|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: هراس سرمايه ها از پسر سلمان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


هراس سرمايه ها از پسر سلمان
ميانگين خروج سرمايه از عربستان به 90 ميليارد دلار رسيد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

 قتل جمال خاشقجي و بازداشت ده ها شاهزاده و تاجر سعودي به بهانه فساد مالي، اعتماد سرمايه گذاران داخلي و خارجي را از بين برده و منجر به فرار سرمايه ها شده است. شمار زيادي از ثروتمندان سعودي سعي بر اين دارند كه دارايي هاي خود را به بيرون از عربستان منتقل كنند يا براي ترك اين كشور در حال برنامه ريزي هستند. فروپاشي اعتماد نخبگان اقتصادي سعودي به بن سلمان، چه بسا طرح هاي اقتصادي و چشم انداز 2030 او را تحت تاثير قرار دهد؛ چراكه قرار است ستون اقتصاد سعودي به جاي نفت متكي بر بخش خصوصي باشد.

سركوب فساد در عربستان سعودي صنعت «جت خصوصي» در اين پادشاهي را متاثر ساخته و اين نشانه اي است از تاثير كمپين فساد كه توانسته صنايع خصوصي و نخبگان ثروتمند را تحت تاثير قرار دهد. ده ها هواپيما كه مالكانش افراد و شركت هاي چارتر هستند و ارزش آنها به صدها ميليون دلار بالغ مي شود در فرودگاه هاي سراسر اين كشور از جمله رياض و جده خاك مي خورند. «كورن ول»، گزارشگر رويترز در گزارش 9 ژانويه به نقل از 4 فرد آشنا به اين موضوع نوشت كه برخي از اين هواپيماها براساس توافقي در اواخر 2017 به دولت واگذار شد، آنگاه كه ده ها شاهزاده، تاجر و مقام دولتي در بازداشت به سر مي بردند. رويترز مي نويسد بسياري از ثروتمندان نيز براي استفاده از پروازهاي خصوصي اكراه دارند، چراكه مي تواند باعث توجه به ثروت آنها شود و انگيزه اي براي برخورد دولت و حسابرسي دارايي هاي آنها شود. برخي ديگر نيز از بيم جانشان از سفر با جت هاي خصوصي شان امتناع مي ورزند. گزارشگر رويترز مي افزايد هيچ مقام رسانه اي و دولتي براي رفع اين ابهام در دسترس نبودند. گزارشگر رويترز مي افزايد: با توجه به افت قيمت نفت و ترديد خارجي ها براي سرمايه گذاري در عربستان، نگراني هاي اقتصادي براي مقام هاي اين كشور ايجاد شده است و زمين گير شدن صنعت خدمات پرواز خصوصي مي تواند به صنعت هوايي كشور ضربه بزند. اين گزارشگر همچنين مي نويسد اين مسائل باعث سلب اعتماد از سرمايه گذاري در عربستان شده و بي اعتمادي در ميان سرمايه گذاران را سبب شده است. به همين دليل، حس نااميدي و ابهام در مورد سياست هاي محمد بن سلمان هم فزوني گرفته است.

هم اكنون حدود 70 هواپيماي خصوصي بدون استفاده در فرودگاه هاي عربستان رها شده اند. برخي از هواپيماهاي خصوصي هم متعلق به كساني بوده كه به اتهام فساد بازداشت شده و در هتل ريتزكارلتون شهر مكه نگهداري مي شدند و نهايتا با دولت به تفاهم رسيده اند كه بخشي از دارايي خود، شامل هواپيماهاي خصوصي را تحويل دولت رياض دهند. كارزار ضد فساد بن سلمان پس از قتل خاشقجي روندي آهسته به خود گرفته و باعث شده فضايي انتقادي عليه محمد بن سلمان حاكم شود. تا آخرين ماه سال گذشته (دسامبر 2018)، 129 هواپيماي خصوصي در عربستان ثبت شده بود كه نسبت به سال قبل آن، 7 فروند كاهش نشان مي دهد. يعني در سال 2017 تعداد اين هواپيماها 136 فروند بود. به اين ترتيب، بيش از نيمي از هواپيماهاي خصوصي عربستان فعلا بدون هيچ فعاليتي در فرودگاه ها متوقف مانده اند. ارزش اين تعداد از هواپيماي خصوصي به ميلياردها دلار مي رسد. اين جت ها هم اكنون بخشي از دارايي هاي خاندان سلطنتي سعودي محسوب مي شوند.

هواپيماهاي موجود در فرودگاه هاي عربستان شامل جت هاي بمبارديه، گلف استريم و هواپيماهاي بوئينگ و ايرباس هستند كه معمولا مصارف تجاري دارند ولي در عربستان مصرف خصوصي دارد. همچنين برخلاف هواپيماهاي تجاري، جت هاي خصوصي با شكاف هاي زماني ورود و خروج محدود نمي شوند و همين سفر آنها را تسهيل مي كند. برخي منابع معتقدند شاهزادگان سعودي با هواپيماهاي تجاري به ساير كشورهاي عربي همچون بحرين و امارات سفر مي كنند و از آنجا با جت هاي خصوصي به مقصد مورد نظر خود مي روند. توليدكنندگان هواپيما نيز با انتشار آمارهاي جديد از كاهش اشتياق سعودي ها براي خريد جت هاي خصوصي خبر داده اند. گزارشگر رويترز همچنين اشاره مي كند كه قيمت بوئينگ 737 MAX يا ايرباس A320neo حدود 130 ميليون دلار است. با اين حال، هزينه نهايي بسته به اين است كه چه تكنولوژي ها و خدماتي در اين هواپيما مورد استفاده قرار مي گيرد؛ خدماتي مثل اتاق خواب، اتاق هاي ميهماني و حتي تجهيزات ژيمناستيك و... از مواردي هستند كه مي تواند قيمت اين هواپيماها را بالاتر ببرد.

محمد الجدعان، وزير دارايي عربستان سعودي، در ماه گذشته اعلام كرد دولت با اجراي طرح مقابله با فساد بيش از 50 ميليارد ريال عربستان [33/ 13 ميليارد دلار] ثروت تصاحب كرده است. بيشتر بازداشتي هاي هتل ريتز كارلتون در نوامبر گذشته آزاد شدند و دولت اميدوار است كه به صورت نقدي يا ديگر انواع دارايي ها حدود 100 ميليارد دلار از اين بابت به دست آورد. دو منبع به رويترز مي گويند معلوم نيست كه دولت چگونه مالكيت اين جت ها را به سعودي هاي احتمالا خريدار منتقل مي كند. سه منبع ديگر نيز مي گويند محتمل است كه اين جت ها در همين پادشاهي رجيستر شده باشد. برخي مي گويند ممكن است از اين هواپيماها براي جابه جايي وزراي دولت استفاده شود. منبع ديگري هم به رويترز مي گويد دولت درصدد است كه «شركت هواپيمايي جت» خاص خود را تشكيل دهد كه هواپيماهايش عمدتا از همين تصاحب ها تامين مي شود.

الكساندر كورن ول، گزارشگر رويترز، در ادامه مي نويسد عمليات ضدفساد وليعهد محبوبيت زيادي در ميان توده مردم دارد زيرا دولت اعلام كرده كه بخشي از سرمايه هاي به دست آمده را صرف منافع اجتماعي مي سازد. منتقدان مي گويند اين تسويه ها نوعي نمايش قدرت از سوي وليعهد بود تا به اين ترتيب هم جايگاه خود را مستحكم سازد، هم قدرت را در دست خود متمركز سازد و هم زهرچشمي از مخالفان بگيرد. سه منبع به رويترز مي گويند سال گذشته (2018) پرواز جت هاي خصوصي بر فراز عربستان كاهش يافت زيرا تعداد كمي از اين هواپيماها براي پرواز از جمله پرواز چارتري ابراز آمادگي كردند. «ايان مور»، رئيس بخش بازرگاني VistaJet، مي گويد: «اين وضعيت با وضعيت چين قابل مقايسه است. در آنجا هم جريان مبارزه با فساد بازار جت هاي خصوصي را كساد كرد.»

در هر حال، قتل جمال خاشقجي و بازداشت ده ها شاهزاده و تاجر سعودي به بهانه فساد مالي، اعتماد سرمايه گذاران داخلي و خارجي را از بين برده و منجر به فرار سرمايه ها شده است. «بلومبرگ» با اشاره به تاثير قتل خاشقجي بر اقتصاد و سرمايه گذاري در عربستان سعودي نوشت كه اين قتل نه تنها منجر به بدنامي محمد بن سلمان، وليعهد سعودي، بلكه باعث فقدان حمايت نخبگان بين المللي از او شده و اعتماد تجار به سرمايه گذاري در عربستان سعودي را از بين برده است. براساس اين گزارش، شمار زيادي از ثروتمندان سعودي سعي بر اين دارند كه دارايي هاي خود را به بيرون از عربستان منتقل كرده يا براي ترك اين كشور درحال برنامه ريزي هستند. بلومبرگ براي تهيه اين گزارش خود با ده ها فرد در اين ارتباط به شرط عدم ذكر اسامي آنها مصاحبه كرده است. اين افراد گفته اند كه آن دسته از سعودي هايي كه در عربستان سعودي باقي مانده اند به جاي افزايش ميزان سرمايه گذاري خود، آن را ثابت نگه داشته اند.

در ادامه اين گزارش آمده، به رغم اينكه بن سلمان تا الان توانسته از اتهام قتل خاشقجي نجات پيدا كند، ولي از بين رفتن اعتماد نخبگان اقتصادي سعودي به او، چه بسا طرح هاي اقتصادي و چشم انداز 2030 او را تحت تاثير قرار دهد؛ چراكه قرار است ستون اقتصاد سعودي به جاي نفت متكي بر بخش خصوصي باشد و ترس سرمايه گذاران محلي به سرمايه گذاران خارجي نيز منتقل شده است. بلومبرگ مي نويسد، آن دسته از سعودي هايي كه دارايي هاي خود را از عربستان خارج كرده اند، از شبكه اي از شركت ها جهت پنهان كردن ميزان دارايي هاي خود استفاده كرده اند و حتي از وارد كردن سرمايه هاي خود به كشورهايي كه روابط خوبي با عربستان دارند، اجتناب كرده اند. طبق اين گزارش، ميانگين خروج سرمايه از عربستان سعودي طي سال جاري 13 درصد، يعني معادل 90 ميليارد دلار از كل توليد داخلي اين كشور در مقايسه با سال گذشته بوده است. گزارشگر رويترز در پايان به نقل از مدير اجرايي شركت امبرائر مي نويسد: «بي ثباتي سياسي به هيچ روي به اعتماد مصرف كنندگان كمك نمي كند»

هراس سرمايه ها از پسر سلمان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي چاپ
متن مطالب شماره 154، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است