|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: اخبار ادبي و هنري
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


اخبار ادبي و هنريخطر تكرار داوري اشتباه در جشنواره فيلم فجر

انتخاب برگزيدگان جشنواره فجر، يكي از بخش هاي جنجالي هر ساله جشنواره است كه امسال نيز احتمالا تكرار خواهد شد. آيا باز هم حق برخي از آثار و هنرمندان ناديده گرفته خواهد شد؟ نكته مهم اين است كه غالبا اين هنرمندان و فيلم هاي ارزشي و انقلابي هستند كه در تقسيم جوايز، مغفول و مظلوم واقع مي شوند. دو كارشناس سينما در اين خصوص سخن گفته اند.

رضا منتظري، فعال رسانه اي و كارشناس سينما در گفت وگو با خبرنگار كيهان درباره حاشيه ساز شدن اعلام برگزيدگان جشنواره فجر گفت: وقتي يك سري چهره تكراري، هر سال يا در هيئت انتخاب حضور دارند و يا در هيئت داوري، در نتيجه شائبه باندبازي و لابي گري هم شكل مي گيرد.

وي افزود: همچنين امسال در جشنواره سي و هفتم، شاهد يك بدعت گذاري عجيب و غريب بوديم. در جشنواره هاي معتبر دنيا كه ممكن است آنها را قبول هم نداشته باشيم، اما داورها يا همراه مردم و يا همراه اهالي رسانه فيلم ها را مي بينند و داوري مي كنند و نتايج داوري همزمان با آخرين فيلم اعلام مي گردد و اين باعث مي شود كه شائبه هر زد و بند و لابي گري از بين برود. اما امسال در جشنواره فجر شاهد بوديم كه براي اولين بار داوران زودتر از آغاز جشنواره شروع به ديدن فيلم ها كردند و يك هفته قبل از مراسم اختتاميه نيز به كار تماشاي فيلم ها پايان دادند! ضمن اينكه شما اگر فهرست داوران اين دوره از جشنواره فجر را در نظر بگيريد نام افرادي را مي بينيد كه اغلبشان شايسته داوري در مهمترين رويداد سينمايي كشور نيست. اين مسئله هم زمينه را براي اعتراض ها در موقع اعلام نتايج فراهم مي كند.

دبير خبرگزاري سينماپرس، نبود راهبرد و هدف مشخص را از ديگر عوامل ايجاد بحران در داوري جشنواره فجر دانست و گفت: در هيچ يك از اركان برگزاري جشنواره فيلم فجر، راهبرد ديده نمي شود. اين جشنواره، مولود انقلاب است، نام فجر دارد و همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب برگزار مي شود. اما سوال اين است كه آيا اغلب آثار جشنواره از نظر فرم و محتوا و همچنين شكل اجراي جشنواره، قرابتي با اهداف و آرمان هاي انقلاب دارد؟ سوال اين است كه فيلم هاي حاضر در جشنواره چقدر انقلابي هستند كه داورها هم بتوانند به درستي آنها را ارزيابي كنند؟ وقتي اكثريت فيلم هاي جشنواره امسال يا خنثي و بي هويت هستند و يا سياه نما و قبح شكن هستند و تعداد اندكي هم فيلم مقاومت و استراتژيك حضور دارد، داوران هم مجبور مي شوند از ميان همين فيلم ها آثاري را انتخاب كنند. 

جواد محرمي، فعال رسانه و دبير بخش فرهنگي روزنامه جوان نيز به خبرنگار كيهان گفت: داوري جشنواره فيلم فجر اساسا مشكل دارد. مثلا در يكي از ادوار، فيلمي در 11 رشته نامزد شد اما در نهايت هيچ جايزه اي نگرفت. اين نشان مي دهد روند داوري جشنواره، منطقي و علمي نيست. 

در جشنواره هاي معتبر جهاني از افرادي انتخاب مي شوند كه در چند سال قبل از برگزاري آن جشنواره، اتفاق مهمي را رقم زده باشند و مثلا فيلم خوبي ساخته باشند. اما در جشنواره فجر اين گونه نيست. همين امسال فيلمسازي كه آثار اخيرش از مبتذل ترين فيلم هاي سينماي ايران محسوب مي شود، به عنوان داور منصوب شده است! چطور ممكن است فيلمسازي كه آثار سخيفي را توليد كرده در اصلي ترين جشنواره سينمايي كشور داوري مي كند؟ داوري ضعيف، اعتبار جشنواره را زير سوال مي برد. 

فيلم هاي دفاع مقدسي در صدر آراي مردمي جشنواره

سه فيلم كه در رده آثار راهبردي و دفاع مقدسي قرار دارند، در بين شش فيلم برتر جشنواره از نگاه مردم قرار دارند.

به رغم فضاسازي هاي مكرر برخي رسانه ها عليه فيلم هاي دفاع مقدسي اما نيمي از فيلم هايي كه در صدر جدول ارزيابي مردم از فيلم هاي جشنواره قرار گرفته اند، آثار انقلابي و دفاع مقدسي است.

از شش فيلم برتر جشنواره بر اساس آراي مردمي اسامي فيلم هاي «23 نفر»، «رد خون» و «شبي كه ماه كامل شد» ديده مي شود.

با تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي «گلستان انقلاب» منتشر شد

كتاب «گلستان انقلاب» با تلاش موسسه فرهنگي هنري قدر ولايت منتشر شد. به گزارش خبرنگار كيهان، اين كتاب در سه فصل شامل: «دستاوردهاي انقلاب اسلامي»، «چهل سال توطئه و چهل سال مقاومت» و «پيشرفت هاي ايران در سايه انقلاب و تحقق نظام اسلامي»، به توصيف و تشريح دستاوردهاي انقلاب اسلامي و نظام سياسي برآمده از آن مي پردازد.

جنبش مردمي پاسداشت چهل سال انقلاب كبير اسلامي با همكاري جمعي از كارشناسان و صاحب نظران، كار تهيه و تنظيم كتاب ياد شده را بر عهده داشته است. 

مستند زندگي آيت الله سيد احمد خاتمي در تلويزيون

جديدترين قسمت مستند «سعادتمندان» با به تصوير كشيدن سبك زندگي آيت الله سيد احمد خاتمي جمعه 19 بهمن به روي آنتن شبكه قرآن و معارف سيما مي رود .

مستند «سعادتمندان» كه فعاليت هاي انقلابي و ارزشي علما و افراد مطرح كشور در قبل و بعد از انقلاب اسلامي را به تصوير مي كشد، در جديدترين قسمت خود به سبك زندگي آيت الله سيد احمد خاتمي مي پردازد. سيد احمد خاتمي (زاده 18 ارديبهشت 1339 در سمنان) عضو هيئت رئيسه مجلس خبرگان رهبري، جامعه مدرسين حوزه علميه قم، شوراي عالي مجمع جهاني اهل بيت و امام جمعه موقت تهران است كه در اين قسمت از «سعادتمندان» فعاليت هاي انقلابي و ارزشي ايشان در طول چهل سال انقلاب به تصوير كشيده مي شود.

مستند «سعادتمندان» به تهيه كنندگي اميد ملكوتي كاري از شبكه قرآن و معارف سيما است كه جمعه ها ساعت 10:30 به روي آنتن اين شبكه مي رود.

معرفي طلايه داران معروف صداوسيما

اولين گردهمايي طلايه داران معروف كاركنان رسانه ملي ديروز در مركز همايش هاي بين المللي صداوسيما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار كيهان، به مناسبت  چهلمين سالگرد پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي ايران و در آستانه سالروز  شهادت فاطمه زهرا سلام الله عليها به همت شوراي امر به معروف و نهي از منكر سازمان صداوسيما اولين گردهمايي طلايه داران معروف پرسنل اين سازمان با بزرگداشت فضاي معنوي اين ايام، ديروز با حضور مديران شبكه هاي راديويي و تلويزيوني و كاركنان بخش هاي مختلف اين سازمان  دررسانه ملي برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين صديقي امام جمعه موقت تهران در اين مراسم با تبريك چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و تسليت سالروز شهادت حضرت فاطمه كبري سلام الله عليها با اشاره به موضوع امر به معروف و نهي از منكر گفت: ما بايد با باطل مقابله كنيم و درمقابل رشوه خواري، فساد  و بي حجابي و بي بندوباري بايستم و لذا امر به معروف و نهي از منكر براي اين خاطر است.  

حجت الاسلام ابوالمعالي دبير ستاد امر به معروف و نهي از منكر سازمان صداوسيما در اين مراسم گفت: امروز افتخار مي كنيم كه شاهد آغاز به كار طلايه داران معروف هستيم كه اميدواريم اين عزيزان در عرصه كار فرهنگي خطير در رسانه ملي با عمل و رفتار و باورهاي درست، خادمي موثر در صداوسيما باشند.

همچنين در ادامه اين مراسم دكتر رضي معاون برنامه ريزي و نظارت سازمان صداوسيما و رئيس شوراي امر به معروف و نهي از منكر رسانه ملي هم در خصوص شكل گيري طلايه داران معروف در رسانه ملي گفت: ما در قالب طلايه داران معروف بنا داريم  يك نظارت مردمي ايجاد كنيم و با يك ساز و كار جديد رسانه اي به امر به معروف بپردازيم.  وي همچنين خطاب به كاركنان صداوسيما افزود: شما در رسانه ملي بايد در نوع ساخت و توليد برنامه ها به گونه اي عمل كنيد كه ديگر نيازي به طلايه داران هم نباشد و مردم خود به فلسفه واقعي امر به معروف عمل مي كنند. 

اصرار جشنواره تئاتر فجر بر اجراي صحنه هاي مغاير با ارزش ها

متوليان جشنواره تئاتر فجر و مركز هنرهاي نمايشي تلاش دارند كه صحنه هاي مغاير با ارزش هاي اسلامي و ملي برخي نمايش ها در قالب جشنواره سي و هفتم تئاتر فجر تغيير داده نشود.

شنيده هاي خبرنگار كيهان حاكي است صحنه هاي برخي نمايشها، شامل شرب خمر، ارتباط هاي ناهنجار و شوخي هاي زننده، توهين به دفاع مقدس و... است. بخش ادب و هنر كيهان تاكيد مي كند در صورت  عدم مميزي، مستندات خود را دال بر مغايرت هاي روشن نمايش ها با موازين و ارزش هاي اسلامي، به مراجع ذيصلاح تحويل خواهد داد.

جشنواره سي و هفتم  تئاتر فجر از 22 بهمن تا 4 اسفند در تهران برگزار مي شود.  

اخبار ادبي و هنري


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه خيال ابريشم
متن مطالب شماره 6-7، آذر و دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است