|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: ظريف در حاشيه سفر به هند مطرح كرد: ايران به برنامه هاي هوافضاي خود ادامه مي دهد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


ظريف در حاشيه سفر به هند مطرح كرد: ايران به برنامه هاي هوافضاي خود ادامه مي دهدوزير امور خارجه كشورمان كه در راس هياتي سياسي -اقتصادي به هند سفر كرده بود درباره تحريم هاي امريكا عليه تهران و تاثير آن برخريد نفت هند از ايران گفت: ما قادريم با يكديگر حتي در شرايط سخت تر تعامل كنيم و من اطمينان دارم ايران و هند به ويژه در بخش خصوصي مي توانند راه هايي براي پرهيز از اين اقدامات غيرقانوني بيابند. اجازه دهيد به خودمان يادآوري كنم كه اين اقدامات غيرقانوني هستند. ما نمي خواهيم قانون را دور بزنيم، بلكه تلاش مي كنيم از بي قانوني پرهيز كنيم، ما تلاش داريم از قلدري (امريكا) طفره برويم.

ظريف با يادآوري اينكه موضع اصولي هند تنها  تبعيت از تحريم هاي مصوب سازمان ملل است و از تحريم هاي يكجانبه تبعيت نمي كند، افزود: «به خاطر فشارهاي امريكا، اقدامات اروپايي ها كه قرار بود در راستاي وظايف آنها در زمينه برجام و همچنين قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل (2231) انجام شوند، هنوز تحقق نيافته است. آنها وعده هاي كلامي دادند اما متاسفانه از منظر اقدامات عيني اين وعده ها را عملي نكرده اند البته ما با ديگر كشورها اقدامات مان را پيش برده ايم، بويژه در رابطه با شركاي سنتي مان، كشورهاي همسايه مان عراق، افغانستان، تركيه، روسيه و همچنين با چين و هند و ديگر كشورهاي آسيايي (كارمان را به جلو برده ايم).»

وزير امور خارجه همچنين در مصاحبه با رويترز در هند گفت كه  به رغم هشدارهاي امريكا، ايران به برنامه هاي هوا فضاي خود ادامه مي دهد و هيچ قانون بين المللي چنين برنامه اي را ممنوع نكرده است. او در عين حال تاكيد كرد: خروج از برنامه هسته اي كه در سال 2015 با قدرت هاي جهان به امضا رسيد گزينه كنوني تهران است اما تنها گزينه روي ميز ما نيست.

وزير امور خارجه ايران تاكيد كرد كه آينده افغانستان و نقش طالبان در اين كشور را خود مردم افغانستان مشخص مي كنند. محمدجواد ظريف در گفت وگو با شبكه «NDTV» هند با بيان مطلب فوق به موضوع مذاكرات ايران و طالبان نيز اشاره كرد و گفت: «ايران ارتباطات اطلاعاتي با طالبان داشته است، زيرا لازم است از اين طريق امنيت مناطق مرزي تحت كنترل طالبان در طرف افغانستان تضمين شوند.» ظريف با اشاره به روند مذاكرات صلح افغانستان اين را هم افزود: «من فكر مي كنم كه آينده افغانستاني بدون نقش طالبان نخواهيم داشت؛ اما ما بر اين باوريم كه نقش آينده طالبان نبايد نقشي غالب بر افغانستان باشد». اظهارات ظريف كمي پس از آن مطرح شده است كه وزارت خارجه ايران هفته گذشته به دنبال اعلام خبر دبير شوراي عالي امنيت ملي مبني بر مذاكره ايران با گروه طالبان، از سفر هياتي از اين گروه به تهران و مذاكره براي يافتن راهكار و مساعدت براي پيشبرد روند صلح افغانستان خبر داد. بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران گفته بود كه هيات طالبان روز (يكشنبه 9 دي) در تهران با عباس عراقچي معاون وزارت خارجه به طور مفصل گفت وگو كرده است.

 وزير خارجه ايران همچنين در پاسخ سوالي درباره حمايت پاكستان از گروه هاي تروريستي گفت: «پاكستان موضع خود در قبال افغانستان را تغيير داده و ما بر اين باوريم كه اسلام آباد در حال حاضر سعي بر ايفاي نقش مثبت در ايجاد صلح و ثبات در كشور افغانستان دارد. ما فكر مي كنيم كه پاكستاني ها نيز خواهان سلطه گروه هاي افراطي بر آينده افغانستان نيستند، اما براي آنان تهديد جدي به حساب مي آيند.» ظريف در بخش هاي ديگري از اين مصاحبه افزود: «ما نمي توانيم زنداني گذشته باشيم. ما با پاكستان در دهه 90 و زماني كه آنها طالبان را ايجاد كرده يا به ايجاد آن كمك كردند،مخالف بوديم.ما نخستين قرباني طالبان بوديم و من 11 نفر از همكارانم را در حمله طالبان (به كنسولگري ايران در مزارشريف) از دست دادم. اما بايد براي آينده اي بهتر تلاش كنيم و ايران آماده است با پاكستان در زمينه مبارزه با گروه هاي تروريستي همكاري كند».

دست دوستي به سوي همسايگان مان در منطقه خليج فارس دراز مي كنيم

وزير امور خارجه ايران در ادامه برنامه هاي خود در جريان سفر به دهلي نو با «سوشما سواراج»، همتاي هندي خود ديدار و پيرامون ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه از جمله در حوزه هاي اقتصادي و بانكي، پتروشيمي، نفت، انرژي و حمل و نقل گفت وگو كرد. مسائل بين المللي و منطقه اي از جمله برجام و شرايط افغانستان از ديگر محورهاي گفت وگوهاي دو وزير بود. وزير خارجه ايران همچنين با جوزف بورل، وزير امور خارجه اسپانيا درباره  آخرين تحولات روابط دوجانبه مذاكره كرد.وزير خارجه ايران همچنين در كنفرانس بين المللي سالانه گفت وگوي رايسينا (RAISINA) در سخناني با اشاره به لزوم گفت وگو درباره نظم مجدد جهاني گفت: «گفت وگو و نظم مجدد جهاني مباحث مهمي هستند. گفت وگوي واقعي نيازمند برابري و احترام متقابل است.» وزير امور خارجه كشورمان در ادامه گفت: «ما امروز به جاي سلطه مردان قوي، نيازمند منطقه اي قوي هستيم. از ديدگاه ما منطقه اي قوي شامل مولفه هاي زير است: 1- ثبات سياسي و سرزميني بومي، 2- اتكا به مردم به عنوان منبع مشروعيت، امنيت و كاميابي،  3- هماهنگي هويت هاي ملي و شهروندي منطقه اي، 4- مشاركت همه كشورهاي مرتبط منطقه اي در تضمين صلح در منطقه از طريق سازمان هاي منطقه اي يا ترتيبات مقتضي، 5- اطمينان، تجارت و تعامل بيشتر ميان كشورهاي منطقه به جاي قدرت هاي خارجي، 6- روابط اقتصادي و تعاملات مردم محور كه روي آوردن به جنگ را هزينه بر و غيرقابل دفاع كند، 7- فرهنگ منطقه اي كه امنيت ملي را منطبق بر امنيت منطقه اي كند، 8- محيط منطقه اي پايدار». رئيس دستگاه ديپلماسي كشورمان همچنين افزود: «با هند اشتراكات زيادي در شكل دهي چنين همسايگي، در جنوب،  مركز و غرب آسيا داريم. همچنين ما براي حركت در اين مسير، مجدد دست دوستي، خود را به همسايگان مان در منطقه خليج فارس دراز مي كنيم.»

ظريف در حاشيه سفر به هند مطرح كرد: ايران به برنامه هاي هوافضاي خود ادامه مي دهد


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست شناسي خاك
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است