|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


خبرپيشنهاد دو طرح براي مردمي كردن بورس

فارس:  رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارائه دو طرح به دولت براي افزايش مشاركت مردم در بورس اوراق بهادار و اقتصاد ملي خبر داد. شاپور محمدي در پاسخ به اين پرسش كه در حال حاضر كمتر از 10 درصد جمعيت در بازار سرمايه حضور دارند و چه برنامه اي براي افزايش مشاركت مردم در بورس وجود دارد، گفت: براي مشاركت عموم مردم در بورس و براي اينكه مردم دچار زيان ناشي از نوسان قيمت سهام نشوند، لازم است در صندوق هاي سرمايه گذاري مشاركت كنند.

وي افزود: براي باقي مانده سهام دولت در شركت هاي اصل 44 قانون اساسي كه واگذار نشده است، در قالب صندوق هاي قابل معامله بورسي ETF به صورت نقد و اقساط شامل 60 درصد اقساط و 40 درصد آورده نقدي مردم، سهام اين شركت ها در قالب صندوق به تمام خانوارهاي ايراني واگذار شود. رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: سرمايه گذاري مردم در صندوق هاي قابل معامله با يك سقف معين و با تخفيف 20 درصد قيمت تابلوي بازار و داشتن اختيار فروش از طرف دولت توسط خريداران يونيت ها يا واحدهاي صندوق قابل معامله طراحي شود و مردم مي توانند اين يونيت ها را خريداري كرده و دارنده سهام اين صندوق ها شوند. محمدي همچنين از ارائه اين پيشنهاد به دولت براي هدايت نقدينگي به سمت توليد و بورس خبر داد و گفت: با اين كار همچنين افزايش مشاركت مردم و ايجاد فرصت سرمايه گذاري و افزايش تعداد دارندگان كدهاي معاملاتي دنبال مي شود. به اين طريق مي توان نقدينگي هاي ريز جامعه را جمع كرد كه در كاهش تورم و كنترل سفته بازي در ارز و طلا نقش داشته باشد.

محمدي پيشنهاد دوم را براي مشاركت دادن مردم در بورس و اوراق بهادار، فروش اوراق هيبريدي يا تركيبي در بازار سهام با بازده ريالي و ارزي عنوان كرد و گفت: معتقديم براي پروژه هايي كه بازده و فروش ارزي دارند، اين راهكار قابل اجرا است و دولت در محاسبه نرخ سود اين اوراق با معيار نرخ بهره بين بانكي لندن لايبور به اضافه X درصد براي اين اوراق طراحي كند و اين معيار به تصويب جلسه سران سه قوه برسد كه نرخ بازده اين اوراق لايبور چقدر باشد. اگر دولت دسترسي به بازار ارز دارد و با مصوبه سران سه قوه باشد، اين طرح يعني اوراق هيبريدي با بازده ارزي و ريالي قابل اجرا است و اگر دولت دسترسي به ارز نداشت، بازده ريالي اين اوراق به صورت 2 تا 3 درصد بالاتر از نرخ سپرده بانكي به مردم پرداخت شود.

دبير شوراي عالي بورس افزود: پروژه هاي توليدي كشور با اوراق ارزي و ريالي تركيبي قابليت تامين مالي دارد و در واقع اين اوراق يك نوع اوراق مشاركت شامل صكوك اجاره، قرارداد جعاله، وكالت، اوراق منفعت و مشاركت به عنوان انواع ابزار مالي اسلامي قابل استفاده است. رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان كرد: اين دو پيشنهاد براي مشاركت دادن مردم در بورس و اقتصاد ملي به وزارت اقتصاد ارائه شده كه بستگي به اين دارد، دولت آن را تصويب كند و اگر مردم از اين اوراق و سهام استقبال كنند، مي توانيم به همه مردم اين يونيت هاي صندوق ها را ارائه كنيم.

بررسي نقاط ضعف و قوت سامانه معاملاتي بورس

ايسنا : مديرعامل شركت اطلاع رساني و خدمات بورس با اشاره به لزوم فرهنگ سازي در بازار سرمايه، راه اندازي مسابقه الگوريتمي را يك شيوه نوين در بازارهاي مالي جهان دانست و تاكيد كرد كه اين نوع مسابقات نقاط ضعف و قوت سامانه هاي معاملاتي را نيز ارزيابي مي كند. ياسر فلاح با اظهار اين مطلب توضيح داد: مسابقه معاملات الگوريتمي براي نخستين بار در ايران و به عنوان اولين تجربه در غرب آسيا به حساب مي آيد. با توجه به اينكه اين مسابقه اولين دوره خود را مي گذراند و داراي اجزاي متعدد فني است، بنا به درخواست تيم هاي شركت كننده دو هفته اول اين مسابقات به تست نرم افزاري اختصاص يافته است و دوره مسابقه اصلي نيز دو هفته افزايش يافته است.

وي در ادامه افزود: خوشبختانه به رغم تعدد مراكز ارائه دهنده خدمات به اين مسابقه، هماهنگي خوبي بين آنها ايجاد شده و امكان انتخاب هاي متعدد و آزادانه اي نيز براي مسابقه دهندگان مهيا شده است؛ به نحوي كه اين افراد مي توانند الگوريتم خود را به صورت مستقيم يا از طريق دو جعبه ابزار با قابليت هاي مختلف روي سرورهاي مسابقه قرار دهند. بدين ترتيب، زبان نگارش الگوريتم مانعي براي شركت در مسابقات نيست. فلاح ادامه داد: در ادامه و پس از پايان دوره پيش مسابقه، مسابقه معاملات الگوريتمي از روز شنبه 29 دي ماه وارد مرحله اصلي مي شود كه در اولين روز آن مبلغ 30 ميليون تومان به ازاي هر مسابقه به تيم هاي شركت كننده پرداخت مي شود. در پايان مسابقات دارنده بالاترين بازدهي ها به عنوان برنده انتخاب خواهد شد. در حال حاضر، اولين سوال حل مساله در اختيار تيم ها قرار گرفته است. در اين بخش امتياز مربوط به چالش ها به گونه اي در نظر گرفته شده كه امكان جبران امتيازات از دست رفته از چالش هاي اوليه در چالش هاي پاياني به خاطر ضريب امتيازي بيشتر وجود خواهد داشت. 

وي در ادامه افزود: چالش اول در مجموع براي هر تيم حداكثر 100 امتياز و حداقل 5 امتياز خواهد داشت كه اين امتيازات در ادامه افزايش خواهد داشت و نهايتا در پايان 4 چالش هر تيم حداكثر هزار امتياز و حداقل 50 امتياز خواهد داشت. نحوه محاسبه امتيازات هر چالش  نسبي است؛ به اين ترتيب كه جواب هاي ارسالي بر اساس دقت برآورد رتبه بندي و در چارچوب حداقل و حداكثر امتياز به صورت يكنواخت امتيازبندي مي شود. بنابراين امتياز هر تيم در هر چالش و هر سهم، بستگي به ميزان دقت تخمين در بين ساير تيم هاي حاضر در رقابت دارد. عضو شوراي سياست گذاري نخستين معاملات الگوريتمي در بازار سرمايه ايران درباره اهداف برگزاري اين مسابقات گفت: مسابقه معاملات الگوريتمي بازار سرمايه با هدف «تلاش در جهت رسيدن به استانداردهاي جهاني»، «مشاركت بيشتر نخبگان حوزه هاي فناوري اطلاعات و مالي در بازار سرمايه»، «گسترش و بسط مفاهيم نوين بازار سرمايه به جامعه»، «معرفي فرصت هاي شغلي فعالان حوزه معاملات الگوريتمي در سطح كشور»، «معرفي قابليت هاي نرم افزاري و ابزارهاي معاملاتي نوين به افراد جامعه» و «ارتقاي دانش حرفه اي فعالان بازار سرمايه» در حال برگزاري است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات تاريخي قرآن و حديث
متن مطالب شماره 51 (پياپي 62)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است