|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


خبربر پايه گزارش سازمان برنامه و بودجه بررسي شد

طرح قيمت تضميني؛ كمكي بزرگ به خزانه

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد وزارت جهاد كشاورزي با جايگزيني قيمت تضميني به جاي خريد تضميني در سال 96 براي محصولات جو و ذرت، بار مالي زيادي را از دوش دولت برداشت؛ به عبارتي با استفاده از سازوكار بورس كالا، دولت به جاي پرداخت كل وجه يك محصول، تنها بخشي را پرداخت مي كند كه قرار است يارانه دهد؛ اين رويداد كمك بزرگي به خزانه است.

به گزارش خبرگزاري فارس، سازمان برنامه و بودجه درباره گزارش عملكرد وزارت جهاد كشاورزي براي كاهش التهابات بازار كالاهاي اساسي كشاورزي نوشته است: به منظور جايگزيني تدريجي سياست قيمت تضميني به جاي خريد تضميني و انتخاب محصولات پيشرو در سال 95 (جو و ذرت دامي) اين طرح تنها در 4 استان به صورت پايلوت اجرا شد. 

اين وزارتخانه پيگيري و اجراي اين سياست در سال 96 را به صورت كشوري در دستور كار قرار داده، به طوري كه حجم معاملات جو در بازار بورس تحت سياست قيمت تضميني بيش از 114 درصد در سال 96 نسبت به سال 95 افزايش يافته است كه طبعا بار مالي دولت را به صورت قابل توجهي كاهش داده است. اين تغييرات به صورت تقريبا مشابه در مورد ذرت دامي نيز اتفاق افتاده است. در گزارش سازمان بودجه آمده است كه وزارت جهاد كشاورزي ورود معاملات گندم به صورت محدود در بازار بورس كالاي ايران را در سال 96 انجام داد كه در نتيجه اين اقدامات در جهت توسعه استفاده از ظرفيت بازار بورس كالاي ايران براي مشاركت بخش خصوصي و با هدف حمايت از كالاي ايراني محصولات مختلف در بازار بورس سال 96 نسبت به سال 95 رشد 18 درصدي را نشان مي دهد.

همچنين وزارت جهاد رصد و پايش ذخاير موجودي را به صورت مداوم و اقدام لازم براي رفع كسري ها انجام داده است. همچنين نظارت بر توزيع شركت هاي واردكننده گوشت گوسفندي و توزيع كالاهاي حساس در فروشگاه هاي زنجيره اي با قيمت مصوب ستاد تنظيم بازار را عملي كرده است.  وزارت جهاد برنامه ريزي خريد صد هزار تن شكر از كارخانه هاي چغندرقند به منظور تسريع در پرداخت بهاي محصول چغندرقند خريداري شده از كشاورزان تا پايان سال 96 را انجام داده است.  در گزارش سازمان برنامه و بودجه اشاره شده است كه ذخيره سازي، حفظ و نگهداري كالاهاي اساسي (برنج، روغن خام و شكر خام) در انبارهاي تحت پوشش سراسر كشور از جمله اقدامات وزارت جهاد در سال 96 بوده است. در ماده 32 برنامه ششم توسعه وزارت جهاد مكلف شده بود به منظور كاهش التهابات بازار كالاهاي اساسي كشاورزي و كاهش نوسان غيرعادي فصلي محصولات كشاورزي و به منظور كاهش بار مالي دولت براي تامين نقدينگي در گردش و هزينه تبعي مورد استفاده در سياست هاي تنظيم بازار و تامين ذخاير محصولات راهبردي، شركت بازرگاني دولتي ايران يا هر يك از شركت هاي دولتي مسوول تنظيم بازار هر محصول به تشخيص وزارت جهاد كشاورزي حسب مورد بر اساس برآوردهاي ماهانه، فصلي و سالانه، عرضه داخلي و تقاضاي هر يك از محصولات نسبت به اتخاذ موقعيت مناسب خريد يا فروش در قراردادهاي سلف و ابزارهاي مالي موضوع بند 24 ماده يك قانون بازار اوراق بهادار جمهوري اسلامي ايران مصوب اول آذر 84 روي هر يك از دارايي هاي مشمول اين بند در چارچوب مقررات بازار سرمايه اقدام كند.

رئيس اتحاديه مصالح ساختماني استان تهران خواستار شد

عرضه سيمان در بورس كالا

رئيس اتحاديه مصالح ساختماني استان تهران مي گويد: وجود بورس كالا در هر كشوري لازم است، در صورتي كه مسوولان به دنبال شفافيت قيمت برخي از كالاها مانند سيمان هستند بايد نسبت به عرضه سيمان در بورس كالا اقدام كنند.

رئيس اتحاديه مصالح ساختماني استان تهران در گفت وگو با «ايرنا» استفاده از كالاهاي خارجي را از جمله معضلات مهم بازار مصالح ساختماني مي داند و مي گويد: دولت در اين زمينه بايد مانع واردات كالاهايي شود كه فعالان ساخت و ساز در كشور را با مشكل مواجه كرده است. اسماعيل كاظمي بيان كرد: وجود محدوديت در اين زمينه علاوه بر ايجاد رونق بازار داخلي زمينه تشويق توليدكنندگان داخلي به رقابت با بازارهاي خارجي، تغيير در فناوري هاي توليد و نيز جذب نيروي بيكار در كشور را فراهم مي كند.

وي معتقد است كه ايران به دليل ارتقا در توليد مصالح ساختماني حرف هاي زيادي براي گفتن با رقباي خود دارد، بنابراين ممانعت از واردات كالاهاي خارجي باعث بهبود وضعيت بازار در كشور مي شود. كاظمي تورم سالانه نرخ كالاها، تغييرات دستمزد پرداختي به كارگر، نرخ حمل و نقل و قيمت تمام شده در برخي از موارد مانند بسته بندي را از جمله عوامل تاثيرگذار بر تغييرات ايجاد شده نرخ مصالح ساختماني در نيمه نخست سال جاري عنوان كرد. رئيس اتحاديه مصالح ساختماني تهران ادعا كرد كه نحوه مديريت برخي واحدهاي توليدي مانند كارخانه هاي سيمان باعث شد تا افزايش قيمت ها در حد متعارف باشد و روند معقولي را براي معاملات در پيش گيرند.

كاظمي در واكنش به برخي خبرها درخصوص افزايش قابل ملاحظه قيمت سيمان نسبت به ديگر مصالح ساختماني اين طور پاسخ داد: عرضه بيش از حد سيمان به بازار باعث ضرر كارخانه داراني شد كه طي چند سال اخير تخفيف هاي ويژه اي را براي اين محصول در نظر گرفته بودند، لغو تخفيف هاي موجود باعث گمان برخي افراد به افزايش قيمت سيمان شد. رئيس اتحاديه مصالح ساختماني استان تهران با بيان اينكه ميزان تخفيف هاي در نظر گرفته شده توسط توليدكنندگان سيمان ثابت نيست، ادامه داد: هر كارخانه اي بنا به شرايط روز و ميزان تقاضا تخفيف هايي را براي خريداران در نظر گرفته بود كه اينك تا حدودي از اين تخفيف ها كمرنگ شده است، همچنين هزينه بسته بندي باعث افزايش 15 درصدي قيمت سيمان در بازار شد اما سيمان فله كه نيازمند بسته بندي نيست طي دو ماه اخير با افزايش قيمت چنداني همراه نبود.

كاظمي همچنين اظهار كرد: وجود بورس كالا در هر كشوري لازم است، در صورتي كه مسوولان به دنبال شفافيت قيمت برخي از كالاها مانند سيمان هستند بايد نسبت به عرضه سيمان در بورس كالا اقدام كنند. رئيس اتحاديه مصالح ساختماني استان تهران با بيان اينكه اكنون توليد سيمان در كشور بر تقاضا غالب است و اين موضوع باعث نگراني توليدكنندگان اين كالا شده، گفت: بهتر است از طريق اقدامات كارشناسي بحث عرضه سيمان به بورس كالا مورد بحث و تبادل نظر قرار گيرد. وي راه درمان ركود موجود در خريد و فروش مسكن را اتخاذ تمهيدهايي معرفي كرد كه دولت بايد براي پرداخت وام و نيز بازپرداخت آن متناسب با درآمد متقاضيان مسكن در نظر گيرد. كاظمي گفت: كاهش ساخت و سازها در كشور به منظور جلوگيري از انبوه سازي و تراكم بيش از حدي بود كه شهرداري تهران طي شش ماه نخست سال در سياست هاي خود لحاظ كرده است. به گزارش «ايرنا» تعداد واحدهاي صنفي فروش مصالح ساختماني در تهران بيش از دو هزار و 500 مورد اعلام شده است و به گفته متوليان حدود 600 واحد بدون پروانه در حال فعاليت هستند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 33، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است