|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: دستاوردهاي انقلاب از ابراهيم تا ادواردو
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
دستاوردهاي انقلاب از ابراهيم تا ادواردو


نويسنده: محمد صرفي

يكي از موضوعاتي كه اين روزها در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي مطرح و مورد توجه محافل مختلف است، پرسش از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است. آمارها و ارقام زيادي در مورد موضوعات مختلف بيان مي شود و دستاوردها و پيشرفت هاي كشور طي چهار دهه گذشته ارائه و به بوته سنجش گذاشته مي شود. در حالي كه نيروهاي انقلابي در ميادين مختلف و متنوع به مرور و ارائه دستاوردهاي انقلاب مي پردازند، دشمن نيز بيكار ننشسته و بطور جدي وارد ميدان شده است تا به زعم خود به موفقيت و كارآمدي انقلاب خدشه وارد كرده و آن را ناكام جلوه دهد. 

يكي از ترفندهاي دشمن براي اثرگذاري بر افكار عمومي در اين زمينه، دست گذاشتن بر نقاط آرماني و برجسته كردن فاصله كشور تا اين نقاط و ادعاي ناكامي براساس اين فاصله است. فرض كنيد كشور تا قله موضوع و مسئله اي 20 فرسنگ فاصله دارد. دشمن اين 20 فرسنگ فاصله را در بوق و كرنا كرده و آن را نشانه ناكامي معرفي مي كند. حال آنكه در اين چهار دهه كشور ده ها فرسنگ پيشرفت و حركت رو به جلو داشته است و دشمن تعمدا اين حركت را ناديده مي گيرد و نمي گويد كه نقطه شروع چه بوده و چه مسيري طي شده است. در بسياري از قضايا و موضوعات، نقطه شروع انقلاب اسلامي از صفر و حتي زير صفر بوده است و در مسائلي نيز -به خصوص مسائل اجتماعي و فرهنگي- وضع از اين نيز بدتر بوده و اساسا مسير حركت در دوران طاغوت رو به انحطاط و پسرفت بوده كه با پيروزي انقلاب، اين مسير اصلاح شده و در ريل تعالي قرار گرفته است.

اگر چه آمار و ارقام و مقايسه آنها ميان اين چهار دهه و دوران پهلوي، براي دفاع از انقلاب و جمهوري اسلامي ضروري و بازتاب دهنده پيشرفت ها و دستاوردهاست اما محدود ماندن به اين كارنامه مادي و عددي، خود نوعي ظلم در حق انقلاب اسلامي است. دستاوردهاي غيرمادي و معنوي انقلاب اسلامي اهميتي فراتر از اعداد و ارقام دارند و اثر آنها، فراتر از چارچوب ها و خط كش هاي دستگاه محاسباتي غرب است. آنان فقط مي توانند آثار اين دستاوردهاي معنوي را ببينند و از ترس و عصبانيت، واكنش هاي عصبي از خود نشان دهند كه يكي از آخرين نمونه هاي آن، بيانيه اخير اتحاديه اروپا موسوم به «جمع بندي» است. اصلي ترين و كليدي ترين دستاورد انقلاب اسلامي در اين حوزه ها انسان سازي است؛ تربيت انساني فراتر از معيارهاي جهان مادي كه در آن اصالت با منفعت است و هدف غايي لذت. 

شهدا بزرگ ترين دستاوردهاي انقلاب اسلامي هستند كه شرح حال هر كدام از اين گلهاي باغ انقلاب، روح را مصفا و دل را معطر مي كند. يكي از اين گلهاي زيبا، شهيد احمدعلي نيري است كه در نوجواني و عنفوان جواني به چنان درجه اي از خلوص و معنويت رسيد كه درهاي عالم ملكوت به رويش باز شد و صداي تسبيح سنگ و كوه و درختان را مي شنيد و وقتي در سن 19 سالگي در عمليات والفجر8 به فوز شهادت رسيد، استاد اخلاقش مرحوم آيت الله 

حق شناس كه خود مجذوب شاگرد شده بود، در تشييع او با سوزدل گفت؛ «برويد در اين تهران بگرديد و ببينيد كسي مانند اين احمد آقا پيدا مي كنيد!؟»

انقلاب اسلامي سال 57 براي تغيير اسامي ارگان ها و مديران آنها نبود كه دسته اي بروند و دسته اي ديگر جاي آنها بنشينند. انقلاب بستر و محمل تحول افكار و قلب ها بود. شاهرخ سبيل كه در دوران طاغوت يكي از گنده لات هاي تهران بود و ده ها نوچه داشت و خلقي از دست او و شرارت هايش در امان بودند، چنان در چشمه زلال امام و انقلاب، دل از تاريكي طاغوت شست كه به حق لقب «حر انقلاب» گرفت و همانطور كه خود خواسته بود از پيكرش هيچ برجاي نماند و مزار شهيد ضرغام، سينه سينه سوختگان راه پاكبازي و جانبازي شد. 

دستاورد آن نيست كه به امضاي اين و آن بند باشد. يك روز فتح الفتوحش بخوانند و روز ديگر بگويند به اندازه جوهر خودكاري هم ارزش ندارد. مي خواهي بداني دستاورد انقلاب چيست؟ حكايت شهيد ابراهيم هادي را بخوان. او يكي از باقيات الصالحات اين انقلاب است كه دهه ها پس از شهادتش، همچون گنجي خفته و پنهان كشف و منشا تحول و بركات خالصانه و بي پايان مي شود. اولياالله را بعثتي دوباره است و ابراهيم يكي از آنهاست. ماموريت او براي حفظ و حراست از انقلاب، در 22 بهمن سال 61 در كانال هاي فكه به پايان نرسيد. او چند سالي است كه بازگشته است و به همت جمعي از همرزمان و شيفتگانش كه اغلب نيز او را نديده اند، خود به قرارگاهي فرهنگي براي دل هاي بي قرار تبديل شده است. ابراهيم و شاهرخ در انتخابي خودخواسته گمنام شدند اما همين شهداي مفقودالاثر امروز خالق بزرگ ترين آثار معنوي و تحولات روحي در جامعه هستند. براي اهل دل در اين معامله الهي، نكته هاي ظريف و لطيف بسياري نهفته است و چه بسيار گنج هاي پنهاني كه آرميده اند تا در زمان موعود خود بازگردند و بار ديگر علم پاسداري از انقلاب و جذب دل هاي سرگردان و مشتاق آرامش را بر دوش كشند. شهيداحمد كاظمي يكي از آنهاست كه تنها يكي از شيفتگان و شاگردان مكتبش مي شود محسن حججي؛ يك سر مي دهد و ميليون ها دل مي برد.

دفتر دستاوردهاي معنوي و انساني انقلاب را كه مي گشايي، حيران و سرگردان مي شوي كه از كدامينشان بگويي! پياله اي در دست و دريايي پيش روست. عطر انقلاب محدود به مرزها و خط هاي روي نقشه جغرافيا نمانده و دل هاي بسياري را در چهارگوشه جهان جذب اين رايحه الهي كرده است. ادواردو آنيلي پسر سرمايه دار بزرگ و مشهور ايتاليا يك از شيفتگان و دستاوردهاي اين انقلاب است كه پشت پا به تمام اغواگري پرزرق و برق اطرافش زد و دل به درياي انقلاب اسلامي سپرد و حتي جان خود را نيز در اين حركت برخلاف مسير رودخانه ابتذال و غفلت داد. 

در آفريقا، ابراهيم زكزاكي كه دانشجويي ساده و گمنام است با ديدن يك عكس از امام خميني مجذوب انقلاب اسلامي مي شود و در اين كارخانه انسان سازي به چنان درجه اي مي رسد كه ميليون ها هموطنش را نيز با انقلاب و امام آشنا كرده و جذب مغناطيس انقلاب مي كند و ابراهيم چه نام بامسمايي! شش اسماعيل خود را تقديم راه انبيا كرده است. 

دستاوردهاي اصلي و بي زوال انقلاب اين آدم ها هستند. شايد بتوان كارخانه ها را تعطيل، پل و جاده ها را خراب، صنعت هسته اي را به عقب راند، موشكي را در هوا منهدم كرد اما با ذهن ها و قلب هايي كه خود را به مدار انقلاب سپرده اند، چه بايد كرد و اصلا چه مي توان كرد؟! آنچه روز به روز آمريكا را از اين انقلاب عصباني تر مي كند، همين دستاوردهاست. دستاوردهايي كه صنعت هسته اي و اقتدار موشكي و نفوذ منطقه اي و پيشرفت شگرف علمي و امثال اينها، اثر و نشانه آنهاست. دشمن از اين دستاوردها چنان دچار جنون و خفت شده است كه خوي حيواني خود را بروز مي دهد و حتي به دانشمندان نيز -همچون شهرياري و علي محمدي و 

احمدي روشن- نيز رحم نكرده و پاسخ نبوغ و تلاش مجاهدانه آنان را با گلوله و بمب مي دهد. اذهان مفلوك آنان قادر به فهم و تحليل چرايي و چگونگي اين رويش ها نيست و نمي تواند بفهمد كه دستاورد معنوي را نمي توان با گلوله از ميان برد.

نبرد امروز ما و آمريكا بر سر نرم افزار انقلاب اسلامي است. محصول و خروجي اين انقلاب با نرم افزاري مبتني بر اصول اسلام ناب، انسان هايي تاريخ ساز بوده اند. دشمن مي خواهد اين نرم افزار را ويروسي و آلوده كند كه اگر موفق شود خروجي آن در بهترين حالت انسان هايي خنثي و به احتمال قوي تر انسان هايي عليه اين كارخانه انسان سازي خواهد بود. اين نبرد جدي است و همرزمان ما در اين جبهه ابراهيم ها هستند. از حضرت امام كه اولين و بزرگترين بت شكن اين انقلاب بود تا فرزندان فكري و معنوي او در سراسر جهان. پس سلام بر ابراهيم!

دستاوردهاي انقلاب از ابراهيم تا ادواردو


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 152 بار
    آثار ديگري از " محمد صرفي"

  جنگ روايت ها از پوشك تا موشك
محمد صرفي، كيهان 19/6/97
مشاهده متن    
  سفره عدالت و سهم گربه هاي اشرافي!
محمد صرفي، كيهان 14/6/97
مشاهده متن    
  در ستايش نا اميدي و حكايت پينوكيو!
محمد صرفي، كيهان 7/6/97
مشاهده متن    
  سوگواري براي گردنه باج گيري!
محمد صرفي، كيهان 27/5/97
مشاهده متن    
  دستكاري ژنتيك پشت ميز مذاكره!
محمد صرفي، كيهان 17/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 72، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است