|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/11/8: جهانگيري: زمان افزايش اعتماد به نظام و آينده ايران است
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3354 8/11/97 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


جهانگيري: زمان افزايش اعتماد به نظام و آينده ايران استايرنا: معاون اول رئيس جمهوري روز گذشته در اختتاميه دهمين جشنواره بين المللي فارابي گفت: «نهادهاي حاكميتي امروز مسئوليت مهمي بر عهده دارند؛ پيش نياز انجام وظيفه مسئوليت همه نهادها اين است كه در چارچوب قانون عمل كنند و پاسخ گوي تصميماتي كه مي گيرند، باشند». اسحاق جهانگيري تاكيد كرد: «دولت، مجلس، قوه قضائيه و مجمع تشخيص مصلحت نظام هر كدام به سهم خود در حيطه اختيارات و وظايفشان در برابر تصميماتي كه درباره سرنوشت يك ملت و كشور مي گيرند بايد پاسخ گو باشند». او افزود: «امروز مقطعي نيست كه نخبگان ايران نسبت به سرنوشت كشور احساس مسئوليت نكنند، هر جايي كه لازم است بايد با مردم و مسئولان گفت وگو كرد و اگر هم لازم شد به حاكميت هشدار بدهند». معاون اول رئيس جمهوري، هشدار نخبگان درباره تصميمات حاكميت براي آينده كشور را بااهميت توصيف كرد و گفت: «در مقطعي هستيم كه مردم حتي اگر اعتراضي هم دارند بايد صداي آنها شنيده و گفت و گو برقرار شود و مسائل و مشكلات آنها حل شود. با شرايطي كه در حال حاضر با آن مواجهيم در صورتي كه مردم به صحنه بيايند مي توانيم از مسائل كشور عبور كنيم». جهانگيري گفت وگوي بين نخبگان و مردم را مهم دانست و بيان كرد: «در اين شرايط بايد ارتباط نخبگان و مردم دقيق تر برقرار شود؛ در بسياري از مسائل شايد دولتمردان و حاكمان نتوانند به تفاهم برسند». او با بيان اينكه نخبگان نقش واسطه دارند تا گفت وگوي جديدي بين مردم و حاكميت ايجاد كنند، عنوان كرد: «برقراري شرايط گفت و گو الزامات و پيش نيازي دارد كه بايد زمينه هاي آن هم مهيا شود».

براي آينده كشور بايد افق گشايي كنيم

معاون اول رئيس جمهوري گفت: «در اين 40 سال هم در داخل كشور مسائل زيادي را پشت سر گذاشتيم؛ از گردنه هاي عجيب و غريبي عبور كرديم. حال در نقطه اي هستيم كه هم فرصت هاي جديدي پيش رو داريم و البته تنگناها، مشكلات و تهديدهاي مختلفي هم روبه روي ما قرار دارد». جهانگيري افزود: «با تجارب و داشته هاي 40 سال گذشته و فرصت هايي كه از دل اين شرايط سخت مي توان خلق كرد، قادر خواهيم بود از تنگناها و تهديدات پيش رو عبور و به سمت يك وضع بهتر حركت كنيم». او تاكيد كرد: «در اين شرايط علاوه بر غلبه بر اين تنگناها بايد نسبت به آينده نظام و كشور افق هاي جديدي بگشاييم. با تفكر علمي، تدبير، اراده سياسي و احساس مسئوليت اخلاقي بايد نگراني از آينده در همه زمينه هاي سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي را كاهش داد و از آينده نظام و كشور ابهام زدايي كنيم».

«گفت وگوي ملي» نياز مبرم جامعه است

او اعتماد عمومي را مهم ترين سرمايه اجتماعي كشور دانست و تاكيد كرد: «اين سرمايه اجتماعي در طول اين 40 سال همواره كمك كرده تا از بحران ها و شرايط سخت عبور كنيم». او گفت: «سرمايه اجتماعي نتيجه برداشت و قرائتي از دين بود كه امام راحل از اسلام ارائه داد، در اين تفكر نقش حكومت مبتني بر اراده ملت است و مردم در حكومت نقش اول و تعيين كننده را دارند. دشمن به دنبال آسيب زدن به سرمايه اجتماعي كشور در سطح خرد، مياني و كلان است». جهانگيري افزود: «امروز نيازمنديم همه نخبگان و متفكران كمك كنند تا سرمايه اجتماعي كشور ترميم شود، بيش از دولتمردان، دانشگاهيان، نخبگان و صاحب نظران در اين مسير بايد به دولت كمك كنند. براي ترميم سرمايه اجتماعي و افزايش اعتماد به آينده عمومي و اميد اجتماعي بايد در رويكردها و ساختارها اصلاحات انجام شود». معاون اول رئيس جمهوري گفت: «اگر به دنبال حفظ نظام و ايران هستيم، هرجا كه نياز است بايد رويكردها و رفتار خود با يكديگر و جامعه را اصلاح و هر جا هم لازم است ساختارها را اصلاح كنيم. ما گفت وگوهاي ميان دولت و دانشگاه در مراحل مختلف و گفت وگوي ملي را به عنوان نياز مبرم جامعه را آغاز كرده ايم». جهانگيري با تاكيد بر همدلي و هم زباني در تمام جامعه عنوان كرد: «نهادهاي حاكميتي امروز مسئوليت بسيار مهمي بر عهده دارند، راه عبور از بحران ها توجه به مسائل و مشكلات داخلي است و رهيافت عبور از اين تنگناها گفت وگو درباره همين مسائل داخلي است. دولت براي مقابله با چالش هاي پيش روي كشور در جلسات با دانشگاهيان بخشي از اين مسائل و تنگاها را مطرح و آنها نيز راهكارهاي لازم را ارائه كرده اند». معاون اول رئيس جمهوري گفت: «انتظار مديران و سياست گذاران كشور از نهادهاي علمي و دانشگاهي كشور اين است كه به دولتمردان و شهروندان در درك مسائل و ارائه راهكارهاي مناسب براي برون رفت از مشكلات پيش روي كشور كمك بيشتري كنند». جهانگيري درك صحيح مسائل را پيش نياز هر اقدامي براي برنامه ريزي هاي آتي دانست و عنوان كرد: «اگر آگاهي دقيق و درك درستي از مسائل نداشته باشيم و متوجه نباشيم كه مشكل اصلي كجاست، راهكارهاي ارائه شده ما را به هدف مطلوب نمي رسانند كه در اين زمينه و در اين مسير نقش دانشمندان، متفكران و محققان علوم انساني و اجتماعي بيش از ساير رشته هاي علمي ديگر است».

بايد نشان دهيم آينده روشن است

او ادامه داد: «آمريكايي ها هم اكنون جنگ اقتصادي و عمليات رواني و رسانه اي گسترده اي را عليه ملت ايران آغاز كرده اند؛ آنها مي خواهند آينده را براي ملت ايران و نسل جوانان مبهم و تاريك نشان دهند». معاون اول رئيس جمهوري عنوان كرد: «دشمنان مي خواهند به گونه اي وانمود كنند كه آينده روشن نيست و ترديد و نگراني نسبت به آينده را در كشور تشديد كنند. بايد تلاش گسترده انجام داد كه آينده را روشن نشان دهيم و از آن ابهام زدايي كرده و افق هاي جديدي پيش روي ملت بگشاييم. حال زمان گفت وگو، افزايش اعتماد عمومي به نظام و آينده ايران فرا رسيده است».

جهانگيري با مرور رويدادهاي تاريخي 40 سال گذشته در ايران و منطقه افزود: «اين دوران بسيار استثنائي بود؛ ايران يك جنگ تحميلي هشت ساله را پشت سر گذاشت، در منطقه نيز آثار جنگ بزرگ خليج فارس كه آمريكايي ها و كشورهاي منطقه انجام دادند، هنوز هويداست. آثار جنگي كه ناتو و آمريكا در افغانستان به راه انداختند همچنان پابرجا است».

او يادآور شد: «گروه هاي تروريستي كه با كشتار و قتل عام به دنبال نمايش چهره اي خشن و جديد از اسلام بودند در منطقه، به ويژه در عراق و سوريه، حضور داشتند كه اگر ايران كمك نمي كرد و با آنها مقابله نمي كرد، اكنون در منطقه دولت و حكومت داشتند».

مردم نسبت به جريانات سياسي احساس دوري مي كنند

علي تاجرنيا، فعال اصلاح طلب: من فكر نمي كنم براي جلب افكار عمومي لزوما به گفت وگو نياز باشد، آن چيزي كه باعث مشكلات در جامعه شده، بخشي از عملكردهاي جريانات سياسي است. مردم حس مي كنند مجموعه حاكميت و سياسيون بيشتر درگير مسائل خود هستند و به نظر من بايد اين ايراد را رفع و دنبال كرد. مردم گمان مي كنند اگر حرفي درباره منافع ملي زده مي شود بيشتر شعاري است و ما بايد كمك كنيم تا اتفاق خوشايندي در زندگي مردم بيفتد. جريانات سياسي كشور به خودي خود نمي توانند اعتمادسازي كنند و اگر فقط در كليات توافق شود، تنها مانند مسكن عمل خواهد كرد و كافي نيست. مشكلات براي مردم خسته كننده شده و آنها نسبت به جريانات سياسي احساس دوري مي كنند. تا وقتي كه برخي جريانات به منافع و معيشت مردم فكر نكنند، هيچ اتفاق خاصي نخواهد افتاد. 

جهانگيري: زمان افزايش اعتماد به نظام و آينده ايران است


 روزنامه شرق، شماره 3354 به تاريخ 8/11/97، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پزشكي اروميه
متن مطالب شماره 10 (پياپي 2910)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است