|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: سه محور ديدار ظريف با همتاي هندي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


گزارش 
سه محور ديدار ظريف با همتاي هندي


نويسنده: كامران كرمي

 دنياي اقتصاد : محمدجواد ظريف صبح روز چهارشنبه و در سومين روز سفر به دهلي نو با سوشما سواراج، همتاي هندي خود ديدار كرد. بررسي ابعاد مختلف روابط دوجانبه از جمله در حوزه هاي اقتصادي و بانكي، پتروشيمي، نفت و انرژي و حمل ونقل از جمله موضوعات مورد گفت وگو بود. مسائل منطقه اي از جمله شرايط افغانستان و مذاكرات اخير ايران با طالبان و مسائل بين المللي از جمله برجام دو محور ديگر ديدار وزراي خارجه ايران و هند در كاخ «تاچ پالاس» بود.

ظريف كه براي انجام سفري سه روزه و شركت در اجلاس رايسينا به هند سفر كرده است، در حاشيه برگزاري اين اجلاس با وزير امورخارجه هند ديدار و در مورد مسائل مهم نفتي و بانكي گفت وگو كرد.

فرآيند پرداخت پول

پيش از ديدار ظريف با سواراج، مقامات بانكي هند ابراز كردند كه پالايشگاه هاي هندي فرآيند پرداخت پول واردات نفت از ايران را با استفاده از روپيه آغاز كرده اند. اين پرداخت اولين مورد از زمان اعمال دور جديد تحريم هاي ايالات متحده عليه ايران در آبان ماه گذشته است. هند دومين مشتري بزرگ نفت ايران پس از چين است كه در دوره تحريم ها با اخذ معافيت توانسته است به خريد نفت از ايران ادامه دهد.

طبق گزارش رويترز، چاران سينگ، مدير اجرايي بانك دولتي يو سي او هند، گفته است كه مبلغ خوبي را از برخي شركت هاي نفتي دريافت كرده است. او اسامي پالايشگاه ها و اينكه چه مقدار پول به اين بانك (به عنوان پول واردات نفت از ايران) پرداخت شده است را بيان نكرد. دهلي نو اخيرا پرداخت ها به شركت ملي نفت ايران به خاطر واردات نفت از آن را از اخذ ماليات معاف كرده است تا پالايشگاه هاي هندي بتوانند 5/ 1 ميليارد دلار پرداختي معوق خود به شركت ملي نفت ايران را تسويه كنند. يك منبع مطلع در بخش صنعت نفت هند گفته است كه شركت اينديان اويل و شركت پالايشگاهي و پتروشيمي منگلور پول واردات نفت از ايران را پرداخت كرده اند.

شركت در نشست رايسينا

اما يكي از محورهاي مهم سفر ظريف به هند براي شركت در نشست سالانه رايسينا (Raisina Dialogue) است. نشستي كه در قالب يك كنفرانس چندجانبه توسط بنياد تحقيقات نظارتي هند (Observer Research Foundation) موسوم به ORF برگزار مي شود و در آن مدعوين كه عموما از ديپلمات هاي كشورهاي مختلف و برخي از مقامات سياسي هند هستند، به تجزيه و تحليل مسائل چالش برانگيز جامعه جهاني مي پردازند. نشست سال 2019 از 8 تا 10 ژانويه برگزار مي شود. 

ظريف در اين سخنراني بر ضرورت ايجاد منطقه قوي به جاي مردان قوي تاكيد كرد و گفت: «نياز است تا با ادراك بهتري تغييرات در نظم جهاني را تجزيه و تحليل كرد.» او مشاركت همه كشورهاي مرتبط با منطقه در تضمين صلح از طريق نهادهاي منطقه اي و ترتيبات مقتضي، تجارت و تعاملات مردمي به جاي مداخله قدرت هاي بزرگ را ضروري خواند.

ظريف همچنين در صحبت هايش مولفه هاي منطقه قوي را برشمرد و به موارد زير اشاره كرد: «1- ثبات سياسي و سرزميني بومي، 2- اتكا به مردم به عنوان منبع مشروعيت، امنيت و كاميابي، 3-هماهنگي هويت هاي ملي و شهروندي منطقه اي، 4-مشاركت همه كشورهاي مرتبط منطقه اي در تضمين صلح در منطقه از طريق سازمان هاي منطقه اي يا ترتيبات مقتضي، 5- اطمينان، تجارت و تعامل بيشتر ميان كشورهاي منطقه به جاي قدرت هاي خارجي، 6- روابط اقتصادي و تعاملات مردم محور كه روي آوردن به جنگ را هزينه بر و غيرقابل دفاع كند، 7- فرهنگ منطقه اي كه امنيت ملي را منطبق بر امنيت منطقه اي كند. 8- محيط منطقه اي پايدار.»

رئيس دستگاه ديپلماسي همچنين بيان كرد كه ما براي حركت در اين مسير، مجددا دست دوستي، خود را به سوي همسايگان مان در منطقه خليج فارس دراز مي كنيم.

سقف نامحدود سرمايه گذاري هند در چابهار

يكي از محورهاي مهم گفت وگوهاي ظريف در دهلي مذاكره درباره توسعه بندر چابهار بود كه هندي ها نگاه جدي اي به سرمايه گذاري در آن دارند. در همين ارتباط سفير ايران در هند گفت: «هندي ها براي گسترش همكاري ها در بندر چابهار اراده جدي دارند و براي سرمايه گذاري در اين بندر سقفي تعيين نكرده اند.» علي چگني در حاشيه سفر وزير امورخارجه در گفت وگو با خبرنگاران درباره روابط ايران و هند طي ماه هاي اخير و بعد از اعمال تحريم هاي يكجانبه آمريكا، افزود: «مكانيزم هايي كه مي تواند دو كشور را به اين هدف نزديك كند تحت بررسي است. كاربرد اين مكانيزم ها تاكنون هم موفق بوده است.» 

چگني ادامه داد: «براي مثال خريد نفت براساس پول ملي دو كشور و روپيه انجام و محاسبه مي شود و ما مي توانيم از پول خود براي خريد مايحتاجي كه نياز داريم، استفاده كنيم.» او تاكيد كرد: «علاوه بر رفع نيازهاي فوري و معمولي و سرمايه گذاري مشترك در دو كشور، در زيرساخت هاي اقتصادي ايران و هند هم اين مكانيزم قابل استفاده است.»

معافيت از ماليات

سفير ايران در هند در پاسخ به سوالي درباره اعطاي معافيت مالياتي به خريداران نفت ايران گفت: «معافيت مالياتي سال گذشته هم وجود داشته است. پولي كه از خزانه به بانك تجاري واريز شود بايد ماليات آن را بپردازند و از آنجا كه اين پول در قالب ارز خارجي نبوده و ارز ملي بوده، مصوبه قانوني گرفتند كه از پول ما كه به حساب يك بانك ريخته و به روپيه حساب مي شود، ماليات نگيرند.»

سفير ايران در هند درباره سرمايه گذاري هندي ها در چابهار تاكيد كرد: «تسهيلاتي كه ما در چابهار فراهم كرده ايم، جذابيت لازم براي جذب سرمايه گذاران هندي را فراهم مي كند. امكاناتي همانند بخشودگي مالياتي 20 ساله و مزاياي ديگر براي سرمايه گذاران در چابهار وجود دارد. همچنين يكي از بندهايي كه ما پيش بيني كرديم و در مكانيزم مالي كه بانك مركزي دو كشور امضا كردند وجود دارد، استفاده از پول ملي براي سرمايه گذاري طرفين در خاك يكديگر است.»

ديدارهاي حاشيه اي

وزير امورخارجه در حاشيه اين اجلاس با خوزه بورل همتاي اسپانيايي خود ديدار كرد. پائولو جنتلوني نخست وزير سابق ايتاليا نيز با وزير امورخارجه ايران در دهلي نو ديدار و گفت وگو كرد.

سه محور ديدار ظريف با همتاي هندي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " كامران كرمي"

  رمزخواني تغيير لحن ترامپ «دنياي اقتصاد» بررسي كرد / چرا رئيس جمهور آمريكا پيشنهاد مذاكره بدون قيد و شرط داد؟
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 10/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» بررسي كرد: رمزگشايي از پالس روحاني به عربستان
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 2/5/97
مشاهده متن    
  چرايي تعيين سفير فوق العاده قطر در ايران
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 24/3/97
مشاهده متن    
  سه روايت از ورود ايران به پروسه صلح يمن / «دنياي اقتصاد» در گزارشي تشريح كرد
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 10/3/97
مشاهده متن    
  راز حمايت اروپا از برجام «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
كامران كرمي، دنياي اقتصاد 27/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد مقداري
متن مطالب شماره 4 (پياپي 59)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است