|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: شيميايي ها در فاز عقب نشيني تاكتيكي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


شيميايي ها در فاز عقب نشيني تاكتيكي
حجم معاملات هفتگي در هفته جاري به بيش از 28 هزار تن رسيد

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

 پس از معاملات جذاب هفته گذشته، اين هفته شاهد عقب نشيني محدودي در حجم معاملات محصولات پتروشيمي بوديم. در اين گزارش بررسي بازار محصولات شيميايي را در دستور كار قرار داده ايم.

به گزارش «دنياي اقتصاد» بازار محصولات شيميايي بورس كالا مدتي است كه اگرچه از آرامشي نسبي برخوردار است، ولي در كنار آن روندي افزايشي بر شرايط عمومي معاملات حاكم شده است. نگاهي به وضعيت معاملاتي هفتگي محصولات شيميايي نشان مي دهد كه از هفته منتهي به 14 دي ماه تاكنون شاهد يك روند افزايشي حجم معاملاتي هستيم؛ اگرچه با اما و اگرهايي روبه رو شده است. به عنوان يك نمونه مشخص حجم معامله تركيبات شيميايي در هفته گذشته نزديك به 31 هزار تن بود؛ ولي اين رقم در هفته جاري به بيش از 28 هزار تن رسيده است كه در نگاه اول يك روند كاهشي به شمار مي رود. حجم عرضه هفته گذشته در بورس كالا كمتر از 46 هزار تن بود ولي اين رقم براي هفته جاري به نزديكي 44 هزار تن رسيد. به صورت دقيق تر حجم عرضه محصولات شيميايي در هفته جاري كاهشي بوده كه اجازه رشد حجم معاملات را به بازار نمي دهد.

اين شرايط البته به كاهش تقاضا در اين بازار هم منجر شد؛ ولي در كل عقب نشيني عرضه ها بيشترين تاثير را بر افت حجم معاملات بر جاي گذاشت. نوسان قيمت هاي پايه در بورس كالا، بالابودن نسبي تقاضاي واقعي از سوي صنايع، كاهش حجم عرضه و افت جذابيت خريد در كنار ويژگي هاي فني بازار و برخي از گروه هاي كالايي و تركيبات شيميايي از مواردي است كه بر حجم معاملات هفته جاري اثرگذار بوده است. نگاهي به وضعيت بازار نشان مي دهد كه هنوز هم رونق در بازار محصولات پتروشيمي در بورس كالا وجود دارد و اين عقب نشيني محدود حجم معاملات بخشي از روال طبيعي بازار است. بازار هنوز هم در فاز رونق قرار دارد و اين رونق معاملاتي آن هم پس از چند ماه ركود نسبي در بازارها به معني بازگشت روزهاي خوب است؛ اگرچه اميدواريم اين وضعيت ادامه داشته باشد. در هر حال بازار محصولات شيميايي بورس كالا در هفته جاري با يك عقبگرد معاملاتي روبه رو بوده و اين احتمال وجود دارد كه براي هفته آينده هم اين عقب نشيني با چهره اي ديگر ادامه يابد كه البته تعطيلات پيش رو هم در اين خصوص موثر خواهد بود. بازار از هم اكنون وارد يك فاز خويشتن داري شده است؛ يعني با فرض كاهش حجم معاملات، هنوز در برابر رخدادهاي دروني و بيروني اين بازار مقاومت مي كند تا بتواند حجم توليد را در همين سطوح حفظ كند. البته اگر كاهش حجم معاملات شيميايي ها  در هفته آينده هم خودنمايي كند ميل به رشد نرخ تقويت خواهد شد.

نوسان نرخ در بازار پليمرها

نوسان قيمت پليمرها در بازار آزاد شرايط جذابي پيدا كرده است و شاهد هستيم كه در گفت وگوي اهالي بازار تحليل هاي مختلفي به بحث گذاشته مي شود. اغلب نوسان قيمت ها در بازار آزاد را متاثر از نوسان قيمت هاي پايه در بورس كالا مي دانند؛ يعني با رشد قيمت ها در بورس بايد بازار هم افزايشي شود ولي تاكنون كه چنين ذهنيتي به صورت جامع و كامل محقق نشده است حتي شواهدي از عكس اين ذهنيت هم ديده مي شود. اگر زماني را صرف جمع آوري اظهارنظرها و داده هاي افراد مختلف و جمع بندي آنها كنيد متوجه خواهيد شد كه بازار در كل از يك نظر قطعي و يكسان برخوردار نشده و يك رويه مشخص در اين بازار دنبال نمي شود. البته در بازار پليمرها با گريدهايي به شدت پراكنده اين شرايط چندان هم غيرمنطقي نيست و شايد بتوان اين وضعيت را يك رويه غالب در سال هاي اخير به شمار آورد؛ ولي اين يك روي سكه است. بازار هميشه چهره هاي مختلفي از خود نشان داده زيرا بازار هر گريد به صورت مجزا، از داده هاي مختلفي سود و زيان مي برد كه در نهايت به كشف نرخ مجزايي بدل شده است. اين در حالي است كه مي توان براي تحليل بازار به يك رويه ديگر هم اشاره كرد و آن توجه به جريان غالب به صورت عام و توجه به خرده جريان هاي قيمتي به صورت خاص است.

به صورت دقيق تر مي توان گفت كه بازار هميشه از يك جريان غالب قيمتي برخوردار است كه اغلب گروه هاي كالايي پليمري به اين وضعيت توجه داشته و در صورت توان از آن تبعيت مي كنند؛ ولي در كنار آن برخي از انواع ديگر با اندكي تغيير، مسيري ديگر را مي پيمايند. با توجه به اين شرايط گريدهاي رايج در بازار، گريدهاي جذاب و گريدهايي را كه از عرضه بالايي برخوردار است، مي توان 3 جريان قيمتي در بازار به شمار آورد. گريدهاي رايج را مي توان در گريدهاي سنگين جست وجو كرد، گريدهاي جذاب اغلب به پلي پروپيلن ها باز مي گردد و در بازه اي از زمان ها پلي استايرن ها، سنگين اكستروژن و حتي PVC هم به اين گرو ه ها اضافه مي شود و گريدها با عرضه ( و تقاضاي بالا) را مي توان گريدهاي سبك فيلم و حتي سبك خطي دانست. البته اين قبيل تقسيم بندي ها را بايد در مقايسه با شرايط بازار سنجيد و بارها آن را بازتعريف كرد؛ زيرا هر گونه خطا در اين موارد به معني اشتباه محاسباتي جدي در تعيين قيمت هاي احتمالي خواهد بود.  اما بررسي بازار نشان مي دهد كه جريان غالب را مي توان با ثبات ارزيابي كرد؛ ولي در كل تكانه هاي افت نرخ هم گسترش بالايي داشته و هم از تنوع قابل توجهي برخوردار است.

اين وضعيت به اين معني است كه بازار يا افزايش قيمت هاي پايه در بورس كالا را به رسميت نشناخته يا تقاضا در برابر عرضه ايفاي نقش جذابي نداشته يا بازار مستعد رشد نرخ نبوده و نيست. تمام اين موارد مي تواند صحيح باشد؛ ولي در همين فاز بهتر است به يكي از مواردي كه در روزهاي قبل به آن اشاره كرديم باز هم بپردازيم. در گذشته به صراحت عنوان شد كه حجم معاملات پليمرها در روزهاي گذشته در بورس كالا يكي از ركوردهاي مهم امسال بود؛ اگرچه در 4 هفته اخير به صورت كلي شاهد بالابودن حجم معاملات بوديم و البته قيمت هاي پايه هم به نسبت پايين بودند و البته حجم عرضه ها نيز جذاب و قابل توجه بود. اين شرايط در كل به معني ايجاد يك سرعت گير جدي در برابر رشد قيمت هاست يعني بازار توان استفاده از افزايش قيمت هاي پايه در هفته جاري را ندارد. اين شرايط به وضوح در بازار در حال خودنمايي است اگرچه برخي از گريدهاي جذاب در بازار داخلي با رشد قيمت ها نيز روبه رو شده اند.

اين مطلب البته در كنار بالابودن حجم معاملات پليمرها در بورس كالا به معني تداوم جذابيت توليد و تجربه روزهاي خوبي است كه مي تواند صنايع پايين دستي از آن بهره ببرد. تداوم اين شرايط جذاب را مي توان در وضعيت معاملات و حجم داد و ستد هفتگي در بورس كالا مشاهده و رهگيري كرد كه در گزارش هاي هفته آينده مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در هر حال بازار در مسير افت نرخ قرار داشته و براي هفته آينده هم قيمت هاي پايه جديدي اعلام نخواهد شد. اين شرايط به اين معناست كه در نگاه اول بازار همين مسير را طي مي كند؛ ولي از هم اكنون بهتر است به پتانسيل جرقه هاي رشد قيمتي هم نيم نگاهي داشته باشيم؛ يعني بازار امكان دارد ناغافل براي برخي از گريدها افزايش نرخ را به ثبت برساند كه البته چندان هم غيرمنطقي نيست.

شيميايي ها در فاز عقب نشيني تاكتيكي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش مديريت آموزش كشاورزي
متن مطالب شماره 47، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است