|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: چهار جريان مهم اقتصاد اشتراكي در سال 2019 مجمع جهاني اقتصاد بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


چهار جريان مهم اقتصاد اشتراكي در سال 2019 مجمع جهاني اقتصاد بررسي كرد


نويسنده: سيمين عزيزمحمدي

سهام اوبر و Lyft در سال جاري عرضه عمومي خواهد شد

 اكنون كه جهان نخستين روزهاي سال 2019 را سپري مي كند، حدود يك دهه از آغاز شكل‎ گيري اقتصاد اشتراكي (sharing economy) مي گذرد. در واقع، اين پارادايم زماني شكل گرفت كه كاهش منابع با توجه به افزايش روزافزون جمعيت به چالش مهم جوامع تبديل شد. به اين ترتيب، اقتصاد اشتراكي با استفاده از فناوري و شناسايي نياز جوامع در قالب ساختارهاي كسب وكاري جديد پديدار شد. كسب وكاري كه در آن افراد تصميم مي گيرند دارايي خود را به منظور كسب درآمد با سايرين به اشتراك بگذارند و مشتريان هم به منظور كاهش هزينه از آن استفاده مي كنند.

رشد انفجاري اقتصاد اشتراكي حتي تحليلگران خوشبين بازار را هم شگفت زده كرده است. از يك سو، اكنون هزاران پلت فرم اقتصاد اشتراكي در هر بخش و فعاليت در سراسر جهان وجود دارد. تا قبل از سال 2009، تنها تعداد انگشت شماري از اين كسب‎وكارهاي اقتصاد اشتراكي وجود داشت كه از بين آنها مي‎توان به Zipcar (شركت به اشتراك گذاري خودرو)، BlaBlaCar (بازار آنلاين يافتن همسفر) و Couchsurfing (سايت گردشگري) اشاره كرد. اما از ابتداي سال 2009 استارت آپ هايي در حوزه اقتصاد اشتراكي شكل گرفته كه امروزه به نام هاي شناخته شده اي مانند Lyft و اوبر تبديل شده اند. در حقيقت با ايجاد پديده اقتصاد اشتراكي، مفهوم ديگري به نام «دسترسي به مالكيت» شكل گرفت كه به تعبيري نوعي تحول و دگرگوني بود كه پايه و اساس اين اقتصاد است. در اين ميان، فناوري هاي ديجيتالي و موبايلي دسترسي به كالاها و خدمات مبتني بر تقاضا (on-demand) را آسان تر مي سازد.

بنابر آمار منتشر شده از سوي شركت PWC، در سال 2013 اقتصاد اشتراكي عمدتا در بخش خدماتي مانند استخدام نيروي كار، حوزه پخش موسيقي، اجاره خانه به جاي هتل، جابه جايي مسافر و مسائل مالي مشهود بود كه سهم آن از بخش هاي مختلف اقتصاد تنها پنج درصد بود و درآمدي بالغ بر 15ميليارد دلار داشت. پيش بيني مي شود در سال 2025 نيمي از بخش هاي سنتي به اقتصاد اشتراكي روي بياورند و به اين ترتيب سهم اين پديده اقتصادي نوظهور تا 50 درصد افزايش يابد و درآمد آن به 335 ميليارد دلار برسد.

اگرچه امروز جامعه منافع اقتصاد اشتراكي در كاهش مصرف غيرضروري و ايجاد ارتباطات اجتماعي را درك كرده، با اين حال، اقتصاد اشتراكي برخي از جذابيت اصلي خود (تسهيلات، قيمت و بازدهي معامله) را از دست داده و پيدا كردن پلتفرم‎هاي اقتصاد اشتراكي كه اين اصول را در واقعيت كاربردي كنند، سخت تر مي شود. مجمع جهاني اقتصاد در گزارشي كه اخيرا منتشر كرده به تحولات اقتصاد اشتراكي در سال 2019 و آغاز دهه آينده پرداخته و آن را در چهار جريان بزرگ پيش بيني كرده است.

رشد بي نظير اقتصاد اشتراكي

امسال، اقتصاد اشتراكي شاهد نخستين عرضه اوليه سهام خواهد بود. البته ممكن است نخستين ورشكستگي در مقياس بزرگ را نيز تجربه كند. به احتمال زياد سهام دو شركت Lyft و اوبر، در نيمه نخست سال 2019، عرضه عمومي شود. اوبر 120 ميليارد دلار و Lyft نيز 51 ميليارد دلار ارزش دارد. اما آنچه جاي سوال دارد اين است سهم افرادي كه نقش مهمي در درآمدزايي چنين شركت‎هايي دارند، كجاست؟ مثلا نقش رانندگاني كه با پلت فرم اوبر كار مي كنند، در افزايش ارزش سهام چيست؟ آيا رانندگان در هر صعودي سهم دارند؟ آيا سود يا پاداشي براي آنها در نظر گرفته شده است؟ تغييرات در ساختارهاي مالكيت كه واقعيت نيروي كار امروز، به ويژه اقتصاد گيگ [ Gig Economy: محيطي است كه موقعيت و جايگاه افراد در آن به طور معمول موقتي بوده و شركت ها و سازمان ها عمدتا قراردادهاي كوتاه مدت با فريلنسرها يا همان آزادكاران منعقد مي كنند] را منعكس مي كند، ابزارهاي بسيار ضروري براي توزيع عادلانه ثروت هستند.

با اين حال در طرف ديگر اين طيف، به ويژه در چين، برخي از سوپراستارهاي اقتصاد اشتراكي با چالش هاي سختي مواجهند. براي نمونه، استارت‎آپ چيني Ofo كه به گفته ورج، در حوزه اشتراك دوچرخه يونيكورن به شمار مي‎رفت، اكنون در آستانه ورشكستگي قرار دارد. اما دولت چين مي خواهد تا سال 2020 اقتصاد اشتراكي حدود 10 درصد GDP آن را تشكيل دهد، عجله براي دسترسي به اين مقياس از اقتصاد اشتراكي در جهان بي سابقه است. ايجاد يك پلت فرم اقتصادي اشتراكي پايدار، اساسا به دو عنصر تغيير نگرش و اعتماد بستگي دارد. موضوعي كه زمانبر بوده و يك شبه اتفاق نمي افتد. پلت فرم هايي كه مي خواهند خيلي سريع رشد كنند، حتي به قيمت تزريق منابع بالا يا به خطر انداختن اعتماد مشتري(كه ايجاد آن بسيار سخت و از دست دادن آن بسيار راحت است)، احتمالا در سال 2019 خودشان را در مواجهه با تصميمات سختي قرار خواهند داد. براي نمونه، آيا اوبر و Lyft مي‎توانند به يك مدل كسب و كار پايدار در درازمدت بدون افزايش قيمت دست پيدا كنند، تصميمي كه آنها مجبورند در سال 2020 اتخاذ كنند.

نقش تنوع جمعيتي در ادامه مسير

از سال 2019 به بعد، اقتصاد اشتراكي توسط چند گروه جمعيتي اداره شده كه تا به امروز نقش حمايتي ايفا كرده اند كه عبارتند از: طبقه متوسط در حال ظهور، زنان و سالخوردگان. براي نخستين بار در تاريخ بشر، طبقه متوسط اكثريت جمعيت جهان را تشكيل مي دهد و انتظار مي رود در 10 سال آينده آمار آن به 2/ 5 ميليارد نفر برسد. همچنين مسووليت دو سوم افزايش درآمد قابل مصرف در دهه آينده با زنان خواهد بود. در همين حال، تعداد زيادي از ساكنان سالخورده در آمريكا، ژاپن، سراسر اروپا و فراتر از آن وجود دارد. هر يك از اين گروه ها نقش بزرگ تري در اقتصاد اشتراكي بازي خواهند كرد. اقتصاد اشتراكي افراد را قادر مي سازد به چيزهايي دسترسي پيدا كنند كه در غير اين صورت تهيه آن ممكن نيست، به تعبيري ميانبري براي كسب درآمد و تسهيلات بيشتر است. زنان در حال حاضر مشتاق ترين مشتري اقتصاد اشتراكي هستند و رشد «اقتصاد زنان» اين حوزه را بيشتر تقويت مي كند. همچنين اقتصاد اشتراكي احتمالا بازنشستگي را به تدريج تغيير مي دهد، به طوري كه بيشتر افرادي كه در معرض اين سن هستند، ممكن است به درآمد بيشتري نياز داشته باشند يا بخواهند در جوامع خود مشاركت داشته باشند.

رگولاتورهاي جديد

در سال 2012، نياز به همكاري و هماهنگي سياست گذاران و پلتفرم‎هاي اقتصاد اشتراكي پيش بيني مي شد و اينكه ديگر قوانين و سياست هاي قديمي و منسوخ شده براي اين بخش از اقتصاد كارآيي ندارد. همچنين سال ها بعد ثابت شد كه اين هماهنگي و مقررات به صورت هفتگي به روزرساني مي شد و در بعضي مواقع، اين كار به شدت دشوار بود. البته سال 2019 براي قانون گذاران كمتر چالش برانگيز خواهد بود، با اين حال، بايد هر از چند گاهي شاهد اصلاح مقررات در برخي كشورها و شهرها باشيم. جوامع به تدريج مي آموزند كه اقتصاد اشتراكي به آنها نياز دارد تا از نظر تنظيم مقررات مناسب و توسعه اقتصاد محلي، موثر عمل كند. با اين حال، شهرها اين واقعيت را درك نكردند و يك استراتژي يكپارچه را ارائه ندادند، اما برخي از شهرها به صورت اشتراكي بيانيه اي درباره اصول و تعهدات مشترك صادر كرده اند. انتظار مي رود اقداماتي از اين دست در سال 2019 ادامه داشته باشد. براي نمونه، در سال 2018، دانمارك اولين كشوري بود كه در آن ميزبان‎هاي Airbnb گزارش هاي درآمد مستقيم به مقامات مالياتي ارائه كردند.

از اقتصاد اشتراكي تا اقتصاد

چند سال پيش، اين چالش با اصطلاحات اقتصاد اشتراكي و ريسك رو به رشد استفاده از آنها براي بازاريابي يك سرويس تجاري معمولي اعلام شد. با اين حال، شركت ها بدون توجه به اين چالش ها به اين اصطلاح افتخار مي كنند، زيرا به نظر مي رسد اين موضوع را جذاب مي كند، نه به اين خاطر كه واقعا اشتراك وجود دارد. اگرچه هر دو پلتفرم اقتصاد اشتراكي و گيگ به افراد كمك مي كنند درآمد كسب كنند و برخي همپوشاني ها در اصطلاحات و مفاهيم آنها وجود دارد  اما متاسفانه، امروزه اين زبان همچنان مبهم است. اقتصاد اشتراكي و اقتصاد گيگ گيج كننده شده و اين به نفع هيچ كس نيست. اين سردرگمي اغلب مانع از بحث درباره مسائل مهمي مانند آينده اقتصادي مي شود. البته اين امكان هم وجود دارد همين شرايط باعث شود كه اقتصاد اشتراكي همواره به عنوان بخشي از اقتصاد پذيرفته شود. به عبارت ديگر ممكن است نشانه نهايي موفقيت اقتصاد اشتراكي باشد.

چهار جريان مهم اقتصاد اشتراكي در سال 2019 مجمع جهاني اقتصاد بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " سيمين عزيزمحمدي"

  موانع مسير رشد تجارت الكترونيكي / پيش بيني رشد ۲۶درصدي كسب وكار آنلاين محقق مي شود؟
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  محاكمه واردكنندگان موبايل / ليست وزارت ارتباطات به دادگاه رسيد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 5/6/97
مشاهده متن    
  فرمول جديد براي مجوز كسب وكار اينترنتي / «دنياي اقتصاد» سياست هاي تازه دريافت درگاه پرداخت را بررسي مي كند
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  چالش جديد استارت آپ هاي حمل ونقل / ديدگاه دوگانه دولت در برابر تاكسي هاي اينترنتي
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 18/5/97
مشاهده متن    
  سايه استارت آپ ها بر سر الكامپ / نمايشگاه كامپيوتر و ارتباطات با ۵۳۵ شركت آغاز به كار كرد
سيمين عزيزمحمدي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيشرفت هاي نوين در روانشناسي، علوم تربيتي و آموزش و پرورش
متن مطالب شماره 8 (پياپي 108)، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است