|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خطاي محاسبه يا دستكاري آمار؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
خطاي محاسبه يا دستكاري آمار؟
معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران مطرح كرد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران در گزارشي تحت عنوان «اشتباهات آماري يا بازي با آمار صادرات كشور» از دستكاري آمار صادرات خبر داد. براساس ارزيابي ها، گمرك در اقدامي به جاي شفاف سازي درخصوص آمار از قبل منتشرشده، آمار ارزش صادرات در آبان امسال را تغيير داده است؛ به نحوي كه بدون تغيير آمار تجمعي مقداري و ارزشي صادرات در 9 ماه 1397، ميانگين قيمت هاي صادراتي در آبان ماه به 347 دلار در هر تن و در آذرماه نيز از 160 دلار به 290 دلار در هر تن تغيير داده شده است.

معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق بازرگاني تهران از دستكاري آمار صادرات كشور خبر داده است. بر اساس گزارشي كه از سوي اين معاونت منتشر شده، آمار انتشار يافته از تجارت خارجي مورد بازبيني قرار گرفته است. اين گزارش افزوده است: به نظر مي رسد ترديد و شبهات در آمارهاي اقتصادي كشور به آمار گمرك هم سرايت كرده و احتمال نفوذ صلاحديد ها ارائه تصوير واقعي از اقتصاد كشور را خدشه دار كرده است. معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران پيش از اين در گزارشي كه در تاريخ 10 دي ماه امسال با عنوان «آمار صادرات كشور همچنان در پرده ابهام» منتشر شد، به نكاتي اشاره داشت. در اين گزارش عنوان شده بود: «براساس داده هايي كه از سوي گمرك ايران اعلام شده، مشخص شد كه به دنبال افزايش غيرمنطقي ميانگين قيمت واحد صادرات بدون نفت خام كشور در آبان ماه و رسيدن آن به 538 دلار در هر تن، اين رقم در آذرماه افت شديدي داشته و به 160 دلار در هر تن رسيده است.»

گزارش «آمار صادرات كشور همچنان در پرده ابهام» پس از اعلام رسمي آمار گمرك منتشر شد. از اين رو مبناي محاسبات اين گزارش بر اساس داده هاي آمار 9 ماهه تجارت خارجي بود. گزارشي كه حكايت از كاهش بيش از 50 درصدي ارزش صادرات در آذر و در مقابل افزايش نزديك به 50 درصدي وزن كالاهاي صادر شده داشت. در گزارش معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران، بررسي وزن صادرات آذرماه مد نظر قرار گرفته و در اين باره آمده بود: «به نظر مي رسد اخيرا مبناي محاسبه قيمت هاي پايه صادراتي از ارز 4200 تومان در هر دلار به ارز نيمايي تغيير يافته؛ و به همين دليل متوسط قيمت صادراتي در آذرماه افت شديدي داشته و از 538 دلار در هر تن در آبان 1397 به 160 دلار در هر تن در آذر 1397، كاهش يافته است. با توجه به اينكه تحليل روند ماهانه ارزش صادرات كشور به دليل غيرمنطقي بودن قيمت هاي پايه صادراتي طي ماه هاي گذشته، تحليل واقعي و درستي به دست نمي دهد، در بررسي مقدماتي اينچنين استنباط مي شود كه بهتر است به جاي تحليل ارزشي به سراغ تحليل مقداري رفت كه متاسفانه در تحليل مقداري هم آمار غيرمتعارفي در آذر ماه 1397، مشاهده مي شود.» اين گزارش ادامه داده است: «در آذر 1397 ميزان صادرات با بيش از 46 درصد رشد ماهانه نسبت به آبان 1397، به حدود 12 ميليون تن رسيده كه از ابتداي سال 1397 تاكنون بي سابقه است. با وجود عدم صادرات ميعانات گازي در آذر ماه و كاهش 305 هزار تني صادرات ساير كالاها، به نظر مي رسد دليل افزايش نزديك به 50 درصدي مقدار صادرات در اين ماه، صرفا از محل افزايش مقدار صادرات پتروشيمي است. بررسي آمارهاي صادرات به تفكيك نوع كالاي صادراتي نشان مي دهد حدود 6/ 51 واحد درصد از افزايش بيش از 46 درصدي مقدار صادرات در آذر ماه 1397 نسبت به آبان 1397 از محل افزايش مقدار صادرات محصولات پتروشيمي بوده است. در آذر 1397، صادرات محصولات پتروشيمي نسبت به ماه قبل حدود 3 برابر شده و به 2/ 6 ميليون تن در ماه رسيده است. دلايل چنين رشد قابل توجهي در وزن صادرات پتروشيمي آذر ماه مشخص نيست.»

اين گزارش همچنين به صادرات گاز طبيعي نيز اشاره داشته و در اين باره چنين آورده است: «طبق خبر اعلامي گمرك گاز طبيعي دومين كالاي عمده صادراتي طي 9 ماهه 1397 و به ارزش صادرات 8/ 1 ميليارد دلار بوده كه در مقايسه با رقم صادرات هشت ماهه همين سال، حدود 830 ميليون دلار از اين كالا صرفا طي يك ماه آذر صادر شده است. اين در حالي است كه در آمار روزانه صادرات كالايي گمرك از اول تا 29 آذر 1397، گاز طبيعي جزو هيچ يك از فهرست اقلام عمده صادراتي نبوده و علت درج اين كالا در اقلام عمده صادراتي 9 ماهه 1397، مبهم است. همچنين، با توجه به كاهش قابل توجه ميانگين قيمت صادراتي در آذر 1397، اين احتمال وجود دارد كه ارزش پايه صادراتي گاز طبيعي نيز از 248 دلار در هر تن (ميانگين قيمت صادرات هشت ماهه 1397)، در ماه آذر كاهش يافته باشد. در اين صورت، افزايش 830 ميليون دلاري صادرات گاز طبيعي در اين ماه، از محل حجم بالاتر صادرات اين كالا در اين ماه صورت گرفته كه مي تواند توضيحي براي افزايش 7/ 3 ميليون تني كل ميزان صادرات در آذر ماه 1397 نيز باشد.»

در انتهاي اين گزارش نيز به اين نكته اشاره شد كه در مجموع مشخص و روشن است كه آمارهاي صادرات كشور چه روزانه، چه ماهانه و حتي تجمعي، تصويري واقعي از وضعيت روند صادرات كالاي بدون نفت خام كشور طي 9 ماه 1397 منعكس نمي كند. 

خطا يا بازي با آمار؟

اما معاونت بررسي هاي اقتصادي اتاق تهران روز گذشته گزارش ديگري را تحت عنوان «اشتباهات آماري يا بازي با آمار صادرات كشور» منتشر كرد كه نشان مي دهد آمارهاي آبان ماه، دستخوش تغييراتي شده است. در اين گزارش ضمن اشاره به گزارش «آمار صادرات كشور همچنان در پرده ابهام»، عنوان شده است: «گمرك در اقدامي به جاي شفاف سازي و ارائه توضيحي درخصوص آمار از قبل منتشر شده، آمار ارزش صادرات در آبان ماه 1397 را تغيير داد؛ به نحوي كه بدون تغيير آمار تجمعي مقداري و ارزشي صادرات كشور در 9 ماه 1397، ميانگين قيمت هاي صادراتي در آبان ماه به 347 دلار در هر تن و در آذرماه نيز از 160 دلار به 290 دلار در هر تن تغيير داده شد.» در صورت پذيرش موضوع درج آمار اشتباه و بيش برآورد ارزش صادرات در آبان ماه 1397 لازم است مواردي در اخبار گمرك و گزارش هاي سازمان توسعه تجارت كشور اصلاح شود. نخست آنكه طبق خبر گمرك با تيتر خبري «جزئيات تجارت خارجي كشور منتشر شد» رشد ارزشي صادرات در هشت ماهه 1397 معادل 13 درصد و مازاد تراز تجاري معادل 2 ميليارد دلار اعلام شده بود كه با آمار جديد صادرات ماهانه گمرك مربوط به 9 ماه نخست سال 1397 تفاوت قابل توجهي دارد. بنابراين لازم است اين خبر به صورت رشد 5/ 7 درصدي (به جاي 13 درصدي) و تراز تجاري 418 ميليون دلاري (به جاي 2 ميليارد دلاري) اصلاح شود. دوم آنكه در گزارش سازمان توسعه تجارت مربوط به هشت ماه سال 1397 كه در سايت اين سازمان منتشر شده، همچنان ارزش صادرات هشت ماهه، معادل 5/ 31 ميليارد دلار درج شده كه بهتر بود گمرك بعد از تغيير آمار آبان ماه و كاهش ارزش صادرات هشت ماهه موضوع را به سازمان توسعه تجارت هم منعكس مي كرد تا آمار اين سازمان هم به 9/ 29 ميليارد دلار تغيير يابد.

خطاي محاسبه يا دستكاري آمار؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت در جامعه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است