|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: سونامي رسانه اي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 10 (ايران جمعه (زندگي و فرهنگ)) > متن
 
      


گزاره 
سونامي رسانه اي


نويسنده: يحيي نطنزي

با مرور تاريخ سينما در ميانه قرن بيستم به نقل قول ها و مصاحبه هاي متعددي از سينماگراني برمي خوريم كه همگي در نكوهش تلويزيون گفته اند و نسبت به خطراتش هشدار داده اند. از آلفرد هيچكاك گرفته كه تماشاي تلويزيون را كاري عبث و ناتوان در تغيير عادات بينندگان توصيف مي كرد، تا گروچو ماركس كه در نقل قول مشهور و كنايه آميزي گفته بود: «تلويزيون خيلي برايم آموزنده ست. هر وقت كسي در پشت صحنه آن را روشن مي كند به اتاق ديگري مي روم و شروع به خواندن يك كتاب مي كنم.» حالا اما بعد از گذشت چند دهه و تحولات عظيمي كه تلويزيون تجربه كرده و تاثيرات شگرفي كه بر نظام سرگرمي سازي گذاشته، پناه بردن به اين جور نقل قول ها براي توصيف كاركرد تلويزيون و برنامه ها و بخصوص سريال هايش بيش از حد ساده انگارانه به نظر مي رسد. در دوراني به سر مي بريم كه بيش از 15 درصد از ترافيك اينترنتي در سطح دنيا متعلق به نت فليكس به عنوان اصلي ترين شبكه نمايش خانگي و يكي از مهم ترين بسترها براي پخش سريال هاي پرمخاطب است؛ دوراني كه ورود سينماگران برجسته به عرصه سريال سازي ديگر نه يك اتفاق جديد، بلكه يك عرف پذيرفته شده است. و دوراني كه سينماي جريان اصلي براي نباختن قافيه به رقباي قدرتمندش در شبكه هاي تلويزيوني، بيشتر از گذشته براي استفاده از تكنولوژي هاي جديد در عرصه نمايش هول مي زند تا بلكه به لطف فيلم هاي سه بعدي و سالن هاي «آي مكس» بتواند از وفاداري مخاطبان به تلويزيون بكاهد. مهم تر اينكه در اين مبارزه قديمي و در عين حال تازه از اينكه قواعد قصه گويي اش را با الگوهاي داستان گويي در سريال ها سازگار كند هم ابايي ندارد و به همين دليل بيشتر از گذشته از تجربه هاي دنباله دار سينمايي كه اساسا ماهيتي سريال گونه دارند استقبال مي كند.

سريال هاي تلويزيوني به دليل بازار شديد رقابتي شان بخصوص در سال هاي اخير ناگزير از به كارگيري ايده هاي فرمي و روايي بديع و غافلگيركننده بوده اند. مكانيسم رابطه بيننده با تلويزيون به گونه اي تنظيم شده كه سريال ها بدون اين ايده ها خيلي زود شكست مي خورند و جاي خود را به آلترناتيوهايي مي دهند كه بي رحمانه جايگزين برنامه هاي كم مخاطب مي شوند. همين عامل باعث شده سريال ها ريسك پذيري بيشتري از خود نشان بدهند و بتوانند با نمونه هاي موفقي مثل «بازي تاج و تخت»، «خانه پوشالي» و «تئوري بيگ بنگ» مخاطباني از نسل هاي مختلف به دست بياورند و در سرگرمي سازي و سليقه سازي براي آنها تا حد زيادي موفق عمل كنند. سريال هاي موفق اين دوره و زمانه چنان به فرهنگ عامه رسوخ مي كنند كه گاهي حتي بيشتر از سينما در قالب عاملي هويت ساز ظاهر مي شوند و مي توانند بر رفتارهاي طيف وسيعي از بينندگان خود تاثير بگذارند. از طرف ديگر سريال ها به دليل بستر مناسبي كه براي تجربه ورزي دارند به سازندگان خود امكان استفاده از نوآوري هايي مي دهند كه مي توانند پيشگام زمان خود باشند و موج ها و جريان هاي فراگير ايجاد كنند. نمونه اش امكان تماشاي اينتراكتيو و تعاملي كه سازندگان سريال «بلك ميرر» اخيرا ايجاد كردند و با الگوبرداري از ساختار تعاملي بازي هاي رايانه اي شايد بتواند در آينده نزديك به شكل گيري يك گونه هيبريدي يا تلفيقي پرطرفدار تبديل شود.

سريال هاي تلويزيوني مثل هر پديده پرطرفدار و پرنفوذ ديگري در معرض نقد هاي منفي و نگاه هاي آسيب شناسانه زيادي قرار دارند. خصوصا كه تاثيرگذاري آنها به دليل قالب پخش مستمر مي تواند در برخي مواقع از سينما، ادبيات يا بازي هاي رايانه اي فراتر برود و گستره وسيع تري از مخاطبان را هم هدف بگيرد و جهان بيني و تعاملات فردي و جمعي آنها را متاثر كند. طبعا سريال ها و به طور كلي هر برنامه تلويزيوني اي مي تواند كيفيت بالا يا پاييني داشته باشد اما دسترس پذير بودن آنها براي هر مخاطبي و هزينه نسبتا پايين اين دسترسي باعث شده با پديده اي مواجه باشيم كه دامنه رسوخش از بين مخاطبان عادي محصولات سرگرمي ساز فراتر رفته و به ديگر اجزاي جوامع سرايت كرده است. تا جايي كه، مشابه اتفاقي كه چند وقت پيش افتاد، گاهي سياستمداران هم براي فرستادن پيام هاي منفي يا مثبت خود ترجيح مي دهند از نشانه هاي آشناي سريال ها بهره ببرند. احتمالا اگر خود اين سياستمداران هم ندانند مشاوران شان به گوش آنها رسانده اند كه فراگيري سريال هاي تلويزيوني در دنياي امروز به شكل گيري يك جور سونامي سرگرمي/رسانه اي منجر شده و ضريب نفوذش از قالب تلويزيون ها و سقف اتاق خانه هاي بينندگان بسيار فراتر رفته است. سريال ها حالا در كنار همه كاركرد هاي جذاب، فريبنده و چند بعدي شان نوعي زبان ارتباطي جديد هم خلق كرده اند. زباني كه در سايه نوآوري هاي تكنيكي و ابداعات روايي هر روز بيشتر از گذشته موقعيت رقباي قديمي اش را در معرض خطر قرار مي دهد و لايه هاي معنايي خودش را پيچيده تر مي كند. شايد به همين دليل سريال را بايد اصلي ترين رسانه سرگرمي ساز قرن بيست و يكم دانست و سرفصل هاي مطالعات رسانه اي را با توجه به كاركرد ها و قابليت هاي آن بازتعريف كرد.


*روزنامه نگار و منتقد فيلمسونامي رسانه اي


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 10 (ايران جمعه (زندگي و فرهنگ))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از " يحيي نطنزي"

  حاشيه مهم تر از متن
يحيي نطنزي، اعتماد 28/2/93
مشاهده متن    
  چند نكته درباره سبك و سليقه زنان سينماگر ايراني به بهانه اكران فيلم عصر جمعه
يحيي نطنزي، شرق 5/10/89
مشاهده متن    
  فيلمسازي دغدغه مند / مروري بر كارنامه سينمايي مجتبي راعي
يحيي نطنزي، شرق 28/9/89
مشاهده متن    
  ملاقات با بانوي سالخورده / «پالين كيل» به روايتِ «پل شريدر»؛ فيلمنامه نويس «راننده تاكسي»
يحيي نطنزي، اعتماد ملي 13/5/88
مشاهده متن    
  تحصيلكرده همه جا / زندگي رابين وود در يك نگاه
يحيي نطنزي، اعتماد 17/4/87
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش حسابداري
متن مطالب شماره 35، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است