|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: حركت هاي زيگزاگي در بازار فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


حركت هاي زيگزاگي در بازار فولاد
طي هفته جاري محصولات فولادي در دو مسير حركت كردند

نويسنده: سارا جنگروي

بازار فولاد طي هفته گذشته باز هم مانند هفته هاي پيش از اين به مسير كاهشي خود ادامه داد؛ اما اين بار شيب ريزش قيمت در بازار تيرآهن، ملايم و در بازار ميلگرد تندتر بود؛ كاهش قيمت ها در بازار فولاد در غياب تقاضاي واقعي رخ داده است و رصد رفتاري اين بازار طي هفته گذشته نشان دهنده «سيگنال دوگانه كاهشي» بود؛ به اين معنا كه جذابيت خريد براي متقاضي واقعي كالاي فولادي در بورس كالا بيشتر از بازار آزاد بود؛ هرچند اين جذابيت خريد در بورس كالا در مقايسه با روزهاي پررونق آن چندان چنگي به دل نمي زند.

بازار فولاد روزهاي بسيار پيچيده و عجيبي را سپري مي كند، از طرفي يك گام خيلي بزرگ در اين بازار و طي نزديك به 10 روز گذشته برداشته شده كه در اين راستا شاهد رشد قيمت ها بوديم، ولي پس از آن به مدت دو هفته است كه نه تنها رشد قيمت متوقف شده بلكه بازار وارد يك فاز كاهشي شده كه در برخي روزها اين افت قيمت ها از شتاب بالايي هم برخوردار است.

رفتار معمول در بازارهاي كالايي اين گونه است كه پس از هر دوره كاهش و افزايش قيمت ها در ابتدا بازار با عدم نوسان نرخ و ثبات قيمت ها روبه رو شده سپس تغيير جهت دهد، اما در حال حاضر در بازار فولاد شاهد اين قانون كلي نيستيم، به طوري كه بالا بودن «شتاب كاهش نرخ» در روزهاي ابتدايي فاز نزولي قيمت ها در هفته گذشته، نشان داد كه در بازار داده هاي متناقض بسياري حكمفرما است كه گويي رشد قيمت ها در روزهاي قبل از آن را خيلي باور نكرده و سريع نسبت به تغيير فاز قيمت ها واكنش نشان داده و اين واكنش، هم شديدتر از حد انتظار بوده و هم، دورنماي نزولي جدي را ايجاد كرده است، البته بايد ببينيم كه چرا اين روند نزولي آغاز شده، چرا كه به تمام بازارهاي فولاد به صورت گسترده سرايت نكرده است. به عنوان مثال قيمت تيرآهن نه تنها ثبات نسبي دارد بلكه جرقه هايي از رشد نرخ را نيز در روزهاي گذشته نشان داده است، بازار ورق هم متاثر از مبادلات بورس كالا ميل به رشد نرخ را از خود بروز مي دهد اما در اين بين ميلگرد كاهش نرخ جدي داشته است.

همان طور كه در گزارش هاي قبلي به آن اشاره شد بهاي ميلگرد را مي توانيم شاخصي براي بازار فولاد به شمار بياوريم، به اين دليل كه تقابل عرضه و تقاضا در اين بازار شديد است و بازارسازي در اين بازار دشوارتر از بازارهاي ديگر است، آن هم در شرايطي كه توليدكنندگان متنوعي در اين بازار اعمال نفوذ و ايفاي نقش مي كنند.

حال در چنين شرايطي بررسي روند كلي معاملات بورس كالا نشان مي دهد بازار فولاد ميل به رشد قيمت ها از مسير تيرآهن و ورق دارد ولي ميلگرد روندي معكوس را شروع كرده است، اين نشان مي دهد كه بازار با داده هاي متضاد و متناقض بسياري روبه رو شده است كه هر كدام از اين داده ها مي توانند جريان عمومي در نوسان قيمت ها را تغيير دهند. اگر به همين واقعيت هاي بازار ميلگرد بپردازيم و اين انتظار را مطرح كنيم كه ممكن است شرايط كلي در بازار ميلگرد به بقيه بازارهاي فولادي هم سرايت كند بايد دليل تغيير فاز قيمت ها را به صورت دقيق تري مورد بررسي قرار دهيم. استارت كاهش نرخ از جايي زده شد كه عرضه هاي ميلگرد مخصوصا ميلگردهاي نوردي در بورس كالا نه تنها با جذابيت و رشد خريد و قيمت ها همراه نشد بلكه بعضا به دليل ضعف جدي تقاضا حتي اين عرضه يا روي تابلو ثبت نشد و حتي بعد از اعلام عمومي يا بهتر بگوييم اطلا ع رساني هاي تخصصي و هرچند محدود عرضه كننده و بورس كالا تمايلي به ثبت عرضه روي تابلو وجود نداشت.

تجميع اين موارد نشان مي دهد كه بازار به هيچ عنوان پتانسيل جذب عرضه هاي گسترده را ندارد، يعني برتري عرضه بر تقاضا مشهود است و پتانسيلي براي رشد قيمت ها در اين شرايط وجود ندارد، آن هم در زماني كه بازارهاي جهاني هم در يك فاز ابهام به سر مي برند، به عنوان مثال قبل از سال 2019 ميلادي شاهد كاهش نرخ در بازارهاي جهاني فولاد بوديم اما براي سال جاري ميلادي جرقه هايي از رشد نرخ به خصوص از سمت بازار سنگ آهن چين را مشاهده مي كنيم. اين به معناي آن است كه قيمت هاي جهاني از يك فاز ابهام رنج مي برند اما داده هاي داخلي در بازار فولاد ما البته در برهه كنوني چندان قرابتي با بازارهاي جهاني ندارند و از بازارهاي جهاني هم در شرايط فعلي سوخت گيري نخواهند كرد.  زماني كه بازار در دو گام مشخص، رشد قيمت دارد اما بعد از آن يك شتاب نزولي جدي را تجربه مي كند دو موضوع را از اين شرايط مي توان نتيجه گيري كرد، اول اينكه اعتماد به شدت در اين بازار كاهش پيدا خواهد كرد، يعني معامله گران و حتي سفته بازان هم ترجيح مي دهند حداقل براي يك بازه زماني كوتاه مدت خريد خود را در بازار متوقف كنند تا بتوانند آينده بازار را به صورت واضح تري رصد و تلاش كنند تا موجودي انبارهاي فعلي را به فروش برسانند.

نكته دوم اما اين است كه در اين شرايط، بازار به داده هاي واقعي و قابل استناد مراجعه خواهد كرد و در اين رابطه قابل استنادتر از آمارهاي معاملاتي بورس كالا نداريم و همين سيگنال شايد جرقه اول كاهش قيمت ها در بازار ميلگرد را بزند، بنابراين اگر همين وضعيت معاملاتي در بورس كالا ادامه پيدا كند، پتانسيل افت نرخ در اين بازار و حتي در بازار آزاد هم وجود خواهد داشت و اين روند مي تواند يك سيگنال نزولي براي قيمت هاي معاملاتي در بورس كالا تلقي شود وجود آورد كه سريال كاهش قيمت ها را شايد به پرده دوم وارد كند، تاجايي كه شاهد تداوم افت قيمت ها خواهيم بود. با توجه به اين شرايط يك موضوع ديگر هم در اين ميان مطرح مي شود و آن اينكه در شرايط ملتهب فعلي تقاضاي واقعي هم تلاش مي كند به جاي اينكه از بازار آزاد خريد كند مصرف خود را از بورس كالا تامين كند و اين وضعيت به معناي آن است كه تقاضا در بازار داخلي محدودتر خواهد شد و به جاي بازار آزاد به بازار رسمي بورس كالا سرايت مي كند، آن هم در شرايطي كه قيمت هاي موجود در بورس از قيمت هاي موجود در بازار بهتر و مناسب تر است.

حركت هاي زيگزاگي در بازار فولاد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه چاپ و نشر
متن مطالب شماره 170، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است