|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/11/18: چرا آمريكا رو به افول است؟
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9473
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9430 18/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


يادداشت 
چرا آمريكا رو به افول است؟


نويسنده: محمدكاظم انبارلويي

پاسخ به اين پرسش براي ما حياتي است كه چرا آمريكا رو به افول است؟ فهم چيستي ماهيت قدرت در آمريكا به چرايي اين پرسش، هر فردي را كه جوياي حقيقت باشد، رهنمون مي سازد.

قدرت آمريكايي ها روي چهار ستون استوار بود كه عبارتند از:

1- ركن اخلاقي و ايدئولوژيك

2- توانايي در حل معضلات خود و همپيمانان

3- توانايي ائتلاف سازي و استفاده از قدرت هاي ديگر براي مقابله با رقيب

4- قدرت مهار رقيب

ركن اول: آمريكا به ويژه در نيم قرن اخير، خود را پرچمدار «دموكراسي» و «آزادي» در جهان مي دانست. آمريكايي ها با اين دو پرچم، داعيه دار حقوق بشر در سرزمين خود و در كل جهان بودند. روساي جمهور آمريكا يك دكور اخلاقي داشتند و خود را در كادر اين  دكور تعريف مي كردند. امروز از اين بساط و دكور چيزي باقي نمانده است. آنها به كسي راي دادند تا به كاخ سفيد راه يابد كه تير خلاص به اخلاق، مذهب، انسانيت، آزادي و پايبندي به تعهدات بزند.

فيلسوفان سياسي غرب و آمريكا از تئوري پردازي در حوزه هاي اخلاق، سياست، حقوق اساسي، حقوق بين الملل  و... عقيم هستند. آنان كه  مي گفتند ليبراليسم پايان تاريخ است و پس از آن هيچ كس قادر نيست انديشه اي ناب در خصوص فلاح و رستگاري بشر بياورد، امروز سوگمندانه به پايان كار و ايده هاي پوسيده خود نشسته اند و حرفي براي بشر ندارند. آنها با  بازخيزش جوامع اسلامي به سوي تمدن اسلامي و ظهور انقلاب اسلامي به رهبري امام خميني (ره) و استمرار انقلاب پس از امام (ره) توسط مقام معظم رهبري، به پرسش هاي كليدي عصر ما ديگر نمي توانند پاسخ دهند.  موتور ايدئولوژي آنها فاقد يك سوخت معنوي و ساخت اخلاقي است. قدرت در آمريكا فعلا در چاه ويل حاكميت دوگانه است، بعيد است از اين مخمصه  رهايي يابد.

آمريكائي ها در عصري زندگي مي كنند كه زير آواري از پرسش هاي بي پايان به ويژه در حوزه آزادي دفن شده اند. آنها رويارويي نبرد نرم با ايران كم آورده اند، آستانه تحمل خود را از دست داده اند، بستن صدها صفحه شبكه هاي اجتماعي در فيس بوك، تونيتر و اينستاگرام كه برخي از آنها تا 5/2 ميليون نفر مخاطب دارد و از سوي ايرانيان و طرفداران جمهوري اسلامي پيام رساني مي شود، نشان مي دهد آزادي قلم و بيان و گردش آزاد اطلاعات، آمريكايي ها را به شدت رنج مي دهد. 

ركن دوم: آمريكايي ها امروز بدهكارترين دولت خود را تجربه مي كنند، زيرساخت هاي حياتي آمريكا در تمامي ابعاد نياز به نوسازي دارد.

اينكه ترامپ با راه اندازي جنگ تعرفه ها مشغول جيب زني رفقا و متحدان خود است، نشان مي دهد براي نوسازي آمريكا سخت نيازمند بودجه است. با قرض و قوله نمي تواند آن نيازمندي ها را برطرف كند. بايد هزينه ها به ويژه  هزينه هاي سرسام آور لشكركشي به اقصي نقاط جهان را كم كند و به فكر درآمدزايي باشد.

آمريكا يي ها امروز براي حكمراني خوب در برابر كوهي از پرسش هاي بي پاسخ قرار دارند. براي پاسخ به آنها، زدن زير هر پيمان و عهدي را اولين راه حل مي دانند. سازمان آمار آمريكا مي گويد: «48 درصد مردم آمريكا گرسنه اند و در مرز خط فقر زندگي مي كنند.» اين به رهبران آمريكا دكترين غارت دنيا براي سير كردن مردم خود را گوشزد مي كند. براي همين ترامپ كار غارت را از شركا  و هم پيمانان خود شروع كرده است. آمريكا امروز نه مي تواند مشكل خود را حل كند و نه مشكل هم پيمانان خود را! مردم جهان و حتي هم پيمانان آمريكا احساس «غارت زدگي» دارند. اين حس، نفرت عجيبي از آمريكا در كل جهان پديد آورده است.

ركن سوم: قدرت آمريكا در ائتلاف سازي افول كرده است. جان كري پس از فتح الفتوح برجام هنگامي كه به كنگره  گزارش مي داد، گفت؛ ديگر شركاي ما تحمل همراهي با ما را ندارند و ائتلاف به هم خورده است و ما نمي توانيم با آنها بيش از اين ادامه دهيم. آمريكا در لشكركشي به عراق و افغانستان و سوريه با يك سوت، يك مشت ناتو را از سراسر جهان فرا مي خواند. امروز اين شيوه جواب نمي دهد، او خود بايد هزينه اين لشكركشي هايبي فايده و بي ثمر را پرداخت كند. به همين دليل نغمه هاي « الفرار» از سوريه  و افغانستان به گوش مي رسد.

ركن چهارم: آمريكا  قدرت مهار رقيب را از دست داده است. سند اين حقيقت40 سال پايداري و مقاومت ملت ايران در برابر دسيسه ها، نيرنگ ها و توطئه هاي آمريكاست. دليل اين حرف پيشرفت هاي شگرف جمهوري اسلامي در دستاوردهاي راهبردي ايران در منطقه و جهان است. ترامپ در يك رجزخواني اخيرا عليه ملت و دولت ايران حرفي زد كه سردار قاسم سليماني پاسخ او را داد. او به اين هل من مبارز سردار ايراني پاسخ نداد. نه او و نه هيچ يك از ژنرال هاي پنتاگون جوابي نتوانستند بدهند. سر اين سكوت در توانايي ايران و جريان مقاومت در منطقه نهفته است. آن ها پذيرفته اند كه قدرت مهار ايران را ندارند. به همين دليل سال هاست از نبرد سخت با ملت ايران پرهيز دارند و به نبرد نرم در حوزه  فرهنگ، اقتصاد و سياست فكر مي كنند. 

آمريكا در اين سه حوزه هم كم آورده است. امروز منفورترين جماعت در ايران، غرب شيفته ها هستند. ايران امروز درحالي چهل سالگي انقلاب اسلامي را جشن مي گيرد كه نقطه اصلي پرگار تغييرات در مناسبات قدرت در جهان است. تجربه 40 ساله نشان داده است به هر ميزاني كه قدرت آمريكا به افول مي رود، به همان ميزان به قدرت ايران و انقلاب اسلامي در جهان افزوده مي شود. تاريخ ايران و جهان در آستانه يك جهش عظيم به سوي آينده است. آينده اي كه در آن از سلطه آمريكا و استبداد جهاني غرب نشاني نخواهد ماند.

چرا آمريكا رو به افول است؟


 روزنامه رسالت، شماره 9430 به تاريخ 18/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از " محمدكاظم انبارلويي"

  رجز نيست، حقيقت دارد!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 25/6/97
مشاهده متن    
  پيش به سوي اقتصاد مردمي
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 21/6/97
مشاهده متن    
  سوگند نمايندگي چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 15/6/97
مشاهده متن    
  نقد استراتژيك!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 11/6/97
مشاهده متن    
  عمل به 12 توصيه چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 5/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
نشريه حقوق بشر
متن مطالب شماره 26، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است