|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


خبرمسير انحرافي بودجه 98 از نگاه شهردار تهران

شهردار تهران در نشستي با مجمع اميد و استاندار تهران از وجود چند مسير انحرافي در لايحه سال 1398 خبر داد و عنوان كرد: اولين مورد اين است كه عوارض ناشي از ماليات هاي ارزش افزوده به خزانه واريز و برداشت شود. در صورتي كه در حال حاضر پيش از واريز به خزانه به حساب شهرداري ها واريز مي شود.

پيروز حناچي شهردار تهران به مورد انحرافي دوم اشاره كرد و افزود: دوم اينكه نقش شورا هاي برنامه ريزي استان در لايحه پيشنهادي ديده شده است. يعني تقسيم اينها را شوراي برنامه ريزي استان انجام مي دهد كه تمام شهرداري ها نسبت به اين مساله معترض هستند، ولي ما مي گوييم به هيچ عنوان امكان پذير نيست. شهردار تهران «قير» را در خدمات رساني شهرداري هاي كشور بسيار مهم دانست و گفت: دولت قير را به راهداري ها مي دهد، ولي به شهرداري ها داده نشده است و رسما بايد در لايحه بودجه بيايد و به رسميت شناخته شود. حناچي ادامه داد: قول داده اند 3 هزار و 200 ميليارد تومان عوارض سوخت برگردانده شود. در گذشته اين مبلغ به نفع هدفمندي يارانه ها مصادره مي شد، ولي اين جزو سهم شهرداري ها و ديون دولت است كه بايد برگردانده شود.

وي با بيان اينكه افزايش سقف اوراق مشاركت براي دولت هزينه اي ندارد، تاكيد كرد: اوراق مشاركت يك امكان براي شهرداري هاي كشور بود كه در لايحه دولت در كل 5 هزار ميليارد ديده شده كه مي تواند افزايش پيدا كند. شهردار تهران فاينانس براي حمل و نقل و پيشگيري از آلودگي را موضوع مهمي دانست و گفت: اينكه چرا تا به حال از فاينانس استفاده نشده است، يك دليل اين است كه ضمانت فاينانس به عهده خود شهرداري ها قرار داده شده است و كسي اين ضمانت را قبول ندارد و اجراي آن امكان پذير نيست.

شهردار تهران با اشاره به اينكه بايد بخشي از ماليات هاي محلي به شهرداري ها تعلق گيرد، گفت: اين مورد فقط به تهران مربوط نمي شود و يك مساله عمومي بين تمام شهرداري ها است. بپذيريم كه شهرداري ها با بخشي از ماليات هاي محلي و عوارضي كه نسبت به خدمات ارائه مي دهند بايد اداره شوند. اگر اين شرايط را فراهم كنيم و هزينه هاي جاري را هم كاهش دهيم، مي توانيم انتظار داشته باشيم كه تخلف صورت نگيرد.

ظرفيت هزار ميلياردي براي درآمدزايي از مجتمع هاي ايستگاهي

دبيركميسيون عمران وحمل ونقل شوراي شهرتهران گفت:ظرفيت بالقوه اي درحدود هزارميليارد تومان درآمد ازطريق واگذاري 8 مجتمع ايستگاهي وجود دارد كه معاونت حمل ونقل اولويتي براي انجام و پيگيري آن ندارد.

محمد علي كروني، در گفت وگو با خبرگزاري مهر، با بيان اينكه بهره گيري از ظرفيت درآمد زايي مجتمع هاي ايستگاهي متروي تهران مغفول مانده است، گفت: مجتمع هاي ايستگاهي به علت ارزش افزوده قابل توجهي كه پديد مي آورند، كمك موثري در تامين منابع توسعه خطوط و ايستگاه هاي مترو هستند؛ كمااينكه تا سال 96، بيش از 2500 ميليارد تومان از محل واگذاري مجتمع هاي ايستگاهي، درآمد براي شهرداري حاصل شده است.

درحال حاضر، ظرفيت بالقوه اي در حدود 1000 ميليارد تومان درآمد از طريق واگذاري 8 مجتمع ايستگاهي كه تماما در تملك مترو و شهرداري مناطق هستند و هيچ گونه مشكلي خارج از مجموعه شهرداري اعم از تملك و ساير موارد ندارند وجود دارد و تاكنون پيگيري براي انجام آن به عمل نيامده است و قاعدتا به علت جايگاه فعلي شركت، اهداف مصرح در اساسنامه آن مغفول واقع شده است.

محلات هدف بازآفريني شهري پايتخت اعلام شد: 63 محله تهران در اولويت نوسازي

مدير كل راه و شهرسازي استان تهران گفت: در طرح بازآفريني شهري استان تهران 63 محله هدف وجود دارد كه از اين تعداد 45 محله براي شهرستان هاي استان و 18 محله هم مربوط به شهر تهران است.

نادر محمدزاده، مديركل راه و شهرسازي استان تهران در گفت وگو با پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي گفت: در راستاي اجراي طرح بازآفريني شهري در استان و همچنين شهر تهران برنامه ها آغاز و اولويت ها مشخص شده است. در همين زمينه نيز با معرفي محلات هدف تهران اعتبار لازم ابلاغ شده است كه با تزريق نقدينگي مورد نياز فعاليت ها شروع مي شود.

وي افزود: پيش از اين و قبل از طرح اقدام مشترك، كار بازآفريني به صورت پروژه اي انجام مي گرفت كه برخي از پروژه هايي كه برنامه ريزي شده بود به اتمام رسيده است اما به عنوان يك اقدام جامع، كار صورت گرفته به حد قابل قبولي نبوده است. مديركل راه و شهرسازي استان تهران گفت: براساس مصوبه ابلاغ شده اعتبار تخصيص داده شده براي شهر تهران به منظور آغاز طرح بازآفريني شهري 70 ميليارد تومان است كه به جز اين ميزان تسهيلات بانكي هم در نظر گرفته شده است و شواهد حاكي است براي پرداخت آن هيچ محدوديتي وجود ندارد. براي اين تعداد محله تعيين شده به عنوان محلات هدف اجراي طرح بازآفريني تا جايي كه بودجه تخصيص داده شود كار پيش خواهد رفت و پروژه ها مرحله به مرحله جلو مي روند.

طبق اعلام محمدزاده، مديركل راه و شهرسازي استان تهران،شهرهايي كه محلات هدف در طرح بازآفريني شهري در استان تهران در آن واقع شده اند عبارتند از: شهرستان هاي اسلامشهر، بهارستان، رباط كريم، ري، قرچك، ورامين، پاكدشت، پرديس، پيشوا، دماوند، قدس، ملارد، شميرانات، فيروزكوه و شهريار. همچنين در هريك از اين شهرستان ها چند شهر به عنوان شهر هدف براي بازآفريني معرفي شده اند كه در مجموع 45 شهر هدف را در اين طرح تشكيل مي دهند.

اين در حالي است كه در شهر تهران نيز محلات اتابك (منطقه 15)، دستغيب (منطقه 9)، باغ آذري (منطقه 16)، تختي (منطقه 12)، جنوب بلورسازي (منطقه 17)، راه آهن (منطقه 11)، سيروس (منطقه 12)، زاهد گيلاني (منطقه 13)، فرحزاد (منطقه 2)، دولاب (منطقه 14)، سلسبيل (منطقه 10)، هاشمي (منطقه 10)، مينايي (منطقه 15)، نعمت آباد (منطقه 19)، مقدم (منطقه 17)، شادآباد (منطقه 18)، هرندي (منطقه 12) و جوانمرد قصاب (منطقه 20) به عنوان محلات در اولويت اجراي طرح بازآفريني شهري شناسايي شده اند و برنامه بازآفريني شهري براي نوسازي از اين محلات آغاز خواهد شد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه راه و ساختمان
متن مطالب شماره 145، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است