|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: دين؛ همان فرهنگ است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


زلال بصيرت 
دين؛ همان فرهنگ استيكي از ابعاد زندگي انسان بعد فرهنگي است؛ اما فرهنگ واژه اي مبهم است كه مرز مشخصي براي آن وجود ندارد. به عبارت بهتر تعريف واحد مورد قبولي در بين جامعه شناسان براي فرهنگ وجود ندارد؛ از اين رو گاهي از مسائل تربيتي و آموزشي گرفته تا آداب و رسوم مردم در مناطق مختلف، به عنوان فرهنگ تلقي مي شود؛ بر اساس اين نگرش اساس دين نيز  مقوله اي فرهنگي در عرض ساير مسائل ديگر است.

يكي از مسائلي كه قرن هاست در دنيا بين پژوهشگران و محققان مطرح است، مسئله رابطه دين و دنياست؛ اينكه دين چيست و چه ارتباطي با ابعاد مختلف زندگي انسان دارد و دين چه نيازي را از بشر رفع مي كند. اين مسئله از جمله مسائلي است كه مباحث و مطالب زيادي درباره آن بيان شده است و بيشترين اختلافات درباره آن وجود دارد.

نگاه فردگرايانه سكولاريسم به دين

 بسياري از دانشمندان معتقدند كه دين، صرفا يكسري آداب و رسوم در بين اقوام مختلف است و ربطي به ساير ابعاد جامعه ندارد، بر اين اساس، دين براي زندگي بشر، يك ضرورت نيست. شايد بسياري از قشرهاي فرهيخته هم از ته دل، معتقدند كه دين و امور ماوراء طبيعي، اموري خيالي هستند و به مثابه شعر هستند كه عده اي آن را دوست داشته و به آن گرايش دارند. در زماني در كشور ما، اعتقاد به توحيد و معاد و معارف دين، نوعي كهنه پرستي و تحجر و عدم باور به دين، روشنفكري تلقي مي شد و امروز هم رگه هايي از اين تفكر وجود دارد، روح سكولاريسم اين است كه دين امري فردي است كه عده اي به آن گرايش دارند؛ اما نمي توان به اين گرايش ايراد گرفت؛ چرا كه انسان ها بايد آزاد باشند، چه اشكالي دارد عده اي هم مثلا نمازي بخوانند يا يك جا جمع شوند و گريه كنند و يا به اموري ديگر از اين قبيل بپردازند؟! همان طور كه عده اي نيز دوست دارند در مجالس شبانه رقص شركت كنند. هيچ كدام ضرورت زندگي بشر نيست، اما اشكالي هم ندارد!

وجود ارتباط ميان اجزاي دين

 در مقابل اين تفكر، عده اي معتقدند كه دين جدي ترين مسئله زندگي است. در ميان قشرهاي برجسته، افراد زيادي هستند كه اين تفكر را قبول ندارند؛ اما اگر ما به اين مسئله معتقد هستيم، ابتدا بايد ببينيم اصلا دين چيست؟ متاسفانه بسياري از مذهبيان و متدينين، هنوز شناخت صحيحي از دين ندارند و نمي دانند اجزاي دين با هم چه ارتباطي دارند. آيا دين، مجموعه اي از معارف غيرمرتبط به يكديگر است كه تحت عنوان دين جمع شده است يا معارف دين با هم ارتباط داشته و هر جزء بر جزء ديگر تاثيرگذار بلكه متوقف است؟ آيا نماز، دفاع مشروع و انفاق در راه خدا، مسائل جداگانه اي هستند كه تحت عنوان دين جمع شده اند يا ارتباط عميقي با هم دارند؟دين مانند يك دسته گل كه از گل هاي مختلفي تشكيل شده و سپس با روباني به هم گره زده شده، نيست، بلكه مانند درختي است كه داراي ريشه، شاخه، برگ و ميوه است كه با هم رابطه حقيقي دارند و در صورت سالم بودن ريشه، شاخه ها رشد كرده و ميوه مي دهند.چنين تشبيهي در قرآن نيز وجود دارد، مردم ريشه را نمي بينند، زيرا زير زمين است؛ ريشه مانند اعتقادات است كه دروني است و ظاهر نمي شود؛ اما از همين اعتقادات و باورهاست كه بايدها و نبايدها و رفتارهاي آدمي سرچشمه مي گيرد؛ متاسفانه دستگاه هاي فرهنگي كشور مانند آموزش و پرورش، بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامي، هنوز تعريف صحيحي از اصل دين را در جامعه ترويج نكرده اند.يكي از سوالات اساسي اين است كه آيا بدون دين مي توان انسان خوبي بود يا خير؟ سرچشمه بسياري از مسائلي كه در محافل علمي و حتي در محافل فرهنگي انقلابي مورد اختلاف است و اثر آن در رفتار نيز ظاهر مي شود و سبب اختلاف در عمل مي شود، همين مسائل است و تا اين مسائل و تعريف صحيح از دين و قلمرو دين در جامعه، براي افراد روشن نشود، اين اختلافات اجتناب ناگزير خواهد بود. به عبارت بهتر منشا اين اختلافات، به شاخه اي از سكولاريسم بر مي گردد و آن اين است كه آيا كاري كه انجام مي دهيم، ربطي به دين دارد يا خير؟

نقش دين در عرصه هاي زندگي اجتماعي

 غالب مردم كشور با بانك ها سر و كار دارند، اما به ارتباط يا عدم ارتباط عملكرد آن با دين، توجهي ندارند،گاهي گفته مي شود اين امور بر اساس زندگي امروزه بشر بايد تدبير شود و ربطي به دين ندارد؛ نماز و روزه شما، مربوط به دين است نه سود بانكي مربوط به حساب هاي سپرده و وام هاي چند ده درصدي! اين نگاه، همان سكولاريسم است.وام دادن، يكي از خدمات مهم دولت جمهوري اسلامي است كه گاهي در آمارها بدان افتخار مي كنند، بايد ببينيم آيا شيوه كار بانك به دين ربط دارد يا خير؟ خيلي از مسائل حتي براي دينداران ما حل نشده است؛ از اين رو برخي از افراد وام ده - پانزده درصد مي گيرند تا به عمره و زيارت بروند!امروز عرصه هاي مختلف زندگي اجتماعي در كشور اعم از نظامي، اقتصادي، فرهنگي، امنيتي، سياسي، اداري و نظاير آن، هر چند كمابيش در يكديگر تاثير دارند، اما چنين نيست كه قوام يكي، به ديگري وابسته باشد، دفاع مقدس يك مسئله نظامي و امنيتي بود؛ اما آيا دين مي تواند در آن نقش داشته باشد يا خير؟ آيا دين مي تواند رفتن به جبهه را واجب اعلام كند يا اينكه جبهه رفتن يك مسئله اجتماعي است و مردم مي توانند براي حفظ عزت و استقلال خود بجنگند و يا بپذيرند كه تحت تسلط بيگانگان باشند و اين مسئله به دين ربطي ندارد؟!مسائل شناختي شاخه اي از فرهنگ است كه زيربناي همه مسائل اجتماعي است. حلال و حرام در اقتصاد، وجوب يا عدم وجوب در جهاد، صحيح بودن يا نبودن روش تعليم و تربيت، ممنوع يا مجاز بودن ارتباطات آزاد مرد و زن با يكديگر، همه و همه در گرو اين است كه شناخت ما چگونه باشد.

اهميت فرهنگ براي جامعه بشري

 اگر فرهنگ را مسائلي بدانيم كه ريشه اش سلسله اي از باورها و ارزش هاست در اين صورت مهم ترين مسائل زندگي انسان، همين مسائل فرهنگي است كه سعادت ابدي يا شقاوت ابدي او در گرو آن است. براساس اين تعريف، دين تقريبا مساوي با فرهنگ است.قوام زندگي انساني به همين امور است كه بايدها و نبايدها چيست؛ به عنوان مثال از آنجا كه حيوانات شناختي ندارند و طبق غريزه رفتار مي كنند، اگر حيوانات با هم گلاويز شوند، كسي آنها را مذمت نمي كند و آنها را مورد سوال قرار نمي دهد، اما خوب يا بد بودن كارهاي انسان مورد قضاوت قرار مي گيرد. بنابراين اصلي ترين مسئله اي كه انسانيت انسان به آن وابسته است، فرهنگ (البته طبق تعريف اخير) است.بر اساس اين تعريف از فرهنگ، اگر فرهنگ نباشد؛ يعني باور صحيحي وجود ندارد و ارزش هاي صحيحي رعايت نمي شود؛ بر اين اساس افرادي كه فرهنگ ندارند، همان هايي هستند كه خداوند متعال آنها را در قرآن پست تر از چهارپايان خوانده است.فرهنگ مهم ترين عامل انسانيت است و انقلاب اسلامي مهم ترين پديده در عصر ماست كه از همين امر سرچشمه مي گيرد، حفظ اين انقلاب به حفظ باورها و ارزش هاي انقلاب است. فرهنگ، زيربناي ساير ابعاد زندگي انساني است؛ اگر باور و ارزش هاي صحيحي انتخاب كرده و بر اساس آن رفتار كنيم، اين فرهنگ مانند شجره طيبه اي خواهد بود كه هر زمان در حال ثمر دادن است و اگر فرهنگ را فراموش كرديم، مانند شجره خبيثه اي است كه ريشه اي ندارد و از اين رو ثباتي ندارد و به زودي از بين مي رود.فرق زندگي مبتني بر فرهنگ صحيح - يعني دين صحيح - با زندگي هاي ديگران مانند تفاوت درختي كه در تمام طول سال، ميوه مي دهد با درخت بي ريشه و خشكيده است. تفاوت اين دو بر هيچ كس پوشيده نيست.

حال اگر بخواهيم براي انقلاب خدمتي انجام دهيم و بدانيم كدام تهديدها، خطرناك تر است، بايد توجه داشته باشيم هر كجا به باورها و ارزش هاي ما ضربه وارد شود، مانند خشكاندن اين درخت است و هركجا باورها و ارزش ها تقويت شود، باعث آبياري و باروري اين درخت و دوام آن مي شود كه نفع آن براي مردم در همه زمان ها بيشتر شود.

وظيفه ما در مقابل نعمتي كه به بركت رهنمودهاي امام(ره) و خون شهدا نصيبمان شده است، تقويت ريشه درخت انقلاب است؛ اگر ريشه داشته باشد، قطعا ميوه خواهد داد؛ اما اگر ريشه فاسد شد، حتي اگر الان هم ميوه اي داشته باشد، به زودي خشك خواهد شد و از بين خواهد رفت.

 سخنراني آيت الله مصباح يزدي (دام ظله) در همايش ستاد فجر انقلاب اسلامي؛ قم؛ 23/9/97 

زلال بصيرت روزهاي پنج شنبه منتشر مي شود.

دين؛ همان فرهنگ است


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه شبكه
متن مطالب شماره 215، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است