|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/10/20: اقامه قرآن ، راه نجات از پوكي و بي هويتي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22152
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22097 20/10/97 > صفحه 6 (معارف) > متن
 
      


اقامه قرآن ، راه نجات از پوكي و بي هويتي
توصيه هاي حجت الاسلام محسن قرائتي به رئيس نهاد رهبري در دانشگاه هاي كشور

نويسنده: روزنامه كيهان

 حجت الاسلام محسن قرائتي، رئيس ستاد اقامه نماز كشور، طي نامه اي به حجت الاسلام رستمي، رئيس نهاد رهبري در دانشگاه هاي كشور، توصيه هايي درخصوص استفاده حداكثري از توانمندي هاي حوزويان و روحانيون حاضر در دانشگاه ها براي ترويج بيشتر معارف ديني در محيط هاي آكادميك ارائه كرده است كه در ادامه به نقل از خبرگزاري حوزه تقديم خوانندگان عزيز مي شود.

پيرو نامه اي كه به مقام معظم رهبري (مدظله العالي) دادم، مبني بر اينكه در دانشگاه ها افرادي از مراكزي، ويژگي خاصي دارند كه مي توان از آنان استفاده هايي كرد، نظير:

دانشجوياني كه از ابتدا گزينش شده اند (مانند جامعه الصادق)، دانشجوياني كه از ابتدا هم گزينش و هم استخدام شده اند (دانشگاه امام حسين(ع) سپاه)، دانشجوياني كه هفته اي يكي دو روز درس هاي حوزوي مي خوانند، دانشجوياني كه بعد از ليسانس طلبه شده اند، دانشجوياني كه از خانواده هاي علماء، جانبازان، شهداء، آزادگان و- هستند و گروه هاي ديگري كه توانايي هاي خاصي دارند و مي توان از ظرفيت هاي آنان استفاده كرد.

ايشان موضوع را پسنديده و مسئوليت را به جنابعالي موكول كرده اند و چون رونوشتي از دفتر مقام معظم رهبري براي من آمد، فكر كردم بايد پيشنهاداتم را فهرست وار خدمت شما ارائه بدهم:

1- بايد استمداد از خدا داشته باشيم. از او بخواهيم دل ها به سوي ما گرايش پيدا كند: «فاجعل افئده من الناس تهوي إليهم‏» از او توفيق اقامه نماز داشته باشيم: «رب اجعلني‏ مقيم الصلاه» از او بيان و الهام حق بخواهيم: «الهي انطقني بالهدي و الهمني التقوي»

2- نگذاريم دوستان در دانشگاه ها به صورت كارمند دربيايند، بلكه زي طلبگي و روحاني بودن در آنان حفظ شود و به جاي ساعت كار،عشق و اخلاص نسبت به كار ديده شود.

3- به كار رسمي خود قانع نباشيم، بلكه يا حق كار را انجام دهيم (نظير آيات حق تقاته، حق تلاوته، حق جهاده) و يا لااقل تمام توان خود را به كار ببريم: (اتقوا الله ما استطعتم، اعدوا لهم ما استطعتم، فاقروا ما تيسر)

4- ايمان داشته باشيم كه فرصت روحانيون در دانشگاه ها از ائمه جمعه به مراتب مغتنم تر است زيرا همه مخاطبين ،جوان، باسواد، پرتوان و پرنشاط هستند كه شايد صد نفر از اين گروه در نماز جمعه ها نباشند.

شاهد اين حرف، قرآن است كه مي فرمايد: حضرت موسي و خضر از مردم منطقه اي طلب طعام كردند، ولي آنان حتي از دادن نان خالي به اين دو پيامبر سرباززدند:«استطعما اهلها فابوا ان يضيفوهما» ولي امروز حقوق و امكانات و مزايا و عزت و احترام و همه چيز در اختيار ما هست.

5- اگر هر صدنفر جوان، يكي مثل جواني صياد شيرازي يا شهيد رجايي و شهيد بابايي داشته باشيم، از ميان حدود پنج ميليون دانشجو، پنجاه هزار نفر از اين قشر در اختيار ما هستند.

6- براي شروع به كار بايد اين مسير را طي كنيم:

اول: خود مسئولين نهاد معتقد باشند كه تنها مدارك حوزه و دانشگاه كافي نيست. بايد دوره هاي ويژه براي بيان احكام، عقايد، شيوه تفسير، شيوه جذب و برخورد را در دستور كار خود قرار دهند.

دوم: همانگونه كه يك وسيله نقليه پس از پنج مرحله به صورت ماشين در مي آيد، (كشف معدن آهن، استخراج، ذوب، قطعه سازي، مونثاژ) ما نيز بايد افرادي را كشف و آنان را استخراج و با تحت تاثير قراردادن از طريق گفتار و رفتار، ذوب و متحول كنيم و سپس با سبك منطقي، آنان را ساخته و اين نيروها را به يكديگر متصل و هم پيوند كنيم تا ان شاء الله در سايه امدادهاي الهي بتوانيم آينده را بسازيم.

سوم: برنامه ريزي بايد به گونه اي باشد كه اگر مثلا دانشجوياني كه به فكر علوم حوزوي افتاده اند، پس از چندي منصرف يا خسته شدند، همان مدت كوتاه عقايد مستند، و اطلاعات ضروري خود را به دست آورده باشند. به خصوص دانشجويان دختر كه به خاطر ازدواج اكثرا دست از حوزه مي كشند. لذا بايد برنامه ريزي براي آنان با نگاه كوتاه مدت باشد. (آري حساب خيمه هاي عرفات كه براي چند ساعت است، از حساب هتل هاي بزرگ و دائمي مكه جداست).

7- بايد براي هر رشته معارفي متناسب با آن رشته تعريف شود. سيماي حقوق براي دانشكده حقوق، سيماي سياست براي دانشكده علوم سياسي و سيماي جبهه و جنگ براي دانشجويان قواي مسلح.

8- محتواي معارفي دانشگاه بايد مثلث گونه باشد. ضلعي به قرآن و روايات و نگاهي به نكات تفسيري و ضلعي براي تهذيب اخلاق و ضلعي دست مايه سخنراني و تبليغات باشد تا نياز به سه جلسه تهذيب و تحقيق و تفسير جداگانه نباشد.

9- قرآن بايد محور باشد تا محتواي ارائه شده ، هم منطقي، هم ابدي و هم در دسترس همگان باشد و نياز به سند و گروه ويژه سني و شيعه نباشد.

10- در دانشگاه ها بايد صندوق هايي نصب شود تا جوانان مشكلات خود را يادداشت و در آن بريزند تا نويسندگان كتب معارف براساس آن نيازها و مشكلات محتواي كتب درسي را تهيه و تاليف كنند.

11- بايد نهضت تلخيص راه بيفتد تا به جاي مطالعه ده ها جلد كتاب هاي پاسخ به سوالات، يك كتاب كوچك پرمحتوا تهيه و همان را بخوانند.

12- براي راه هاي جذب نسل نو بايد كتابي كه نوشته شده است، در اختيار همه روحانيون قرار گيرد. همانگونه كه براي ايجاد انگيزه نيز جزوه ديگري و براي شيوه هاي دعوت به نماز جزوه سومي را روحانيون حتما مطالعه كنند.

13- از بحث هايي كه هيچ نتيجه عملي ندارد، صرف نظر كنيم. مثلا در قرآن راجع به مديريت صنعتي ذوالقرنين حدود سي نكته ناب مطرح است ولي ما بحث مي كنيم كه آيا ذوالقرنين اسكندر بود يا كوروش؟ سدي كه ساخت همان ديوار چين است يا جاي ديگري است؟ يا ضمير «عبس و تولي» به چه كسي بازمي گردد؟ در حالي كه هدف قرآن مسئله بازگشت ضمير نيست. بلكه هدف انتقاد از برخورد دوگانه است كه چرا نسبت به فقير عبوس و نسبت به پولدار بانشاط برخورد شد.

14- نهاد رهبري بايد يك معاونت براي تعطيلات داشته باشد تا از فرصت تابستان طبق آيه «رحله الشتاء و الصيف‏» استفاده كند و دانشجويان را جداگانه و بدون اختلاط به مناطق ديگري ببرد و آموزش هاي مناسب را بدهد.

15- از سهم تجربه غافل نشويم و تنها به مدرك نگاه نكنيم.

16- طلابي كه ائمه جماعات هستند، هر ماهي يكي دوبار دور هم جمع شوند و تجربيات خود را به يكديگر انتقال دهند و در برابر يكديگر دقايقي سخنراني كنند و مورد نقد و بررسي قرار گيرند.

17- از آنجا كه مهم ترين مسئله جوانان همسر است و ازدواج كار نيك است و قرآن مي فرمايد: «تعاونوا علي البر» نهاد رهبري در اين مسئله چاره انديشي مناسب داشته باشد.

18- روحانيون نهاد با اساتيد محبوب و دانشمند اگر شريك شوند، كار موفق تر خواهد بود. همانگونه كه حضرت موسي از خدا خواست هارون را در كار تبليغ شريكش قرار دهد:«اشركه في امري»

19- از تبليغ چهره به چهره غافل نشويم كه گاهي از تبليغ عمومي مفيدتر و موثرتر است و لذا قرآن در كنار «يا ايها الناس» و «يا ايها الذين آمنوا» كلماتي نظير «يا بني»، «يا ابت»، «قل لنسائك و بناتك» استفاده كرده است.

20- و در پايان اگر بخواهيم از پوكي بيرون بياييم و يك هويت داشته باشيم، راهي جز اقامه قرآن نداريم وگرنه تمام تلاش هاي ما عاقبت پوك خواهد بود. به دليل آيه:«قل يا اهل الكتاب لستم علي‏ شي‏ء حتي تقيموا التوراه و الإنجيل و ما انزل إليكم من ربكم»؛ اي اهل كتاب! شما هيچ آيين صحيحي نداريد، مگر اينكه تورات و انجيل و آنچه را از طرف پروردگارتان بر شما نازل شده است، برپا داريد.

براي اين مسائل، حرف ها، تجربه ها، جزوه ها دارم كه اگر خواستيد همه را در اختيار مي گذارم. «ان شاء الله»

اقامه قرآن ، راه نجات از پوكي و بي هويتي


 روزنامه كيهان، شماره 22097 به تاريخ 20/10/97، صفحه 6 (معارف)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 19-20، اسفند 1397 - فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است