|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: افتخار به اقتدار
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


افتخار به اقتدار
گزارش ميداني كيهان از نمايشگاه دستاوردهاي دفاعي در مصلي تهران


«اقتدار 40»، عنوان نمايشگاه بزرگ دستاوردهاي دفاعي جمهوري اسلامي ايران و نمايشگاه سازندگي، محروميت زدايي و خدمت رساني نيروهاي مسلح است كه دهم بهمن ماه در تهران افتتاح شد و تا پايان ايام الله دهه فجر در مصلاي تهران داير است.

سرويس سياسي- ما هم براي ديدن جديدترين دستاوردهاي جوانان متدين و انقلابي كشورمان در عرصه توليدات فني و مهندسي در حوزه نظامي و دفاعي راهي نمايشگاه بزرگ اقتدار 40 شديم. از  درب شماره 15 در خيابان شهيد قنبرزاده وارد مصلاي تهران مي شويم و با ون هايي كه براي تردد بازديدكنندگان قرار داده اند به محل برگزاري نمايشگاه مي رسيم كه در دو بخش محيط بيروني و شبستان مصلا دستاوردهاي دفاعي و نظامي نيروهاي مسلح كشورمان در معرض بازديد عمومي قرار گرفته.

 پس از عبور از گيت در قسمت ورودي نمايشگاه خودروهاي زرهي محمول توپ 57 و 130 ميليمتري  و همچنين سمانه هدايت كنترل انواع مختلف راكت ها قرار داده شده و پس از آن به ترتيب نمونه هايي از موشك هاي بالستيك زلزال، فاتح ، خليج فارس، هرمز، ذوالفقار، شهاب 1، قيام، شهاب 2، قدر، عماد، سجيل و خرمشهر شكوه قدرت و هيبت توان دفاعي جمهوري اسلامي ايران را به نمايش گذاشته اند.

سري كه به اطرافت مي چرخاني جمعيت بازديدكننده اي را مي بيني كه لابه لاي تجهيزات و نظامي نمايشگاه پرسه مي زنند. تيپ شناسي بازديدكنندگان نمايشگاه در نگاه اول هم در جاي خود بسيار جالب و قابل تامل است ، دانش آموزان و دانشجوياني كه با شور و اشتياق از سر و كول ادوات نظامي و دفاعي بالا مي روند با موشكها و تانك ها و شناورهاي ساخت وطن شان  سلفي مي گيرند، خانواده هايي كه رضايت و حس امنيت در چهره هايشان موج مي زند و افرادي كه احيانا تحت تاثير بمباران ذهن و روحشان در فضاي مجازي رها شده و القاء احساس حقارت و خودكم بيني، هنوز پيشرفت هاي عظيم و خيره كننده در حوزه دفاعي و نظامي كشورمان باورشان نشده و آمده اند كه با چشم خود ببينيد بلكه باوركنند. 

با اين اقتدار خيالمان آسوده است

اتفاقا با يكي از آنها برخورد مي كنم، جوانكي 8-27 ساله كه در حال عبور است و وقتي نظرش را درباره موشك ها و ساير دستاوردهاي دفاعي و نظامي مي پرسم، همين طور كه به مسيرش ادامه مي دهد با خنده مي گويد، اگر واقعي باشند خيلي خوب است! گوشمالي سخت تروريست هاي تكفيري داعش و تجزيه طلب ها در سوريه در پاسخ به  عمليات هاي تروريستيشان در  مجلس شوراي اسلامي و مراسم رژه اهواز با همين موشك ها را به او يادآوري مي كنم و باز با خنده مي گويد: خيلي هم عالي!

از سمت ديگر خانمي به همراه پدر و مادر و يك كودك كه احتمالا فرزندش باشد در حال بازديد از نمايشگاه هستند، ضمن دعوتشان به گفت وگو مي خواهم كه نظرشان را درباره مشاهدات خود از دستاوردهاي دفاعي و نظامي كشورمان بيان كند، خود را نيره سادات مصطفايي معرفي مي كند و مي گويد: «واقعا نشانه اقتدار كشورمان است، آدم وقتي اين موشك ها را مي بيند خيالش بابت همه چيز راحت است.»

مي پرسم  پس چرا به رغم اين توانمندي و استعداد كم نظير جوانان مان هنوز در بخش هاي ديگر مشكل داريم، پاسخ مي دهد: «واقعا ما نبايد الان مشكلات فعلي را در كشور داشته باشيم، ظاهرا  برخي مديران ما نمي خواهند كه ما در بخشهاي ديگر هم مانند عرصه دفاعي و نظامي پيشرفت كنيم  و الا جوانان ايراني توان هر كاري دارند». سپس ادامه مي دهد: «مسئولان به جاي شعار و حرف به اين جوان ها اعتماد كنند، حتما نتيجه اش را خواهند ديد.»

رديف كناري موشك ها،  محل استقرار سامانه هاي راداري و انواع تانك ها و خودروهاي زرهي ساخت نيروهاي مسلح كشورمان  نظير قيام و ذوالفقاراست. رادار مطلع فجر نخستين رادار 3- بعدي باند وي اچ اف  با قابليت آشكارسازي، ردگيري و شناسايي اهدافي نظير هواپيما، بالگرد، پهپاد و اهداف رادارگريز، تضمين كننده امنيت آسمان كشورمان به نمايش عموم گذاشته شده و در كنار آن انواع رادارهاي ديگر نظير رادار بشير و كاشف و سمانه هاي راداري موشكي نظير، رعد، طبس و سوم خرداد هم در معرض ديد مخاطبان است. 

اگر فكر جهادي و اعتقادي نبود اين پيشرفت ها  هم نبود

كنار سامانه هاي راداري جوان ديگري در حال خواندن توضيحات و مختصات فني محصولات است. نظرش را درباره نمايشگاه مي پرسم، خود را بابايي معرفي مي كند و مي گويد: «نمايشگاه بسيار خوبي است واقعا ما پيشرفت هاي زيادي در بخش دفاعي و نظامي داشتيم چه در هوا فضا، و چه در رزم زميني و دريايي. نسبت به نمايشگاه چند وقت پيش پايگاه هوايي مهرآباد هم دستاوردهايي به مراتب جديدتر و متنوع تر به نمايش درآمده». 

وي در ادامه نظرش را درباره چرايي وجود مشكل در بخش هاي ديگر كشور اينگونه بيان مي كند: «مشكل فقط مديريتي است، اگر فكر جهادي و اعتقادي در پس مديريت اين بخش ها  نبود به رغم وجود استعداها و توانايي ها  قطعا ما شاهد اين سطح از پيشرفت نبوديم».

 و در ادامه مي گويد: «من خودم دانشجوي رشته مهندسي ايمني فرودگاه هستم بالغ بر ده ها طرح در سطح شركت هاي فرودگاهي و هواپيمايي ارائه كرده ام و متاسفانه هيچ  استقبالي نشد اما فقط يكي از اين طرح ها كه در همين صنايع دفاعي و نظامي قابل استفاده است را به يكي از بخش هاي نيروهاي مسلح ارائه كردم كه بلافاصله پس از بررسي پذيرفتند و پيشنهاد همكاري دادند و الان هم صحبت نهايي در حال انجام است.»

كمي جلوتر خودروي زرهي «طوفان» كه انتشار تصاوير رونمايي از آن در فضاي مجازي هم بازتاب بسيار گسترده و وسيعي داشت و قالبا با خودروهاي ساخت شركت هاي خودرو سازي مقايسه مي شد، به نمايش گذاشته بود  و توجه تعداد زيادي از بازديدكنندگان را نيز به خود جلب كرده بود. «امرپ طوفان» غول پيكري خوش ساخت و سبك وزن است كه توسط وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح توليد شده است.

آقاي قريشي از جمله بازديدكنندگاني است كه به تماشاي ادوات نظامي ايستاده  وقتي نظرش را درباره نمايشگاه جويا مي شوم مي گويد: «من  چون در فضاي مجازي زياد راجع به همين خودرو و موشك ها زياد مطلب خوانده بود، ترغيب شدم كه  بيايم و از نزديك ببينم كه  خيلي برام جالب بود. اصلا تصور نمي كردم كه ايران هم بتواند چنين موشك ها و  ادوات نظامي و دفاعي را بسازد، نمونه هايش را فقط در مجلات تخصصي جنگ افزار و اطلاعت نظامي قدرت هاي نظامي ديگر ديده بودم.» وي ادامه مي دهد: «چرا ما بايد با وجود چنين توانمندي هايي،  به خاطر عقب ماندگي در بخش هاي ديگر مانند صنعت خودرو اينقدر تحقير شويم، چرا بايد به خاطر  تفكر وابسته صنعت هسته اي  كه آن هم دستاورد عظيم جوانان و دانشمندان كشورمان بود را نابود كنيم؟!».

تعجب همراه با تحسين خبرنگار عرب

در حال حركت به سمت محوطه داخلي نمايشگاه و شبستان مصلا، خبرنگار شبكه تلويزيوني يكي از كشورهاي همسايه كه دوربين خود را به سمت موشك ها گذشته و بدنبال سوژه براي مصاحبه مي گردد، با فارسي دست و پاشكسته از من  براي مصاحبه دعوت مي كند، وقتي كه متوجه مي شود كه همكاريم، اين بار من از او نظرش را درباره نمايشگاه جويا مي شوم، با نگاه اشاره به سمت موشك ها مي گويد: «ممتاز جدا » و سپس ادامه مي دهد: «خيلي تلاش كرده و مي كنند كه كشورهاي عربي را از قدرت نظامي  ايران بترسانند و متاسفانه برخي هم مغلوب اين فضا شده اند، اما من مي خواهم بگويم به بركت انقلاب اسلامي و اسلام عزيز، جمهوري اسلامي ايران چتر امنيتي بزرگي بر سر كل كشورهاي منطقه پهن كرده كه نتيجه اش را در عراق و سوريه به چشم خود ديديم، بدا به حال كساني كه خود را از سايه امنيت اين چتر بي منت محروم كرده براي خود يك تهديد وهمي ايجاد كرده اند.»

وارد شبستان مصلا  مي شويم كه شامل سه بخش خدمات محروميت زدايي، سازندگي و مردم ياري، خدمات و دستاوردهاي قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و بخش ادوات نظامي است. در بخش خدمات و دستاوردهاي قرارگاه خاتم الانبياء، گوشه اي از اقدامات اين قرارگاه  در حوزه نفت و گاز و پتروشيمي، پالايشگا ه هاي گازي و سازه هاي فراساحلي؛ حوزه آب و نيرو، بنادر و سازه هاي ساحلي؛ حوزه فن ارتباطات و فن آوري اطلاعات؛ حوزه سلامت، ايمني و محيط زيست و كشاورزي؛ حوزه راه و شهرسازي، حمل و نقل و ابنيه خاص و حوزه معدن و صنايع معدني به نمايش عموم درآمده است. بنري توجه ام را به خود جلب مي كند، روي آن نوشته بود: «آيا مي دانيد 55 هزار نفر در شركت هاي همكار نيروهاي مسلح مشغول كارند و 60 درصد از قطعات و زير مجموعه هاي اين محصولات توسط همكاران بخش خصوصي داخلي ساخته شده است؟» 

به خاطر اين همه پيشرفت و امنيت  به خود مي بالم

خانمي كه به اتفاق همكارانش به  نمايشگاه اقتدار 40 آمده مخاطب ديگر گفت و گوي ماست، خود را خلعتبري معرفي مي كند و درباره دستاوردهاي دفاعي و نظامي كشورمان مي گويد: « واقعا باعث افتخار است، براي من  به عنوان يك ايراني  ديدن اين همه توانمندي جوان هايمان و تلفيق فكر و ايمان و عمل شعف انگيز و غرورآفرين است. شايد اگر بخشي از اين دستاوردها را در دوران دفاع مقدس داشتيم، دشمن اين همه جرات تجاوزگري و بعضا موشك پراكني به شهرهاي ما را به خود نمي داد، خدا را شكر مي كنم كه در سايه اين توانمندي ها  كشورما در آسايش و امنيت كامل است. واقعا جاي افتخار دارد».

در بخشي از غرفه هاي ادوات تجهيزات نظامي، جديدترين دستاوردهاي نيروهاي مسلح كشورمان در طراحي و ساخت پهپادهاي نظامي به نمايش درآمده است، پهپاد مهاجر 2، 4و 6 ، شاهد 171 و 129، پهپاد سيمرغ و انواع ديگري از پهپادهاي تاكتيكي مراقبتي. نكته جالب توجه اين بخش نمايش پهپاد آمريكايي170- RQ با تكنولوژي فوق پيشرفته توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بود. پهپادي كه وقتي به شكار سپاه درآمد كارشناسان نظامي از كشورهاي مختلف صرفا درخواست تماشاي لاشه آن از نزديك را داشتند و اكنون شهروندان ايراني و نوجوانان و جوانان كشورمان در اين نمايشگاه  با آن سلفي مي گيرند. 

در قسمت مركزي شبستان مصلا هم موشك كروز برد بلند زميني «هويزه»كه در همين نمايشگاه رونمايي شده بود، به نمايش درآمده است. موشكي كه با آزمايش پروازي موفق كه اعتراف و اذعان كارشناسان نظامي آمريكايي و صهيونيستي را به همراه داشت. در كنار آن موشك هاي قاصد 3 و اخگر و انواع موشك هاي كروز ظفر، قادر، نصير، بصير، فكور، شهاب ثاقب و... به همراه انواع سلاح هاي انفرادي و گروهي، سلاح هاي بهينه سازي شده، كاليبر سنگين، تك تيرانداز و... در معرض ديد عموم قرار گرفته است.  

در بخش ديگر هم جديدترين دستاوردهاي حوزه دريايي نيروهاي مسلح از جمله كاوشگر دريايي خليج فارس، شناورهاي پشتيباني فراساحلي ، ناوچه هاي موشك انداز، انواع قايق هاي تندرو نظامي، امدادي و تفريحي، ناوشكن سهند و دماوند و زيردريايي فاتح و غدير به صورت ماكت به نمايش درآمده است. 

مسئولين نيم ساعت وقت بگذارند و اقتدار 40 را ببينند

آقاي محمد اكبرزاده از رزمندگان دفاع مقدس كه به همراه همسر و فرزند خود به نمايشگاه آمده دعوت ما را براي گفت و گو مي پذيرد و  داره مشاهدات خود از  اين نمايشگاه  مي گويد: «بسيار عالي است، واقعا  باعث افتخارمان است. داشتم براي خانواده از روزهاي سخت دوران جنگ مي گفتم كه ما سلاحي نداشتيم كه با تجهيزات دشمن مقابله كنيم. اين موشك ها اين ادوات و تجهيزات پيشرفته را كه مي بينيم ياد آن روزها مي افتم كه براي مقابله با تانك هاي پيشرفته دشمن، رزمندگان ما با كلاشينكف سعي داشتند آنها را متوقف كنند. امروز به حمدالله همان تفكر و ايمان و عقيده با اتكا به نيروي جوان و متخصص داخلي چه پيشرفت هاي بزرگ و ارزنده اي را رقم زده و ما را در اين عرصه به معناي واقعي بي نياز كرده است.»

وي ادامه مي دهد: «متاسفانه برخي مسئولان ما هنوز به اين باور نرسيده اند بدون وابستگي به غرب هم مي توانيم به موفقيت برسيم. دوست دارم آن دسته از مديران وابسته و غربگرا نيم ساعت وقت بگذارند و به اين نمايشگاه بيايند تا ببينند مي شود تفكر غربي و غربزده نداشت و با تفكر جهادي، انقلاب و اعتقادي به موفقيت هاي بسيار بزرگ رسيد.» 

افتخار به اقتدار


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر



 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روانشناسي باليني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است