|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/11/8: راز سايت هاي موشكي عربستان
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3400
پنج شنبه 22 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3354 8/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
راز سايت هاي موشكي عربستان


نويسنده: فريدون مجلسي

ناگهان در رسانه هاي جهان عكس هاي فضايي سايت موشكي عربستان منتشر شد كه شامل سكوهاي پرتاب، انبارها، كارگاه هاي ساخت وساز موشك و سوخت خشك و سايت هاي مسكوني پرسنلي است كه در چنين سايت بزرگي مشغول كار هستند. اين عكس ها در سال 2018 برداشته شده و ظاهرا هنگامي منتشر شده كه آناليز يا تجزيه و تحليل و نتيجه گيري حرفه اي روي آن انجام شده است. به گزارش رسانه ها، سابقه كار به سال هاي 2011 و 2012 بازمي گردد؛ يعني به پيش از روي كارآمدن ملك سلمان و محمد بن سلمان ماجراجو. جالب اينكه وليعهد جوان و وزير خارجه بركنارشده او با هم دستي اسرائيل، تبليغات گسترده اي عليه برنامه هاي دفاعي موشكي ايران به راه انداخته اند! ترامپ قبلا عربستان را به گاوي شيرده تشبيه كرده بود و به دنبال آن، سفر جنجالي ترامپ به عربستان پيش آمد و در اين سفر با تفاهم نامه اي 400 ميليارد دلاري دوشيدن از گاو را آغاز كرد. ترامپي كه به استناد حمله تيم عربستاني به برج هاي تجارت جهاني و تشكيل طالبان و داعش و راه اندازي جنگ داخلي ويرانگر در سوريه و عراق، آن كشور را به درستي حامي تروريسم در خاورميانه و جهان ناميده بود، پس از امضاي تفاهم نامه 400 ميليارد دلاري در عربستان و رقص شمشير و چرخاندن گوي بلورين، به تبعيت از محمدبن سلمان و عادل الجبير سابق (!) ناگهان ايران را مسئول راه اندازي تروريسم وهابي طالباني و داعشي اعلام كرد! رئيس جمهور آمريكا خوش و خرم به واشنگتن بازگشت و خط و نشان هاي خود عليه ايران را به اجرا درآورد. اكنون با لورفتن موشك هاي بالستيك عربستان كه ظاهرا نيمي به سمت ايران و نيمي به سمت اسرائيل نشانه گيري شده و نوع آن را هم چيني تشخيص داده اند، پرسش اين است كه چنين برنامه محرمانه اي تا چه اندازه با مداخله مستقيم چين اجرا شده است و تا چه اندازه با همكاري پاكستان، شريك استراتژيك چين كه ضمنا مجذوب و نيازمند به بازار و ثروت عربستان هم هست. پاكستاني كه زماني لاف ارادت به ايران مي زد و از سال ها پيش در تحريم بانكي ايران پيش قدم شد، خط لوله گاز (خط دوستي) را اجرا نكرد و درصدد جايگزيني پروژه پرهزينه خط لوله گاز تركمنستان- افغانستان- پاكستان و احتمالا تا هند برآمد. پاكستاني كه بندر بين المللي گوادر را با همكاري چين در كنار مرز ايران برپا كرد و حمله هاي تروريستي به مرزداران ايراني در بلوچستان از خاك آن كشور انجام شده است.

 يا چيني كه ضمن تمايل به حفظ بازار تقريبا انحصاري ايران، خود را از اجراي پروژه هاي نفتي ايران در حوزه آزادگان و پارس جنوبي بيرون كشيد، تا چه اندازه ملاحظه شركاي استراتژيك پاكستاني و عربستاني را كرده است. آنچه مسلم است موشك هاي بالستيك حاصل صنايع و علوم پيشرفته عربستان نبوده است كه مفتي وهابي پيشينش مرحوم عبدالعزيز باز تا هنگام مرگ در همين چند سال پيش زمين را مسطح مي انگاشت و معتقد بود چيزي را كه با چشم، مسطح ديده مي شود، چرا بايد كروي انگاشت! اگر صنعت پاكستاني بر پايه چيني باشد كه هم نوع بالستيكش را دارد و هم نوع با قابليت بمب هسته اي و هم بمب هسته اي را دارد، باز اين سوال مطرح است كه آيا انتقال دانش فني و اجرائي بدون اجازه چين بوده است يا با همكاري و دخالت چين؟ آيا پاكستاني كه بمب هسته اي هم در اختيار دارد، اكنون فقط موشك و تكنولوژي ساخت آن را در اختيار عربستان قرار داده است يا آش را با جايش و موشك را با بمبش معامله كرده است؟ اعتمادبه نفس و پشت گرمي عربستان به چنين قدرتي تا چه اندازه مي تواند در خصومت ورزي آن كشور با قطر و ايران و تمايل به برقراري امپراتوري وهابي، با آن لشكركشي هاي موتوريزه و زرهي كارآزموده اي كه به نام داعش به عراق و سوريه و سپس به يمن انجام شد، موثر بوده باشد؟ اما هم زماني دوران كشف ماجراي اعزام تيم براي قتل خاشقجي به استانبول و كشدارشدن تبليغات بعدي و در بن بست قراردادن تبليغاتي عربستان تا چه اندازه مي تواند به كشف ماجراي موشكي مرتبط بوده باشد؟ قتل مخالفان حكومت ها در خاورميانه امري بي سابقه نيست؛ يعني مي شد بالاانداختن شانه و گفتن اينكه «حالا گيريم يك نفر كشته شده!» تلقي شود. مگر دانشمند فيزيك پروژه هسته اي عراق و طراح بمب دورزن صدام حسين را در بلژيك نكشتند؟ گيرم قتل بن لادن و ترورهاي مشابه امري جنگي تلقي شود، اما قتل خاشقجي كه با تبليغاتي وسيع همراه و منجر به بركناري عادل الجبير شد، موجب بروز نوعي كدورت آشكار ميان آمريكا و غرب با عربستان شد كه با آن همه وعده و وعيد «قرارداد قرن» جور درنمي آمد. مگر خاشقجي چه كرده بود كه مستوجب چنان مجازاتي باشد؟ پرسش جدي تر اينكه مگر خاشقجي كه زماني از نزديكان حكومت و دربار عربستان بود، از چه رازي آگاه بود يا چه رازي را لو داده بود كه بايد با آن خشونت مجازات مي شد؟ آيا راز موشكي در ميان نبود؟ آيا عربستان كه در اين سال ها پنهاني خود را آماده مي كرد، نعل وارونه مي زده و نزديكي اش با اسرائيل نيز بخشي از اين نعل وارونه بوده است؟ احتمالا برنامه ريزي عربستان تا آن اندازه گسترده نبوده، بلكه به اعتبار ثروت مي خواسته در كنار انگليس و فرانسه وارد باشگاه اتمي شود و سروري امپراتوري منطقه اي خود را تسجيل كند و نيز ظواهر توسعه اجتماعي را تا سطح مشابهت هاي رفتاري با انگليس و فرانسه و ساير بمب داران برساند. اكنون بايد ديد غرب و به ويژه فرانسه كه به بهانه برخي تبليغات مانند درج مطالبي بر موشك ايراني واكنش شديد نشان مي دهند، در برابر كشف سايت و تجهيزات موشكي بالستيك عربستان و احتمالات فراتر از آن چه واكنشي نشان خواهند داد؟ ايران در اين ميان، براي ايجاد تعادل قوا ميان خصومت ورزي عرب ها و آينده روابطش با پاكستان و چين چه واكنشي نشان خواهد داد؟ همچنين بايد ديد واكنش اسرائيل و متحدان غربي اش در برابر اين سناريوي جديد چه خواهد بود؟ پاسخ به اين پرسش ها به كشف اطلاعات بيشتر درباره چند و چون و واقعيات پس پرده اين ماجرا نياز دارد.

راز سايت هاي موشكي عربستان


 روزنامه شرق، شماره 3354 به تاريخ 8/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    آثار ديگري از " فريدون مجلسي"

  نقادي و تفكر آزاد
فريدون مجلسي*، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  مقابله با تحريم رسانه اي در نيويورك
فريدون مجلسي*، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  نور اميدي در كسادي كتاب / به مناسبت گشايش «شعبه دوم بوك لند» در تهران
فريدون مجلسي*، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  همسايگان و ايران
فريدون مجلسي *، شرق 14/6/97
مشاهده متن    
  از خزر تا فيروزه
فريدون مجلسي *، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 122، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است