|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: كي روش راه بردن ژاپن و عربستان را بلد است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 23 (ورزشي) > متن
 
      


كي روش راه بردن ژاپن و عربستان را بلد است
گفت و گوي «ايران» با محمد تقوي، سرمربي تراكتورسازي

نويسنده: حامد جيرودي

دژاگه يكي از 5 بازيكن برتر تاريخ فوتبال ايران است/ متاسفم احترام در بالاترين سطح فوتبال ايران رعايت نمي شود

محمد تقوي جزو مربيان ايراني است كه فوتبال را علمي و تخصصي دنبال كرده و حرف هاي قابل تاملي در اين باره دارد. بازي هاي تيم ملي در جام ملت هاي آسيا، باعث شد تا پاي صحبت هاي اين بازيكن دهه 60  و 70 فوتبال ايران و استقلال برويم. سرمربي حال حاضر تراكتورسازي در گفت وگويي كه با خبرنگار «ايران» داشت، نظرات خود را درخصوص تيم ملي، تراكتورسازي و فوتبال ايران مطرح كرد.

درخصوص شروع خوب تيم ملي در جام ملت ها و پيروزي 5 بر صفر مقابل يمن، چه نظري داريد؟

نمي توانيم بازي با يمن را ملاك و معيار فوتبال ايران قرار دهيم. نه مي توانيم بگوييم برد خيلي با ارزشي بوده و نه مي توانيم بگوييم يمن تيم ضعيفي است. اين برد را نه كمرنگ و نه پررنگ كنيم. فاصله فوتبال ايران با يمن به اندازه 5 گل هست. البته نمي خواهيم ارزش كار بازيكنان را پايين بياوريم و تلاش شان قابل تقدير است.

مهدي طارمي 2 گل زد و يك گل هم سردار آزمون و سامان قدوس. يك گل هم اشكان دژاگه زد كه بازيكن شما در تراكتورسازي است.

من فقط همين يك گل را ديدم. چون اشكان بازيكن تيم خودم است! (مي خندد). از گلزني و آمادگي اشكان خيلي خوشحالم. اوايل خيلي تحت فشار بودم كه چرا اشكان تعويض نمي شود؟ من اعتقاد داشتم او فقط نيازمند اين است كه بازي كند. چون در چند سال اخير مصدوم بود و به اين نياز داشت در چند بازي 90 دقيقه بازي كند تا هم از لحاظ رواني و هم از لحاظ بدني به آمادگي لازم برسد. بدون ترديد اشكان يكي از بهترين بازيكنان تاريخ فوتبال ايران است و اگر بخواهم 5 بازيكن برتر تاريخ فوتبال ايران را نام ببرم، اشكان يكي از آنهاست. او هر زمان و تحت هر شرايطي كه به ميدان رفته، يكي از بهترين بازيكنان تراكتورسازي بوده و من با آناليز اين موضوع را ثابت مي كنم.

اما دژاگه در بازي جام حذفي ابتداي فصل مقابل صنعت نفت آبادان، به تعويض خود توسط جان توشاك واكنش نشان داد. اين براي خيلي ها تعجب برانگيز بود.

اشكان به تعويض خود واكنش نشان نداد و من نمي توانم توضيح بدهم، چون يك موضوع شخصي است. اشكان مثل هر بازيكن ديگري در دنيا، ممكن است نسبت به تعويضش سوالي داشته باشد كه اين طبيعي است. سوالش هم معمولي بود. او كلمه اي را به كار برد كه در زبان انگليسي، يك كلمه متداول است كه اگر بخواهيم در بدترين حالت آن را ترجمه كنيم، باز يك اصطلاح مودبانه است. اما اعتقاد دارم واكنشي كه گرفته شد، واكنش بدي بود و آن اتفاق نبايد مي افتاد. بعضي مواقع، مربيان مي گويند بازيكن حرف زد بايد گردنش را بزنيم ولي يكسري مربيان ديگر مي گويند بايد بازيكن را درك كنيم و اگر قرار است تنبيهي هم انجام شود، بعدا انجام شود تا تنشي به وجود نيايد و در كل به نظر من، اشكان در آن موضوع تقصيري نداشت.

برگرديم به تيم ملي! احسان حاج صفي ديگر بازيكن تراكتورسازي در بازي با يمن در دفاع چپ به ميدان رفت ولي فرصت بازي به مسعود شجاعي كه ديگر شاگرد شماست، نرسيد.

اين ديگر به تفكرات مربي برمي گردد. مهم ترين خبر براي ما اين بود كه تورنمنت را با پيروزي آغاز كرديم و فرقي هم نمي كند با يمن بازي مي كنيد يا عراق. مهم اين است كه ببريد. در تيم ملي 23 بازيكن حضور دارند ولي اينكه مسعود بازي نكرد، تصميم كي روش بوده است. من دوست دارم مسعود و اشكان كنار هم بازي كنند. چون اعتقاد دارم نوع بازي شان همديگر را كامل مي كند. روزي كه مسعود نبوده، اشكان كارايي اش كمتر شده و روزي كه اشكان نبوده، مسعود همين طور. در هر حال، اتفاق خاصي نيفتاده و به نظرم مسعود در ديدارهاي بعد تيم ملي، بازي خواهد كرد.

بازي بعدي تيم ملي با ويتنام است كه به عراق 3 بر 2 باخت. اين بازي را چگونه مي بينيد؟

بعيد مي دانم ايران در مرحله گروهي به مشكل بخورد اما ويتنام تيم خوبي نشان داد و بازنده محض نبود. ويتنام، تيم گردن كلفتي است ولي بعيد به نظر مي رسد حريف ايران شود. مهم ترين موضوعي كه كي روش مي خواهد در فوتبال ايران جا بيندازد، اين است كه هيچ حريفي را نبايد دست كم گرفت و حتي همين يمني كه 5 گل خورد، قابل احترام است و تا زماني كه اين تفكر باشد، ايران مشكلي برابر حريفاني مثل ويتنام و هند كه ناشناخته هستند و مي خواهند خودشان را در فوتبال آسيا به اثبات برسانند، نخواهد داشت. در ضمن بازي با اين تيم ها ممكن است سخت شود. ديديد كه اردن، استراليا را برد.

با اين شرايط، شانس قهرماني ايران در جام ملت ها را چقدر مي دانيد؟

كي روش حرف خوبي زد كه اگر بر مبناي شايستگي باشد، ژاپن و استراليا شانس بيشتري دارند. اگر جام جهاني را ملاك قرار دهيم، بايد گفت كه اگرچه استراليا باخت ولي بالا مي آيد و اگر ژاپن و ايران هم تا مراحل پاياني پيش بروند، مي توانند شانس قهرماني باشند. عربستان هم تيم با كيفيتي بود. اما اعتقاد دارم اين تيم و امارات با وجود امكاناتي كه دارند و حتي عراق، حريفاني هستند كه كي روش راه پيروزي بر آنها و حتي تيمي مانند ژاپن را بلد است. البته همه چيز دست مربي نيست و مسائل ديگر هم گاهي دخيل است.

درباره اتفاقي كه ميان كي روش و برانكو به وجود آمده و مدت هاست ادامه دارد، چه نظري داريد؟

ببينيد فوتبال يك مقوله اجتماعي خيلي وسيع است ولي مهم ترين مساله در هر موضوعي، احترام است. شما در ورودي هر بازي واژه Fair Paly را مي بينيد و Respect هم يعني احترام. من خيلي متاسفم كه اين احترام در بالاترين سطح فوتبال ايران رعايت نمي شود. اين را من نه مي توانم ياد بدهم و نه كسي مي تواند ياد بگيرد. چون بايد در هر شرايطي به همديگر احترام بگذاريم و متاسفم كه مسئولان فوتبال ما نمي توانند اين موضوع را جا بيندازند.

در كل به تيم ملي اميدوار هستيد؟

بله، همه به اميد زنده هستند. ما هميشه مدعي بوده ايم. من يك جوان 19، 18 ساله بودم كه با تيم ملي در جام ملت هاي 1988 شركت كرديم. وقتي با رتبه سوم برگشتيم، مردم ناراضي بودند. ما آن موقع اردويمان در رستوران چيني ها بود و مثل سربازخانه ها در رستوران مي خوابيديم. سرما بود و به پنجره ها پلاستيك زده بودند تا سرما ما را اذيت نكند. با آن امكانات و در حالي كه داشتيم سومين يا چهارمين بازي ملي مان را تجربه مي كرديم، مردم از ما قهرماني مي خواستند.

زنده ياد پرويز دهداري كه آن موقع سرمربي تيم ملي بود، خيلي سخت گير بود؟

دهداري سختگير نبود. ايشان انسان بزرگي بود و بايد بگويم كه در يك كلمه، جمله يا حتي يك مصاحبه نمي گنجد كه بخواهيم درباره اش صحبت كنيم. من براي همه مربيانم از جمله زنده ياد ناصر حجازي يا مرحوم منصور پورحيدري احترام زيادي قائلم چون خيلي چيزها از آنها ياد گرفتم.

بعد از آن هم كه با علي پروين كار نكرديد؟

بله من اردو را ترك كردم و به دانشگاه رفتم. من آن موقع در دانشگاه تهران، كشاورزي مي خواندم. البته شايد هم خط مي خوردم ولي زرنگي كردم و از اردو بيرون آمدم. (مي خندد)

شما بعد از سال ها به فوتبال ايران برگشته ايد و سرمربي تراكتورسازي هستيد. شرايط تيم تان در نيم فصل دوم را چطور ارزيابي مي كنيد؟

مهم ترين مشكل ما در حال حاضر اين است كه ملي پوشان مان را در اختيار نداريم. من مربي بهانه گيري نيستم ولي وقتي گاهي مسائل را نمي گوييد، مشكلات را نمي بينند. ما 3 بازيكن ملي پوش مان را تا 4 روز قبل از بازي نداريم و اين بزرگ ترين مشكل ماست. 3 ملي پوش يعني 30 درصد تيم و مطمئنا من در بازي اول آنها را ندارم.

آنتوني استوكس هم با شما به ايران برگشت. چقدر اميدوار هستيد او كيفيت قبل از رفتنش از ايران را دوباره ارائه دهد؟

من همين امروز (ديروز) داشتم با همكارانم صحبت مي كردم و مي گفتم استوكس من را سورپرايز كرده است. اين قدر كه خوب و با انگيزه تمرين مي كند. اين استوكس براي هر تيمي خطرناك است و خيلي اتفاقات ممكن است بيفتد.

تكليف لي هري اروين چه شد؟

لي بايد تكليفش را با باشگاه مشخص كند و اگر نمي خواهد برگردد، بايد يك مهاجم بگيريم و باتوجه به اينكه ليست با حضور «لي» پر است، ما نمي توانيم بازيكن جديد جذب كنيم. فكر مي كنم تكليف او تا چند روز ديگر مشخص شود.

يك بازيكن جديد به نام كوين كنستانت را هم گرفتيد كه بازيكن سابق ميلان بوده است. شما خودتان درخواست جذب او را داده بوديد؟

من درخواست پست را مي دهم و بازيكن به من معرفي مي شود و مي گويند اين خوب است يا نه و من تاييد يا رد مي كنم. مسائل مالي اش هم به باشگاه مرتبط است. او را به من معرفي كردند و فكر مي كنم بازيكني با خصوصيات او كمتر به فوتبال ايران مي آيد. او در ميلان و فوتبال اروپا بوده ولي اين براي من ملاك نيست و بايد وضعيت الان بازيكن را ببينم. من از كوين پرسيدم كه آخرين بار كي بازي كرده. ممكن است او از لحاظ بدني عقب باشد و ما بايد سريع اين مشكل را حل كنيم ولي داشتن تفكر حرفه اي مهم است و به من گفت اگر لازم باشد، روزي 3 جلسه هم تمرين مي كند تا برسد.

اين قيمت 5 ميليون يورويي اش هم خيلي براي همه جالب بوده است.

نه 5 ميليون يورو قيمت او نيست. ايشان زماني كه از باشگاه هاي فرانسه به ميلان رفته، 5 ميليون يورو قيمت ترانسفرش بوده است.

اما گفته مي شود زنوزي مالك تراكتورسازي آنقدر رقم هاي بالايي پيشنهاد مي دهد كه اين رقم هم باوركردني است.

نه اصلا اين طور نيست. من بدون ترديد به شما مي گويم كه قرارداد او، مانند قرارداد نرمال يك فوتباليست خارجي ناشناخته است كه به فوتبال ايران آمده است.

با اين ستاره ها تيم تان رويايي شده. اميدوار هستيد قهرمان ليگ برتر شويد؟

قهرماني فاكتورهاي زيادي دارد. مهم اين است كه يك قهرمان ماراتن، مسابقه اش خوب تمام كند و ما هم هدف مان اين است كه ماراتن ليگ را خوب تمام كنيم. ما هنوز به يك تيم كامل تبديل نشده ايم. اين بازيكنان تازه اضافه شده اند و تيم دارد بالانس مي شود. اگر چند بازيكن ديگر بگيريم و در چند بازي اول مان هم نتايج خوبي بگيريم، مي شود اميدوار بود. چون 3، 2 هفته طول مي كشد كه ملي پوشان با تيم هماهنگ شوند و بعد از آن به قهرماني هم فكر مي كنيم.

خوشحال هستيد به فوتبال ايران برگشته ايد؟

خوشحالم اما از يك طرف ناراحت هم هستم. چيزي كه در ليگ و اتفاقات فوتبال ايران مي بينم، ناراحتم مي كند و انتظار نداشتم بعد از 18 دوره همچنان اين تفكرات آماتوري حاكم باشد.

فوتبال ايران نسبت به آن دوره اي كه بازي مي كرديد، چقدر پيشرفت كرده؟

مهم است پيشرفت را در چه ببينيم. اگر زمين ها را بگوييم، بله بهتر شده است. بازيكنان هر دوره مي گويند كه ما بهترين بازيكنان ايران بوده ايم اما از لحاظ تكنيك فردي مي توانم بگويم بازيكنان سابق بهتر بودند.

شما منتقداني هم داريد و مي گويند تقوي تجربه خاصي در مربيگري ندارد. چه پاسخي به اين انتقادها داريد؟

من مربيگري را در محلات انگليس شروع كردم. در Sunday ليگ، در Saturday ليگ و بعد به Wednesday ليگ. بعد به كنفرانس و چمپيون شيب و ليگ برتر. من تمام اين تيم ها را در اين 14 سال ديده ام. من نمي خواهم بگويم فوتبال بلدم ولي از سال 2007 حس كردم بايد نگاهم به فوتبال را عوض كنم و سال ها طول كشيد كه من توانستم مدرك مربيگري ام را از انگليس بگيرم و اين نبوده كه برخي بگويند ايشان كجا بوده است. من در فوتبال بوده ام.

كي روش راه بردن ژاپن و عربستان را بلد است


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 23 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از " حامد جيرودي"

  شايان مصلح: اميدواريم طلسم نباختن الدحيل را بشكنيم / گفت و گوي «ايران» با مدافع پرسپوليس در آستانه بازي برگشت مقابل الدحيل
حامد جيرودي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  خودم را براي يك چالش كاملاً متفاوت آماده كرده ام / گفت و گوي «ايران» با شهرزاد مظفر كه سرمربي تيم ملي فوتسال بانوان كويت شد
حامد جيرودي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  كي روش؛ همچنان بي رقيب در آسيا! / نگاهي ديگر به بازي ايران و ازبكستان
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  قصه هاي نويد! / آيتمي كه در راديو شب گل كرده است
حامد جيرودي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  سجاد گنج زاده: حس گرفتن طلا، هر روز با من بود / گفت و گوي «ايران» با قهرمان كاراته بازي هاي آسيايي
حامد جيرودي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي بيوسيستم ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 4904)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است