|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: افراطي گري غربي ها عامل تمام جنگ هاي چند قرن اخير
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


افراطي گري غربي ها عامل تمام جنگ هاي چند قرن اخير


نويسنده: احمدرضا هدايتي

واژه «افراط گرا» در لغت «راديكال» يا «تندرو» تعريف شده است، اين كلمه از واژه يوناني «راديكس» به معناي «ريشه» گرفته شده است و مفهوم آن دفاع از ديدگاه ها يا اقدامات افراطي است، خشونت نيز حاصل استفاده از قوه قهريه و نتيجه افراط گرايي است.

البته امروز از اين دو واژه بيشتر در عرصه دين و سياست استفاده مي شود، اما ساير حوزه ها مانند؛ اقتصاد، فرهنگ، جامعه و امنيت را نيز شامل مي شود و در دو بخش دولتي و غيردولتي (گروهي يا حتي فردي) قابل بحث است.

ويژگي هاي افراط گرايان

افراط گرايان كساني هستند كه در كار و عملشان تعادل وجود ندارد، قانون گريز هستند، با تمام اشكالاتي كه بر آنها وارد است، فقط خودشان را قبول دارند، معمولا نمي توانند براي كارهايشان استدلال منطقي بياورند و اصولا منطق را قبول ندارند، از وقايع و موضوعات به نفع خودشان تصويرسازي كاذب مي كنند، منشا ظلم و جنايت هستند و ديگران را متهم مي كنند، براي به كرسي نشاندن اهدافشان از هيچ جنايتي فروگذار نمي كنند، براي تصميم گيري و قضاوت در امور بين المللي، معيارهاي دو و بلكه چندگانه دارند، گاهي مانند داعش با ابزار و فناوري هاي جديد مخالفند، اما خود از آن استفاده مي كنند. 

سابقه و علت اصلي بروز و تشديد افراطي گرايي و خشونت

خشونت و افراطي گري از بدو خلقت حضرت آدم(ع) با قتل هابيل به دست قابيل شروع شد و در طول تاريخ با ظهور افراط گرايان و خشونت طلب هايي مانند؛ نرون، آتيلا، چنگيزخان مغول، استالين و هيتلر و گروه هايي مانند؛ داعش و النصره در عصر جديد ادامه يافته است.

با اين حال، در حال حاضر نژادپرستي و ناسيوناليسم ناشي از خودبرتربيني و همچنين زياده خواهي ها، يكجانبه نگري ها و سياست هاي مداخله جويانه غرب اعم از آمريكا و اروپا و ساير كشورهاي همسو با آنها، مهم ترين عوامل افراطي گري و خشونت در سطح جهان به شمار مي روند.

اگرچه در حال حاضر به علت عناد نظام سلطه با ايران و اسلام، كشور ما بيش از هر كشور ديگري در اين رابطه در رسانه هاي غربي مورد اتهام قرار مي گيرد، اما خوب است كه بدانيم، كشور ايران حداقل طي 250 سال گذشته آغازگر هيچ جنگي نبوده و متقابلا تمام جنگ هاي چند قرن اخير در نقاط مختلف جهان، نتيجه دخالت و افراطي گري غربي ها بوده است.

صرف نظر از جنگ هاي صليبي كه حدود 1000 سال قبل توسط غربي ها عليه سرزمين هاي اسلامي و بعضا بين برخي از مذاهب مسيحي آغاز و به طور پراكنده حدود 200 سال به درازا كشيد و يا بدون در نظر گرفتن تجاوز و اشغالگري كشورهايي مانند؛ شوروي، انگليس و پرتغال عليه ايران، بايد از جنگ جهاني اول به عنوان اولين و مهم ترين نتيجه افراطي گري غربي ها در تاريخ معاصر نام برد.

در اين جنگ كه حدود 4 سال طول كشيد و تقريبا تمام كشورهاي دنيا درگير آن شدند، بيش از 20 ميليون نظامي و غيرنظامي كشته و ميلياردها دلار خسارت به زيرساخت هاي شهري و اقتصادي كشورهاي متخاصم وارد شد. 

البته با استناد به منابع مختلف تاريخي، آمار كشته هاي اين جنگ با احتساب 8 ميليون نفر ايراني كه به خاطر اشغالگري بيگانگان و قحطي مصنوعي ناشي از چپاول و غارت مواد غذايي آنها توسط انگليسي ها (براي تامين غذاي جبهه متفقين در شوروي)، جان خودشان را از دست دادند، به بيش از 28 ميليون نفر مي رسد.

در واقع با وقوع اين جنايت كه از آن به عنوان يك هلوكاست واقعي عليه مردم ايران نام برده مي شود، بيش از 40 درصد از جمعيت 20 ميليوني كشور ايران در آن زمان، قرباني يك جنگ ناخواسته و جنايت انگليسي ها در حق خود شده و مجموعه كشور نيز خسارت هاي فراواني را در ابعاد مختلف متحمل شد.

حدود 20 سال بعد، جهان شاهد دومين جنگ جهاني ناشي از افراطي گري و خشونت حاكم بر ساختار حكومتي و فرهنگ فاسد غربي بود. در اين جنگ كه حدود 6 سال كشورهاي مختلف جهان را درگير خود ساخت، بين 55 تا 85 ميليون نظامي و غيرنظامي در كشورهاي مختلف جهان جان خود را از دست داده و همانند جنگ جهاني اول، ميلياردها دلار خسارت نيز به زيرساخت ها و تاسيسات زيربنايي كشورهاي متخاصم و مورد تجاوز وارد شد.

جالب است كه در هر دو جنگ، با اين كه كشور ايران اعلام بي طرفي نمود، اما در نهايت به خاطر موقعيت استراتژيكي خود و همچنين به خاطر نواقص ساختاري و ضعف نظامي حكومت هاي وقت، توسط بيگانگان اشغال و به نوعي درگير جنگ شد و حتي در اواخر جنگ جهاني دوم، تحت تاثير و فشار اشغالگران، رسما به آلمان اعلان جنگ داد.

جنگ تحميلي كه با تحريك و مشاركت مستقيم و غيرمستقيم جبهه عبري، عربي و غربي و حمايت آشكار و علني آنها از رژيم بعثي صدام صورت گرفت، نمونه ديگري از زياده خواهي، افراطي گري و خشونت غربي ها در تاريخ معاصر است، جنگي كه به واسطه پشتيباني همه جانبه نظام سلطه، بايد از آن به عنوان جنگ جهاني سوم نام برد.

در اين جنگ نيز بيش از 220 هزار نفر از مومن ترين، خالص ترين و فداكارترين مردم و به خصوص جوانان اين مرز و بوم به شهادت رسيدند. جواناني كه بسياري از آنها در زمره متخصص ترين افراد كشور قرار داشته و اميدهاي آينده كشور براي پيشرفت ايران و تحقق و پياده سازي دولت، جامعه و تمدن نوين اسلامي به شمار مي رفتند.

مردم ايران علاوه بر فشارهاي مختلف اقتصادي و سياسي و نيز تهديد و تحريم از سوي غرب و تخريب و بمباران شهرهاي خود توسط رژيم بعثي مورد حمايت استكبار، در جريان ترورهاي كور مزدوران داخلي آنها نيز، بيش از 17 هزار نفر از مسئولين، نخبگان، دانشمندان و ديگر هموطنان خود را از دست دادند و نوعي ديگر از خشونت طلبي و افراطي گرايي غربي را تجربه كردند.

كمي جلوتر (حدود 26 سال قبل) و تقريبا همزمان با اواخر جنگ تحميلي عراق عليه ايران، وارد جنگ خانمانسوز ديگري مي شويم كه آتش آن باز توسط غربي ها و اين بار در شبه جزيره بالكان شعله ور شد و حدود 3 سال خشونت گرايي را ترويج كرد، البته در جريان ماجراجويي و افراطي گري جديد، غربي ها يك كشور اسلامي به نام بوسني هرزگوين را در قلب اروپا هدف قرار داده بودند و سرانجام با تجزيه حدود نيمي از خاك اين كشور، ظاهرا مخاصمه پايان پذيرفت.

با اين حال اين پايان آتش افروزي و خشونت طلبي غربي ها نبود، بارديگر غربي ها اوج خصومت خود با اسلام را با دامن زدن و تشديد اختلافات مذهبي بين مسلمانان و تربيت و پرورش هزاران تروريست در منطقه غرب آسيا آشكار ساختند.

اگرچه در آتش افروزي و شرارت جديد، كشورهاي مختلفي از منطقه درگير جنگ و خشونت ساخته و پرداخته غرب شدند، اما در واقع هدف اصلي نابودي اسلام و خاموش كردن نداي حق طلبي، عدالت خواهي، ظلم ستيزي و استقلال طلبي انقلاب اسلامي ايران بود.

بنابراين در گام نخست دامنه جنگ به كشورهاي منطقه و همجوار ايران از جمله ؛ عراق و سوريه كشيده شد و غربي ها تلاش كردند تا با حضور بدون مجوز خود در اين كشورها و حتي در كشورهايي مانند؛ پاكستان و افغانستان، جنگ هاي نيابتي در منطقه را تشديد نمايند.

در ادامه با هدايت كشورهاي مذكور، تقريبا همزمان آتش جنگ گريبان سايركشورهاي همسو با ايران مانند يمن را نيز در بر گرفت، البته در جريان اين خصومت ها مسلمانان ساير كشورها از جمله؛ مسلمانان ميانمار، نيجريه، ليبي و ساير بلاد اسلامي نيز از آتش مستقيم و غيرمستقيم خشم و خشونت غربي ها در امان نماندند.

صفحات ننگين تاريخ غرب سرشار از شرارت هاي مشابه ديگري نيز هست كه بيان همه آنها در اين وجيزه نمي گنجد، اما اهداف مشخصي در پس پرده همه اين رفتارهاي ددمنشانه غربي ها نهفته است كه برخي از مهم ترين آنها عبارتند از:

- ايجاد شرايط بهتر براي سلطه بيشتر بر كشورهاي مختلف جهان، در جهت استثمار و غارت منابع و دارايي آنها

- اسلام هراسي در جهت جلوگيري از ترويج اصول و ارزش هاي اسلامي و پيشگيري از بيداري اسلامي

- ايران هراسي در جهت منزوي ساختن انقلاب اسلامي و تحت الشعاع قرار دادن پيشرفت ها و دستاوردهاي ملي و فراملي آن

- آتش افروزي در نقاط مختلف جهان و فروش تسليحات بيشتر در راستاي تامين منافع كمپاني هاي غربي

- تحت الشعاع قرار دادن افكار عمومي شهروندان غربي در جهت جلوگيري از رشد و گسترش جنبش هاي اعتراضي در غرب

- مشروعيت بخشيدن به اقدامات غيرانساني رژيم اشغالگر قدس و تحت الشعاع قرار دادن جناياتي كه خود مرتكب مي شوند

- قهرمان سازي كاذب و ايفاي نقش منجي در سناريوهاي ساخته و پرداخته خود، به منظور فريب افكار عمومي جهان

چرا اسلام و انقلاب اسلامي ايران؟

يكي از دلايل اصلي دشمني غرب با اسلام اين است كه دين اسلام مي تواند نظام سرمايه داري را به چالش بكشد درست به همين دليل است كه همواره تلاش مي كنند تا ضمن مخدوش ساختن چهره نوراني اسلام و تحت الشعاع قرار دادن اصول و ارزش هاي اسلامي، هرگونه امكان تبليغ و ترويج را نيز از ايران و علماي راستين اسلام سلب نمايند.

به عنوان مثال؛ با اين كه ادعاي دفاع از حقوق بشر و حمايت از آزادي انديشه و دموكراسي غربي ها گوش فلك را كر كرده است، طي چندسال گذشته قراردادهاي اجاره 20 ماهواره از 23 ماهواره اي كه در اجاره ايران بود را لغو و متقابلا چندين شبكه تلويزيوني ماهواره اي را همراه با حمايت مالي فراوان در اختيار ساير ايرانيان به ظاهر مسلمان غرب نشين قرار دادند.

علاوه براين؛ به رغم تحريم هاي ظالمانه عليه ايران و نيز هزينه هاي سرسام آور اداره شبكه هاي تلويزيوني ماهواره اي و هزينه هاي هنگفت توليد فيلم و برنامه هاي تلويزيوني، راسا نيز اقدام به تاسيس بيش از 253 شبكه فارسي زبان يا با زيرنويس فارسي كرده اند، كه عمدتا مخاطبان ايراني را هدف سمپاشي هاي خود قرار داده اند.

از اين تعداد حدود 74 شبكه نمايش مد لباس و لوازم آرايش، 59 شبكه نمايش فيلم و سريال و تعداد قابل توجهي نيز ارائه هدفمند برنامه هاي ويژه كودكان و نوجوانان و مباحث سياسي و اعتقادي را در دستور كار خود قرار داده اند..

ماهيت ضداستكباري، ظلم ستيزي، عدالت طلبي و استقلال طلبي و همچنين موقعيت و ظرفيت هاي انحصاري ايران (موقعيت استراتژيك، راه هاي ترانزيتي، گردشگري، منابع نفت و گاز، مواد معدني، دسترسي به آب هاي آزاد، بازار منطقه اي، موقعيت كشاورزي، صنعت در حال رشد و...) از ديگر عواملي هستند كه مانع از چشم پوشي غربي ها از اين بخش از كره خاكي مي شود.

اما در حال حاضر دليل اصلي اين دشمني را بايد در روند رو به رشد و پيشرفت ايران در ابعاد مختلف مادي و معنوي و نيز نفوذ منطقه اي و بين المللي و نقش اين كشور در معادلات بين المللي از جمله؛ نقش ايران در فروپاشي نظام دو قطبي حاكم بر جهان، برهم خوردن نقشه از نيل تا فرات رژيم اشغالگر قدس، خنثي سازي طرح ايجاد خاورميانه بزرگ آمريكايي ها، جلوگيري از تجزيه كردستان عراق، نابودي داعش، ايفاي نقش در ايجاد نهضت بيداري اسلامي و تاثيرگذاري در بروز و ظهور جنبش هاي اعتراضي در غرب جست وجو نمود.

آيا فقط اسلام و ايران هدف قرار گرفته اند؟

همان گونه كه اشاره شد، بي شك در حال حاضر دين اسلام به واسطه عدالت خواهي، ظلم ستيزي و ساير اصول و ارزش هاي الهي آن، در معرض بيشترين هجمه نظام سرمايه داري غربي ها قرار دارد، اما قطعا زياده خواهي غربي ها اختصاص به ايران ندارد، زيرا اصولا ساختار حكومت هاي غربي بر اساس استعمار و استثمار و ظلم و بي عدالتي و شرارت و آتش افروزي بنا نهاده شده و خشونت و افراط گرايي در ذات دولت هاي غربي و استعماري نهادينه شده است.

به عبارت ديگر؛ افراطي گري و خشونت در فرهنگ غربي در حدي است كه؛ حتي در جشن ها و ساير برنامه هاي به اصطلاح فرهنگي غربي ها (مثل؛ جشن هالوين، شب جادوگران، گاوبازي و فوتبال خشن) هم رد پاي خشونت به شكل كاملا مشهود در آن ديده مي شود.

همان گونه كه اشاره شد، اين رفتار جاهلانه و عملكرد خصمانه محدود به دشمني با ايران نمي شود و اتخاذ سياست متفاوت در مورد جنايات دولت ميانمار عليه مسلمانان اين كشور، بي توجهي به حوادث نيجريه و بلكه حمايت از آن، بي تفاوتي نسبت به كشتار مردم يمن و حمايت علني و رسمي از رژيم آل سعود، ايجاد جنگ در سوريه و عراق و ليبي و دخالت و حضور آشكار و غيرقانوني در آنها، حضور ظالمانه در پاكستان و افغانستان و كشتار مردم و مواردي مانند؛ جنگ و تجزيه بوسني هرزگوين و استضعاف ديگر كشور مسلمان را نيز شامل مي شود.

استثمار كشورهاي آفريقايي و آسيايي و حتي كشورهاي آمريكاي جنوبي توسط اروپا و آمريكا و يا دخالت در امور داخلي كشورها و تعيين نوع حكومت ها و همچنين نحوه تعيين خطوط مرزي مستعمرات امپراطوري فروپاشيده بريتانيا نيز، همگي بيانگر وسعت دامنه افراطي گري كساني است كه ظاهرا بر شرارت آنها پاياني متصور نيست. 

كلام آخر؛ در بيان نمونه ديگر از عناد و كينه ورزي غربي ها نسبت به اسلام و مسلمين، بايد به تناقض گويي آشكار غربي ها و به خصوص آمريكايي ها در مقابله با داعش و ساير تروريست ها اشاره كرد، كه در هر حالت يا دروغگويي و بلوف در مورد توانمندي هاي نظامي آنهاست و يا خيانت و جنايت در حق مسلمين و كشورهاي اسلامي است.

ماجرا از اين قرار است كه آمريكايي ها از يك سو مدعي در اختيار داشتن مجهزترين و دقيق ترين تجهيزات و تسليحات جهان هستند و در عين حال در جريان دخالت در امور سوريه و عراق، هواپيماهاي آمريكايي بارها اشتباها كمك هاي به ظاهر بشردوستانه خود را در مقر تروريست ها و بمب هاي خود را بر سر نيروهاي جبهه مقاومت فرو مي ريختند.

در هرحال اين عملكرد و رفتارهاي افراطي و يا گفتارهاي متناقض و دوگانه غرب نبايد مورد غفلت واقع و جنايت آنها در اين موارد ناديده انگاشته شود.

افراطي گري غربي ها عامل تمام جنگ هاي چند قرن اخير


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    آثار ديگري از " احمدرضا هدايتي"

  نكاتي درباره اخذ ماليات
احمدرضا هدايتي، كيهان 20/6/97
مشاهده متن    
  بلوغ فكر اقتصادي
احمدرضا هدايتي، رسالت 14/6/97
مشاهده متن    
  ضرورت بلوغ اقتصادي در تامين، توليد و توزيع
احمدرضا هدايتي، كيهان 14/6/97
مشاهده متن    
  بايد حافظه تاريخي خود را مرور كنيم! / نگاهي به سهم برخي از مردم در بروز مشكلات اقتصادي و اجتماعي
احمدرضا هدايتي، كيهان 30/5/97
مشاهده متن    
  آمريكا در جنگ با ايران و جهان
احمدرضا هدايتي، رسالت 17/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله رويكردهاي نوين در تحقيقات علوم پايه، فني و مهندسي
متن مطالب شماره 2، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است