|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/10/20: محرمانه واشنگتن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4574
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4519 20/10/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


محرمانه واشنگتن
مانافورت داده هاي نظرسنجي از انتخابات را در اختيار روس ها قرار مي داد

نويسنده: روزنامه دنياي اقتصاد

بنابر اطلاعات منتشر شده از پرونده پال مانافورت، در روز سه شنبه، وي به عنوان يكي از مقامات ارشد كارزار انتخاباتي دونالد ترامپ داده ها و اطلاعات سياسي اين كارزار را در اختيار تاجري به نام كيليمنيك قرار مي داده كه با سازمان اطلاعات روسيه در ارتباط بوده است. به نوشته روزنامه نيويورك تايمز، اين آشكارترين مدرك و سند رو شده از كارزار انتخاباتي ترامپ در سال 2016 بوده كه ممكن است تيم وي تلاش داشته تا با روس ها همكاري كند.

وكلاي مانافورت اين سند را اتفاقي فاش كردند كه ناشي از پاسخگويي آنها درخصوص يك اتهام ديگر رئيس كارزار انتخاباتي دونالد ترامپ بوده است. مانافورت متهم بوده كه حين بازجويي ها به رابرت مولر، بازرس ويژه پرونده دخالت روسيه در انتخابات آمريكا، دروغ گفته است. اين افشاسازي سهوي پس از آن رخ داد كه مانافورت تصميم به همكاري با تيم مولر گرفت.  اين سند همچنين فاش ساخته كه مانافورت با شريك روسي اش كنستانتين كيليمنيك، بر سر طرحي كه صلح را در اوكراين حاكم كند، بحث داشته است. در طول مبارزات انتخاباتي و روزهاي نخستين دولت ترامپ، روسيه و متحدانش به دنبال پياده سازي برنامه هاي مختلفي در اوكراين بودند تا همزمان نيز بتوانند از شر تحريم هاي آمريكا خلاص شوند. واشنگتن به دليل ضميمه كردن شبه جزيره كريمه از سوي روسيه، مسكو را مورد تحريم قرار داده است. 

دادستان ها و رسانه ها پيش تر مستنداتي را سلسله وار درباره ارتباط كارزار انتخاباتي ترامپ با روس ها فاش كرده بودند كه مهم ترين آن ديدار يك فرد تبعه روس با خاندان ترامپ در برج ترامپ در منهتن بوده است. اين فرد روسي مدعي شده بود اطلاعاتي از هيلاري كلينتون و كارزار انتخاباتي اش دارد. اما سند اخير كه اتفاقي رو شده، به گفته كارشناسان مي تواند يك سند مهم و معتبر درباره اين پرونده باشد. كلينت واتس، يكي از اعضاي ارشد موسسه تحقيقاتي سياست خارجي درباره اشتراك گذاري اطلاعات انتخاباتي دونالد ترامپ مي گويد: «اين نزديك ترين سند در ارتباط با تباني (با روس ها) به حساب مي آيد.» او سپس مي افزايد: «سوال اصلي اين است كه آيا رئيس جمهوري از آن با خبر بوده يا نه؟»  سند از اينكه رئيس جمهوري آمريكا از انتقال داده ها از طريق مانافورت به روس ها باخبر بوده، چيزي نمي گويد. اين درحالي است كه از ماه مارس تا اوت سال 2016 كه مانافورت، رئيس كارزار انتخاباتي دونالد ترامپ بود حملات شبكه هاي اجتماعي عليه دموكرات ها و هيلاري كلينتون كه عمدتا از سوي روس ها ترتيب داده مي شد، به شدت افزايش يافته بود.

داده هاي نظرسنجي نيز به روس ها كمك كرد كه شبكه هاي اجتماعي را عليه دموكرات ها به شكل كارآمدتر و موثرتري سازماندهي كنند تا اوضاع به سود دونالد ترامپ پيش برود. شواهد و قراين نشان مي دهد كه مانافورت و معاون وي، ريك گيتس در بهار سال 2016، هر دو ريز داده هاي نظرسنجي ها را در اختيار كيليمنيك قرار مي داده اند. به گفته يك فرد آشنا با موضوع پرونده، اين تاريخ زماني است كه جمهوري خواهان، نامزدي دونالدترامپ را به رسميت شناختند. به گفته منابع، بيشتر اين داده ها موارد پنهاني نبوده و در رسانه ها انتشار مي يافتند، اما برخي از اين نظرسنجي ها توسط موسسات خصوصي منتشر مي شدند كه براي كارزار كار مي كردند. گفته مي شود مانافورت و معاونش اين اطلاعات را كه توسط شركت هاي خصوصي براي تعيين راهبردها در اختيار كارزار قرار داده مي شد، در اختيار طرف روسي مي گذاشتند.

اطلاعاتي كه از طريق مانافورت و گيتس به كيليمنيك داده مي شد از طريق اين تاجر روسي در اختيار اولگ دريپاساكا، يك اليگارش روس كه به كرملين نزديك بود قرار داد مي شده است. خبرها حكايت از اين دارد كه دريپاساكا مدعي بوده كه بر سر يك تجارت مشترك كه با مانافورت داشته اند، وي به دريپاساكا بدهي داشته است. هنوز مشخص نيست كه مانافورت با اطلاع مقامات كارزار اين اطلاعات را در اختيار طرف روسي قرار مي داده يا اينكه هدفش اين بوده كه دل كسي را به دست آورد كه مقروضش بوده است.  افشاي شگفت انگيز در مورد مانافورت اين است كه وي دو سال با روس ها و برخي مقامات اين كشور در ارتباط بوده است.

در تحولي ديگر در روز سه شنبه، وكيل روسي كه در برج ترامپ حاضر شده و با نزديكان ترامپ ديدار داشته، در دادگاه حاضر شد. اين پرونده نيز به طور جداگانه درحال بررسي است. دادستان هاي فدرالي مي گويند كه ناتاليا وسلنيتسكايا به دروغ به يكي از قضات گفته كه وكيل بخش خصوصي است، درحالي كه همزمان براي مقامات روسيه هم كار مي كرده است. در اين شرايط ناظران بر اين باورند كه شخص كيليمنيك يك فرد كليدي در پرونده تحقيقات مولر به حساب مي آيد. با اين حال گفته مي شود كه او در دادگاه حاضر نخواهد شد. اطلاع داده شده است كه اين تاجر روسي حاضر نشده حتي تلفني پاسخ مولر را بدهد. افزون بر اين وي پاسخ ايميل هاي تيم مولر را هم نداده است.

رابطه كيليمنيك با مانافورت به سال هاي دور بازمي گردد. اين دو نفر براي ارتقاي موقعيت ويكتور ياناكوويچ، رئيس جمهوري اوكراين كه در سال 2014 با شورش مردمي از كار بركنار شد، تلاش مي كردند. اين دو نفر سه سال بعد از اين ماجرا نيز با يكديگر همكاري كردند تا اينكه ماجراي تحقيقات از وي به پيش آمد. مانافورت تاكنون در 10 مورد متهم شناخته شده است. او به رابرت مولر، بازرس ويژه پرونده دخالت روسيه در آمريكا قول همكاري داده است.  در سندي كه به دست واشنگتن پست رسيده است، مانافورت در يك ايميل به كيليمنيك گفته كه وي اخبار كارزار را به شكل خلاصه در اختيار دريپاساكا قرار خواهد داد.  در سال 2016، پيش از اينكه وي از كارزار انتخاباتي ترامپ اخراج شود، او و كيليمنيك روي طرحي كار مي كردند كه در حل بحران اوكراين، منافع روسيه نيز در نظر گرفته شود.

آنها پس از اين ماجرا نيز چند بار با يكديگر ملاقات داشته اند. يكي از اين ديدارها به اوايل سال 2017 در مادريد بازمي گردد.  كيليمنيك در مصاحبه اي كه در ماه فوريه سال 2017 داشت، گفته بود كه طرح يادشده مي تواند به احياي مجدد يانوكوويچ، رهبر اخراجي اوكراين منجر شود. براي روسيه تلاش براي تاثيرگذاري بر سياست خارجي دونالد ترامپ درباره اوكراين از اهميت شايان توجهي برخوردار بوده است.  تحريم هاي روسيه پس از آن اعمال شد كه اين كشور، شبه جزيره كريمه را به خاك خود ضميمه و به شورشي هاي اوكراين در شرق اين كشور كمك كرد. روسيه به دنبال اين بود كه مقامات آمريكا را متقاعد كند كه شرايط اين كشور را درباره اوكراين بپذيرند.

محرمانه واشنگتن


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4519 به تاريخ 20/10/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 101، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است