|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: شهر تهران را چگونه بايد اداره كرد؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
شهر تهران را چگونه بايد اداره كرد؟


نويسنده: دكتر حسين ايماني جاجرمي

نشست دكتر حناچي شهردار تهران با تعدادي از شهرداران پيشين پايتخت همراه با طرح پرسش مهمي از سوي شهردار بوده است: «اگر جاي من بوديد، چگونه تهران را اداره مي كرديد؟» البته اعضاي جلسه قبلا جاي شهردار بوده اند و نحوه پاسخ آنها به اين پرسش، كارنامه اي است كه بد يا خوب از خود به جا گذاشته اند. شايد شهرداران پيشين بتوانند از فرصت هاي از دست رفته و كارهايي كه با رفتن آنها ناتمام ماند نكاتي را بگويند و توصيه هايي هم براي برخي كارها داشته باشند اما اگر از شهروندان تهراني در اين زمينه پرسش شود، به احتمال زياد به موضوعات و مسائلي اشاره خواهند كرد كه تمامي شهرداران پيشين، حتي شهرداران پيش از انقلاب هم از عهده آنها برنيامدند و به قول معروف در برابرشان سپر انداختند. در اين نوشتار مروري بر اين مسائل خواهيم كرد و در پايان هم اشاره به مدل مناسب اداره پايتخت. من در يادداشت هايي تعدادي از مهمترين مسائل تهران را كه مقابل شهردار خواهند بود مانند يافتن منابع درآمدي پايدار، اهميت حل مسائل شهر تهران در قالب مجموعه شهري تهران يا منطقه ابر شهر تهران، تاب آوري شهري و اهميت بازسازي سرمايه اجتماعي شهرداري را طرح كرده ام و در اين يادداشت تلاش مي كنم تعداد ديگري از مسائل تهران را بيان كنم. پيش از آن جالب است كه بدانيم مرور تاريخ تهران نشان مي دهد كه عموما حل مشكلات اين شهر از سوي حاكمان وقت در قالب تغييرات كالبدي و به شكل پروژه اي صورت گرفته است. چند مثال در اين زمينه مي تواند گويا باشد: تخريب حصار طهماسبي و ساخت حصار جديد در عهد ناصرالدين شاه قاجار به تاريخ 1246 خورشيدي، تخريب حصار ناصري و دروازه هاي پايتخت در سال 1311 به دست كفيل وقت بلديه تهران، پروژه جاه طلبانه و ناكام مانده ساخت شهستان پهلوي به عنوان مركز اداري جديد پايتخت در دهه 1350 در تپه هاي عباس آباد، و بالاخره تكميل شبكه بزرگراهي، دو طبقه كردن اتوبان صدر و به زير ساخت و ساز شديد بردن زمين هاي ذخيره منطقه 22 در دوران اخير و البته پروژه ناكام مونوريل تهران. انصاف حكم مي كند به احداث شبكه مترو به عنوان يك دستاورد موفق هم در تهران اشاره كرد كه توانست بخشي از مشكلات رفت و آمد در تهران و حومه را حل كند و اتفاقا توفيق آن نشان مي دهد كه اگر مشكلات به درستي شناسايي شوند و دانش محلي با دانش بين المللي تلفيق و همكار شوند و با حمايت دولت مي توان به كاهش مشكلات پايتخت اميدوار بود. 

با وجود اين  تداوم ابر چالش هاي تهران مانند شكست طرح هاي جامع تهيه شده براي آن از اولين اش كه محصول دست فرمانفرمائيان و گروئن بود تا آخرينش كه وعده برنامه ريزي راهبردي مي داد، شكل گيري شبه- منطقه شهري تهران-كرج و تشديد مشكلات تهران و مراكز سكونتگاهي اطراف آن، استمرار مهاجرت جمعيت از مناطق پيراموني به منطقه تهران و افزايش فشار بر زيرساخت ها و خدمات شهري چون حمل و نقل عمومي، نشان مي دهد موضوعاتي اساسي تري هستند كه نگاه پروژه مبناي توانايي شناسايي و حل آنها را ندارد و تا آن موضوعات به سامان نرسند، نمي توان چندان اميدي به حل مشكلات پايتخت در زماني نزديك داشت.  يكي از مشكلات تهران اين است كه حقوق مردم ساكن در آن شناسايي، تعريف و به رسميت شناخته نشده است. شهرهاي توسعه يافته سندي به نام «منشور شهر» يا City Charter دارند كه مانند قانون اساسي شهر است و حقوق و وظايف شهروندي و مسئوليت هاي حكومت شهري در آن منشور آمده؛ ما هنوز چنين چيزي نداريم و حقوق شهروندان معلوم نيست. به عبارت ديگر مشخص نيست كه حقوق شهروندان چيست؟ و شهروند چنين حقوقي را با فرض وجود بايد از چه كسي و نهادي مطالبه كند. شهر بين دستگاه هاي مختلف تكه و پاره شده و شهرداري و شورا تمام مسئوليت شهر را بر عهده ندارند. در چنين وضعيتي مردم در ميان چرخ دنده هايي كه با هم هماهنگ نيستند له مي شوند. تا زماني كه تكليف حقوق مردم و حق آنها به شهر مشخص نشود، نمي توان انتظار داشت كه شهروندان در مواقع نياز به ياري شهرشان برخيزند.

تهران مسائلي دارد كه زندگي را براي مردم سخت مي كند. شهر برنامه ريزي درستي ندارد. رشد سكونتگاه ها بر اساس برنامه ريزي قبلي نبوده و زيرساخت ها با جمعيت تناسب ندارد. فاصله و تاخيري كه بين خدمات و اسكان وجود دارد هميشه موجب نارضايتي است. تمام اينها قابل حل بود اگر مي پذيرفتيم سازمان قدرتمندي تهران را اداره مي كرد. امروز نظم شهر از بين رفته و تهران به يك كارگاه بزرگ تبديل شده و هر كسي و مقامي، بويژه در حوزه ساخت و ساز، تقريبا هر كاري كه دلش خواسته، با پرداخت پول، انجام داده، وضعيتي كه در مخيله ليبراليستي ترين نظام هاي اداره شهر هم نمي گنجيد، ولي مساله اين است كه همه چيز را نمي توان با پول خريد، مدنيت، احترام به قانون و نوعدوستي از اين دسته مسائل هستند. اين بي نظمي به زندگي اجتماعي نيز سرايت كرده است. اساس يك شهر مدرن نظم داشتن و منطقي بودن است. شهر تقريبا قابليت مديريت خود را از دست داده است و شهردار به عنوان بالاترين مقامي رسمي محلي، شهر را اداره نمي كند. ده ها و صدها بازيگر مختلف داخل شهر وجود دارند. از سازمان هاي دولتي و شبه دولتي گرفته تا آدم هاي عادي چون موتور سواران، كه از شهر بدون هيچ برنامه ريزي قبلي و هماهنگي منافع مي گيرند اما خدمتي به آن نمي رسانند. وقتي در شهري منافع خرد جايگزين منافع عمومي شود چنين وضعيت آشفته و بي نظمي پيش خواهد آمد.  از همين رو اولين اقدامي كه به شهردار مي توان توصيه كرد اين است كه در پرتو نگاه حق مبنا، تكليف اداره شهر را روشن كند و مسئوليت كامل اداره امور محلي را برعهده گيرد و با اتكا به قانون و حمايت شهروندان و مقامات دولتي آگاه، انضباط و نظم را بر جريان اداره شهر حاكم سازد و بالاترين اولويت براي او حقوق عمومي مردم باشد.


*استاد دانشگاهشهر تهران را چگونه بايد اداره كرد؟


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار
    آثار ديگري از "دكتر حسين ايماني جاجرمي"

  پرسش هايي از آقاي قاليباف
دكتر حسين ايماني جاجرمي، اعتماد 29/11/97
مشاهده متن    
  مديريت شهري در آينه افكار عمومي
دكتر حسين ايماني جاجرمي، دنياي اقتصاد 17/11/97
مشاهده متن    
  راه دشوار شهردار تهران
دكتر حسين ايماني جاجرمي، ايران 23/8/97
مشاهده متن    
  شوراي پنجم و درس گذشته
دكتر حسين ايماني جاجرمي، اعتماد 22/8/97
مشاهده متن    
  معيارهاي سنجش كيفي
دكتر حسين ايماني جاجرمي، دنياي اقتصاد 9/8/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 170، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است