|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/11/8: آمريكا خواهان پايان بحران افغانستان نيست
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3363
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3354 8/11/97 > صفحه 7 (جهان) > متن
 
      


آمريكا خواهان پايان بحران افغانستان نيست


نويسنده: اردشير زارعي قنواتي

اوضاع در افغانستان روزبه روز وخيم تر مي شود و اين دقيقا در شرايطي اتفاق مي افتد كه معمولا در فصل زمستان از دامنه خشونت ها كاسته مي شود و از طرف ديگر سناريوي صلح بين هيئت هاي نمايندگي طالبان با هيئت آمريكايي به رياست «زلمي خليل زاد» فرستاده ويژه واشنگتن در امور افغانستان، چندين بار برگزار شده است. از آنجا كه اين سناريوي به اصطلاح صلح هيچ ارتباط واقعي با پايان بخشيدن به بحران افغانستان نداشته و بيشتر در چارچوب «انحصار بازي» و مديريت بحران براي تنظيم مناسبات تازه بين «اضلاع فاجعه» جهت تقسيم سهم كيك قدرت انجام مي شود، بيشتر هياهو براي هيچ است. بحران افغانستان اصولا بيش از آنچه يك بحران ملي باشد، بحراني منطقه اي و بين المللي است كه از 40 سال پيش در چارچوب جنگ سرد، سرنگوني دولت ملي و دموكراتيك دكتر «نجيب الله» با كمك امپرياليسم جهاني و ارتجاع منطقه اي و بعد با حملات تروريستي يازدهم سپتامبر 2001 به آمريكا توسط گروه «القاعده» كه متحد حكومت «طالبان» بوده و با اشغال اين سرزمين توسط آمريكا و ائتلاف متحد آن انجام شد، روزبه روز بر وخامت اوضاع و گسترش خشونت هاي آن افزوده شد.

حملات انتحاري طالبان در روز دوشنبه 21 ژانويه به يك مركز امنيت ملي در مركز ولايت ميدان وردك اين كشور كه به گفته منابع معتبر نظامي و محلي بين 100 تا 126 نظامي و كماندوهاي نيروهاي ويژه را كشت، درست در همان روزي انجام شده كه نمايندگان طالبان در دوحه قطر با خليل زاد در حال مذاكره بودند. ارتباط اين حمله خونين با مذاكراتي كه در دوحه جريان دارد، رابطه معناداري دارد كه نشان مي دهد امروز طالبان از موضع قدرت با طرف آمريكايي براي تقسيم كيك قدرت در مناسبات آينده افغانستان در حال چانه زني است. اين مذاكرات به همين دليل كه به صورت انحصاري برگزار مي شود، اگر بنيان بحران افغانستان بازيگران داخلي و خارجي ديگري از جمله تمام همسايگان اين كشور را شامل مي شود و آنان از جريان مذاكرات دور نگه داشته شده اند، از اساس براي خاتمه بحران و تحقق صلح تنظيم نشده است. 

در حالي كه به موازات اين مذاكرات از طرف ديگر بازيگران منطقه اي و ذي نفع در موضوع بحران افغانستان به طرفيت چين و روسيه و با همكاري همه 12 كشور منطقه و عموما همسايه اين كشور چند دور مذاكره در روسيه، چين و افغانستان انجام شده و در گام هاي اول هم تا حدودي اجماع نظر آنان حول يك پلتفرم عدم مداخله و استفاده از نفوذ اين كشورها براي عدم كمك و همدستي در چرخه خشونت توافقاتي حاصل شد. بدون هيچ ترديدي آمريكا با بيش از 10 هزار كيلومتر فاصله از ميدان جنگ افغانستان در چهار دهه گذشته هرگز تابع حفظ ثبات اين كشور نبوده و منطقه خود را درگير بحران افغانستان نكرده است كه حتي به زعم مقامات واشنگتن تاكنون صدها ميليارد دلار هزينه يك جنگ پايان ناپذير شده است. مقامات واشنگتن با تجربه 40ساله و به خصوص تجربه عيني 18 سال اشغال اين سرزمين به خوبي مي دانند كه نه دولت دست نشانده كابل در مشاركت تكنوكرات هاي فاسد و جهادگرايان قوم گرا و نه اپوزيسيون مسلح بنيادگراي طالبان هيچ كدام به صورت مستقل قدرت تفاهم و حتي پيروزي بر ديگري را ندارند. به همين دليل صلح واقعي با توجه به محيط ميدان نبرد و پراكندگي قومي فعلا در اين «سرزمين بدون اميد» و مهم تر از همه دخالت محيط پيراموني براي كسب منافع يا حداقل تاثيرگذاري بر تحولات آتي منطقه، تنها با مشاركت جمعي همه بازيگران داخلي و منطقه اي امكان پذير خواهد بود.  

در آن سوي قضيه موضوع انتخابات رياست جمهوري نيز در ماه هاي آينده داغ خواهد شد كه از هم اكنون تمام نيروها و لابي هاي موجود در ساختار فاسد قدرت قرار است دوباره در اين نمايش شركت داشته باشند.

اين در حالي است كه هنوز موضوع انتخابات پارلماني اين كشور بعد از سه ماه از زمان برگزاري به هيچ سرانجامي نرسيده و اختلاف بين كميسيون انتخابات و كميسيون شكايات چنان جنجال آميز است كه اصولا ماهيت انتخابات در اين كشور را كاملا مخدوش كرده است. در چنين شرايطي كشتار نظاميان در روز دوشنبه توسط طالبان كه هيئت هاي رسمي آن به صورت مرتب با نماينده ويژه آمريكايي در حال مذاكره است، به همان معمايي برمي گردد كه خواسته يا ناخواسته از زبان زلمي خليل زاد بيان شده است. او در مقابل سرسختي طالبان در هفته گذشته در كابل اعلام كرده «اگر طالبان به جاي صلح، جنگ را انتخاب كنند، آمريكا در كنار حكومت افغانستان عليه آنها خواهد جنگيد» كه محتواي روشن اين پيام اين خواهد بود كه گويا در 18 سال گذشته آمريكا كاملا در جنگ عليه طالبان نبوده است. وقتي تمام قطعات اين پازل در كنار هم قرار داده شود، مي توان نتيجه گرفت كه هيچ صلحي در مذاكرات دوجانبه بين خليل زاد و هيئت طالبان تحقق پيدا نمي كند و تنها مذاكرات حول تنظيم مناسبات جهت مديريت بحران و تغيير در سهم بندي كيك قدرت است. در چنين شرايطي كه طرف آمريكايي با عدم مشاركت و بايكوت پروسه صلح منطقه اي با محوريت چين و روسيه، همچنان اصرار در انحصاري كردن هرگونه پروژه و سناريوي به اصطلاح صلح جهت مديريت تحولات آتي افغانستان را دارد، بايد همچنان در انتظار فجايع بزرگ و خشونت هاي بيشتر بود.

آمريكا خواهان پايان بحران افغانستان نيست


 روزنامه شرق، شماره 3354 به تاريخ 8/11/97، صفحه 7 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از " اردشير زارعي قنواتي"

  بحران كره، جاده يك طرفه نيست
اردشير زارعي قنواتي، شرق 6/6/97
مشاهده متن    
  معاملات و معادلات جديد در بحران افغانستان
اردشير زارعي قنواتي، شرق 30/5/97
مشاهده متن    
  رقص شمشير عربي روي اجساد كودكان يمني
اردشير زارعي قنواتي، شرق 22/5/97
مشاهده متن    
  دمشق و روژاوا در مسير «صلح بزرگ»
اردشير زارعي قنواتي، شرق 10/5/97
مشاهده متن    
  روابط بين روسيه و آمريكا در مسير نزديكي نيست
اردشير زارعي قنواتي، شرق 2/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه اقتصاد و تجارت نوين
متن مطالب شماره 3 (پياپي 40)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است