|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


خبرموافقت دولت با واردات مواد اوليه تا سقف 300 ميليون دلار

دنياي اقتصاد : دولت با واردات مواد اوليه و ملزومات ضروري خطوط توليد تا سقف 300 ميليون دلار موافقت كرد. به گزارش خبرگزاري فارس، هيات وزيران به منظور تسهيل در فرآيند توليد داخلي براي سال هاي 1397 و 1398، مصوب كرد واردات تا سقف 300 ميليون دلار به صورت بدون انتقال ارز و صرفا براي تامين مواد اوليه، قطعات و ملزومات ضروري خطوط توليد با تاييد وزارت صنعت، معدن و تجارت بلامانع است.

توليدكنندگان سيمان به بانك مركزي نامه نوشتند

دنياي اقتصاد : دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان با اشاره به اينكه انتقال ارز صادراتي از عراق به كشور براي توليدكنندگان سيمان به صرفه نيست،گفت: باور غلطي است كه صادركنندگان حاضر به برگشت ارز به كشور نيستند.

عبدالرضا شيخان در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم، با اشاره به اينكه در حال حاضر صنعت سيمان با تمام مشكلات موجود همچنان تاحد توان به توليد مي پردازد، اظهار كرد: براي كاهش مشكلات نيازمند كمك دولت هستيم تا موانع را از پيش پاي توليدكنندگان بردارد. وي با اعلام اينكه عمده صادرات سيمان كشور به عراق و افغانستان است، افزود: قبل از ابلاغ بخشنامه جديد بانك مركزي در برگشت ارز صادركنندگان به سامانه نيما، روند صادرات سيمان به اين دو كشور با سرعت مناسبي انجام مي شد اما متاسفانه ابلاغ اين بخشنامه مشكلاتي را براي توليدكنندگان سيمان به وجود آورده است. دبير انجمن كارفرمايان صنعت سيمان با اشاره به اينكه انتقال ارز صادراتي از عراق به كشور براي توليدكنندگان سيمان به صرفه نيست و همين موضوع حجم صادرات سيمان به اين كشور را كاهش داده است، گفت: علاوه بر اين هزينه حمل و نقل هم افزايش پيدا كرده كه اين امر قيمت تمام شده را براي توليدكنندگان افزايش داده است. شيخان اضافه كرد: تعدادي از توليدكنندگان سيمان با نامه نگاري هايي با بانك مركزي خواستار اصلاح بخشنامه صادراتي بانك مركزي هستند.

مديرعامل شركت آب و نيروي ايران منصوب شد

دنياي اقتصاد : با حكم معاون امور آب و آبفاي وزارت نيرو، بهروز مرادي به عنوان مديرعامل جديد شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران منصوب شد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت نيرو (پاون)، جلسه معارفه مديرعامل شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران و تقدير از زحمات سيدمحمدرضا رضازاده روز گذشته برگزار شد. عباس سروش، معاون آب و آبفاي وزارت نيرو در اين جلسه گفت: با توجه به شرايط خشكسالي، مديران و كارشناسان شركت توسعه منابع آب و نيروي ايران در زمينه توسعه منابع آب كشور بايد گزينه هايي همچون انتقال آب از درياي عمان يا استحصال آب هاي ژرف را از مرحله مطالعه به مرحله اجرا برسانند. در ادامه رضازاده مديرعامل پيشين شركت آب و نيرو با اشاره به سوابق قبلي خود در سازمان ها و ارگان هاي لشكري و كشوري مختلف گفت: دوره فعاليت من در آب و نيرو يكي از دوره هاي مهمي است كه مي توانم به اين دوران افتخار كنم. سپس بهروز مرادي، مديرعامل جديد آب و نيرو طي سخناني به تشريح گزارش عملكرد شركت آب و نيرو طي حدود 10 ماه سرپرستي خود بر اين شركت پرداخت.

ساخت 9 تصفيه خانه فاضلاب در استان تهران

ايرنا : مديرعامل آبفاي استان تهران گفت: عمليات ساخت 9 تصفيه خانه و شبكه فاضلاب در شهرهاي استان تهران سال آينده آغاز مي شود. محمدرضا بختياري در نشست تبيين وضعيت پيشرفت فيزيكي تاسيسات فاضلاب استان تهران افزود: شهرهايي كه قرار است در آنها تصفيه خانه فاضلاب ساخته شود؛ شامل قرچك، ورامين، پاكدشت، شهر قدس، رودهن، بهارستان، رودبار قصران، دماوند و فيروزكوه است. وي اظهار كرد: اعتبار مورد نياز براي اين طرح 6200 ميليارد تومان برآود شده است. مديرعامل آبفاي استان تهران تاكيد كرد: به دليل كسري منابع مالي موجود، كاهش شديد اعتبارات عمراني و افزايش تورم سالانه اين طرح ها بايد به زودي مورد بهره برداري قرار بگيرند. بختياري گفت: براي افق طرح در سال 1420 در شهرهاي استان تهران 44 فاز تصفيه خانه فاضلاب با 93 كيلومتر خط انتقال، حدود 4022 كيلومتر شبكه فاضلاب و 735 هزار انشعاب با 11هزار ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

واگذاري سهام نيروگاه هاي برق به بخش خصوصي

دنياي اقتصاد : مديركل دفتر برنامه ريزي تلفيقي شركت توانير از امكان واگذاري 80 درصد سهام نيروگاه هاي دولتي به استثناي شبكه هاي اصلي انتقال برق به بخش هاي خصوصي از سوي دولت خبر داد. به گزارش «ايسنا»، فريد فياض منش در نشست هم انديشي صاحبان صنايع استان يزد با مسوولان صنعت برق به بررسي الزامات قانوني و كليات انعقاد قرارداد اتصال به شبكه پرداخت. وي با اشاره به سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي گفت: دولت از حق فعاليت اقتصادي جديد خارج از موارد اصل 44 منع و موظف مي شود هرگونه فعاليتي شامل تداوم فعاليت هاي قبلي و بهره برداري از آن را كه مشمول عناوين صدر اصل 44 نباشد حداكثر تا پايان برنامه پنج ساله چهارم، سالانه حداقل 20 درصد كاهش فعاليت دهد و به بخش هاي تعاوني و خصوصي و عمومي غيردولتي واگذار كند. فياض منش اظهار كرد: برهمين اساس به دولت اجازه داده شد كه 80 درصد سهام نيروگاه هاي دولتي تامين كننده نيرو به استثناي شبكه هاي اصلي انتقال برق را به بخش هاي خصوصي و شركت هاي تعاوني و سهامي عام و بنگاه هاي عمومي غيردولتي واگذار كند.

تركيب ممنوعيت هاي صادراتي تغيير كرد

دنياي اقتصاد : وزير صنعت، معدن و تجارت جزئيات تغيير در تركيب ممنوعيت هاي صادراتي كشور را ابلاغ كرد. رضا رحماني در نامه اي به رئيس كل گمركات، صادرات آخال حبوبات، انواع گوجه فرنگي و رب را بلامانع اعلام كرد. به گزارش «ايبنا» متولي صنعت طي ابلاغي به مهدي مير اشرفي، صادرات انواع گوجه فرنگي، رب و ساير حبوبات را از تاريخ 20 دي ماه امسال تا 30 بهمن ماه 97 لغو ممنوعيت كرد. در اين نامه دليل رفع ممنوعيت صادرات اين كالاها، توليد مازاد بر نياز و كاهش تقاضاي مردم عنوان شده است. همچنين مطابق با جزئيات اين نامه، با توجه به افزايش قيمت مواد اوليه چاپ و بسته بندي موردنياز واحدهاي توليدي و ضرورت تامين نياز داخل، صادرات 7 قلم كالاي مرتبط شامل كاغذ و كارتن بسته بندي، فيلم BOPP، فيلم پلي استر شفاف،تخم مرغ خوراكي و غيرخوراكي، جوجه يك روزه و پيله كرم ابريشم، ابريشم خام، ضايعات ابريشم و نخ ابريشم، پشم خام و نخ و الياف پشمي تابيده شده از تاريخ 15 دي ماه 97 تا اطلاع ثانوي ممنوع اعلام شد.

رويترز گزارش كرد : چشم انداز مثبت مذاكرات تجاري چين و آمريكا

دنياي اقتصاد : دور جديد مذاكرات واشنگتن و پكن چشم انداز اميدوارانه اي را در راستاي جلوگيري از گسترش شعله هاي جنگ تجاري ميان دو ابرقدرت اقتصادي ايجاد كرده است تا به اين ترتيب از پيامد هاي ويرانگر آن براي اقتصاد جهاني ممانعت شود.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» به نقل از خبرگزاري رويترز، هيات هاي مذاكره كننده آمريكايي و چيني روز گذشته به گفت و گوهاي تجاري خود در پكن پايان دادند. قرار است جزئيات اين مذاكرات كه مدت زمان آن فراتر از حد انتظار به طول انجاميد به زودي منتشر شود و در اختيار رسانه ها قرار بگيرد.

در همين حال وزارت خارجه چين از تداوم مذاكرات در سومين روز خبر داد كه مي تواند نشانه اي از جدي بودن دو طرف باشد.

از اين رو ارزش سهام در آسيا با روندي صعودي مواجه شد و انتظار مي رود كه بازار سهام در آمريكا و اروپا نيز با همين تحولات روبه رو شود، چرا كه تداوم مذاكرات موجب افزايش اميد به يك توافق تجاري بين آمريكا و چين شده است.

تد مك كيني، وزير كشاورزي آمريكا در همين زمينه به خبرنگاران گفت:« فكر مي كنم مذاكرات روند خوبي را طي كرد و براي ما نيز خوشايند بود.»

از سوي ديگر لو كانگ، سخنگوي وزارت خارجه چين نيز تاييد كرد كه دو طرف با تمديد مذاكرات تا فراتر از زماني كه در ابتدا تعيين شده بود نيز موافقت كرده اند. وي تاكيد كرد كه تمديد مذاكرات نشانه اي از عزم راسخ دو طرف است.

بازگشت 2/ 4 ميليارد دلار ارز صادرات موادغذايي

ايبنا : مدير كل دفتر هماهنگي صادرات محصولات كشاورزي و صنايع تبديلي سازمان توسعه تجارت گفت: ارز حاصل از صادرات 2/ 4 ميليارد دلار موادغذايي به اقتصاد كشور برمي گردد.

محمود بازاري اظهار كرد: پيمان سپاري زيرساخت هاي سلبي دارد و وقتي صادركننده پيماني براي برگشت ارز مي سپارد تعهد، الزام و تكليفي دارد و مانند پيمان سپاري است كه در سال 88 اجرايي مي شد، اما اكنون تعهدسپاري در رابطه با چارچوب هاي اعلام شده، ابهام هايي دارد و گلايه صادركنندگان نيز در مورد اين ابهام ها است و بحثي در مورد پيمان سپاري مطرح نيست. بازاري گفت: مطابق بخشنامه ها بايد نيمي از ارز حاصل از صادرات بيش از يك ميليون يورو در سامانه نيما عرضه شود كه مطابق نرخ كنوني حدود 3 هزار تومان با نرخ ارز آزاد فاصله دارد. وي ادامه داد: صادركنندگاني نيز وجود دارند كه كالاي صادراتي خود را در زمان نوسان شديد نرخ ارز با نرخ هاي 15 هزار تومان تامين كرده اند و حالا مكلف هستند كه بخشي از ارز حاصل از صادرات اين كالاها را به سامانه نيما ارائه دهند و ابهام صادركنندگان به همين دليل است. 

وي در مورد برآورد خود از ارز حاصل از صادرات كشور كه بايد به چرخه اقتصاد كشور برگردد نيز گفت: در بخش غذايي و كشاورزي در 8 ماه ابتدايي امسال 2/ 4 ميليارد دلار صادرات انجام شده كه در برخي از رديف ها قيمت هاي پايه اصلاح شده و اگر قرار باشد به زمان دستورالعمل هاي بانك مركزي برگردد، روي نرخ هاي پايه نظراتي دارند. مديركل دفتر هماهنگي صادرات محصولات كشاورزي و صنايع تبديلي سازمان توسعه تجارت گفت: قيمت مواد اوليه مورد نياز واحدهاي توليدي متناسب با كاهش نرخ كاهش نيافته و اين نيز يكي از مشكلاتي است كه صادركنندگان مطرح مي كنند.

واردات موقت شيرخشك آزاد شود

دنياي اقتصاد : وزير جهاد كشاورزي در نامه اي به وزير امور اقتصادي و دارايي، واردات موقت شيرخشك (براي صادرات) را مجاز اعلام كرد. به گزارش خبرگزاري مهر، محمود حجتي در اين نامه خطاب به فرهاد دژپسند، وزير امور اقتصادي و دارايي عنوان كرده است به استناد قانون تمركز اختيارات و وظايف بخش كشاورزي در وزارت جهاد كشاورزي، ورود موقت شير خشك مطابق ماده 51 قانون امور گمركي مجاز است. وي در اين نامه از دژپسند درخواست كرده كه اقدامات لازم در راستاي تسهيل اين فرآيند در دستور كار قرار گيرد.

اجراي برنامه كاهش ضايعات كشاورزي در 5 استان

دنياي اقتصاد : وزارت جهادكشاورزي برنامه كاهش ضايعات 5 محصول كشاورزي و باغي را در 5 استان كشور به صورت آزمايشي اجرا مي كند. به گزارش خبرگزاري فارس، سالانه حدود 40 درصد محصولات كشاورزي در فرآيند توليد از مزرعه تا رسيدن به دست مصرف كننده از بين مي رود.

حجم اين مواد غذايي به اندازه اي است كه اگر مانع از آن بشويم خودكفايي ايران در همه محصولات كشاورزي رقم خواهد خورد. دولت با آگاهي از اين مساله مهم و حياتي در برنامه ششم توسعه تاكيد كرده كه وزارت جهادكشاورزي جلوي اين ضايعات و فساد را بگيرد. سازمان برنامه و بودجه در گزارشي از عملكرد وزارت جهادكشاورزي در عمل به ماده 60 اين برنامه كه همان مقابله با فساد محصولات كشاورزي و غذايي است، اشاره كرده كه وزارت جهاد پرسش نامه هاي ميزان ضايعات محصولات كشاورزي را تهيه و به مديران صنايع كشاورزي سازمان هاي جهادكشاورزي استان ها ارسال كرده است. ضمن اينكه جلسات مقدماتي اجراي طرح آمايش صنايع تبديلي و تكميلي با موسسات تحقيقات فني و مهندسي و تدوين اوليه ارزش بهبود و بهينه سازي ساختار مزارع و باغات با هدف كاهش ضايعات كه در 5 استان به صورت پايلوت و در ارتباط با 5 محصول سيب درختي، پياز، گوجه فرنگي، سيب زميني و پرتقال طراحي شده كه در صورت تامين اعتبار پياده سازي مي شود.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 3 (صنعت ، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كيهان فرهنگي
متن مطالب شماره 386-387، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است