|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: سبزپوشي ممتد بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


سبزپوشي ممتد بازار سهام
بيشترين رشد هفتگي شاخص بورس در يك فصل اخير رقم خورد

نويسنده: مينا افروزي

آخرين روز معاملاتي هفته جاري با رشد همزمان شاخص كل و شاخص كل هموزن پايان يافت. افزايش 862 واحدي شاخص كل، اين نماگر را در نزديكي سطح 165 هزار واحدي مستقر كرد و به اين ترتيب، هفته سراسر مثبت بازار سهام به سر رسيد و رشد هفتگي بيش از 4/ 2 درصدي را براي شاخص كل بازار رقم زد.

تداوم رشد بورس؟

شاخص كل بورس تهران در پاييزي كه سپري شد، به واسطه ابهاماتي كه بر بازار حاكم بود با خروج نقدينگي، حركتي رو به نزول را در پيش گرفته بود. روندي كه در روزهاي پاياني آذر تشديد شد؛ به گونه اي كه كارشناسان اظهار كردند بازار به كف بنيادي خود نزديك شده و احتمال ريزش بيشتر قيمت ها كاهش يافته است. اين اولين محركي بود كه توجه معامله گران را نسبت به بازار سهام برانگيخت و تقاضا با رشدي آرام نسبت به عرضه پيشروي كرد. در همين برهه زماني، اخبار مثبتي حول مذاكرات دو قدرت اقتصادي آمريكا و چين به گوش رسيد. امري كه فضايي مثبت را بر معاملات جهاني نفت و فلزات پايه حاكم ساخت و اثرات آن در صنايع صادراتي بورس منعكس شد. اين دسته از صنايع متاثر از بازارهاي جهاني خريد و فروش مي شوند و به كوچك ترين سيگنال هاي مثبت دريافتي از جانب آنها واكنش نشان مي دهند. به اين ترتيب، محرك ديگري در جلب نقدينگي به بازار سهام و صنايع كالايي شكل گرفت. نظر به اينكه سهام كالايي حدود نيمي از ارزش بازار را در اختيار دارند، افزايش تقاضا در اين سهام مستقيما به رشد شاخص كل بورس منجر مي شود.

از اين رو، شاخص بازار با سرعت بيشتري به افزايش خود ادامه داد؛ به گونه اي كه از ابتداي زمستان بيش از پنج درصد به آن افزوده شد. حال، با توجه به اينكه چشم انداز خوش بينانه اي بازار را فرا گرفته است، سهامداران به انتظار گزارش هاي 9 ماهه شركت ها نشسته اند؛ سومين محركي كه مي تواند تقاضاي فعالان بازار را در سهام ارزنده تقويت كند. اطلاعات صورت هاي مالي 9 ماهه منتهي به عملكرد پايان آذر شركت ها، بايد تا انتهاي دي ماه در سامانه كدال منتشر شوند. به اين ترتيب، فضاي فعاليت هاي شركت ها تا 10 روز آينده با شفافيت بيشتري براي سها مداران به نمايش گذاشته شده و بخشي از ابهاماتي كه وجود داشت از ميان برداشته مي شود. خريد و فروش در چنين فضاي معاملاتي كه مي توان به حقايق عيني اتكا كرد، اطمينان بيشتري به معامله گران مي بخشد و آنها را به سوي سهامي كه قابليت سودآوري دارند، سوق مي دهد.

نگاهي به روند بازار چهارشنبه

روز گذشته، معاملات اكثر صنايع بورسي با غلبه تقاضا بر عرضه انجام شد و 27 گروه در مدار مثبت روز خود را به پايان رساندند. در صدر اين صنايع، گروه هايي همچون محصولات چوبي، انتشار و چاپ و نيز محصولات كاغذي به ترتيب بيشترين رشد شاخص روزانه را به ثبت رساندند. از سوي ديگر، متوسط قيمت سهام كالايي نيز در محدوده مثبت قرار گرفت كه بيشترين اثرات فزاينده از سوي آنها بود. اين دسته از صنايع به دنبال مذاكرات تجاري آمريكا و چين كه زمزمه هاي توافق در آن به گوش مي رسد و بهبود بازارهاي كالايي از جمله نفت خام و فلزات پايه در اثر آن، مدتي است كه مورد اقبال سهامداران قرار گرفته اند. در دو روز اخير نيز با قوت گرفتن احتمالات دستيابي به توافق تجاري و اثرات مثبت و قريب الوقوع آن بر سهام مرتبط، تقاضا در نمادهاي بانكي فروخوابيد و متوجه سهام صادراتي شد. از اين رو بهاي نمادهاي بانكي طي اين مدت تحت فشار فروش، به سطوح پايين تري خزيدند. اين اصلاح قيمتي باعث شد كه روز گذشته مجددا بخشي از تقاضاي بازار به سوي سهام بانكي جلب شود.

روز گذشته ارزش معاملات خرد در حدود 377 ميليارد تومان ثبت شد. بخش عمده اين نقدينگي در داد و ستد سهام بانك ها رقم خورد كه معادل يك سوم آن بود. در ميان نمادهايي كه بيشترين اثر فزاينده را بر شاخص كل وارد كردند، سهام معدني و صنعتي چادر ملو صدرنشين بود و بيش از 122 واحد نماگر بازار را ارتقا بخشيد. «كچاد» تحت تاثير اصلاحيه گزارش عملكرد آذر ماه خود كه در كدال منتشر شد، رشد تقاضا را در سهام خود شاهد بود. برابر اين گزارش، ضريب فروش يكي از محصولات اصلي شركت، محصولات كنسانتره، از 8/ 13 درصد به 5/ 15 درصد قيمت فروش شمش افزايش يافته است. به همين جهت، «كچاد» زير سايه استقبال سهامداران روز مثبتي را پشت سر گذاشت. در مراتب بعدي نمادها با بيشترين اثر بر شاخص كل، پالايش نفت اصفهان و فولاد مباركه اصفهان جاي داشتند كه در مجموع بيش از 206 واحد به نماگر بازار افزودند. در مقابل، پتروشيمي مبين عنوان بيشترين اثر كاهنده را به خود اختصاص داد و منجر به عقب نشيني بيش از 126 واحدي شاخص كل شد.

از ديگر اتفاقات بازار مي توان به نماد دارويي «دعبيد» اشاره كرد. داروسازي دكتر عبيدي پس از توقف معاملاتي در تاريخ ششم آذر (برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر تصويب افزايش سرمايه) بدون محدوديت نوسان قيمت، روز گذشته در ساعات مياني بازار بازگشايي شد. اين شركت چندي پيش آگهي افزايش 150 درصدي سرمايه خود را از محل سود انباشته، در سامانه كدال قرار داده بود. سالانه شركت ها درصدي از سود كسب شده را نزد خود تحت عنوان «سود انباشته» نگهداري مي كنند. هرگاه كه اين سود انباشته به مقدار مناسبي دست يافت، شركت تصميم به افزايش سرمايه از اين طريق مي گيرد. در اين شرايط تعداد سهام افزايش پيدا مي كند؛ ولي تغييري در جريان نقدينگي صورت نمي گيرد. از اين رو همان طور كه تعداد سهام افزايش يافته، بهاي آنها نيز كاهش مي يابد. در همين راستا، سهام دارويي «دعبيد» با قيمتي پايين تر از سطح قيمت روزي كه متوقف شد، بازگشايي و با اقبال شديد سهامداران حقيقي مواجه شد؛ به طوري كه افزايش 100 درصدي قيمت را تجربه كرد و شاخص كل را بيش از 1000 واحد ارتقا بخشيد و آن را وارد كانال 166 هزار واحدي كرد. با اين حال، پس از ساعتي معاملات آن مجددا متوقف شد و همراه با اين توقف، شاخص كل بازار نيز به سطح قبلي خود بازگشت.

همگام با بازيگران بازار

ديروز، براي چهارمين روز پياپي بازار سهام با مشاركت معامله گران حقيقي به روز خود پايان داد. طي اين فرآيند، بالغ بر 5 ميليون سهم به ارزش افزون بر 2 ميليارد تومان از پرتفوي سهامداران حقوقي خارج و به سبد سهام حقيقي ها افزوده شد. به اين ترتيب، ميزان تغيير مالكيت يافته هفتگي نيز به نفع بازيگران حقيقي بازار رقم خورد و نزديك به 90 ميليارد تومان محاسبه شد. چهارشنبه هفته جاري، غالب توجهات سهامداران حقيقي به نماد معاملاتي «خودرو» جلب شد. خالص خريد حقيقي ها از نماد مزبور بيش از 2 ميليارد تومان برآورد شد. در ادامه ترجيحات اين دسته از معامله گران نماد بانكي «وتجارت» قرار داشت كه ارزش تغيير مالكيت صورت گرفته در آن نزديك به 2 ميليارد تومان بود. «حفارس» نيز به عنوان اولويت سوم سهامداران خرد معرفي شد. در ميان صنايع نيز صنعت خودرو با خالص خريد بيش از 4 ميليارد توماني سهامداران حقيقي، از بيشترين حمايت آنها برخوردار شد.

صنايع پالايشي و فلزات اساسي نيز در مراتب بعدي قرار داشتند كه در مجموع تغيير مالكيت نزديك به 3 ميليارد توماني را تجربه كردند.  در مقابل، در صدر صنايعي كه با پشتيباني سهامداران حقوقي روز خود را به اتمام رساندند، صنعت اطلاعات و ارتباطات قرار داشت. از ديگر صنايعي كه تحت مالكيت اين دسته از معامله گران بودند، مي توان به صنعت محصولات پتروشيمي و بانك ها اشاره كرد كه نماد بانكي «وپاسار» و نماد پتروشيمي «بفجر» به عنوان ترجيحات برتر اين دسته از سهامداران ثبت شده و در مجموع با خالص خريد بيش از 3 ميليارد توماني معامله گران حقوقي به كار خود پايان دادند.

سبزپوشي ممتد بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه لعل سرخ
متن مطالب شماره 9، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است