|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: تبديل زباله به انديشه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 14 (ايران جمعه (داستان يك رويداد)) > متن
 
      


تبديل زباله به انديشه
صفورا غله زاري با پاكسازي محيط زيست به گردش فرهنگ در انزلي كمك مي كند

نويسنده: ترانه بني يعقوب

صفورا كاغذ باطله هاي شهر را جمع مي كند و با پولش كتابخانه مي سازد. ساخت هفت كتابخانه در يك سال و نيم حاصل كار اوست.

صفورا غله زاري، معلم بازنشسته انزلي چي را در انجمن طرفداران توسعه بندرانزلي مي بينم؛ نزديك اسكله تفريحي و زيباترين نقطه اين شهر ساحلي. حالا كمتر كسي است كه نداند آرزوي اين زن داشتن شهري بدون زباله است. دوستان و همراهانش تقريبا به ياد نمي آورند به نقطه اي از شهر رفته باشند و زباله اي روي زمين افتاده باشد و او براي برداشتنش پيشقدم نشده باشد.

كارش را با پويش جمع آوري در قوطي هاي پلاستيكي و خريد ويلچر براي افراد داراي معلوليت آغاز كرد و بعد وقتي متوجه شد در شهرش تفكيك پسماند از مبدا وجود ندارد و كاغذهاي باطله با ساير زباله ها مخلوط مي شود، تصميم گرفت خودش سيستمي براي جمع آوري كاغذهاي باطله ايجاد كند. اما امكانات محدود بود.

 به ارتباطاتش با مدارس و معلمان شهر بسنده كرد و از همه خواست كاغذهاي باطله شان را دور نريزند. مكاني براي انبار كردن كاغذها لازم بود آن را هم مدير يكي از مدارس غيرانتفاعي شهر برايش فراهم كرد و قصه آغاز شد: «كار را تنها شروع كردم و بعد با دوستان انجمن آشنا شدم و فهميدم در قالب انجمن و همكاري جمعي، كارها بهتر پيش مي رود. اولين بار توانستيم يك تن كاغذ باطله جمع كنيم. فكر كردم همان طوركه براي در بطري جامعه هدف داشتيم و با فروشش براي افراد داراي معلوليت ويلچر مي خريديم بهتر است هدف مشخصي داشته باشيم و عوايد حاصل از آن را هزينه كارهاي مختلف نكنيم. 

بنابراين كاغذ را در برابر كتاب ديدم و ايجاد كتابخانه هاي كوچك در اماكن عمومي شهر. تا الان توانسته ايم هفت كتابخانه در نقاط مختلف شهر ايجاد كنيم؛ از جمله بيمارستان، زندان، باشگاه هاي ورزشي، انجمن ناشنوايان و شهرداري انزلي.»

روزهاي زيادي او به تنهايي بار جمع آوري كاغذ باطله و جابه جا كردن كتاب ها را به دوش كشيد اما هيچ وقت گلايه اي نكرد: «گاهي اوقات از صبح تا شب درگير كار مي شوم، سرتا پا خاك آلود و خسته. حتي گاهي نزديك ترين آدم هاي دور و برم مي گويند اين كار چه فايده اي دارد؟ شايد اقدامات محيط زيستي آثارش خيلي زود به چشم نيايد اما در آينده همه اثرش را خواهند ديد.»

تصور نكنيد فروختن كاغذ و احداث كتابخانه به اين سادگي هاست، براي اين كار صفورا و همكارانش در انجمن مجبور شدند وقت زيادي بگذارند و با مسئولان مختلف شهر گفت وگو و چانه زني كنند: «گاهي احداث كتابخانه در اين مكان ها با كلي مانع روبه رو بود. مثلا مجبور بوديم همه كتاب هايي را كه نشرهاي مجاز منتشر كرده بودند، دوباره به تاييد ارشاد برسانيم. بعد كه كارمان بيشتر جا افتاد، برخي خودشان سراغ مان آمدند و درخواست ساخت كتابخانه كردند.

 مثلا شهرداري يكي از بارهاي كاغذش را به ما داد كه بيشترش كاغذهاي اداراي بود، نزديك 500كيلو كاغذ شد و ما همان موقع وعده داديم با فروشش براي شهرداري كتاب بخريم و اين كار را هم انجام داديم.»

صفورا سال ها مطالعات اجتماعي تدريس كرده و عاشق محيط زيست است و به قول خودش با اينكه خيلي اوقات دست تنها همه كارها را مي كند اما آنقدر اين فعاليت ها به او حس خوبي مي دهد كه حاضر است همه سختي هايش را بپذيرد: «ديدن زباله عذابم مي دهد. محال است بيرون بروم، زباله اي ببينم و دست به كار نشوم. از سويي مي ديدم كتابخانه انزلي كتاب هاي جديد كم دارد و هميشه برايم آرزو بود چنين امكاني را براي شهروندان شهرم ايجاد كنم.»

او و همراهانش در انجمن طرفداران توسعه بندرانزلي اما اين روزها ايده هاي بزرگتري هم در سر مي پرورانند. آنها معتقدند احداث كتابخانه هاي كوچك براي شهر كافي است و بهتر است حالا كتابخانه اي بزرگ با ايده هاي نو تاسيس كنند. كتابخانه اي كه نه تنها به جريان تبادل كتاب در شهر كمك كند كه شهروندان را به كتابخواني بيشتر علاقه مند سازد: «دوست دارم كتاب ها به دست همه برسد. با خودم فكر كردم شايد گذر برخي شهروندان به بيمارستان و باشگاه هاي ورزشي نرسد. براي همين قصد داريم اين بار با فروش كاغذ باطله يك كتابخانه بزرگ راه بيندازيم. 

يعني درواقع يك كتابخانه براي همه شهر و براي اين كار از ايده هاي كارشناسي استفاده مي كنيم. افزايش سرانه مطالعه در شهر از دغدغه هاي ماست و مي خواهيم برنامه اي براي كتابخوان كردن شهروندان هم بدهيم. 

يعني كتابخانه ما بجز امانت دادن كتاب به جوان ها، آنها را به كتابخواني هم علاقه مند كند.»

اكنون 12 مدرسه در شهر انزلي اعلام آمادگي كرده اند تا كاغذهاي باطله مردم را تحويل بگيرند و شهروندان هم همكاري خوبي دارند. آنها ايده هايشان را با مردم در شبكه هاي مجازي به اشتراك مي گذارند و مردم هم هميشه استقبال مي كنند و حالا خيلي ها چشم به بازگشايي اين كتابخانه با ايده هاي جديدش دارند.

آرمين صافدل يكي ديگر از اعضاي انجمن طرفداران توسعه بندرانزلي هم برايم توضيح مي دهد كه شهرشان در زمينه مديريت پسماند كاستي دارد و اين كار توسط خانم غله زاري انجام شده. او تاكيد مي كند معمولا دولت ها به شهروندان كتاب هديه مي دهند اما آنها برعكس عمل كرده اند و به نهادهاي مختلف شهرشان كتاب هديه داده اند ازجمله آنها در روز كتاب و كتابخواني به اعضاي شوراي شهر كتاب هديه داده اند.

با اين همه تنها اقدام اين انجمن براي ترويج كتابخواني در شهر، فروش كاغذهاي باطله و ايجاد كتابخانه هاي كوچك نبوده. 

او برايم در اين باره بيشتر توضيح مي دهد: «ما فكر كرديم مهم ترين مشكل شهرمان پايين بودن آگاهي است. ما در حوزه هاي علوم انساني ضعيفيم. اگرچه تعداد زيادي مهندس خوب در شهر داريم اما جامعه شناس خوب، فيلسوف سياسي و اجتماعي نداريم. تنها راه پر كردن اين كاستي مطالعه است. ما تصميم گرفتيم به گردش كتاب در شهر كمك كنيم و اگر كتابفروشي مرجع در شهر نيست بايد به شهروندان كمك كنيم تا كتاب تهيه كنند.»

 براي همين در كنار ايده ساخت كتابخانه كه با نظارت صفورا انجام مي شود آنها ايده تبادل كتاب را در قالب طرح «تو هم بخوان» در شهر اجرا كردند: «نمي خواستيم برنامه تبادل كتاب برنامه اي خشك باشد و دنبال جاذبه بوديم تا همه گروه ها و طبقات از هر سني در آن شركت كنند.

 اين برنامه را در سالن برگزار نكرديم و به فضاي عمومي برديم و چه بهتر اين فضاها، فضاهاي گردشگري تاريخي مهم شهري باشند و ضمن رفتن به اين اماكن يك مطالبه هم داشته باشيم. مناره انزلي يا برج ساعت اولين جايي بود كه اين ايده را در آن برگزار كرديم. بعد از آن در موزيك جيگا (جايگاه موسيقي) اين كار را كرديم. مناره درحال تخريب بود و در كنار برنامه تبادل كتاب درخواست مرمت مناره را هم داديم كه درخواست مان به نتيجه هم رسيد. 

موزيك جيگا هم دوباره احيا و بعد از مدت ها در شهر موسيقي زنده اجرا شد. اين روزها از ديگر شهرهاي استان گيلان از شفت و رشت براي شركت در اين برنامه به انزلي مي آيند و اين موضوع براي همه مان تازگي دارد.» برنامه تبادل كتاب، احداث كتابخانه و طرحي براي تشويق كودكان و نوجوانان به كتابخواني از ديگر برنامه هاي اين انجمن است.

 آنها در اين انجمن نشان دادند مي توانند براي آينده شهرشان نگران باشند و از هيچ، براي شهرشان كتابخانه بسازند.

تبديل زباله به انديشه


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 14 (ايران جمعه (داستان يك رويداد))

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 122 بار
    آثار ديگري از " ترانه بني يعقوب"

  اميد بستن به زالو و جوجه تيغي / آيا هميشه نسخه حكيم باشي ها معجزه مي كند?
ترانه بني يعقوب، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم ما به پاي شماست / گشتي در بازار كفش دست دوز
ترانه بني يعقوب، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  لباس عروسي را بكن كوله مدرسه را بردار
ترانه بني يعقوب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  جاده به سمت كابل يك طرفه شد / آيا با خروج كارگران افغان، كارفرمايان ايراني دچار مشكل مي شوند؟
ترانه بني يعقوب، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بيوه هاي 16 ساله / غمنامه دختران پاكدشت
ترانه بني يعقوب، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مهدوي
متن مطالب شماره 27، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است