|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/10/20: نگذاريم حال گل هاي باغچه انسانيت بد شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7026
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6971 20/10/97 > صفحه 11 (ايران جمعه) > متن
 
      


نگذاريم حال گل هاي باغچه انسانيت بد شود


نويسنده: پرستو رفيعي

مادر بودن مي تواند انگيزه اي باشد براي مهربان تر بودن، انگار كافي است مادر باشي تا بتواني بي قيد و شرط فداكاري كني، مهربان باشي وقوي تر در برابر مشكلات ايستادگي كني. انگار مادر كه باشي مي تواني در برابر طوفان حوادث زندگي بايستي، صداي شكسته شدنت را بشنوي اما همچنان پابرجا، ستوني باشي براي سرپاماندن خانواده ات بي آنكه آب از آب تكان بخورد.

مادر احسان از جنس همين مادرهاست. زني سرسخت كه پا به پاي فرزندش جنگيد تا زندگي و سلامتي را براي فرزندش به چنگ آورد. «در دنيايي كه هيچ چيز ارزش جنگيدن ندارد وقتي پاي سلامتي فرزندت در ميان باشد دل كه جاي خود دارد، دار و ندارت را به دريا مي زني تا مهلت و فرصتي دوباره براي نفس كشيدنش به دست آوري» اينها را مادر احسان مي گويد، پسربچه اي كه توانسته غول سرطان را به زانو در بياورد.

«همه چيز از يك سردرد شروع شد. سردردي كه روزهاي اول همه گمان مي كردند با مسكني ساده كه در بيشتر خانه ها يافت مي شود بهبود خواهد يافت. اما چند روز بيشتر طول نكشيد تا احسان با دردهاي شديد در ناحيه سر و حالت تهوع روي تخت بيمارستان خوابيد. جراحي و خارج كردن تومور از سرش هم پايان راه نبود، چرا كه نتيجه پاتولوژي از حقيقتي تلخ خبر مي داد» به اينجا كه مي رسد نفس عميقي مي كشد تلاش مي كند بغضش را پنهان كند اما قطرات زلال اشك انگار سر ناسازگاري دارند و بي محابا راه گونه هايش را در پيش مي گيرند تا دست دلش را رو كنند.

كمي مكث مي كند، اشك هايش را پاك مي كند ؛ «هنوز هم يادآوري آن روزها برايم دردناك است. حالم خيلي بد بود ترسيده بودم نگران بودم راه درمان فرزندم به محك ختم مي شد. نمي دانستم محك چه جور جايي است. هربار تلويزيون تبليغي از محك را نشان مي داد شبكه را عوض مي كردم دل نداشتم كودكان را در آن شرايط ببينم اما دست تقدير مرا به سمت محك روانه كرد.

وارد محك كه شديم زانوهايم مي لرزيد، پسرم بي قراري مي كرد و با گريه مي خواست به خانه برگرديم، اما در چشم برهم زدني مددكاران محك به كنارمان آمدند و از هيچ تلاشي براي كاهش نگراني ما كوتاهي نكردند. صحبت هاي آنها و روانكاوي هايي كه در همان ساعات اوليه انجام دادند آرام مان كرد. احسان با ديدن آن همه مهرباني و البته اتاق هاي بازي راضي شد چند روزي در محك بماند.»

لبخند تلخي مي زند، از اشك ها و ناله هاي پنهاني اش مي گويد از روزهايي كه حال احسان بد بود. روزهايي كه ناله هاي فرزندش جهان را در مقابل ديدگانش تيره و تار مي كرد و او تنها با توكل به خدا، كمك مددكاران و اميد به روزهاي خوب براي جگرگوشه اش توانسته بود اين همه سختي را پشت سر بگذارد. روزهايي كه قدر دقايق و حتي ثانيه ها را مي دانست و تلاش مي كرد بهترين ها را براي فرزندش فراهم كند. در زندگي همه انسان ها روزهايي وجود دارد كه طعم تلخ و گس شده اش به هيچ مذاقي خوش نمي آيد. حقيقت اين است كه نمي توان از اين تلخي ها فرار كرد، شايد تنها راه رهايي تكه قندي باشد كه با وجود اينكه نمي تواند مذاق مان را شيرين كند اما تلخي ناكامي را كم رنگ مي كند. «محك» اما همان قندي است كه تلاش مي كند تلخي و گس بودن سرطان را قابل تحمل كند با اين تفاوت كه در بسياري از مواقع هم شيريني لذت بخش سلامتي را با خود به همراه مي آورد.

پاي درد دل خانواده هاي بيماران بستري در محك كه مي نشيني خوب مي فهمي كه نه تنها هيچ يك از آنها آرزوي خواب رفتن ساعت و ايستادن دقايق را ندارند بلكه با نبض ساعت منتظر روزهاي روشن سلامتي هستند و اين همه اميدواري را مديون خيرين و نيكوكاران هستند. سخت نيست از لحن صادقانه مادران دلشكسته بفهمي كه محك تكه اي از بهشت خداست كه انگار فرشتگان با وسواس آن را از بهشت جدا كرده روي زمين نهاده اند. تكه اي از بهشت كه در آن كودكاني كه كم از فرشتگان ندارند كودكي مي كنند و بهبود مي يابند.

تا پايان سال گذشته بيش از 30 هزار كودك مبتلا به سرطان قدم در محك گذاشته اند و از خدمات حمايتي و درماني اين مركز استفاده كرده اند. آمارها و گزارش ها نشان مي دهد با همراهي مردم ايران بيش از 6 هزار بيمار اين مركز بهبود يافته اند و اين ثمره نيكوكاري و انسان بودن مردمي است كه همواره نشان ايثار و ازخودگذشتگي را همراه دارند. حدود 18 هزار نفر از اين بيماران نيز در مرحله درمان قرار گرفته اند كه آماري قابل توجه است. آنچه در كنار تلاش متخصصان اين مركز براي بهبود بيماران چشم هر بيننده اي را خيره مي كند فضاي امني است كه توانسته آرامش را در بخش هاي آنكولوژي اين مركز به همراه بياورد. اين فضا در سايه تلاش و مديريت مسئولان، مددكاران و روانشناسان فراهم شده است. بر كسي پوشيده نيست كه شيمي درماني به عنوان يكي از راه هاي درماني عوارضي همچون ريزش مو و واكنش هايي مانند خشم و عصبانيت، پرخاشگري و حتي افسردگي براي كودك به همراه دارد و اين عوارض سخت تنها با همراهي داوطلبان ارتباط با كودك، بازي درماني و هنر درماني بهبود مي يابد.

در اين ميان اما بسيارند خانواده هايي كه به دليل بروز بيماري و مشكلات ناشي از آن در آستانه فروپاشي قرار مي گيرند. پدراني كه بيكار مي شوند و مادراني كه خسته و خواهر و برادري كه آرزو مي كنند بيمار باشند تا در معرض توجه والدين قرار گيرند. محك در چنين مواقعي با حمايت هاي روحي و خدمات مشاوره و روانكاوي براي اعضاي خانواده بيمار تلاش مي كند آنها را از اندوه بن بست نجات داده به زندگي طبيعي بازگرداند. پرداخت حدود 95 درصد هزينه هاي بيماري و حتي در برخي موارد همه هزينه ها، بسته هاي حمايتي تغذيه اي كه براي حفظ كرامت انساني استفاده كننده ها هيچ نشاني از محك به همراه ندارد، اقامتگاه ها و پرداخت هزينه اياب و ذهاب بيماران و خانواده هايشان و حتي حمايت تحصيلي از بهبوديافتگان تا مقطع ليسانس همگي امكاناتي است كه محك با حمايت نيكوكاران در اختيار بيماران و خانواده هايشان قرار مي دهد.

اكرم مادر احسان از كميته والدين نيز مي گويد همان مادراني كه فرزندانشان را از دست داده اند يا بهبودي شان را جشن گرفته اند. اين زنان از جنس آيينه اند، آنقدر خوبند كه سختت مي شود چرا كه تلاش مي كنند تا بي تابي دل مادراني را كه بتازگي قدم در محك گذاشته اند ، كاهش دهند. او از سلبريتي هايي مي گويد كه با حضور در محك توانسته اند لبخند را بر لب كودكان خسته از بيماري بنشانند.محك اما با آرزوي ريشه كن شدن سرطان، تا آخر خط در كنار كودكاني كه ماجراي كودكيشان با كودكان سالم متفاوت است باقي مي ماند و تلاش مي كند آينده اي سرشار از سلامتي برايشان به تصوير بكشد. همراه محك كه باشي ديگر نياز نيست از چيزي بترسي چرا كه مي تواني صادقانه خوب بودن را تجربه كني فرقي نمي كند حامي محك باشي يا عضو افتخاري، كافي است بخواهي آن وقت با كمترين هزينه ها هم مي تواني حال كودكاني را خوب كني كه از نبودشان حال گل هاي باغچه انسانيت بد مي شود.

نگذاريم حال گل هاي باغچه انسانيت بد شود


 روزنامه ايران، شماره 6971 به تاريخ 20/10/97، صفحه 11 (ايران جمعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    آثار ديگري از " پرستو رفيعي"

  مهار تنبلي چشم با غربالگري بموقع
پرستو رفيعي، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  درخواست 2 هزار دانشجوي پزشكي خارج نشين براي ورود به دانشگاه هاي داخل / تسهيلات وزارت بهداشت براي دانشجويان شاغل به تحصيل در خارج از كشور
پرستو رفيعي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  توزيع 400 هزار دوز واكسن آنفلوانزا در داروخانه هاي كشور / عضو كميته كشوري كنترل آنفلوانزا در وزارت بهداشت خبر داد
پرستو رفيعي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  كدام كوله پشتي را انتخاب كنم ؟ / يك متخصص فيزيوتراپي در آستانه شروع سال تحصيلي پاسخ مي دهد
پرستو رفيعي، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  زيباي خطرناك در مناطق گرمسير !
پرستو رفيعي، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كيهان فرهنگي
متن مطالب شماره 386-387، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است