستيد قسم بخوريد كه راست مي گوييد.» دادستان به دانشجويان گفت كه دادستان تهران ماموريت داده است تا مقصران شناخته شوند و اضافه كرد: «آن مقداري كه در حوزه وظيفه ماست، مطمئن باشيد در حمايت از دانشجويان جان باخته و مصدوم، وظيفه خود را كامل انجام مي دهيم و از شما مي خواهيم آرامش خود را حفظ كنيد و مطمئن باشيد در حمايت از شما و ساير دانشجويان تا آخر ايستاده ايم و ماجرا را پيگيري مي كنيم. مطمئن باشيد بر روند كارهاي ايمن سازي كه در اينجا بايد انجام شود نظارت خواهم كرد، از اتوبوس تا مسير و ايمني دانشجويان.» او از دانشجويان خواست نماينده اي براي ارتباط با دادستاني مشخص كنند. اينجا بود كه يكي از دانشجويان خواستار تشكيل شوراي صنفي در دانشگاه شد تا بتوانند بر كل مسائل مرتبط با دانشجويان نظارت داشته باشند.

طهرانچي: جرات عذرخواهي دارم اما...

پس از حضور مهدي طهرانچي در جمع دانشجويان معترض، ويدئويي از او منتشر شد كه مي گفت جرات عذرخواهي دارد اما از مسوولان سابق دانشگاه آزاد مي خواست كه پاسخگو باشند: «من جرات دارم عذرخواهي كنم ولي بايد كساني كه 30 سال اينجا جاده كشيدند (جواب بدهند) كساني كه 46 ميليارد تله كابين زدند و مي خواستند آن را 25 ساله به يك شركت گردشگري كه يك روزه ايجاد شده، اجاره دهند. صداي شان را بلند مي كنند و مي گويند اين تله كابين را براي بچه ها ساخته بوديم. ما قرار نيست به بچه ها دروغ بگوييم. بچه هاي ما هستند، قرار نيست دروغ بگوييم.»

شب گذشته مهدي طهرانچي در بخش گفت وگوي خبري شبكه يك تلويزيون حاضر شد تا در مورد ديدارش با دانشجويان و پيگيري هاي دانشگاه آزاد در مورد حادثه توضيح دهد. او در اين گفت وگوي تلويزيوني گفت كه پس از ديدار سه ساعته در واحد علوم و تحقيقات و آگاهي دانشجويان از اين موضوع كه از زمان ورود دكتر ولايتي و تيم همراهش همه تلاش براي شفافيت مالي دانشگاه و در اولويت قرار گرفتن دانشجويان انجام شده، فضاي خوبي بين آنها ايجاد شده است. نكته جالب توجه در صحبت هاي طهرانچي اين بود كه مدعي شد تمامي قراردادها و مناقصه هاي دانشگاه از جمله سيستم ترابري در حال بازنگري و تغيير بوده اند: «در چند ماه اخير پيگيري كرده بوديم؛ اقدامات قانوني را تا 6 آذر (روز حادثه) انجام داده بوديم و فرداي حادثه كل شركت ترابري قرار بود جايگزين شود.» او پس از اين صحبت ها سرعت رسيدگي به اين حادثه از سوي دانشگاه آزاد را در كشور بي سابقه خواند: «فكر مي كنم اين رسيدگي در تاريخ كشور عزيز ما بي سابقه باشد و اين خاصيت دانشگاه است كه پاسخگو است؛ يك روز پس از سانحه. ظرف 5 ساعت ابعاد حادثه را دقيق بررسي كرديم. از لحظه اول با دادستاني هماهنگ بوديم اما اقدامات مان را محدود به دستورات قوه قضاييه نكرديم و با سفارش دكتر ولايتي قرار شد كه دقيق و سريع پاسخگو باشيم. يك روز پس از سانحه قرارداد و كساني كه قصور كرده بودند، بررسي شدند. از پيمانكاري كه در ابتداي سال انتخاب شده بود تا مديران وقت كه ملاحظات دقيق را در انتخاب پيمانكار بايد رعايت مي كردند.»

او با اشاره به اينكه دانشگاه آزاد در سراسر كشور 440 واحد و يك ميليون و 320 هزار دانشجو دارد، اعلام كرد كه ظرف 5 روز گذشته علاوه بر اينكه تمامي بررسي ها براي نصب گاردريل و سرعت گير در واحد علوم و تحقيقات انجام شده، گفت: «در اين 5 روز بعد از حادثه همكاران ما هيچ تعطيلي نداشتند و به فكر ايمن كردن و عدم تكرار واقعه بودند. براي همين براي تمامي واحدهاي دانشگاه آزاد دستورالعمل هاي جديدي تبيين شد.»

قرار بود فرداي حادثه كل شركت ترابري تغيير كند


 روزنامه اعتماد، شماره 4270 به تاريخ 10/10/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد مقداري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 59)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است