|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: اين دو زن
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 15 (ايران جمعه (داستان جهان)) > متن
 
      


اين دو زن
داستان دو زن هندي كه تابوها را شكستند تا وارد معبدي ممنوعه شوند

نويسنده: ندا آكيش
برگرفته از: سي ان ان

دو زن معمولي 39 و 40 ساله دوم ژانويه در جنوب ايالت كرالا هند دست به اعتراضي غيرمعمول زدند و با ورود به معبدي كه قرن ها ورود زنان به آن ممنوع بود، اتفاقي را رقم زدند كه حتي خودشان هم تصورش را نمي كردند. آنها تاريخ ساز شدند زيرا اولين زناني هستند كه وارد معبد هندوي ساباريمالا كه براي ورود دختران و زنان در سنين باروري ممنوع است، شدند و پس از آن تظاهرات هايي در ايالت كرالا در گرفت كه دست كم يك نفر در اين تظاهرات ها جان خود را از دست داد.

«بينودو آميني»، كارشناس حقوق 40ساله و «كاناكادورگا»، كارمند دولتي 39ساله ادامه دهنده راه زناني بودند كه پيش از اين تلاش كرده بودند وارد معبد هندوي ساباريمالا شوند اما هر بار با چهره عبوس مردمي مواجه شده بودند كه راه را بر آنها سد كرده بودند. اما حكم ماه سپتامبر 2018 ديوان عالي كه راي به قانوني بودن ورود زنان به اين معبد داد، به اين دو زن جسارت ورود به اين معبد را داد.

هنگامي كه خبر ورود اين دو زن همه جا پخش شد، در سراسر ايالت كرالا تظاهرات مرگبار به راه افتاد، يك مرد كشته شد و صدها نفر دستگير شدند. بيندو آميني و كاناكادورگا از سوي معترضان افراطي تهديد و مجبور شدند مخفي شوند. كاناكادورگا در يك مصاحبه با سي ان ان از داخل يكي از خانه هاي امني كه فعلا در آن به سر مي برد، گفت: اصلا فكر چنين خشونتي وكشته شدن يك نفر را نمي كردم. نه هرگز انتظار آن را نداشتم.

اين دو زن فعلا با كمك گروهي از داوطلبان مرد و زن كه از حكم دادگاه حمايت مي كنند، از يك جاي امن به جاي امن ديگري مي روند تا ببينند در آينده چه سرنوشتي را برايشان رقم مي زند. يكي از كساني كه به آنها كمك مي كند تا از خشم تندروها در امان بمانند، مي گويد، آنها تمام تلاش خود را مي كنند تا امنيت اين دو زن تامين شود. خبرنگار سي ان ان برنامه ريزي كرده بود تا با دو زن تاريخ ساز در مكاني مخفي ديدار كند اما به محض اينكه به اين مكان رسيد خودرويي كه حامل اين دو زن بود مسير خود را تغيير داد و ناپديد شد. به زن ها گفته شده بود به محل ديگري بروند. چند ساعت بعد  يك داوطلب ديگر زن ها را سوار كرد و به سمت محل مخفي دوم حركت كرد و سپس محل مخفي سوم. در اين نقطه بود كه خبرنگار سي ان ان موفق شد زن ها را ملاقات كند.

آنها اكنون بيش از يك هفته است كه از خانه، خانواده، فرزند و محل كارشان دور هستند و معلوم نيست چه زماني بتوانند به زندگي عادي برگردند. با اين حال مي گويند، مترصد فرصتي هستند تا يك بار ديگر به معبد بروند. بيندو آميني كه با حمايت خانواده در اين راه پا گذاشته، مي گويد: اگر همه اين سختي ها را به جان خريدم و به زيارت معبد رفتم نه فقط به خاطر اعتقادات مذهبي ام كه به خاطر حمايت از حكم ديوان عالي بوده است. امنيت من مهم نيست. مهم امنيت جامعه است. آدم هاي زيادي در خيابان ها دارند مي جنگند و من خيلي نگران اين مساله هستم.

او كه قبلا هم فعاليت هاي سياسي داشته است، مي گويد، با قوت قلب خانواده، همسر و دختر 12 ساله اش است كه جان مي گيرد. همان كساني كه او را تشويق مي كردند، به معبد برود. او گفت حتي دانش آموزان من هم با من همراه هستند.

برخلاف او كاناكادورگا براي رسيدن به اين نقطه و تاريخ ساز شدن، راه دشوارتري را پيموده است. خانواده او مخالف حركتي كه انجام داد، بودند. آنها مانند خود او مريد «لرد آپياپا»، خداي هندي هميشه مجرد كه معبدش در ساباريمالا است، هستند. او مي گويد: خانواده ام از برنامه من براي ورود به معبد حمايت نمي كردند اما من حس كردم كه بايد اين كار را انجام دهم زيرا مطمئن بودم كه در آخر آنها هم با من هم عقيده خواهند شد و باور خواهند كرد، مي توان هم مريد لرد آپياپا بود و هم از برابري حقوق زن و مرد دفاع كرد. به همين دليل نگران نيستم. مي دانم خانواده ام سرانجام مرا خواهند پذيرفت.

بيندو آميني درباره نحوه آشنايي اش با كاناكادورگا گفت، بلافاصله پس از اينكه ديوان عالي حكم آزادي ورود زنان به معبد ساباريمالا را صادر كرد تصميم گرفتم به ساباريمالا بروم. يك روز در تجمع آنلاين حاميان حكم دادگاه كه در ماه سپتامبر برگزار شده بود، با كاناكادورگا آشنا شدم و هر دو تصميم گرفتيم اولين زناني باشيم كه پا به اين معبد مي گذارند. اولين بار صبح 24 دسامبر بود كه آنها بخت خود را براي ورود به معبد آزمودند. آنها به راه افتادند. قدم به قدم خود را به معبد نزديك تر و نزديك تر احساس مي كردند اما ناگهان يك ديوار انساني عبوس را پيش روي خود ديدند. بيندو آميني به ياد مي آورد كه بيش از 1000 نفر آنجا بودند. پليس كه نگران امنيت دو زن بود، آنها را هدايت كرد تا به سلامت از منطقه خارج شوند. او مي گويد: پليس به همسرم زنگ زد و از او خواست بيايد و مرا با خود ببرد. اما همسرم به آنها گفت، من حق دارم خودم تصميم بگيرم به كجا بروم. مي خواهد ساباريمالا باشد يا هر جاي ديگري. نه بيندو آميني و نه كاناكادورگا حاضر نبودند به خانه هايشان برگردند. پليس به اجبار آنها را به زيارتگاهي ديگر برد. بيندو پليس را تهديد كرد و گفت، دست به اعتصاب غذا مي زند. از آن پس تماس هاي تلفني خشمگينانه آغاز شد تا اينكه وعده دوباره مقامات كه گفتند اجازه مي دهند اين دو زن يكبار ديگر براي ورود به معبد تلاش كنند، عزم خود را براي دومين بار جزم كردند تا وارد معبد ممنوعه شوند.

تلاش دوم آنها هر چند منجر به ورود آنان به معبد شد اما تقريبا با شكست مواجه شد. بامداد دوم ژانويه در حالي كه هوا هنوز تاريك بود، بيندو آميني و كاناكادورگا در حالي كه از دو طرف توسط افسران پليس لباس شخصي و حاميان آنلاين مجمع حمايت مي شدند، به كمپي نزديكي معبد برده شدند. اين سفر سخت دو ساعت طول كشيد. اكثر كساني كه به سمت معبد مي رفتند، اصلا زني نمي ديدند كه بخواهند از حضورش آزرده خاطر شوند.

اما ناگهان يك مرد متوجه حضور دو زن شد و كوشيد زنگ خطر را به صدا درآورد. به گفته بيندو حوالي ساعت 2 بامداد بود كه مرد صدايش را بلند كرد و فرياد زد، اينها آن زن ها هستند اينها آن زن ها هستند. او به يك نفر زنگ زد تا به بقيه مخالفان حضور زنان در معبد خبر بدهد جمع شوند و اجازه ندهند اين دو زن اقدام خود را عملي كنند. اما يك پليس لباس شخصي متوجه شد و دنبالش دويد تا دستگيرش كند، مرد پا به فرار گذاشت و رفت.

دو زن، حاميان شان و پليس هاي لباس شخصي مجبور شدند راه خود را تغيير دهند و از مسيري كه براي عموم تردد آزاد نيست به سمت معبد بروند. اين تنها چيزي است كه بيندو افسوسش را مي خورد زيرا آنها تنها 18 پله تا ورود به صحن داخلي معبد فاصله داشتند. او مي گويد: من كاملا راضي نشدم (ما مجبور شديم 18 پله مانده را طي نكنيم).

تابو شكني بيندو و كاناكادورگا تبعات سياسي هم داشته است. تنها چند ماه تا انتخابات سراسري هند باقي مانده و حالا اقدام اين دو زن تبديل به بخشي از منازعات سياسي شده است. جنگ دادگاه هم همچنان ادامه دارد. اواخر ماه جاري ميلادي در 22 ژانويه ديوان عالي دادخواست هاي مربوط به بازنگري در راي ماه سپتامبر اين ديوان را بررسي خواهند كرد.

سياستمداران محلي كمونيست كه در ايالت كرالا حكومت مي كنند از راي ماه سپتامبر ديوان عالي حمايت مي كنند و طرفدار دفاع از حقوق اين دو زن هستند. اما فشار آوردن بر اين مساله كه زنان و دختران در هر سني كه هستند وارد معبد شوند از سوي رهبران ملي طيف هاي سياسي هم در كنگره و هم در داخل حزب ملي گراي بهاراتيا جاناتا مخالفاني دارد. حتي خود نارندرا مودي، نخست وزير هند هم با اين مساله موافق نيست. مودي در يك مصاحبه با خبرگزاري هندي اي ان اي از راي ديوان عالي در ماه سپتامبر انتقاد كرد و گفت: برخي معبدها هستند كه سنت هاي خود را دارند و مردها نمي توانند وارد آن معبدها شوند. او با اين حرف موضع خود را مشخص كرد و نشان داد با راي ديوان عالي مخالف است.

خانم كاناكادورگا كه از دوم ژانويه تا به بعد نتوانسته بود با دو پسر دوقلوي خود صحبت كند، مي گويد، سياستمداران بايد اظهارنظر در اين باره را متوقف كنند. كار آنها پايان دادن به تبعيض هاست. خانم بيندو هم صريح تر صحبت مي كند و مي گويد: پيام من به زن هاي هند اين است كه لطفا سيستم و رسوم شيطاني را بشكنيد.

اين دو زن


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 15 (ايران جمعه (داستان جهان))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از " ندا آكيش"

  ديدار «اين» و «اون» در پيونگ يانگ / نگاه ها به عقد توافق صلح پايدار در شبه جزيره كره دوخته شده است
ندا آكيش، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  مبارزه با رقباي احتمالي در كسوت اجراي عدالت / پسران حسني مبارك، ديكتاتور سابق مصر روانه زندان شدند
ندا آكيش، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  شاه ماهي به دام افتاد / رئيس سابق تيم انتخاباتي ترامپ اعتراف كرد
ندا آكيش، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  بولتون : لاهه را رها مي كنيم تا بميرد / مشاور امنيت ملي امريكا قضات ديوان بين المللي كيفري را تهديد به تحريم و تعقيب قضايي كرد
ندا آكيش *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  نمايش قدرت بدون موشك هاي بالستيك قاره پيما / غيبت رئيس جمهوري چين در مراسم هفتادمين سال تاسيس كره شمالي سوال برانگيز شد
ندا آكيش، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است