|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: حقه هاي آنلاين در زرق و برق خريد اينترنتي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 5 (گزارش) > متن
 
      


حقه هاي آنلاين در زرق و برق خريد اينترنتي
پيامدها و مشكلات خريدهاي اينترنتي - بخش پاياني

نويسنده: فريده شريفي

خريد از فروشگاه هاي اينترنتي اين روزها در بين اقشار مختلف مردم به ويژه جوانان رواج زيادي پيدا كرده است. آمارها نشان مي دهد كه خريد و پرداخت هاي اينترنتي در سال هاي اخير به طور چشمگيري افزايش پيدا كرده و مردم ترجيح مي دهند كه خريدهاي خود را از طريق آنلاين انجام دهند. شايد چند سال پيش خريد اينترنتي مخصوص افراد خاصي بود، اما امروزه كه اكثر افراد با تكنولوژي و دنياي الكترونيك آشنا شده اند ورود به بازار اينترنتي فراگير و عادي شده و موقعيتي متفاوت براي تهيه نيازهاي روزمره فراهم شده است.

هنگامي كه قصد خريد كفش، كيف، لباس يا كالاهاي ديگر را داريم، ابتدا به فروشگاه موردنظر مراجعه مي كنيم و بعد از اطلاع از قيمت كالا به امتحان كردن آن مي پردازيم تا از هر نظر از سايز، اندازه، رنگ و كيفيت آن مطلع شويم، اما در خريدهاي اينترنتي شرايط متفاوت است، از نزديك نمي توان با كيفيت، اندازه و مشخصات كالا آشنا شد و اطلاعات لازم را از فروشنده پرسيد و گاهي براي آشنايي با كالا بايد حداقل 24 ساعت منتظر ماند تا پاسخي از سوي فروشندگان اينترنتي دريافت شود.

امنيت در فروشگاه هاي اينترنتي

در بازار اينترنتي چندين فروشنده وجود دارد كه با استفاده از آگهي هاي تبليغاتي به عرضه محصولات خود مي پردازند و معمولا در اين بازار  قيمت ها كمتر از بازار سنتي عنوان مي شود و همين مسئله به خصوص اگر كيفيت كالا پايين باشد، مشكلات زيادي به وجود مي آورد، چرا كه بسياري از خريداران به هنگام سفارش كالا فقط تصوير آن را مي بينند و از نزديك باكيفيت آن آشنا نمي شوند از طريق امتيازهايي كه كاربران اينترنتي به نوع و كيفيت كالا مي دهند، انتخاب نهايي خود را انجام مي دهند. بنابراين شرايط با زماني كه خريدار مستقيما كالا را لمس مي كند و آن را كاملا مي بيند تفاوت مي كند، همين مسئله مشكلات زيادي  را در خريد اينترنتي به وجود مي آورد كه مهم ترين آن نبود امنيت و بي اعتمادي مشتريان براي واريز پول و خريد نهايت كالاي اينترنتي است.

يك مدرس ارتباطات و فناوري اطلاعات در اين باره مي گويد: «از آن جا كه خريداران كالاهاي اينترنتي از نزديك امكان آشنايي با كالاي مورد نظر خود را ندارند و معمولا كالاي سفارشي خود را درب منزل تحويل مي گيرند امكان كلاهبرداري از اين نوع خريدهاي اينترنتي زياد است، چرا كه مشتريان با كيفيت و كميت كالا از نزديك آشنا نمي شوند و پس از تحويل متوجه مي شوند كه جنس و كيفيت كالايي كه سفارش داده اند با آنچه كه تحويل گرفته اند از زمين تا آسمان تفاوت دارد.»

وي اضافه مي كند: «در خريدهاي سنتي و دنياي واقعي خريداران با فروشندگان از نزديك آشنا مي شوند و در صورت تقلب مي توانند از شخص مورد نظر انتقاد و شكايت كنند در حالي كه در فضاي مجازي فروشنده وجود خارجي ندارد و خريدار نمي تواند از كسي به خاطر كلاهبرداري و تقلب شكايت كند.»

به گفته اين استاد ارتباطات، سازمان تجارت زيرمجموعه وزارت صنايع در سال هاي اخير علامتي با عنوان «نماد الكترونيك» طراحي كرده است كه اگر اين آرم و نشانه به صورت نرم افزاري در فروشگاه هاي اينترنتي وجود داشته باشد كاربر با كليك روي اين علامت به سايت رسمي نماد الكترونيك هدايت مي شود و از اعتبار رسمي فروشگاه موردنظر اطمينان مي يابد.

در ايران قانوني مربوط به جرايم رايانه اي و اينترنتي شامل هك، كلاهبرداري و سوءاستفاده از حريم مجازي وجود دارد كه قابل شكايت و پيگيري است، اما بخش خاصي مربوط به فروش آنلاين و خريد اينترنتي وجود ندارد. بنابراين خريداران آنلاين بايد تمام دقت خود را به خرج دهند تا كالاي تقلبي و غيرقابل استفاده دريافت نكنند، ضمن اينكه قانون مبارزه با جرايم رايانه اي و اينترنتي نيازمند به روز شدن است، چرا كه مقتضيات فضاي مجازي مرتب در حال تغيير است.

مشكلات پيچيده در خريدهاي اينترنتي

دسترسي به فروشگاه هاي سنتي هميشه امكان پذير نيست و در ساعات معيني از روز فروشگاه ها باز هستند، اما در خريد آنلاين هر زمان از روز و شب مي توان به فروشگاه هاي اينترنتي مراجعه و كالاي مورد نظر خود را سفارش داد، اما اين راحتي يك روي سكه خريدهاي اينترنتي است و در روي ديگر سكه، مشكلات متنوع و پيچيده اي وجود دارد كه بازار اينترنتي را از رواج مي اندازد و با كسادي مواجه مي سازد.

آقايي كه خود را «روشن افشار» معرفي مي كند و مشغول خريد از يك فروشگاه كالاي خانگي است به گزارشگر كيهان درباره خريدهاي اينترنتي مي گويد: «خريدهاي آنلاين شايد در نگاه اول راحت و آسان به نظر برسد، چرا كه خريدار در هر زمان مي تواند در سايت هاي مختلف اينترنتي چرخي بزند و از اين فروشگاه آنلاين به آن فروشگاه برود و با مقايسه قيمت ها كالاي مورد نياز خود را سفارش دهد، اما همه مسئله اين نيست و آنچه كه در اذهان عمومي مردم نقش بسته با واقعيت كاملا فرق مي كند، چرا كه براي خريد اينترنتي در درجه اول بايد اينترنت و ابزار و وسايل آن مهيا باشد در حالي كه دسترسي به سايت هاي مختلف به راحتي امكان پذير نيست احتياج به فيلترشكن و ديگر نرم افزارها دارد، تازه بعد از دسترسي به اينترنت مشكلات مربوط به درگاه پرداخت آنلاين پيش مي آيد و اگر همه اين فرآيندها نيز به خوبي پشت سر گذاشته شود و مشكلات اينترنتي حل شود مسئله اطمينان و اعتماد به فروشگاه اينترنتي پيش مي آيد كه به طور مثال آيا اين كالايي كه توسط فروشگاه آنلاين عرضه شده از همه استانداردهاي لازم و كيفيت مناسب برخوردار مي باشد يا خير؟»

وي اضافه مي كند: «خريدهاي اينترنتي از پشتوانه و ضمانت لازم برخوردار نيستند، چرا كه طرف خريد يك فروشنده مجازي است و اگر مشتري در هنگام خريد نياز به مشورت داشته باشد، مشاوران اينترنتي هميشه در دسترس نيستند. معمولا اين فروشگاه ها ايميل هايي براي پشتيباني ارائه مي دهند كه در بسياري از مواقع دير به آنها رسيدگي مي شود و گاه اصلا پاسخي حاصل نمي شود به همين دليل است كه مردم در استقبال از فروشگاه هاي آنلاين اشتياق زيادي از خود نشان نمي دهند و اگر چنين بود تا الان همه فروشگاه هاي سنتي بايد به خاطر ورشكستگي بساط خود را جمع مي كردند.»

تجارت الكترونيك هر روز در حال گسترش است، بازار اينترنتي بخشي از اين تجارت محسوب مي شود. در قرن 21 خريد و فروش اينترنتي نقش مهمي در زندگي انسان ها بازي كرده و مردم را در دهكده جهاني به يكديگر نزديك تر ساخته، اما اين خريدو فروش و تبادل كالا به صورت آنلاين و مجازي تا چه حد با باورها و فرهنگ مردمي در ارتباط است؟ سوالي است كه بايد كارشناسان به آن پاسخ گويند.

خريد اينترنتي و باورهاي مردمي

مردم كشورمان مانند تمام مردم دنيا علاقه مند به خريدهاي اينترنتي و دسترسي آسان به كالاهاي موردنياز خود هستند، اما بسياري معتقدند كه خريد كالا از طريق اينترنت و فضاي مجازي با توجه به مشكلاتي كه دربر دارد بسيار سخت و حتي غيرممكن است.

از سوي ديگر بسياري از توليدكنندگان به دليل شرايط متغير بازار و نرخ ارز، ناهمگون بودن بافت بازار، هزينه بالاي بازاريابي و توزيع، پهناور بودن كشورمان به تمام موقعيت هاي فروش دسترسي ندارند و ترجيح مي دهند كه به جاي بازار اينترنتي در بازار سنتي سرمايه گذاري كنند.

يك مهندس كامپيوتر در اين زمينه مي گويد: «خريداران اينترنتي نگراني زيادي براي انتخاب فروشگاه و كالاي مورد نياز خود دارند، چرا كه تصور مي كنند پس از دريافت كالا همه چيز تمام مي شود و اگر نارضايتي و شكايتي در مورد كالاي سفارشي خود داشته باشند امكان مرجوع كردن كالا وجود ندارد چرا كه با پرداخت اينترنتي هزينه آن را هم پرداخت كرده اند و بازپس گيري آن مستلزم وقت و هزينه زيادي است!»

وي اضافه مي كند: «با توجه به اين كه هيچ گونه محدوديت زماني و مكاني براي فروشگاه اينترنتي وجود ندارد، هم براي صاحبان فروشگاه اينترنتي و هم براي خريداران اينترنتي اين يك مزيت محسوب مي شود. مشتريان در هر مكان و هر زمان با دسترسي به آدرس اينترنتي فروشگاه محصول خود را انتخاب نموده و خريد مي كنند اما صاحبان فروشگاه هم بايد اين امنيت و اطمينان را براي مشتريان خود فراهم نمايند تا آنان با خيال آسوده خريد كنند و از كلاهبرداري و تقلب واهمه اي نداشته باشند.»

به گفته اين كارشناس، تبليغات و بازاريابي بايد به صورت شفاف و كاملا صادقانه صورت گيرد و فروشندگان اينترنتي در تبليغ محصول خود روراست باشند و كالايي را تبليغ نكنند كه در ظاهر زيبا ولي در عمل بدون كيفيت و نامناسب باشد.

يكي از فروشندگان كالاهاي اينترنتي در اين باره مي گويد: «نگراني و بي اعتمادي مردم نسبت به خريدهاي اينترنتي كاملا قابل درك است، چرا كه به موارد زيادي برخورده ايم كه خريداران براي خريد كالاي مورد نظر خود پرداخت اينترنتي انجام داده اند، اما متاسفانه طرف مقابل پول ها را برداشته و فرار كرده كه نمونه اخير آن همين كلاهبرداري در «سكه ثامن» بود كه خوشبختانه فرد كلاهبردار دستگير شد، اما همين نمونه ها باعث مي شود كه اعتماد مردم به خريدهاي اينترنتي كم شود اما از سوي ديگر خود فروشندگان هم مشكلات فراواني دارند كه اميدوارم مردم آگاه و هوشيار ما اين مشكلات را دريابند و گاهي هم به ما حق بدهند. مثلا همين نوسانات قيمت ارز فروش محصولات ما را با مشكلات زيادي روبه رو كرده است. ما محصولي را تهيه و در سايت اينترنتي مي گذاريم و كلي روي آن طراحي و تبليغ مي كنيم و قيمت آن را اعلام مي كنيم اما فرداي آن روز قيمت خريد تغيير كرده و ما مجبوريم طراحي خود را تغيير و قيمت جديد را اعلام كنيم.»

وي تصريح مي كند: «اگر افزايش قيمت ها بعد از يك مدت زمان طولاني بود مسئله اي نبود اما مشكل از آنجا آغاز مي شود كه قيمت ها روز به روز تغيير مي كند و ما مجبوريم قيمت كالا را با توجه به ارز روز هماهنگ كنيم و همين مسئله موجب بي اعتمادي مردم مي شود كه ما هم كاملا حق را به مردم مي دهيم و از مشكلات آنان آگاه هستيم.»

مشكلات ساختاري

يكي ديگر از مشكلاتي كه در خريدهاي اينترنتي وجود دارد و ممكن است كمتر مورد لحاظ قرار گيرد مشكلات ساختاري است كه فروشندگان كالاهاي اينترنتي با اين مشكلات ساختاري دست و پنجه نرم مي كنند. اين مشكلات مربوط به طراحي سايت، تبليغات، نحوه بازاريابي، كاهش سرعت اينترنت، مشكلات مربوط به سرورها، قطع اينترنت و... است كه دردسرهاي زيادي براي فروشگاه هاي اينترنتي ايجاد مي كند و مشتريان را فراري مي دهد.

برخي از سفارش دهندگان كالاهاي اينترنتي به هنگام خريد آنچنان درگير اين مشكلات ساختاري مي شوند و آن قدر اينترنت قطع و وصل مي شود يا سرعت آن پايين است كه از خريد منصرف مي شوند و شال و كلاه مي كنند تا از فروشگاه هاي سنتي كالاي مورد نياز خود را خريداري نمايند.

در هر صورت اگرچه خريد محصولات اينترنتي ظاهرا ساده و آسان به نظر مي رسد و خريدار مي تواند با چند كليك ساده و صرف چند ثانيه محصولات مورد نظر خود را بررسي كند و سريعا سفارش دهد اما دنياي آنلاين و فضاي مجازي به خاطر مشكلات و پيچيدگي هايش هنوز آنچنان كه بايد و شايد درد دل هاي مردم جاي خود را باز نكرده و مردم ترجيح مي دهند لذت خريد از فروشگاه هاي سنتي را از نزديك لمس كنند و با چيز ديگر عوض نكنند.

حقه هاي آنلاين در زرق و برق خريد اينترنتي


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 5 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از " فريده شريفي"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مهدوي
متن مطالب شماره 27، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است