|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: حذف دروس پيش نياز در دبيرستان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


حذف دروس پيش نياز در دبيرستان
گفت و گو با يك كارشناس: كيفيت آموزش را زير سوال نبريم

نويسنده: هدي هاشمي

مدير كل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد كه دروس پيش نياز در دوره متوسطه دوم حذف خواهد شد. البته اين اولين بار نيست كه خبري از حذف و اصلاح نظام آموزشي كشور منتشر مي شود. نظام آموزشي كشور در دو دهه گذشته، بارها و بارها دستخوش تغيير و تحولات جدي شده است. اواسط دهه 70 بود كه مسئولان آموزشي كشور خبر از اجراي نظام جديدي دادند كه در آن «رفوزگي» ديگر معنايي نداشت. در اين نظام آموزشي كه به «نظام جديد» معروف بود، دانش آموزان، پنج سال ابتدايي، سه سال راهنمايي، سه سال تا ديپلم و يك سال دوره پيش دانشگاهي را مي گذراندند تا بتوانند به دانشگاه وارد شوند. چند سالي گذشت مسئولان اعلام كردند، اين نظام كارآمد نيست و براي بهتر شدن آن بايد نظام سالي واحدي جايگزين شود. اين مدل آموزشي هم البته بعد از چند وقت از سكه افتاد و ديگر باب ميل مسئولان نبود تا در سال 91 كه نظام آموزشي به شش سال ابتدايي، سه سال راهنمايي و سه سال متوسطه تغيير كرد و در نهايت در تابستان امسال، نظام پيش دانشگاهي حذف شد. همه اين تغييرات، در حالي اتفاق افتاد كه دانش آموزان بيش از دو دهه در دوره متوسطه دوم، مجبور به گذراندن دروسي به نام پيش نياز بودند. دروسي كه دانش آموز بايد نمره قبولي در آن كسب مي كرد تا بتواند ادامه همان درس را در سال بعد بگذراند. به عنوان نمونه اگر دانش آموز پايه يازدهم رشته علوم انساني نمره قبولي در درس عربي يك نمي گرفت، ديگر نمي توانست در پايه دوازدهم، عربي دو را انتخاب كند. بنابراين دانش آموزاني كه موفق به قبولي نمي شدند، به اجبار در تابستان اين دروس را مي گذراندند. البته برخي هايشان هم در ترم تابستاني قبول نمي شدند. همين موضوع موجب شد كه حالا وزارت آموزش و پرورش براي دو ميليون و 201 هزار دانش آموز، خبرهاي خوشي داشته باشد. مديركل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش، درباره حذف اين دروس اعلام كرد: «طبق ماده 6 آيين نامه آموزشي دوره دوم متوسطه، دروس پايه دهم پيش نياز دروس پايه يازدهم نبود و وقتي دانش آموزي ارتقاي پايه پيدا مي كرد مي توانست همه دروس پايه يازدهم را انتخاب كند و به تحصيلش ادامه دهد. اما در تبصره هاي ماده 6 آيين نامه آمده بود كه برخي دروس پايه يازدهم، پيش نياز پايه دوازدهم محسوب مي شوند و دانش آموز بايد كف نمره را كسب كند. معمولا در هر رشته تخصصي سه تا چهار درس اين گونه بود و پيش نياز مي خورد.»

عباس سلطانيان با بيان اين كه اين ماجرا در دوره هاي قبل از ما نيز وجود داشت و تجربه خوبي نداشتيم گفت: «دانش آموز ناچار بود دروسي را كه در آنها مردود شده دوباره بگذراند. به همين ترتيب بايد چند درس پايه دوازدهم را تابستان بعد برمي داشت. اين يك پنجره باز در برنامه هفتگي دانش آموز ايجاد مي كرد و در فارغ التحصيلي نيز با مشكلاتي روبه رو مي شد. به همين علت امسال به شوراي عالي آموزش و پرورش پيشنهاد داديم بحث دروس پيش نياز در دوره متوسطه حذف شود كه خوشبختانه در كميسيون معين به تصويب رسيد و ابتداي هفته جاري به تمام استان ها ابلاغ شد و ديگر دروس پيش نيازي براي بچه ها در دوره متوسطه نخواهيم داشت.»

كيفيت آموزش را زير سوال نبريم

حذف دروس پيش نياز البته با انتقاد بسياري از كارشناسان آموزشي مواجه شده است. آنها معتقدند كه وزارت آموزش و پرورش بايد جايگزيني براي اين حذف داشته باشد، چرا كه اگر دانش آموزان نتوانند آموزش هاي لازم را در برخي از دروس مورد نياز بدست آورند، كيفيت آموزشي زير سوال مي رود. موضوعي كه محمد نيك نژاد بر آن اشاره كرد و گفت: «نظام آموزشي كشور به شكلي طراحي شده است كه دانش آموزان از همان پايه اول تا پايه دوازدهم با مشكل مواجه مي شوند و البته دانش آموزان در هر پايه اي با افت تحصيلي روبه رو هستند. گرچه اين افت تحصيلي دانش آموزان در دوره متوسطه بويژه متوسطه دوم بيشتر است. ما در نظام سالي- واحدي بايد به دانش آموزان درس هايي را ارائه دهيم كه آنها آن درس را متوجه شوند و نمره قبولي بگيرند تا بتوانند درپايه بعدي قبول شوند، اگر دانش آموزي مثلا در فيزيك يك نتواند نمره قبولي را بگيرد، چطور مي تواند فيزيك دو را بگذراند اين موضوع موجب مي شود كه كيفيت آموزشي كاهش پيدا كند».

او تاكيد كرد: «يكي از مشكلات نظام آموزشي كشور سخت و سنگين بودن كتاب هاي درسي است. از همان سال اول ابتدايي دانش آموز با كتاب هاي سنگين و تكاليف بسيار روبه رو مي شود. در مقطع راهنمايي دروس به يكباره تغيير مي كند و در متوسطه دوم هم به خاطر كنكور خيلي از معلم ها سختگيري نمي كنند همين موضوع موجب شده تا در مجموع كيفيت آموزشي زير سوال برود.»

اين كارشناس آموزشي با اشاره به اين كه اين مساله يكي از علت هاي افت آموزشي دانش آموزان بويژه در دوره دبيرستان است، گفت: «در برخي از كشورها براي كم كردن اين آسيب، يا شمار مواد درسي در يك سال را كاهش داده اند و يا برخي از درس ها را تنها براي يادگيري در برنامه هفتگي مدارس مي گنجانند و در پايان دوره، براي سنجش ميزان يادگيري آن درس ها، آزموني گرفته نمي شود. در كتاب هاي درسي موجود، درونمايه هاي آموزشي، پيوند تعريف شده اي با زندگي واقعي دانش آموزان ندارد و تجربه نشان مي دهد كه بخش هايي از كتاب هاي علوم تجربي در دوره دبستان و راهنمايي و فيزيك، شيمي و زيست شناسي در دبيرستان كه در سنجش با درس هاي ديگر، با زندگي روزمره دانش آموزان پيوند بيشتري دارد، به همان نسبت، انگيزه بيشتري براي يادگيري پديد مي آورند.»

حذف دروس پيش نياز در دبيرستان


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " هدي هاشمي"

  كرمانشاهي ها در انتظار بازگشت «اميد» / گزارش «ايران» از وضعيت روحي رواني مردم مناطق زلزله زده
هدي هاشمي*، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  آيا مهاجرت نخبگان افزايش يافته است؟ / «ايران» در ميزگردي ادعاي روند صعودي خروج نخبگان از كشور را بررسي مي كند
هدي هاشمي، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  حق تحصيل براي همه / هيات وزيران لايحه الحاق يك تبصره به قانون سنجش و پذيرش دانشجو را تصويب كرد
هدي هاشمي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  الزامي شدن احداث مراكز پيش دبستاني در استان هاي محروم / معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش خبر داد
هدي هاشمي، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  معاون وزير علوم: پيگير محروميت از تحصيل دانشجويان هستيم
هدي هاشمي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه الماس
متن مطالب شماره 64، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است