|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: خبر ويژه
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


خبر ويژهراي اليوم: ايران در 40 سالگي انقلاب قدرتي جهاني شده است

يك روزنامه مصري تصريح كرد ايران 40 سال پس از انقلاب اسلامي، از كشوري سرسپرده و فرمانبردار غرب، به يك قدرت اثرگذار در منطقه و جهان تبديل شده است.

روزنامه فرا منطقه اي راي اليوم در گزارشي به مناسبت چهل سالگي انقلاب اسلامي ايران نوشت: يازدهم فوريه 2019 چهل سال از زمان پيروزي انقلاب اسلامي در ايران مي گذرد؛ انقلابي كه حادثه اي تاريخي را رقم زد و نتايج و آثار آن از مرزهاي جغرافيايي ايران فراتر رفت.

انقلاب اسلامي، تغيير بزرگي را نه تنها در داخل ايران، بلكه در دو صحنه منطقه و بين المللي به وجود آورد.

انقلاب اسلامي، تغييرات ريشه اي را در پايه و ساختار نظام ايران به وجود آورد. انقلاب اسلامي در ايران، شوك بزرگي به بسياري از قدرتهاي منطقه و جهان وارد آورد.

جنگ هشت ساله در ناكام گذاشتن انقلاب ايران موفق نشد، بنابراين كشورهاي غربي به رهبري آمريكا به اتخاذ راهبرد جديدي عليه ايران روي آوردند: اعمال تحريم هاي شديد اقتصادي عليه ايران، مسئله اي كه باعث شد ايران نيز به نوبه خود تاكتيك هايش را تغيير دهد به گونه اي كه تصميم گرفت به خودش متكي شود و منابع طبيعي و انساني خود را براي به دست آوردن خودكفايي و پاسخگويي به نيازهاي مردمش رشد و توسعه دهد.

راهبرد ايران در مقابله با تحريم هاي اقتصادي، به راهبردي بلندپروازانه تر منجر شد به گونه اي كه با هدف توليد محصولات صنعتي با فناوري پيشرفته، بخش اعظم توانمندي هاي خود را به بخش صنعت اختصاص داد به ويژه پس از آنكه تحريم هاي اقتصادي باعث جلوگيري از ورود فناوري هاي غربي به كشور شد. توسعه فناوري در ايران بخش هاي گسترده اي را شامل شد.

مسئله اي كه باعث شد به بلند پروازي هايش در زمينه ماهواره و فضا نيز چشم بدوزد همانطور كه بخش هاي توليدات مهندسي و سخت افزار و نرم افزار را نيز ارتقا داد.

ايستادگي و مقاومت ايران كه انقلاب اسلامي آن را به وجود آورد، باعث شكل گيري سياست خارجي براي ايران در دو سطح منطقه اي و بين المللي شد و باعث گرديد حضوري گسترده در منطقه داشته باشد و به عنوان طرف اصلي در گفتگوها با طرف هاي منطقه اي و قدرتهاي بين المللي در بسياري از مسائل و پرونده ها از جمله، اوضاع عراق پس از اشغال گري آمريكا، بحران سوريه، پرونده يمن و نزاع عربي اسرائيلي، چه از طريق حزب الله و چه از طريق كمك به جنبش هاي مقاومت فلسطيني در سرزمين هاي اشغالي به ويژه دو جنبش حماس و جهاد اسلامي، حضور داشته باشد. ايران توانست با آن گروه ها در كنار سوريه آنچه را كه «محور مقاومت» خوانده مي شود، تشكيل دهد؛ محوري كه به لطف ايستادگي و تبديل شدن به خنجري در پشت رژيم اشغالگر اسرائيلي، حضور خود را در ميدان منطقه تقويت كرد، بنابراين مقاومت مسلحانه به برگه اي تبديل شد كه همه روي توانايي و جايگاه آن در هر حل و فصلي حساب باز مي كنند. 

ايران پس از انقلاب توانست سياست خارجي مستقلي را بدون هرگونه فشارهايي در پيش گيرد، در حالي كه پيش از انقلاب تنها مهره اي بود كه كشورهاي غربي و آمريكا آن را حركت مي دادند. 

اينستكس بازي جديد «برد - باخت» اروپا با دولت روحاني

يك كارشناس اقتصادي معتقد است «اينستكس» بازي جديد برد- باخت اروپا با دولت روحاني است.

روزنامه قدس به قلم ميثم مهرپور نوشت: سه كشور آلمان، فرانسه و انگليس از آغاز به كار مكانيسم مالي جديدي با ايران موسوم به اينستكس (INSTEX) با هدف پشتيباني از تجارت مشروع با ايران خبر دادند.

در بخشي از بيانيه مشترك اين سه كشور آمده است: اين كانال مالي قصد دارد از تجارت مشروع اروپا با ايران حمايت كرده و تمركز آن نيز بر بخش هايي مانند اقلام دارويي، تجهيزات پزشكي، غذا و كشاورزي خواهد بود.

كانال مالي جديد كارايي لازم را نخواهد داشت، چرا كه به وسيله تهديدات طرف آمريكايي شركت هايي كه به لحاظ اقتصادي وابسته به آمريكا هستند، نمي توانند در مبادلات اقتصادي با ايران حضور يابند. از طرفي كشورهاي اروپايي نيز هيچ الزامي به فعاليت هاي اقتصادي شركت هاي خود با ايران قائل نيستند.

يكي از نگراني هايي كه در اين زمينه وجود دارد آغاز مذاكرات جديدي با موضوع نحوه كاركرد اين كانال مالي و ارائه امتيازاتي بدون دريافت امتيازات قبلي- توافق برجام- از سوي طرف ايراني است. چنانچه براساس شواهد موجود ايجاد اين كانال يك مبادله جديد است كه هيچ ارتباطي به برجام نداشته و اروپا در قبال ارائه اين امتياز جديد، خواستار امتيازات جديدي از طرف ايراني است.

در واقع معامله كالا به كالاي اوليه بدون دريافت كالا از سوي طرف ايراني انجام شده و حالا بعد از گذشت بيش از سه سال از اجراي برجام، طرف مقابل بدون ارائه كالاي قبلي خود قصد دارد معامله كالا به كالاي ديگري را با همان كالاي قبلي آغاز كند.

نگراني ديگر اين است كه اين كانال تبديل به تنها كانال مبادلاتي ايران شده و با توجه به شروطي كه براي طرف ايراني تعيين شد، دارايي هاي ايران صرفا صرف خريد كالاهايي مي شود كه از نظر اروپايي ها تجارت مشروع با ايران- غذا، دارو، تجهيزات پزشكي- به شمار مي رود.

با اين روش مديريت تمام درآمدهاي ارزي ايران صرف اموري خاص و آن هم با مديريت اتحاديه اروپا قرار گرفته يا حداقل اين كانال از تمام معاملات و مبادلات اقتصادي ايران مطلع خواهد شد و عملا امكان هرگونه اقدام طرف ايراني براي دور زدن تحريم ها را مسدود مي كند.

يكي از شروط شرط هاي اتحاديه اروپا براي راه اندازي و عملياتي شدن اين كانال، و به نوعي پيوستن ايران به معاهداتي چون FATF است تا از اين طريق بر مبادلات و تراكنش هاي داخلي اقتصاد ايران نيز مسلط شوند. اين موضوع از اين حيث خطرناك است كه اروپايي ها قصد دارند با ايجاد اين تصور در جامعه ايراني كه با آغاز به كار اين كانال اتفاق مثبتي در اقتصاد ايران رخ مي دهد، افكار عمومي و گاها مسئولان ايراني را براي پذيرش شروط آن ها تحت فشار قرار دهند.

اروپا مشغول وقت كشي است ديگر نبايد به آنها اعتماد كرد

عضو اتاق بازرگاني مي گويد آنچه اروپايي ها به نام ساز و كار اينستكس رونمايي كرده اند، خلاف تعهداتشان است.

يحيي آل اسحاق كه زماني از افراد خوش بين به توافق برجام به شمار مي رفت، به نامه نيوز گفت: براساس برجام قرار بود همه تحريم ها برداشته و روابط پولي بانكي حل و فصل شود اما ترامپ با خروج از برجام به عهد آمريكا وفا نكرد،  با اين اتفاق اروپايي ها به رايزني با ايران پرداختند و گفتند خلا آمريكا را جبران مي كنند.

وي افزود: اروپايي ها مدت هاست كه براي راه اندازي كانال ويژه مالي با ايران مذاكره كردند و در نهايت وعده دادند كه اس پي وي را راه مي اندازند تا همه خسارات وارده بر ايران ناشي از خروج آمريكا از برجام رفع شود اما امروز با يك پله تنزل، مكانيزم ديگري را رونمايي كردند، ضمن آنكه گفتند عملياتي شدن اين مكانيزم 2 ماه زمان مي برد.

عضو اتاق ايران، اقدام اروپا را وقت كشي خواند و يادآور شد: اگر هم اين مكانيزم مالي اجرايي شود فقط بين دولت ايران با دولت هاي اروپايي است، حال آنكه شركت هاي خصوصي اروپايي مجريان اصلي هستند، يعني آنها بايد هزينه- فايده كنند، ببينند توجيه اقتصادي دارد كه با وجود خطر تحريم آمريكا، وارد اين مكانيزم شوند يا خير. دولت هاي اروپايي نيز تاكنون هيچ تضميني براي جبران خسارت شركت هاي خصوصي در نظر نگرفتند.

وي با بيان اينكه نبايد دل به حرف و وعده اروپايي ها بست، ادامه داد: اروپايي ها مشغول وقت كشي هستند. ايران در چهل سال گذشته با تحريم ها روبرو بوده است. به ويژه در زمان جنگ راهكارهاي عملياتي، حقوقي، قانوني و تهاتري براي نقل و انتقال پول و كالا وجود داشت. امروز در كنار گزينه همكاري با اروپايي ها مي توان از آن تجارب بهره گرفت.

آل اسحاق گفت: اميدواري بيش از حد به اروپايي ها و بي اعتنايي به راه هاي گذشته، اشتباهي بود كه مرتكب شديم. البته هنوز هم دير نشده و مسيرهاي گذشته قابل احيا است، فقط بايد مقداري واقع بين بود.

اينستكس امتياز مي خواهد اما نه تعهد حقوقي است و نه ضدتحريم!

يك كارشناس حقوق بين المللي تصريح كرد سازوكار پيشنهادي اروپا هيچ تضميني ندارد.

يوسف مولايي در روزنامه آرمان درباره كانال موسوم به اينستكس نوشت: بسته پيشنهادي يا مكانيزم مالي كه به منظور نحوه تعامل مالي ايران و اتحاديه اروپا در چارچوب برجام و به نوعي با رعايت محدوديت هايي كه آمريكا در چارچوب تحريم ها اعمال كرده، برنامه پيچيده اي است. 

در بعد حقوقي، بحث اين است كه چارچوب حقوقي اش چگونه بايد باشد كه بتواند ضمانت هاي اجرايي موثري داشته باشد كه در اينجا از جزئيات اطلاع چنداني در دست نداريم. درواقع به آن صورت ضمانت اجرايي موثري ندارد كه اگر زماني نخواهد اجرا شود، ايران بتواند از باب مسئوليت، اتحاديه اروپا را به پاسخگويي وادار كند. در حقيقت به لحاظ حقوقي فعلا بيشتر داوطلبانه به نظر مي رسد تا اينكه يك تعهد حقوقي در چارچوب حقوق بين الملل باشد و براي ايران اين حق را ايجاد كند كه اگر اتحاديه اروپا اين برنامه را اجرايي نكند يا اين كانال مالي را فعال نكند يا زماني بخواهد آن را كم تحرك يا دامنه عملش را محدود كند، ايران حق اعتراض داشته باشد يا حتي درخواست خسارت كند.

پس به لحاظ حقوقي چندان چارچوب محكمي ندارد. يا حداقل مسائلي كه تا اينجا مطرح شده اين را نشان نمي دهد، مضاف بر اينكه يك مقدار هم فعلا مقيد به اين است كه ايران كنوانسيون ها يا مكانيزم هاي مربوط به مقابله با پولشويي و تامين مالي تروريسم در چارچوب سي اف تي، پالرمو و اف اي تي اف را به مرحله اجرا بگذارد كه تا حدودي موضوع را مشروط و ايران را با چالش روبه رو مي كند. در حوزه اقتصادي هم دامنه عملي محدودي دارد و اينطور نيست كه همه مبادلات و مراودات مالي ايران و اتحاديه اروپا را دربر بگيرد. فعلا به يك حوزه محدود تجاري كه شامل دارو و مواد غذايي است، منتهي مي شود. درواقع نمي دانيم در رابطه با نفت چگونه مي خواهد عمل كند و شركت هاي اروپايي يا فعالان اقتصادي كه مي خواهند وارد بازار نفت ايران به منظور خريد يا فروش تكنولوژي و ارسال خدمات مربوط به صنعت نفت شوند، چگونه در اين مكانيزم مالي بايد عمل كنند.

در مورد بيمه، كشتيراني و مسائل مختلفي كه جنبه هاي گسترده تجارت بين الملل را دربر مي گيرد هم وضع به همين صورت است. پس در بعد اقتصادي هم از جزئيات اطلاع چنداني نداريم و احتمالا در آينده ابعاد آن روشن خواهد شد. در بخش فني هم نمي دانيم چنين مكانيزمي كه براي اولين بار تجربه مي شود در عمل و در مرحله اجرا چقدر توان اين را دارد كه با توجه به مشكلات احتمالي آينده مخصوصا فشارهايي كه آمريكا براي اينكه تحريم هايش نتيجه بخش باشد، به لحاظ فني از توانمندي برخوردار است؟ به لحاظ مالي آيا از قوانين و كارآمدي لازم برخوردار است كه نيازهاي مالي ايران را در رابطه با بازار مالي جهاني حداقل در آنچه مربوط به معاملاتش با اتحاديه اروپاست را تامين كند؟

اگر نظارت استصوابي را قبول داشتيد، بايد شك مي كرديم

روحاني حامي فتنه گران مي گويد نظارت استصوابي را قبول ندارد.

يوسف صانعي درباره نظارت استصوابي شوراي نگهبان به سايت جماران گفته است: اين نظارت استصوابي كه الان هست را من قبول ندارم. يعني كار متعلق به وزارت كشور است و با اين كار خرابش كردند. وكيل جرات نمي كند در مجلس حرف بزند و از فرداي خود مي ترسد. نظارت استصوابي اصلا با شوراي نگهبان همخواني ندارد.

وقتي ما شوراي نگهبان بوديم يك نفر دفتردار و يك نفر هم آبدارچي كل تشكيلات را اداره مي كرد بود. سال گذشته شوراي نگهبان چندين ميليارد تومان بودجه داشت و مي گفت كم است؛ اعتراض كردند و زياد شد.

به اين دليل كم است كه در هر جايي مي خواهند چند نفر را استخدام كنند كه مثلا بگويند اين آقا نماز مي خواند يا نمي خواند؟ نمازجمعه مي رود يا نمي رود؟ يك مملكت دو وزارت كشور مي خواهد؟!

وي همچنين ضمن مغالطه و چسباندن ترورهاي اول انقلاب با حصردو تن از سران فتنه گفت: اولين عامل مشكلات انقلاب ترور، شهادت و يا فوت كساني بود كه از نظر فكري و تعليم فلسفه و فقه با امام بودند كه اكثر آنها فوت كرده اند و يا شهيد شده اند. زندگي شهيد مطهري كه حاصل عمر امام بود، يا مرحوم شيخ فضل الله محلاتي، آقاي رجايي، شهيد بهشتي و ديگران را با ترور خاتمه دادند؛ عده ديگري هم از دنيا رفته اند و كمتر كسي كه امام را خوب درك كرده باشد مانده است. ترور و حصر كردن از اشتباهاتي است كه تحقق پيدا كرده است.

صانعي افزود: من هم امام را درك نكردم، اما اين مقدار درك كرده ام كه امام براي امروز هنوز زود بود. امام بايد 100 سال ديگر به دنيا مي آمد كه رشد فكري بشريت بالا رفته بود و پذيرش در جامعه براي امام بود.

درباره اين اظهارات گفتني است؛ نظارت استصوابي (موثر) مطالبه قانون اساسي است وگرنه، نظارتي كه تشريفاتي باشد، اصلا نظارت نيست اما بايد ديد آقاي صانعي اصلا قائل به حداقل هاي احراز صلاحيت هست يا نه، و اصلا صلاحيت و نااهلي را در چه مي داند. خود وي در آشوب نيابتي آمريكا و اسرائيل و انگليس و ضدانقلاب در سال 88، از فتنه گران حمايت كرد و به همين دليل، آشوبگراني كه زماني، تقليد از مرجعيت را كار ميمون خوانده بودند، او را «روحاني واقعي» خواندند!

در همين فتنه، آشوبگران رسما حذف اسلام از جمهوري اسلامي را خواستار شدند و به حضرت امام(ره) و ولايت فقيه جسارت كردند و به هتاكي عليه ساحت امام حسين(ع) پرداختند اما در تمام اين جنايت ها، شيخ يوسف صانعي حامي فتنه و سران آن بود و در واقع از خود خلع صلاحيت كرد. طبيعي است كه وقتي كسي غيرتش براي امام و ولايت فقيه و جمهوري اسلامي و حضرت سيدالشهدا(ع) نجنبد، با نظارت استصوابي شوراي نگهبان هم مسئله داشته باشد و اگر مسئله نداشته باشد، بايد شك كرد.

آقاي صانعي درست مي گويد كه امام(ره) را درك نكرده كه اگر درك كرده بود، از فتنه و آشوبي كه سلطنت طلبان و سازمان منافقين و نتانياهو و اوباما حمايت مي كردند، جانبداري نمي كرد؛ اما او حق ندارد امام نشناسي خود را به ملت ايران نسبت دهد كه در حماسه 9دي، بصيرت خود را نشان دادند.

اما درباره مقايسه ترورهاي اول انقلاب با حصر سران فتنه، بايد يك سوال ساده و روشن از آقاي صانعي پرسيد: به نظر شما چرا سازمان تروريستي منافقين كه آن ترورها را اول انقلاب مرتكب مي شد، مثل خود شما از فتنه 88 حمايت كرد و وسط ميدان نقش آفرين بود؟! آنها عوض شده بودند يا شما؟!  

خبر ويژه


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 124 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام آلكان
متن مطالب شماره 21، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است