|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خون تازه در رگ هاي بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
خون تازه در رگ هاي بورس


نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

بازار سهام در سومين هفته زمستان روزهاي خوبي را پشت سر گذاشت و با تزريق نقدينگي جديد به ويژه از سوي سرمايه گذاران حقيقي، فضاي با نشاط تري را تجربه كرد. به اين ترتيب با رشد 4/ 2 درصدي شاخص بورس در هفته جاري، ميزان رشد دماسنج بازار سهام در فصل زمستان و نيز از آغاز سال به ترتيب از 5 و 71 درصد عبور كرد.

به لحاظ حجم معاملات، با عبور دوباره ارزش روزانه داد و ستدها از مرز 500 ميليارد تومان، نه تنها ورود جريان نقدينگي جديد به بورس مشهود است بلكه اين متغير مهم در محدوده اي بيش از 30 درصد بالاتر از ميانگين ماهانه ايستاده است. در تشريح دلايل اين رونق، علاوه بر روند مثبت در بازار جهاني مي توان به نزديك شدن به موعد انتشار عملكرد مالي فصلي شركت ها اشاره كرد. به نظر مي رسد انتظار معامله گران مبني بر دريافت گزارش هاي بهتر از انتظارات قبلي، يكي از مهم ترين محرك هاي فضاي مثبت بورس درهفته جاري بوده است. 

عبور از اوج بدبيني در بازار

در نيمه دوم فصل پاييز به ويژه آذر ماه، فضاي كلي معاملات در بورس تهران پس از طي يك دوره رشد شتابان به سرعت به سمت منفي گراييد. اين تغيير فاز اولا به علت رشد بي محاباي قيمت هاي سهام در نيمه اول سال اتفاق افتاد كه به اعتقاد برخي تحليلگران، با هيجان توام شده و به دليل هجوم نقدينگي سرگردان باعث شكل گيري حباب قيمتي دربرخي سهام ضعيف تر شده بود. به اين ترتيب، با جذاب شدن فروش سهام براي مالكان، عرضه ها شدت گرفت و همين مساله در كنار فروكش كردن التهاب ارزي منجر به عقب نشيني خريداران سهام شد. از سوي ديگر، رسيدن به موعد اجراي تحريم هاي آمريكا در نيمه آبان، موجي از نااطميناني را نزد فعالان بورسي دامن زد چرا كه درخصوص تاثير اين فضا بر كاهش صادرات شركت هاي بزرگ و نيز موانع وصول ارز ناشي از صادرات ابهامات زيادي وجود داشت. با اين حال، با گذشت دو ماه از مقطع مزبور، آنچه از گزارش هاي ماهانه توليد و فروش شركت ها مشخص است اينكه، تاثير آغاز دور جديد تحريم ها به طور متوسط نسبت به تحريم هاي قبلي ملايم تر بوده است. به اين ترتيب، به جاي افت متوسط 25 درصدي توليد و فروش شركت هاي صادر كننده، كاهش مزبور فعلا در سطح كمتر از 20 درصد به طور ميانگين رقم خورده است. در همين حال، با افت سريع ارزش سهام حبابي و تخليه هيجان بازار و خروج بخشي از معامله گران تازه كار، زمينه بازگشت منطق به فضاي معاملات و حركت عرضه و تقاضا بر اساس متغيرهاي بنيادي فراهم شده است. از اين رو انتظار مي رود در صورت ادامه روند جاري به ويژه در زمينه توليد و صادرات شركت ها، سهام گروه هاي بزرگ بازار بتوانند بخشي از افت هاي پاييزي خود را به تدريج جبران كنند. 

فصل غربال سهام

هفته آينده براي فعالان بورسي دوره اي مهم به لحاظ دريافت اطلاعات جديد و تصميم گيري بر اساس داده هاي مالي شركت ها خواهد بود. بر اين اساس با عنايت به عدم انتشار گزارش بخش عمده اي از شركت ها تاكنون، انتظار مي رود تا حجم عظيمي از گزارش هاي مالي فصلي شركت هاي بورسي و فرابورسي در هفته آينده روانه سايت ناشران (كدال) شود. در اين ميان، مهم ترين نقاط تمركز تحليلگران در بررسي اطلاعات جديد عبارت از نرخ تسعير ارز، شناسايي سود تسعير ناشي از دارايي هاي ارزي، بررسي تغييرات حجم فروش شركت ها با توجه به تحريم ها، ركود داخلي و نيز قيمت هاي فروش داخلي خواهد بود. همانطور كه پيش تر ذكر شد، با توجه به گزارش هاي ماهانه قبلي و انعكاس آثار تورمي در فروش شركت ها و عدم رشد همگام هزينه ها با افزايش قيمت هاي فروش، اين احتمال وجود دارد كه بسياري از صنايع به ويژه توليد كنندگان كالاهاي صادراتي و نيز صنايعي كه موفق به دريافت مجوز رشد نرخ فروش شده اند، گزارش هاي خوبي را روانه بازار كنند. با توجه به افت قبلي قيمت هاي سهام و پايين بودن نسبي انتظارات سرمايه گذاران، در صورت دريافت گزارش هاي خوب اين انتظار وجود دارد كه صنايع برتر به سرعت غربال شوند و واكنش قيمتي كوتاه مدت نسبت به گزارش ها در سهام برخي صنايع شكل گيرد. از اين رو با تمركز سرمايه گذاران بر اطلاعات جديد، احتمال نوسان پردامنه تر قيمت ها نسبت به روند اخير در صنايع مختلف در دو هفته آتي متناسب با محتواي گزارش ها وجود دارد. 

پالس مثبت سياست گذاران به بازارهاي جهاني

در حالي كه افت هاي شديد ماه دسامبر در بازارهاي جهاني سهام و كالا اين ماه را به يكي از بدترين ماه هاي مشابه از زمان ركود سال 1930 تبديل كرده بود، تصميمات سياست گذاران در دو اقتصاد بزرگ جهان در ماه ژانويه از عزم جدي براي مهار بحران در كوتاه مدت حكايت دارد. در آمريكا، لحن رئيس جمهور اين كشور نسبت به موضوع جنگ تجاري با چين ملايم تر شده و با روش معمول خود، صحبت از موفقيت در مذاكرات مي كند كه نويد پايان مناقشات در آينده نزديك و عدم تبديل آن به يك رويارويي تمام عيار اقتصادي مي دهد.

در همين كشور، رئيس بانك مركزي در اظهاراتي غيرمنتظره، نه تنها نسبت به نگراني از كند شدن رشد اقتصادي و التهاب بازارها اذعان كرد بلكه گفت اين نهاد پولي آماده تغيير سياست هاي خود از جمله توقف افزايش بهره و حتي كاهش سرعت فروش اوراق قرضه (به عنوان يكي از اصلي ترين منابع نگراني بازارها) در شرايط كنوني است. در آن سوي جهان، سياست گذاران چيني هم پس از يك دوره امتناع و ترديد، سرانجام سياست هاي انبساطي خود را از سر گرفتند و با كاهش معنادار نرخ ذخيره قانوني براي تمام بانك ها در دو مرحله و نيز اجازه به دولت هاي محلي براي خلق بدهي بيشتر براي سرمايه گذاري هاي زيرساختي، پالس مثبتي به بازارهاي جهاني فرستادند. 

برآورد مي شود تصميمات چين در كوتاه مدت 400 ميليارد دلار منابع جديد به دومين اقتصاد بزرگ جهان تزريق كند. به اين ترتيب مي توان گفت با وزيدن نسيم تلاطم در بازارها، تصميم سازان در هر دو قطب اقتصادي جهان به روش هاي قديمي انبساطي براي مهار تلاطم ها روي آورده اند. با وجود ترديدهاي مهم نسبت به آينده ميان مدت و بلند مدت روش هاي انبساطي كنوني و آثار خلق بدهي فزاينده، مي توان گفت پيامد كوتاه مدت اين مسير براي بازارهاي جهاني مثبت است.  از اين رو با انعكاس اين روند در بازارهاي كالايي مي توان انتظار داشت كه نه تنها افت قيمت ها متوقف شود بلكه بخشي از آن در سال ميلادي جاري جبران شود؛ اتفاقي كه در صورت تحقق، براي سرمايه گذاران بورس كالا محور تهران نيز در كوتاه مدت خوشايند تلقي خواهد شد.

خون تازه در رگ هاي بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك سيالات كاربردي
شماره 2 (پياپي 1202)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است