|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرعضو مجمع تشخيص مصلحت نظام:توسعه صنعت فولاد و پتروشيمي با راه اندازي بورس كالا سرعت گرفت

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام معتقد است كه يكي از اتفاق هاي مثبت اقتصادي پس از انقلاب اسلامي، عزم ملي براي راه اندازي بازاري متشكل به نام بورس كالاي ايران بود؛ چراكه سازوكار اين بورس باعث واقعي شدن قيمت كالاها، تزريق سود به توليد و شفافيت اقتصادي شد و در پي اين اقدام، توسعه صنعت فولاد و پتروشيمي پس از انقلاب اسلامي سرعت گرفت.

غلامرضا مصباحي مقدم در گفت وگو با «ايسنا» عنوان كرد: اقتصاد بدون شفافيت و رقابت نمي تواند در مسير درست خودش قرار گيرد به طوري كه در اقتصاد دولتي ما يكي از تصميم هاي اساسي و اثربخش، راه اندازي بورس كالا و ورود كالاهاي اساسي و مواد اوليه به اين بورس بوده است. رئيس كميته فقهي بازار سرمايه افزود: بورس كالا با وجود فراز و نشيب هاي اقتصاد كشور طي سال هاي اخير، بستري شفاف و رقابتي را براي حضور توليدكنندگان و مصرف كنندگان فراهم كرده و در واقع به واسطه اين بستر معاملاتي شاهد كشف واقعي قيمت ها براساس مكانيزم عرضه و تقاضا هستيم. به گفته مصباحي مقدم هر چه حضور شركت ها و توليداتشان در بورس كالا بيشتر باشد، روند كشف قيمت بهينه تر رقم مي خورد و نوسان هاي شديد و غيرعادي قيمت ها در اقتصاد ما نيز به حداقل مي رسد. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اينكه بورس كالا در اين سال ها بر رشد كيفيت محصولات نيز اثر مثبتي داشته است، گفت: تنها كالاهاي باكيفيت و داراي استاندارد لازم مي توانند در بورس كالا عرضه شوند، از اين رو حضور شركت ها در اين بورس به نوعي يك اعتبار كيفي محسوب مي شود كه اين رويكرد بايد با حمايت مسوولان درخصوص جايگاه بورس كالا در اقتصاد نيز تقويت شود. 

وي در تشريح مزيت هاي بورس كالا در صنعت فولاد و پتروشيمي گفت: قبل از ورود محصولات فولادي و پتروشيمي به بورس كالا، قيمت ها به شيوه دستوري تعيين مي شود و مصرف كنندگان نيز به دليل وجود واسطه هاي پرشمار، با نوسان هاي شديد قيمتي روبه رو مي شدند. حتي با وجود دريافت خوراك ارزان قيمت از سوي توليدكنندگان، محصول نهايي با نرخ هاي بالا از سوي واسطه ها به مصرف كنندگان به فروش مي رسيد كه اين روند با راه اندازي بورس كالا و واقعي شدن قيمت ها تغيير كرد. رئيس كميته فقهي بازار سرمايه در پايان با تاكيد بر اينكه تامين مواد اوليه توليدكنندگان داخلي از بستر بورس كالا باعث حفظ منافع آنها مي شود، اظهار كرد: معتقدم وجود قانوني همچون ماده 37قانون رفع موانع توليد كه عنوان مي كند، توليدات داخل پس از عرضه در بورس كالا و تامين نياز داخل مي توانند مجوز صادرات بگيرند، مي تواند راهگشا باشد و در راستاي توليد داخل و صادرات عمل كند.

مديرعامل بورس كالاي ايران خبر داد: راه اندازي معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران تا پايان سال جاري

مديرعامل بورس كالاي ايران از راه اندازي معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران تا پايان سال جاري خبر داد.

حامد سلطاني نژاد در گفت وگو با «كالاخبر» عنوان كرد: با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از راه اندازي معاملات آتي و گواهي سپرده زعفران و تاثير مثبت آن بر شفاف شدن قيمت زعفران و حذف واسطه ها، بورس كالاي ايران بر آن شد تا معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران را نيز تا پايان سال جاري راه اندازي كند. وي افزود: بورس كالاي ايران با هدف پوشش ريسك قيمت معاملات زعفران و به تبع آن ايجاد امكان برنامه ريزي و مديريت بلندمدت عرضه و تقاضا براي كشاورزان و فعالان اين حوزه و نيز توسعه معاملات ابزارهاي مشتقه كه يكي از ستون هاي اصلي توسعه بازار سرمايه كشور به شمار مي رود، قراردادهاي آتي زعفران را براي اولين بار در ايران در ابتداي سال 97 راه اندازي كرد كه با استقبال بالايي همراه شده است. به گفته سلطاني نژاد، از ابتداي راه اندازي اين معاملات تاكنون بيش از 11 ميليون قرارداد آتي زعفران در شركت بورس كالاي ايران مورد معامله قرار گرفته است.

مديرعامل بورس كالاي ايران با بيان اينكه ورود ابزارهاي معاملاتي جديد باعث كاهش هزينه مبادلات، رشد شفافيت و افزايش سطح مبادلات مي شود، گفت: راه اندازي قراردادهاي آتي زعفران در سال جاري منجر به ارتقاي ساختارهاي سنتي بازار به ساختارهاي مدرن و توسعه بازارهاي داخلي زعفران شد. از اين رو با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از معاملات آتي و گواهي سپرده زعفران، معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران نيز تا پايان سال جاري راه اندازي مي شود. سلطاني نژاد در بيان مزاياي استفاده از اين ابزار معاملاتي اظهار كرد: معاملات قراردادهاي اختيار، امكان تضمين فروش در قيمت هاي مشخص را براي كشاورزان فراهم مي كند. علاوه بر آن با توجه به هزينه اندك معاملاتي و شفافيت قيمت در بورس كالاي ايران، ورود كشاورزان به اين بازار منجر به حذف بيشتر واسطه ها و مديريت قيمت زعفران خواهد شد.  مديرعامل بورس كالاي ايران افزود: راه اندازي و توسعه بيشتر معاملات مشتقه در بورس كالا، اطمينان خاطر كشاورز را نسبت به قيمت هاي آينده و تصميم گيري براي كشت و فروش در آينده را در پي خواهد داشت.

سلطاني نژاد با بيان اينكه اين معاملات براي فعالان حوزه معاملات آتي زعفران نيز به عنوان يك ابزار مكمل عمل مي كند و سرمايه گذاران و فعالان مي توانند با پوشش ريسك نوسانات قيمت، سرمايه خود را مديريت كنند، گفت: با توجه به انجام فرآيند تحويل اين قراردادها به وسيله گواهي سپرده كالايي و انبارهاي مورد تاييد بورس كالاي ايران، فعالان اين بازار مي توانند با اطمينان خاطر از كيفيت و استاندارد زعفران تحويلي بر اساس استانداردهاي مشخص، كالاي خود را در سررسيد اين قراردادها از انبار تحويل بگيرند.  براساس اين گزارش، اختيار معامله، قراردادي دوطرفه بين خريدار و فروشنده است كه براساس آن خريدار قرارداد، حق (نه الزام و تعهد) دارد كه مقدار معيني از دارايي مندرج در قرارداد را با قيمت معين و در زماني مشخص بخرد يا بفروشد. در واقع در اين قرارداد، دو طرف توافق مي كنند كه در آينده معامله اي انجام دهند، به طوري كه خريدار اختيار معامله، در ازاي پرداخت مبلغ معيني، حق خريد يا فروش دارايي مندرج در قرارداد را در زماني مشخص با قيمتي كه هنگام بستن قرارداد تعيين شده است به دست مي آورد.

از طرف ديگر، فروشنده قرارداد اختيار معامله، در مقابل اعطاي اين حق به خريدار با دريافت مبلغ معيني هنگام عقد قرارداد، براساس مفاد قرارداد، آماده فروش دارايي مذكور است. چنان كه از تعريف قرارداد اختيار معامله پيداست، دارنده قرارداد (خريدار) در اعمال حق خود مختار است و به عبارت ديگر هيچ تعهد و الزامي ندارد و در صورت صرف نظر وي از اجراي قرارداد، مبلغي را كه در ازاي اين حق، پرداخته است از دست مي دهد؛ از طرف ديگر فروشنده در صورت تمايل خريدار، مجبور به اجراي قرارداد است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بيوتكنولوژي ايران
شماره 1 (پياپي 65)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است