|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايآقاي شرق! پس چرا به كيهان فحاشي مي كرديد؟!

روزنامه شرق در سرمقاله ديروز خود با عنوان «سخني با 1» نوشت: «ماندگاري اروپا در برجام بعد از خروج برادر بزرگ تر در عين حالي كه وجهه مقبول و مثبتي از اين حاميان برجام در اذهان ايراني ها به جاي گذاشت از اين جهت كه متضمن چه امر مثبتي مي تواند باشد زير سوال قرار گرفت.»سپس اين يادداشت به سوال بالا اين گونه پاسخ داده است: «...تا اينكه در مرداد گذشته خانم موگريني از تصميم جامعه اروپايي مبني بر ايجاد ساز و كار موسوم به SVP خبر داد.»

سرويس سياسي-  اين نوشتار كه به نظر مي رسد خلاف رويه پيشين روزنامه هاي اصلاح طلب تلاش كرده تا واقع گرايانه با اين موضوع برخورد كند در ادامه اين سوال را مطرح كرده كه «چطور مي شود كه بلندپايه ترين مقام سياست خارجي جامعه اروپايي دو بار تاريخ تعيين كند ولي هيچ يك به وقوع نپيوندد؟»

آنگاه نويسنده ضمن اشاره به توانايي هاي تكنيكي و اجرايي اروپا متذكر مي شود كه «نمي توانيم به تعويق افتادن پي در پي راه اندازي «كانال ويژه مالي» را ناشي از مشكلات تكنيكي و اجرايي بدانيم.»

اما در بخش جالب تر اين يادداشت به اين موضوع اشاره شده كه اين تعلل اروپا را نبايد صرفا ناشي از دلايل تداركاتي دانست و بايد اين را نيز در نظر داشت كه «احتمال دارد [اقدامات آنها] ناشي از تعلل عمدي و حساب شده اروپايي در انجام تعهدات برجامي خود يا به دلايل ديگر باشد... برخي از اين موارد و دلايل را مي توان در فهرست زير درج كرد»

تقسيم كار برجامي ميان اروپا و آمريكا

 شرق در ذكر اين دلايل آورده: «اروپا احتمال مي دهد برجام در آينده دچار فروپاشي كامل شود يا بنا بر خواست ترامپ مورد بازنگري قرار بگيرد. از اين رو ضمن در پيش گرفتن رفتاري كج دار و مريزانه روي اسب بازنده [برجام] شرط بندي نمي كند.»

دليل دوم اين گونه ذكر شده است: «اروپا از ابتدا با آمريكا تقسيم كار كرده و ايفاي نقش پليس خوب را خود متقبل شده و بازي در نقش پليس بد را به آمريكا سپرده است. از اين رو خروج آمريكا از برجام و باقي ماندن اروپا در آن دو روي يك سكه است.»در ادامه اين سرمقاله به واقعيتي تلخ اشاره مي كند: «جامعه اروپايي خاطرجمع شده كه چنان كه تعهدات برجامي خود را زير پا بگذارد يا انجام آن را به تعويق بيندازد، واكنش جدي ايران از جمله خروج اين كشور از برجام را برنخواهد انگيخت؛ بنابراين دليل و توجيهي نمي بيند كه خود را درگير كاري كند كه بالاخره با ريسك و مخاطرات خاص خود همراه است.»

در بخش هاي پاياني اين سرمقاله سوالي در خور توجه مطرح شده است: «اروپايي ها كه در ريسك پذيري شهره آفاق اند و به بركت اين جسارت شكوفا شده و ثروت بيكران كسب كرده اند چقدر هم سنگ بهره اي كه از برجام برده و مي برند، ريسك كرده اند؟!» اين در حالي است كه كيهان اين نكات را هشت ماه پيش و در روزهاي نخست خروج آمريكا از برجام مطرح مي كرد و از دولتمردان مي خواست تا مقهور اين بازي هاي پيچيده غرب نشوند اما روزنامه هاي زنجيره اي به كيهان حمله مي كردند و وقيحانه همين هشدارهاي دلسوزانه كيهان را به مواضع رژيم اسرائيل شباهت مي دادند. 

روزنامه كيهان در يكي از ده ها سرمقاله و گزارش خود در همين رابطه ، 22 ارديبهشت ماه در گزارشي با عنوان «دولت بدهكار را جاي طلبكار نشاند؛ قرار بود از اروپا تضمين بگيريم روحاني تضمين داد!» ضمن انتقاد از اشتباه راهبردي دادن تضمين به فدريكا موگريني مبني بر عدم خروج از برجام برغم بازگشت تحريم هاي آمريكا نوشته بود : «همان طور كه پيش از اين نيز اشاره شد، در حال حاضر هيچ شكافي ميان اروپا و آمريكا در موضوع ايران وجود ندارد و اتفاقا صداي واحدي از همه آنها به گوش مي رسد.آمريكا و كشورهاي اروپايي در مقابل ايران با اجراي ترفند نخ نما اما پركاربرد «پليس خوب - پليس بد» در حقيقت تقسيم كار انجام داده اند. آمريكا فشارهاي خود را نسبت به ايران افزايش داده و در مقابل كشورهاي اروپايي تلاش مي كنند در شرايطي كه ايران تحت فشار است با ايران وارد مذاكره شوند تا نتيجه دلخواه هر دو گروه حاصل شود. هدف اصلي هدايت ايران به تونلي است كه آن سرش برجامي ديگر است. برجامي كه مشتي امتياز ديگر از ما مي گيرند و مشتي وعده در جيبمان مي ريزند.در حال حاضر ظرفيت هاي عظيم كشور قريب به 5 سال معطل «امضاي توافق به هر قيمت» و در ادامه «حفظ توافق به هر قيمت» مانده است. لازم و ضروري است كه دولت با پايان دادن به اين فرصت سوزي، اين ترفند نخ نما را ناكام گذاشته و يك بار هم شده با شجاعت به اشتباه خود اعتراف كرده و با بهره مندي از ظرفيت هاي عظيم داخلي و اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتي، اين روند خسارت بار را جبران كند.»

زنجيره اي ها رفتارشان با هاشمي را فراموش كرده اند؟!

روزنامه زنجيره اي آرمان طي يادداشتي به مناسبت سالگرد فوت مرحوم هاشمي رفسنجاني نوشته است آيا وقت حلاليت خواهي از آيت الله هاشمي نرسيده است؟نويسنده به اختلافات سياسي دولت سابق با هاشمي پرداخته و به استناد آن پرسيده است آيا وقت حلاليت خواهي مخالفان هاشمي نرسيده است؟

در باره اين يادداشت نكاتي هست كه به اختصار به آن مي پردازيم نخست آنكه يك مسئول در جمهوري اسلامي زماني كه خود را در معرض راي مردم مي گذارد بايستي راي مردم هر چه باشد را بپذيرد ، چه اين راي به بقاي او در مديريت مورد نظر منتهي شود يا نشود و دوم اينكه وقتي در يك ساختار سياسي به سمت فعاليت سياسي مي رويم بايستي ملزومات آن از جمله پيروي از قوانين اين نظام را نيز سرلوحه قرار دهيم، حال اگر مردم در انتخاباتي به فردي راي ندادند و يا در انتخابات ديگر صلاحيت فردي احراز نشد بايستي از فردي كه راي نياورده يا صلاحيتش احراز نشده حلاليت خواست؟!

نكته دوم اينكه مدعيان اصلاحات هزاران مقاله اي كه عليه هاشمي در دوره اصلاحات در روزنامه هاي زنجيره اي آن دوره از مشاركت گرفته تا صبح امروز منتشر ساختند را فراموش كرده اند؟! يادداشت هاي اكبر گنجي كه هاشمي در آن «عاليجناب سرخ پوش» خوانده مي شد فراموش شده است؟! هجمه به هاشمي در انتخابات مجلس ششم و آقاسي خواندن او و مجبور ساختنش براي كناره گيري از انتخابات و...فراموش شده است؟! رياكاري زنجيره اي ها در دفاع از مرحوم هاشمي از نكاتي است كه بايستي به آن توجه كرده و غير قابل اعتماد بودن يك جريان سياسي را از آن استنباط نمود.

مشكلات اقتصادي و سياست خارجي، نتيجه اجرا نشدن نگاه اعتدالي است!

روزنامه همشهري در مطلبي نوشت:«اينكه شاهد گسترش روزافزون فقر و افزايش اختلاف طبقاتي ناشي از مشكلات اقتصادي هستيم و آسيب هاي اجتماعي ناشي از فقر، امنيت جامعه را تهديد مي كند و در عرصه بين الملل حتي در برقراري تعاملات با همسايگان دچار چالش شده ايم، به اين دليل است كه نگاه اعتدالي و اخلاق محور را كه به استفاده از همه ظرفيت ها به دور از حب و بغض هاي باندي و جناحي منجر شده و همبستگي ملي و انسجام داخلي حول محور تلاش براي سرافرازي ايران را تداعي كند، يا فراموش كرده ايم و يا به دليل ترجيح منافع گروهي بر منافع ملي كمرنگ كرده ايم».

روزنامه هاي زنجيره اي در نعل وارونه زدن و فرافكني تبحر خاصي دارند. اكنون دولت روحاني با شعار اعتدال گرايي بر سر كار است و از آغاز به كار دولت اعتدالي قريب به شش سال سپري شده است.

اما با اين حال، مدعيان اصلاحات با آسمان و ريسمان بافتن، در پي شانه خالي كردن از پذيرش مسئوليت وضعيت فعلي اقتصادي و سياست خارجي ايران هستند.وضعيت فعلي اقتصادي نتيجه چيدن تمامي تخم مرغ هاي دولت در سبد برجام و بي عملي ستاد اقتصادي دولت است. روشي كه همواره مورد حمايت مدعيان اصلاحات بوده است. 

بايد حساسيت هاي غرب را در نظر بگيريم تا تحريم نشويم!

روزنامه همدلي در مطلبي نوشت:«بهتر است ايران نسبت به آنچه كه غرب در باره آن حساس است، يعني تهديدهاي علني برخي كشورها، پاره اي ملاحظات امنيتي را انجام دهد، چون از ديد آنها ايران اين ملاحظات را انجام نداده كه يك نمونه آن تهديد رژيم اسرائيل است».

اين روزنامه زنجيره اي، رژيم غاصب صهيونيستي را كه به رژيم كودك كش مشهور است، كشور جا زده است!

از سوي ديگر، اين روزنامه مدعي اصلاحات، اروپاي بدهكار را در جايگاه شاكي و ايران را در جايگاه متهم نشانده است!

برخي كشورهاي اروپايي سالهاست به پايگاه و پناهگاهي براي گروهك هاي تروريستي و تجزيه طلب تبديل شده اند و عملا به اين گروهك ها سرويس هاي متنوعي ارائه مي كنند. به عنوان نمونه، فرانسه اكنون ميزبان گروهك تروريستي منافقين است. گروهكي كه 17 هزار ايراني را به خاك و خون كشيده است. اين كشور علاوه بر حمايت از گروهك تروريستي منافقين، حمايت و تجهيز رژيم بعث صدام عليه ايران در 8 سال جنگ تحميلي و حمايت و تجهيز گروهك تروريستي داعش را نيز در كارنامه سياه خود ثبت كرده است. رسوايي مربوط به انتقال خون هاي آلوده فرانسه به شماري از كشورها از جمله ايران طي سال هاي 1980 تا 1990 و مرگ عده زيادي از بيماران هموفيلي دريافت كننده اين فرآورده هاي خوني در نتيجه مصرف آن نيز يكي از نقاط تاريك در پرونده فرانسه است.همچنين دانمارك كه پس از حادثه تروريستي اهواز مدعي شده بود كه در مورد حضور گروهك تروريستي الاحوازيه در خاك خود تحقيق كرده و اگر چنين باشد با آنها برخورد مي كند اما پس از تحقيقات، اين كشور، خود را به سطح ميزباني يك گروهك تروريستي چندنفره تنزل داد. متاسفانه در سايه سكوت و بي عملي دولت و دستگاه ديپلماسي، اروپا روز به روز بر اقدامات خصمانه عليه ملت ايران مي افزايد. 

اگر وزارت خارجه در مقابل گستاخي اروپايي ها در ماه هاي گذشته، اصل عمل متقابل را انجام مي داد و رويكرد خسارت بار «اجراي برجام به هر قيمت» را كنار مي گذاشت، امروز شاهد تحريم هاي اروپايي و عوض شدن جاي بدهكار و طلبكار نبوديم!

خريد خدمات آموزشي؛ طرحي از پيش شكست خورده

روزنامه اعتماد ديروز در گزارشي درباره طرح خريد خدمات آموزشي نوشت: «آزمون هاي بين المللي گوياي اين روايت است كه تاكنون حضور بخش خصوصي در نظام آموزشي كشور نتوانسته مسئله بهره وري يا به تعبيري مسئله يادگيري را حل كند... طرحي [خريد خدمات آموزشي يا خصوصي سازي آموزش و پرورش] كه بسياري از كارشناسان اقتصادي و آموزشي با توجه به نحوه اجراي آن؛ آن را از پيش شكست خورده تلقي مي كنند.»

اعتماد همچنين در مطلب ديگري در همين زمينه نوشت: «... طرح خريد خدمات آموزشي نقاط ابهامي نيز دارد. به طور مثال مشخص نيست كه گزينش نيروهاي لازم براي اين طرح بر چه اساسي و با چه روندي انجام مي شود. از طرف ديگر هزينه يك سال نيروها از كجا تامين مي شود؟ يعني اگر دولت سرانه هر دانش آموز را يك ميليون تومان در نظر بگيرد آيا با اين مبلغ مي توان مدرسه اي را اداره كرد؟ 

هر فردي كه به نوعي نقشي در تربيت نسل هاي آتي دارد بايد كيفيت لازم را نيز داشته باشد. به طور كلي طرح هايي كه به آموزش مربوط مي شود تاكنون با واكنش هاي خوبي از سمت تشكل هاي فرهنگي مواجه نشده است... در شرايطي كه برخي مدارس امكانات آموزشي خوبي ندارند و فرهنگيان نيز از ميزان دريافتي شان ناراضي هستند، كم كردن هزينه ها با ارايه طرح ‎هاي اقتصادي در اين بخش مي تواند لطمات بيشتري بزند.»

سياست كاهش بودجه آموزش و پرورش از توصيه هاي بانك جهاني است

اعتماد نوشت: «... اگر بودجه آموزش و پرورش را نسبت به بودجه عمومي دولت هم بسنجيم اين سهم اكنون 3/9 درصد است و اين در حالي است كه سال 85، اين نسبت در كشور حدود 15 درصد بوده است و همچنان از صرفه جويي صحبت مي شود. 

در مورد اينكه چرا كاهش بودجه آموزش و پرورش به سياستي در كشور تبديل شده است، به نظر من عمل به توصيه هاي بانك جهاني است. اين توصيه بيان مي كند كه براي تربيت معلم هزينه نشود بلكه با استفاده از فارغ التحصيلان دانشگاهي معلم انتخاب كنيد.»

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شبيه سازي و تحليل تكنولوژي هاي نوين در مهندسي مكانيك
شماره 1 (پياپي 1101)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است