|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: خبر ويژه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


خبر ويژهتيمار كردن عنصر دروغگو به جاي رسيدگي به مشكلات كارگران

علي مطهري در حالي با كارگر مدعي شكنجه توسط وزارت اطلاعات ملاقات كرد كه طي ساليان اخير هرگز حاضر نشده به عنوان يك تكليف پيگير جدي مشكلات اقتصادي و معيشتي كارگران باشد و حقوق مشروع آنان را از مديران دولتي ذي ربط مطالبه كند.

اخيرا اسماعيل بخشي كه گفته مي شود، عضو يك حزب كمونيستي ضدانقلاب هم مي باشد، مدعي شد هنگام بازداشت از سوي وزارت اطلاعات شكنجه شده است. اما طي دو روز اخير پس از بررسي هاي انجام گرفته، اين ادعا از سوي رئيس دفتر رئيس جمهور، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، و وزير اطلاعات تكذيب شد. با اين وجود فرزانه زيلايي وكيل اسماعيل بخشي  از ديدار مطهري با بخشي خبر داده و گفته است: دعوت آقاي مطهري روز سه شنبه 18 دي بنا به درخواست وكيل آقاي مطهري، نشستي با اينجانب  و اسماعيل بخشي، درخصوص موضوع اقرارهاي موكلم، فشار روحي و اذيت  و آزار بدني در ايام بازداشت، انجام شد.

وي اضافه كرد: دعوت نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي از موكلم واكنش به دردنامه انتشار يافته در روزهاي اخير از جانب آقاي بخشي بود.

اكنون سوال اين است كه چرا مطهري حاضر است به دروغ پراكني عليه وزارت اطلاعات - آن هم در حالي كه رسما در ليست تحريم هاي اروپا قرار گرفته - بها بدهد اما حاضر نيست سراغ كارگران هفت تپه يا برخي كارخانه هاي مشابه برود، و حقوق و مطالبات همين كارگران را از وزرا و مديران دولتي پيگيري نمايد؟ چرا هرگز امثال مطهري درباره واگذاري هاي بي ضابطه از دولت سوال نمي كنند؟ چرا اين طيف هرگز يك مدير ارشد دولتي را به خاطر سوءمديريت اقتصادي زنجيره اي كه موجب نابودي اندوخته ارزي، و ايجاد رانت و تزريق تورم به معيشت طبقات پايين شد، به شكل جدي مواخذه نمي كنند اما وقتي چالش و التهاب ايجاد شد، كنار جريان رسانه هاي دروغ پراكن ضدانقلاب قرار مي گيرند؟!

تعارف و تهديد كافي است در عمل مقابله به مثل كنيد

سخنگوي وزارت خارجه گفت: در مقابل تحريم وزارت اطلاعات و چند تبعه ايراني از سوي ايران، مقابله به مثل مي كنيم.

به گزارش خبرگزاري ها، بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه محكوميت تصميم اتحاديه اروپا كه بر پايه اتهامات بي پايه و اساس، چند تبعه ايراني را مورد تحريم قرار داده، اين اقدام را نشانه عدم صداقت كشورهاي اروپايي در مبارزه با تروريسم خواند و افزود: اتحاديه اروپا به جاي قرار دادن نام گروه هاي تروريستي و جنايتكاري همچون منافقين و الاحوازيه در فهرصت تحريم خود، آنان را در اقدامات ضدانساني و تروريستي خود آزاد گذارده و حتي تحت حمايت خود قرار مي دهد؛ اما جمهوري اسلامي ايران را كه پرچمدار مبارزه با تروريسم در منطقه بوده و اروپا امنيت خود را مديون آن است، مورد اتهام قرار مي دهد.

قاسمي تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران در پاسخ به اين اقدام و در چارچوب عمل متقابل مقتضي را اتخاذ خواهد كرد.

خبرگزاري ايرنا نيز به نقل از يك مقام آگاه ديپلماتيك نوشته با توجه به حمايت كشورهاي اروپايي از گروه هاي شناخته شده تروريستي، جمهوري اسلامي ايران در حال تجديدنظر در همكاري اطلاعاتي و امنيتي خود با اين كشورهاست و به زودي تصميمات مهمي در اين زمينه اتخاذ خواهد شد.

كيهان اميدوار است اين تاكيد و تهديد، به سرنوشت تهديدهاي قبلي وزارت خارجه دچار نشود و موجب بي اعتباري و نامعتبر شمردن تهديدهاي اين وزارت نباشد. به عنوان مثال قريب 6 ماه است اروپايي ها برخلاف آداب ديپلماتيك، آقاي اسدالله اسدي دبير سوم سفارت كشورمان در اتريش را با اتهامات و ادعاهاي واهي بازداشت كرده اند؛ و درست و عزتمندانه اين بود كه وزارت خارجه بلافاصله دست به اقدام متقابل در همان زمان بزند و لااقل احترام پاسپورت ايراني را براي ديپلمات هايمان  حفظ كند. اين بازداشت اهانت آميز مقارن با سفر آقاي روحاني به اتريش، صورت گرفت. دولت فرانسه نيز مقارن سفر وزير خارجه به پاريس، اجازه برگزاري نشست به سازمان تروريستي منافقين با شعار براندازي را داد كه متاسفانه با واكنش درخور وزارت خارجه روبرو نگرديد. اكنون بايد ديد آيا وزارت خارجه مي تواند در تراز عزت و اقتدار جمهوري اسلامي ظاهر شود و معطل فربيكاري و خدعه اروپايي ها نماند؟!

لاپوشاني تحريم هاي اروپا در نشريات بزك كننده برجام

روزنامه هاي بزك كننده برجام، خبر مربوط به وضع تحريم هاي جديد در اروپا عليه ايران را در صفحات اول خود (و اغلب حتي در صفحات داخلي) سانسور كردند.

وزير خارجه دانمارك پريروز گفت اتحاديه اروپا با تحريم عليه ايران موافقت كرد.

درحالي كه برخي كشورهاي اروپايي ميزبان گروه هاي تروريستي ضدايراني هستند، «اندرس ساموئلسن» وزير خارجه دانمارك نوشت؛ اعضاي اتحاديه اروپا با اعمال تحريم عليه يكي از سرويس هاي اطلاعاتي ايران به دليل اتهامات مربوط به طرح ريزي ترور در خاك اروپا موافقت كرده است.

رويترز به نقل از وزارت خارجه دانمارك و ديپلمات هاي اتحاديه اروپا در گزارشي نوشت كه يك واحد از وزارت اطلاعات و دو ايراني در ليست تروريسم اتحاديه اروپا قرار گرفته اند.

تصويب تحريم هاي جديد عليه كشورمان در اروپا در حالي است كه اروپا از ارديبهشت ماه گذشته به دنبال خروج آمريكا از برجام، 3 بار وعده كرد كه مقابل تحريم ها مي ايستد اما در آبان ماه و سپس اول ژانويه، مجددا بدعهدي كرد تا اينكه اخيرا با تصويب تحريم هاي جديد به بهانه هاي واهي، حجت را بر بزك كنندگان غرب و برجام تمام كرد.

اما روزنامه هاي آفتاب يزد، شرق، هفت صبح، اعتماد، سازندگي، آرمان، همشهري، اطلاعات، جمهوري اسلامي، ايران و... به سياق هميشه ترجيح دادند اين خبر را در صفحه اول خود منعكس نكنند. اغلب اين روزنامه ها البته اصل خبر را حتي در صفحات داخلي نيز منتشر نكردند.

اين روزنامه ها در سال هاي اخير سهم مهمي در بزك آمريكا و سپس اروپا داشته و وعده هاي فريبكارانه و بي تضمين آنها را بارها تبديل به تيتر يك خود كردند اما اكنون خبرهاي واقعي را كه نشانه بدعهدي و بي صداقتي و خباثت اروپا و آمريكاست، سانسور مي كنند.

اغلب اين روزنامه ها همچنين ديروز، اظهار وزير اطلاعات و رئيس كميسيون امنيت ملي مجلس درباره دروغ بودن ادعاي شكنجه يكي از كارگران بازداشتي نيشكر هفت تپه را هم سانسور كردند؛ حال آن كه اصل ادعاي دروغ را با آب و تاب و با مدد گرفتن از برخي نمايندگان معلوم الحال مجلس پوشش داده بودند.

چرا براي دفاع از توتال به هر دستاويزي چنگ مي زنيد

وزارت نفت با چه توجيهي نمي خواهد موضوع پرداخت رشوه از سوي شركت توتال را پيگيري كند؟

روزنامه جوان ضمن طرح اين پرسش نوشت: چندان زيبنده نيست كه بگوييم نقل شركت رشوه دهنده توتال براي وزارت نفت، نقل «ناموسي» است كه اين وزارتخانه نمي خواهد خطا و خيانت آن را ببيند و براي پرده پوشي و توجيه تراشي براي آن، معتقد است توتال هر كاري كند حق دارد؛ اگر منافع كشور هم به خطر افتاده، پنج سال است كه توسعه فاز 11 با يك قرارداد «نيم بند»، به خطر افتاده فداي سرش. طي چند هفته گذشته، روابط عمومي اين وزارتخانه در پاسخ به رسانه هايي كه از طرف رشوه گيرنده، قراردادهاي توتال را سراغ گرفته و رها شدن ايران در قرارداد فاز 11 را دليل مي جويند با واكنش هاي عصبي و به دور از ادب روابط عمومي وزارت نفت مواجه مي شوند.

به اين وزارتخانه و مقام عالي وزارت نفت توصيه مي شود گزارشي كه درباره فساد توتال و رشوه گيرندگان تهيه شده بود را منتشر كنند. در دور نخست وزارت زنگنه بر نفت، وي ماموريت هايي به برخي نزديكان خود داد تا با بررسي فساد رخ داده در برخي پروژه ها، روشن سازند چه كساني فساد كرده و رشوه گرفته اند، اما گزارشي هم تهيه شد و شخص وزير نفت آن را براي مقامات عالي كشور ارسال كرد كه بهتر است اين وزارتخانه ، پس از 15 سال آن را منتشر كند، كد هم مي دهيم؛ همان گزارشي كه توسط يكي از معاونان فعلي وزير نفت كه نقش اصلي را در تدوين آن داشت و محتويات جالبي دارد.

چرا وزارت نفت به جاي پاسخگويي به مسئله اصلي توتال كه پر از رشوه و فساد است، همچنان از اين شركت فرانسوي حمايت مي كند و هر نقدي كه به اين شركت وارد مي شود، با رگ غيرتي همنشين مي شود؟!

در نوع خود عجيب است كه اين وزارتخانه براي دفاع از توتال حاضر است به هر دستاويز چنگ بزند، حتي به قيمت معطلي پنج ساله مرزي ترين فاز پارس جنوبي؛ چه اتفاقي رخ داده است؟ اينكه ريز اطلاعات پارس جنوبي در اختيار توتال قرار گرفته و اين شركت پس از دريافت آن، ايران را ترك كرده واقعا جاي نگراني ندارد؟ مگر جز اين است كه توتال شريك قطر در بهره برداري از ميدان مشترك پارس جنوبي است؟! يعني وزارت نفت متوجه اتفاقات رخ داده نيست؟!

چرا نه وزير نفت و نه اداره كل روابط عمومي وزارت نفت يك بار براي هميشه به اين موضوع پاسخ نمي دهند كه دليل خروج توتال از ايران چه بوده است؟ وزير نفت يك بار در حاشيه دولت در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره امكان خروج توتال از قرارداد فاز 11 گفت: اين شركت تنها در حالتي مي تواند ايران را ترك كند كه ايران مشمول تحريم هاي شوراي امنيت و اتحاديه اروپا شود. شايد آلزايمر مصلحتي وزارت نفت نمي خواهد مرور آن فرازي از صحبت هاي وزير نفت را به خاطر بياورد كه گفته بود در متن قرارداد قيد شده كه شركت توتال از تحريم هاي يك جانبه آمريكا تبعيت نمي كند!

رويتر: ناوهاي جنگي ايران تا حياط خلوت آمريكا پيش مي روند

خبرگزاري رويتر در گزارشي خاطرنشان كرد، نيروي دريايي ايران به آب هاي آمريكا نزديك مي شود.

اخيرا اميردريادار «تورج حسني مقدم» جانشين فرمانده نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران درباره اعزام ناوگروه به اقيانوس اطلس  گفته بود: اعزام اين ناوگروه از ماه مارس انجام خواهد شد.

رويتر ضمن انتشار اين مطلب افزود: اين اعزام در حالي انجام مي شود كه جمهوري اسلامي ايران به دنبال افزايش دامنه عملياتي نيروهاي دريايي خود در حياط خلوت آمريكا، دشمن سرسخت خود است.

ايران حضور ناو هواپيمابر آمريكا در خليج فارس را به عنوان يك نگراني امنيتي قلمداد مي كند و ناوگان دريايي اين كشور به دنبال مقابله با آن از طريق نشان دادن پرچم خود در نزديك آبهاي آمريكاست.

رويتر نوشت: ناوشكن سهند داراي عرشه پرواز براي بالگردها است و ايران مي گويد اين عرشه به سلاح هاي ضدكشتي و ضدهوايي، موشك هاي سطح به سطح و سطح به هوا مجهز مي باشد و داراي قابليت هاي جنگي الكترونيك است.

اميردريادار حسني، دسامبر(آذر-دي) گذشته گفته بود ايران به زودي دو تا سه فروند كشتي را براي انجام ماموريت در ونزوئلا اعزام مي كند.

يك مقام ارشد نظامي ايران نيز ماه گذشته گفت كه اين ناو مي تواند تا آبهاي اطلس پيش برود زيرا ناوهاي هواپيمابر آمريكايي اجازه يافته اند به اطراف آبهاي بين المللي اطراف ايران نزديك

شوند. اين گزارش اضافه كرد: ناوگان دريايي ايران در سالهاي اخير دسترسي دريايي خود را گسترش داده و كشتي هايي را به اقيانوس هند و خليج عدن براي حفاظت از كشتي هاي ايراني از خطر دزدان دريايي سوماليايي اعزام كرده است.

ايران هشدار داده اگر تحت فشارهاي آمريكا نتواند نفت خود را بفروشد، هيچ كشور ديگري در منطقه قادر به فروش نفت خود نخواهد بود. اين كشور همچنين تهديد به بستن تنگه هرمز كرده است.

در سالهاي اخير خليج فارس، صحنه رويارويي گاه و بي گاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ارتش آمريكا بوده است.

مديران ارشد دولت! لطفا آرامش اقتصادي را به هم نزنيد

تا فضاي اقتصادي اندكي ثبات پيدا مي كند، برخي مديران دولتي و نمايندگان همسو فضا را ملتهب مي كنند.

روزنامه هفت صبح از روزنامه هاي حامي دولت در يادداشتي با عنوان «نخواستيم اين شفافيت تان را» نوشت: هنوز 9 ماه از ماجراي دلار 4200 توماني نمي گذرد كه عموم ما به رقم دو و نيم برابري آن راضي شده ايم. عجيب هم نيست؛ ما دلار 19 هزار توماني را هم همين سه چهار ماه پيش تجربه كرديم كه امروز به نصف رقم آن هم رضايت مي دهيم. اين روزها اما مردم كمي دلشان قرص شده است به پيگيري هاي رئيس جديد بانك مركزي.

همچنين اين روزها اخلالگران ارزي به جاي ميدان فردوسي و سبزه ميدان، سر از دادگاه در آورده اند. قوه قضائيه هم با برخورد با مفسدان اقتصادي، برخورد قاطعي را به نمايش گذاشته است. از آن سو در استانبول و تفليس و دوبي، عدو شده است سبب خير و بسته شدن صرافي هاي وطني (با توجه به فشار و تحريم آمريكا) كه عموما با پولشويي، ارز جابه جا مي كردند، سبب شد تا نرخ ارز كشور ديگر به افق خليج فارس و قفقاز و درياي مرمره رقم نخورد. حالا همه فهميده اند كه اين دلار چموش كم كم در حال رام شدن است.

درست روز كريسمس كاتوليك ها، اين رئيس جمهور كشورمان بود كه بر خاكستر اين آتش دميد. او در سخنراني پيش از تقديم لايحه بودجه 98 گفت: «چرا يك مرتبه در ماه هاي اوليه سال 97 كشور و اقتصاد ما با التهاب مواجه شد. دليلش اين بود كه اولا تحريم ها توانست بر بازار ارز عملا و روانا تاثير بگذارد. مردم ما شايد همه ريزه كاري ها را ندانند ما در مقطعي در اوايل سال 97 قرار گرفتيم كه ذخيره اسكناس ما تقريبا صفر بود، منظورم اسكناس ارزي است و آن التهاب ها در بازار به وجود آمد و دولت ناچار شد براي آرام كردن بازار تصميماتي و لو سخت و براي دولت با اولويت نه اول و دوم بلكه سوم اجرا كند تا بتواند كشور را از التهاب نجات دهد.» معاون رئيس جمهوري هم گفت: «نبايد به مردم دروغ گفت، بلكه بايد شرايط سخت و دشوار را با مردم در ميان گذاشت تا از طريق اتحاد، انسجام و وحدت ملي بتوان از آن خارج شد.»

نماينده اروميه در مجلس، فردين فرمند، هم كه نخواسته دولت را در اين موضع تنها بگذارد ديروز گفت: «مي ترسم اگر جلسه غيرعلني براي بررسي بودجه سال آينده برگزار نشود، دلار به بالاي 20 هزار تومان هم برسد.»

دلار در بازار آزاد، يك روز پس از صحبت هاي رياست جمهوري، با نرخ 12 هزار تومان، يك هزار تومان بالاتر از نرخ چند روز اخير آن مبادله شد؛ اين در حالي است كه دلار در آخرين روزهاي آذر، نرخ خود را به زير 10 هزار تومان نيز كشانده بود. حال دوباره نشانه هايي براي كاهش ارز ديده مي شود، اما تا اين ارز چموش مي خواهد رام شود، يكي از مسئولان است كه احساس وظيفه مي كند كه بايد با مردم شفاف سخن بگويد. ما مي انيم شما دلتان براي ما مردم مي سوزد، گفتيم شفافيت، ولي ديگر نه آنقدر.

خبر ويژه


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 86 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Cardio-Thoracic Medicine
شماره 1 (پياپي 701)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است