|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/11/8: سيدحسن نصرالله درباره خروج نيروهاي ايراني و آمريكايي از سوريه گفت: روس ها كانال انتقال پيام آمريكا به ايران
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3394
سه شنبه 28 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3354 8/11/97 > صفحه 15 (سياست) > متن
 
      


سيدحسن نصرالله درباره خروج نيروهاي ايراني و آمريكايي از سوريه گفت: روس ها كانال انتقال پيام آمريكا به ايرانسيدحسن نصرالله، دبيركل حزب الله لبنان، پس از چندماه سكوت، شب شنبه با شبكه الميادين به طور زنده گفت وگو كرد. پرسش هاي مجري و پاسخ هاي حسن نصرالله بيش از سه ساعت به طول انجاميد. دبيركل حزب الله لبنان درباره طيف وسيعي از موضوعات اظهارنظر كرد. ابتدا كمي درباره دليل طولاني شدن حضور رسانه اي و شايعه مريضي خود توضيح داد؛ او به گفته خود در سلامت كامل است و چندي پيش پا در 60 سالگي گذاشته. دبيركل حزب الله با نگاهي به وضعيت داخلي رژيم اسرائيل، بسياري از موضع گيري ها و اظهارنظرهاي مقامات اين رژيم را معطوف به مشكلات داخلي عنوان كرد: «به آنها [اسرائيلي ها] هشدار مي دهم كه اين فرد [نتانياهو] طي اين هفته ها و ماه ها و تا روز انتخابات ممكن است كه به خاطر بحران هايي كه با آن روبه رو است و به خاطر بلندپروازي هايش دست به ارزيابي غلطي بزند و همه چيز را قرباني كند تا نخست وزير باقي بماند يا آنكه به زندان نرود... بعيد مي دانم كه ارزيابي هاي اشتباه نتانياهو منجر به حمله به لبنان شود، البته آن را نفي هم نمي كنم. جايي كه ممكن است با ارزيابي اشتباه نتانياهو همراه شود سوريه است و اي بسا در غزه نيز اشتباه در ارزيابي داشته باشد». در ادامه بخش هاي مهم صحبت هاي سيدحسن نصر الله را مي خوانيد. متن ترجمه شده از «فارس» و «خبرگزاري صداوسيما» برداشته شده است.

  سوريه

تركيه، هم با آمريكا و هم با اروپايي ها مشكل دارد و مشغول اشغالگري در شمال سوريه است. روسيه نيز مخالف است. حل منطقي اين وسط چيست؟ من تا الان از محتواي ديدار اردوغان با پوتين كه از مسكو بازگشت مطلع نشده ام، اما اين مسئله هنوز حل نشده و مسئله شرق فرات حل نشده است. اما وقتي اردوغان از مسكو برگشت، از توافق آدنا صحبت كرد كه در زمان حافظ اسد انجام شده بود. وقتي اردوغان مي گويد بايد به توافق آدنا برگرديم يعني چه؟ يعني بازگشت ارتش سوريه به شرق فرات تا مرزها با تركيه... همين كه اردوغان به توافق آدنا بازمي گردد و آن را مرجع گفت وگو قرار مي دهد، اين به نظر من اتفاق خوبي است... من فكر مي كنم كه دمشق براي بررسي اين مسئله عجله اي ندارد. در آرامش. 

  ترامپ خارج مي شود

من فكر مي كنم در همه جاهايي كه ترامپ از خروج صحبت مي كند، صادق است. اين وعده هاي انتخاباتي اوست... يكي از وعده هايش اين بود كه چرا آمريكا فرزندانش را به خارج و اين يا آن منطقه مي فرستد تا كشته شوند و اين همه پول خرج مي كند يا هفت هزار ميليارد دلار هزينه كرده است و بعد گفت با اين همه هزينه مخفيانه به عراق مي رود. او گفت كه كشورهاي خليج فارس يا اروپا يا ژاپن اگر مي خواهند از آنان دفاع كنيم، بايد پولش را پرداخت كنند... اوباما در ادبياتش خيلي دورو بود، اما ترامپ از روز اول كه آمد گفت، ميليون، ميليارد، بايد بپردازيد [خنده...]. ادبيات او عليه عربستان و كشورهاي خليج [فارس] و حتي درباره اروپا و كره جنوبي تحقيركننده است... بنابراين او متعهد به خارج كردن نيروهايش است.امروز طالبان و هيئت آمريكايي به رياست زلماي خليل زاد گفتند كه توافق كردند. در پيش نويس آمده خروج كل نيروهاي خارجي در چند ماه آينده است. در سوريه هم همين طور؛ از روز اول قصد خروج داشت... هفت ماه پيش گفته بود كه ما به زودي از سوريه خارج خواهيم شد. جيمز متيس، وزير دفاع پيشين و ديگران گفتند كه اين پيروزي مجاني براي روسيه، ايران و... است. رفتند پيش او و گفتند مهلت بده. اگر مصر هستيد كه خارج شويد، شش ماه مهلت دهيد تا دستاوردي داشته باشيم، اما رسما شش ماه را اعلام نكردند.

  پيام آمريكا از كانال روسيه درباره سوريه

رفتند در روسيه و گفتند آماده خروج از سوريه تا آخرين سرباز و حتي از تنف هستيم. تنف مهم است، اما شرطش خروج نيروهاي ايراني و حزب الله از سوريه است. با ايراني ها صحبت كنيد كه از سوريه خارج شوند تا آمريكا كامل خارج شود. در آن زمان، روس ها به برادران ايراني گفتند و رئيس جمهور پوتين به رئيس جمهور روحاني گفت و رئيس جمهور روحاني به من گفت و گفته شده كه منتظر باشيد تا پاسخ ايران و حزب الله برسد. من به عنوان يك طرف، گفتم، آمريكايي ها دنبال خارج شدن از سوريه هستند و دنبال دستاورد مي گردند تا بگويند كه ترامپ دستاورد مهمي به دست آورده، همان طور كه نتانياهو به دنبال دستاورد بزرگ تري است. پاسخ ايران هم منفي بود و گفت كه ما به درخواست دمشق براي مبارزه با تروريسم در سوريه هستيم. بشار اسد، رئيس جمهور سوريه، نيز گفت كه من اصلا چانه زني بر سر ايران مقابل آمريكايي ها را قبول ندارم. اينها دوست و متحد هستند، آنها دشمن هستند. طرف روسي هم هيچ فشاري وارد نكرد، هرچند در رسانه تبليغاتي مي كنند. روسيه فقط به انتقال پيام بسنده كرد. ترامپ دريافت كه اين طرح بي فايده است. در دوره اخير هم آمريكا فشار را بيشتر كرد و كشتارهايي در شرق سوريه مرتكب شد. اعلام ترامپ درباره خروج آمريكا از سوريه براي كسي غافلگيركننده نبود... آمريكايي ها براي ادامه فشار نظامي بر سوريه نياز به پايگاه در اين كشور ندارند. آنها از طريق هواپيما و آسمان اين كار را مي كنند.

  خطر اصلي تركيه است يا ايران؟!

من فكر مي كنم كه عمر البشير، رئيس جمهور سودان، با چراغ سبز عربستان به سوريه رفت و با بشار اسد ديدار كرد... اطلاعات ما نشان مي دهد كه در سايه تصميم ترامپ و استعفاي متيس و نگراني اي كه در دولت آمريكا هست... جلسه اي در سطح بالا در ابوظبي برگزار شد و گفتند كه مسئله بشار اسد كه روشن است.. مشكل الان اردوغان و تركيه و شمال سوريه است. حقيقت اين است كه بشار اسد هست و پيروز شد. نكته خطرناكي است و آن اينكه ترامپ مي خواهد خارج شود و به تركيه گفته سوريه مال تو. اين طرح خطرناكي براي عربستان و امارات است. فكر كنيد كه چه شده كه ارزيابي [امارات و عربستان] اين شده كه تركيه خطر اول در سوريه است و ايران نيست! با روسيه شايد بتوان تفاهم كرد. روسيه چندان نگران كننده نيست. ببين اينها تفكرشان چطور فرقه گرايي است. در فكرشان اين است كه تكليف ايران كه مشخص است، كشوري شيعي است؛ اما تركيه سني است و اگر وارد شود، چطور خارج مي شود؟ پيشرفت طرح تركيه در سوريه، پيشرفت طرحي مشخص است و آن طرح اخوان المسلمين است. اين طرز تفكر عربستان و امارات و ارزيابي آنان است؛ پس بايد به سوريه برويم و با اسد ارتباط برقرار كنيم. دشمني خود را با ايران حفظ كنيم؛ اما با تركيه مقابله كنيم. در نتيجه عمر البشير به سوريه رفت و الان مي گويند بايد بشار اسد در پيامي رسمي اعلام كند با توجه به فضاي كنوني و حفظ وحدت عربي، به اتحاديه عرب باز گردد؛ اما دمشق در پاسخي منطقي گفته است سوريه خودش از اتحاديه عرب خارج نشده كه چنين درخواستي كند. اين موضعي عزتمندانه است. هركس دمشق را خارج كرده، خودش آن را بازگرداند.

  هدف سفر پمپئو به منطقه

هدف سفر اخير مايك پامپئو به منطقه اين بود كه كساني كه نااميد و درمانده شده اند، به پا خيزند و به آنان گفت بياييد در نشست ورشو عليه ايران شركت كنيد. هدف پيام سفر او اطمينان بخشي به نااميدها و طرف هاي هراسان بود.

  آمريكا توانايي به راه انداختن جنگ را ندارد

من به حكام، مردم، دولت ها و اسرائيلي ها در منطقه مي گويم كه آمريكايي ها هر آنچه توانسته اند، انجام داده اند. شما ببينيد دارند با طالبان توافق مي كنند كه از افغانستان خارج شوند و در مقابل طالبان اجازه ندهد القاعده و ديگران بازگردند. ببينيد دارند طوري رفتار مي كنند كه گويي طالبان حاكم آينده است. آمريكايي ها نه براي خاطر محمد بن سلمان و نه براي محمد بن زايد و نه حتي براي نتانياهو توانايي اين را ندارند كه جنگي جديد در منطقه راه بيندازند. ترامپ مي خواهد همه را يك جا جمع كند و مقابل ايران بگذارد تا آن را با جنگ ساقط كند؛ اما نمي تواند. الان 40 سال است آمريكا و كل ديكتاتورهاي عالم مقابل جمهوري اسلامي مبارك ايران ايستاده اند؛ اما بگوييد توانسته اند چه بكنند؟ امروز نتانياهو آمده مي گويد ضمانت ما ارتش ماست. اين شكست اول. شكست دوم اين است كه براي تجاوزهايتان به سوريه هدفي تعيين كرديد. اهدافي لجستيك را زديد كه موشك هاي نقطه زن و سلاح هاي پيشرفته به حزب الله نرسد. اين را آيزنكوت گفته است كه ما 200 حمله كرده ايم. نتيجه چه شد؟ شما نتوانستيد مانع رسيدن امكانات مورد نياز به لبنان شويد، پس شكست خورديد... 

در هر لحظه اي ممكن است در سوريه و از سوي سران اين كشور و محور مقاومت تصميم ديگري براي مقابله با تجاوزهاي اسرائيل گرفته شود. آن روز اولويت تمام كردن نبرد داخلي بود تا مشكل با اسرائيل؛ اما امروز اين وضعيت تغيير كرده است. من از وضعيت داخلي ميداني و لجستيك و شرايط داخلي سوريه مطلع هستم. متغير دوم اين است كه ارتش سوريه در وضعيت بسيار بهتري است. متغير سوم پدافند قوي سوريه است. حتي عامل روسي كه از زاويه منفي در اين خصوص به او نگاه مي شود، ممكن است از زاويه مثبت هم نگاه شود و همه حاشيه ها را براي اسرائيل باز نكند. حتي در ايران هم تغييراتي هست؛ ايران برخلاف تحريم ها منسجم ايستاده است. همه ارزيابي هايي كه نزد ژنرال ها و مراكز قابل اعتناي اسرائيل تغيير كرده. همه اين متغيرها بايد در نظر گرفته شود. خلاصه كلام اينكه پيامي كه نتانياهو بايد دريافت كند، اين است كه اين متغيرها را در نظر بگيرد و در ارزيابي اشتباه نكند و منطقه را به جنگ نكشد.

  موشك در دست يمني ها

يك مشكل هست و آن ذهنيت سلطه جوي سعودي است. بن سلمان در جايي پرسيده آيا اين يمني مي تواند موشك بسازد؟ پهپاد بسازد؟ بله محمد بن سلمان؛ اين يمني ها مي توانند. اگر ايران در اين محاصره و زير چشم ماهواره هاي آمريكايي مي تواند به يمن موشك برساند، اين ديگر شكستي براي شماست.نصرالله درخصوص تشكيل دولت جديد لبنان نيز گفت: «حزب الله خواستار تشكيل هرچه سريع تر دولت است؛ زيرا اين به نفع كشور است». هيچ روزي ايران يا سوريه به تشكيل دولت جديد لبنان ارتباطي نداشته و دخالتي نكرده اند. برخي ديگر هستند كه منتظرند ببينند ترامپ از توافق هسته اي خارج مي شود يا نه. اينكه چه زماني تحريم هاي ايران را برمي گرداند. الان هم برخي منتظر كنفرانس ورشو هستند كه ببينند چه مي شود.

سيدحسن نصرالله درباره خروج نيروهاي ايراني و آمريكايي از سوريه گفت: روس ها كانال انتقال پيام آمريكا به ايران


 روزنامه شرق، شماره 3354 به تاريخ 8/11/97، صفحه 15 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نمايش
متن مطالب شماره 234-235، اسفند 1397 و فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است