|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: بهبود بورس از مسير جهاني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


يك هفته با تپيكس 
بهبود بورس از مسير جهاني


نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

بازار سهام در هفته جاري به ويژه در نيمه دوم، عمدتا به دليل رشد قيمت هاي جهاني فلزات اساسي و نفت خام شرايط بهتري را تجربه كرد. وضعيتي كه به رغم سبزپوشي شاخص در سه روز اخير مانع از افت يك درصدي شاخص در مقياس هفتگي نشد. به اين ترتيب، در حالي رشد شاخص بورس از ابتداي سال كماكان در محدوده 65 درصد درجا مي زند كه به جز بازار سپرده از ساير فرصت هاي رقيب سرمايه گذاري شامل سكه، ارز و مسكن به مراتب عقب تر است.

در همين حال، در بازار داد و ستد ارزهاي صادركنندگان موسوم به نيما نيز قيمت هاي خريد در ميانه هفته به بالاترين سطح از زمان تاسيس اين سامانه رسيد و عملا نرخ معادل دلاري مبادلات از مرز 9000 تومان عبور كرد. به اين ترتيب، رشد قيمت هاي جهاني كالا در كنار افزايش نرخ موثر تسعير ارز دست به دست هم داده تا دو عامل اصلي در رشد درآمد فروش و سودآوري شركت ها حداقل در بازه هفته جاري به موازات يكديگر در مسير مساعد حركت كنند؛ روندي كه در صورت تداوم مي تواند حال و هواي كلي بورس تهران را در آخرين ماه سال با شرايط بهتري رو به رو كند.

وزش باد مساعد جهاني

قيمت هاي جهاني كالا پس از يك سقوط سخت 30 درصدي در فصل چهارم سال گذشته (بر اساس شاخص موسسه اس اند پي) در سال جديد مسير كاملا متفاوتي در پيش گرفته اند. بر اين پايه شاخص مزبور كه متوسط قيمت طيف وسيعي از مواد خام را در بر مي گيرد، حدود 10 درصد از ابتداي سال بالا رفته و كماكان روند مثبت ملايمي را طي مي كند. تلفيق سياست هاي انبساطي چين و آمريكا و نيز قوت گرفتن بازارهاي نوظهور ناشي از ضعف دلار دست به دست هم داده تا گمانه ها مبني بر تداوم اين مسير لااقل در افق كوتاه مدت تقويت شود. در هفته جاري، تثبيت مناسب نفت برنت در بالاي مرز رواني 60 دلار در هر بشكه در كنار افزايش قيمت هاي جهاني مس و روي به بالاترين سطوح فصلي سيگنال مثبتي را به سهام مرتبط در بورس تهران فرستاد. در بازار فولاد هم در اثر جهش بيش از 60 درصدي ارزش سنگ آهن در دو ماه اخير، نه تنها افت قيمت ها متوقف شده، بلكه با سياست هاي انبساطي چين، نسيم رونق و برگشت قيمت در بازار فولاد وزيدن گرفته است؛ وضعيتي كه براي صادركنندگان فولاد ايراني نيز كه محصولات خود را با تخفيف مي فروشند مساعد تلقي مي شود. با توجه به تاثيرگذاري مستقيم تحولات اخير بر سود شركت هاي مرتبط در بورس تهران، شاخص صنعت فلزات اساسي در اثر اين تحولات در سه روز گذشته رشد مطلوب 5/ 3 درصدي را به ثبت رسانده، هر چند سهام سنگ آهني همگام با تقويت شايعات درباره افزايش حق انتفاع پرداختي در سال آينده از اين همراهي باز مانده اند. از آنجا كه بسياري از تحليلگران ادامه مسير رشد قيمت هاي جهاني كالا در اكثر بخش ها را در سال جاري ميلادي محتمل مي دانند، مي توان گفت يكي از عوامل رونق بازار سرمايه كشور احتمالا از مسير تحولات قيمت هاي جهاني در ماه هاي آتي كماكان فعال خواهد بود.

پيام تحولات نقدينگي در گزارش جديد

بانك مركزي در هفته جاري گزارش ماهانه تحولات متغيرهاي پولي در ماه آبان را منتشر كرد. به اين ترتيب با يك تاخير زماني بيش از دو ماهه، امكان تحليل فعل و انفعالات پولي و تاثير گذاري احتمالي آن بر وضعيت بازارهاي سرمايه گذاري فراهم شده است. مطالعه جزئيات گزارش نشان مي دهد كه پس از يك دوره رشد ملايم تر نقدينگي در سطح 3/ 1 درصد در هفت ماه اول سال، بار ديگر رشد اين متغير در آبان به سمت 2 درصد ميل كرده است. همچنين رشد سالانه نقدينگي كه پيش تر تا مرز 20 درصد پايين رفته بود از سطح 21 درصد عبور كرده است. نكته جالب در اين ميان، كاهش بدهي بانك ها به بانك مركزي به عنوان يكي از منابع اصلي خلق نقدينگي داغ و افزايش پايه پولي در ماه آبان است. اين مهم به لطف نخستين كاهش ماهانه بدهي بانك هاي خصوصي به بانك مركزي (در سطح 4 درصد) در 20 ماه گذشته ممكن شده است. در همين حال، روند افزايش بدهي دولت به بانك مركزي به عنوان يكي از مجاري ديگر خلق پول نيز كماكان كند شده و در سطح يك درصد در ماه (شش درصد سالانه) باقي مانده است. برآيند اين تحولات، نويد افزايش انضباط پولي با تصدي مديريت جديد بانك مركزي با محوريت كنترل اضافه برداشت بانك ها را مي دهد. اين رويكرد، هرچند آثار انقباضي و ركودي دارد؛ ولي مي تواند از يكسو موج تورم كنوني در بازار كالاهاي مصرفي را مهار كند و از سوي ديگر، با محدود كردن رشد پايه پولي در سال آينده، از اثر خلق نقدينگي فزاينده و شتاب گيري رشد نقدينگي جلوگيري كند. پيامد اين مسير براي بازارهاي سرمايه گذاري (شامل بورس، مسكن، ارز و طلا) نيز عبارت از افزايش نرخ سود و كاهش تقاضا براي رشد ارزش دارايي هاي سرمايه اي خواهد بود. رصد آمارهاي بعدي روشن خواهد كرد كه آيا تغييرات آبان ماه به صورت يك روند در مي آيد يا صرفا يك تغيير مقطعي در مسير پرشتاب افزايش بدهي بانك ها به بانك مركزي و خلق نقدينگي پرقدرت خواهد بود.

جاده بورس دو طرفه مي شود؟

رئيس سازمان بورس در هفته جاري علاوه بر تشريح دستاوردهاي بازار سرمايه در 30 ماه اخير، خبر از راه اندازي يك ابزار جديد تا پيش از پايان سال داده است. بر اين اساس، قرار است تا با فراهم كردن ساز و كار قانوني و زيرساختي لازم، معاملات فروش استقراضي (Short selling) در بازار سهام عملياتي شود. اين اقدام، در كنار معرفي ابزارهاي مشتقه شامل معاملات آتي، بازار را از حالت تك محصولي (خريد و فروش سهام) خارج كرده و با معرفي ابزارهاي نوين و مرسوم در بورس هاي بين المللي، زمينه ساز تعميق بازار و بهبود نقدشوندگي مي شود. در همين راستا، راه اندازي سيستم فروش استقراضي گامي بسيار مهم در تاريخ توسعه بازار سرمايه محسوب خواهد شد؛ زيرا نه تنها از هيجانات بي منطق گاه و بي گاه بورس مي كاهد بلكه امكان كسب بازدهي از حركت بازار در هر دو سمت (صعودي و نزولي) را براي سرمايه گذاران ايراني بسته به تحليل هاي متفاوت از شرايط بازار فراهم مي كند. اميد است با تحقق اين وعده، عملا يكي از خلاهاي مهم بازار سرمايه كشور در مقايسه با رقباي بين المللي پر شده و زمينه گسترش فرهنگ سرمايه گذاري حرفه اي و انتفاع تحليلگران خبره از نتايج ارزيابي هاي خود در روندهاي صعودي و نزولي بورس فراهم شود.

همان طور كه اشاره شد به دنبال استفاده از اين مكانيزم از شدت هيجانات بي منطق كاسته مي شود. بر اين اساس فروش استقراضي مي تواند در برابر خريد با پشتوانه پول هاي داغ قرار گيرد و به اين ترتيب مي توان اميدوار بود كه بخشي از موج هاي هيجاني به خصوص در مسير كوتاه مدت در نتيجه ورود پول هاي داغ سركوب شود. به عقيده تحليلگران اين موضوع مي تواند ضربه گيري در برابر حباب قيمتي در سهام شركت هاي مختلف باشد. به اين ترتيب اگر تحليلگري بر اين عقيده است كه سهام شركت «الف» با انتشار سيگنال بنيادي مسير نزولي را در پيش مي گيرد، مي تواند از مكانيزم فروش استقراضي بهره ببرد. پيش از اين بازار سفته بازان در بورس تهران داغ بود، در شناوري اندك سهام به خصوص براي شركت هاي كوچك امكان داغ كردن قيمت سهام با ورود حداقل نقدينگي وجود داشت. در اين شرايط معامله گران بورسي يا بايد در مسير داغ سهام براي كسب بازدهي همراه مي شدند (حركت هاي توده اي) يا اينكه با ترسي كه در آگاهي از وضعيت بنيادي سهام شركت داغ شده، ريشه داشت تنها نظاره گر نوسانات شديد قيمت مي بودند. با مكانيزم فروش استقراضي امكان كسب سود براي اين افراد نيز مهيا خواهد شد. بر اين اساس فروش استقراضي يك گام مثبت در جهت كاهش قدرت سفته بازان و حركت بازار روي ريل تحليلي خواهد بود.

بهبود بورس از مسير جهاني


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
World Sociopolitical Studies
شماره 4 (پياپي 204)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است