|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 11 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايپرايد 40 ميليوني و مسئوليت گريزي جريان غربگرا

سرويس سياسي- روزنامه آفتاب يزد در گزارشي با عنوان «باز هم دوگانه موشك- پرايد» نوشت: «عده اي قدرت صنعت موشكي را در مباحثي چون مديريت جهادي، اراده ملي، عدم نگاه به غرب و دست بيگانه، اتكا به توان داخلي، شايسته سالاري و از اين قبيل واژه هايي كه بارها و بارها شنيده ايم خلاصه مي كنند...اين ديدگاه تلاش دارد تا هر آنچه كه از پيشرفت نصيب كشور شده است را به خودكفايي و دوري از غرب و روابط بين الملل ارتباط دهد و هر آنچه كه عامل ناتواني ست را به دولتي مرتبط كند كه مايل به ارتباط با اروپا و حفظ برجام است».اين روزنامه اصلاح طلب در ادامه نوشت: «تجربه اين چهاردهه نشان داد به خاطر نيازي كه همواره در زمينه صنايع دفاعي احساس مي شد بايد به صورت كلي تمركز خاصي روي نوآوري داشت...صنايع دفاعي ما به هيچ عنوان محصور بخشي از جامعه نيست بلكه بسيار سطح گسترده تر و ملي تري دارد. از همين رو خلاقيت ها و دانش نيز در اين زمينه رشد پيدا كرد...طبيعتا اگر همين ظرفيت ملي به هر بخشي از بخش هاي ديگر بسيج مي شد. اين پيشرفت در آن بخش ها نيز تكرار مي شد...در زمان جنگ هم شاهد بوديم كه امام كشور را در اختيار يك جريان خاص قرار ندادند و تمام صنوف و اقشار كشور را در اين زمينه دخالت دادند».گفتني است در چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي بررسي موفقيت هاي كشور نشان مي دهد اين توفيقات در حوزه هايي رخ داده كه جوانان انقلابي وارد شدند و ناكامي ها در حوزه هايي بوده كه مديران عافيت طلب و غربگرا حضور داشتند. اينكه چگونه در طول 40 سال گذشته با وجود كارشكني و تحريم هاي آمريكا اين همه پيشرفت حاصل شده مي تواند راهگشاي موفقيت در حوزه هاي ديگري هم باشد.در حقيقت، رمز اين موفقيت ها چيزي نبوده جز باور به توانمندي داخلي و اعتقاد به اينكه ما مي توانيم از پس بزرگترين مشكلات و سختي ها بربياييم، اما دولت تدبير و اميد نمونه بارز همين تعارض با روحيه انقلابي است؛ طي پنج سالي كه از روي كار آمدن اين دولت مي گذرد هر روز بيش از گذشته با تبعات روحيه عافيت طلبانه، بيگانه با توانمندي ها و... رو به رو مي شويم. امروز سوال بسياري از مردم اين است كه چگونه جمهوري اسلامي مي تواند به تكنولوژي پيچيده موشك هاي نقطه زن و يا ارسال ماهواره به فضا دست يابد و آن را بومي نمايد اما از ساخت يك خودروي ساده سواري ناتوان است ؟! پاسخ اين سوال جز اين نيست كه صنعت موشكي و فضا پيما فقط و فقط با اتكال به اراده الهي و توانمندي جوانان انقلابي رخ داده ولي در صنايعي مثل خودروسازي مسئولان اغلب نگاه به غرب مثل خودروسازي فرانسه و... داشته اند و همچنين زد وبندهاي مديريتي و بده و بستان هاي سياسي مانع از حضور جوانان شايسته و دانشمند در اين حوزه شده است.

اين حرف را به دوستان اصلاح طلب خودتان بگوييد!

روزنامه زنجيره اي آرمان در يادداشتي اتفاقات ونزوئلا را كم نظير و خلاف قواعد حقوق بين الملل خواند.

در بخشي از اين يادداشت آمده است: داستان ونزوئلا داستاني نوين در حقوق بين الملل است كه مسيري متضاد با آن را در پيش گرفته ولي امكان دارد در صورت موفقيت، خود به رويه اي در حقوق بين الملل تبديل شود. اينكه در كشوري اختلافات داخلي پيش آيد، مردم دو دسته شوند، دسته اي از انتخابات انجام شده حمايت نموده و دسته ديگر با آن مخالفت كرده و سير مخالفت ها با فروپاشي اقتصادي همراه وعرصه را بر مردم و حكومت تنگ نمايد تا دول خارجي فرد ديگري را انتخاب نموده و آرام آرام براي او بيعت و حمايت بين المللي بگيرند، تا حكومت را تعويض نمايند، در جهان سياست كم نظير بوده و حقوق بين الملل در تضاد با آن است.در ادامه اين يادداشت آمده است: تصميم گيري و انتخاب در مسائل داخلي كشورها همواره منوط به اراده مردم آن فرض كشورها شده است و دول خارجي صرفا مي توانند درباره تبعات خارجي سياست هاي آن كشور اظهارنظر و يا اعمال نظر نمايند. منشور ملل متحد به عنوان اصلي ترين مبناي خود، به حاكميت ملي كشورها احترام گذاشته و ديگر اعضاي جامعه بين المللي را از دخالت در آن برحذر داشته است.درباره اين يادداشت دو نكته را مي توان مد نظر داشت و بدان توجه كرد، نخست آنكه در پي رويدادهاي اخير ونزوئلا برخي روزنامه هاي زنجيره اي چون آمريكا و برخي كشورهاي اروپايي به استقبال كودتاگران رفته و آنا ن را به رسميت شناخته و دولت مشروع و قانوني ونزوئلا را از پيش خود منعزل ساختند، براساس يادداشت روزنامه آرمان اين رويه خلاف قواعد بين الملل و در جهان سياست كم نظير است.نكته دوم اينكه در رويدادهاي پس از انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در سال 1388 مدعيان اصلاحات دست به همان كاري زدند كه روزنامه آرمان آن را خلاف قواعد بين الملل و كم نظير مي خواند، پس از انتخابات و مشخص شدن راي ملت مدعيان اصلاحات هواداران خود را به خيابان ها كشيده و با اردوكشي خياباني به دنبال تاييديه گرفتن براي خود از سوي بيگانگان و حمايت از خود توسط آمريكا، انگليس و فرانسه برآمدند. از نويسنده روزنامه زنجيره اي آرمان انتظار مي رود استدلال خود را با دوستان اصلاح طلب خود نيز در ميان بگذارد.

رشد 90 درصدي قيمت مسكن،شاهكار دولت تدبير و اميد!

روزنامه دنياي اقتصاد در مطلبي نوشت: «تازه ترين گزارش از معاملات كشوري مسكن از سراسري شدن ركود مسكن خبر مي دهد...اگرچه آمار رسمي از ميانگين قيمت كشوري مسكن در سامانه معاملات املاك كشوري وجود ندارد، اما گزارش ميانگين قيمت هر مترمربع آپارتمان مسكوني در مراكز استان ها به جز تهران در دي ماه حاكي از رشد نقطه اي 49 درصدي است. اين آمار با احتساب شهر تهران نشان دهنده رشد 73درصدي ميانگين قيمت آپارتمان مسكوني در كشور است. در دي ماه قيمت مسكن در شهر تهران با رشد 90 درصدي نسبت به دي پارسال همراه بود.»متاسفانه كارنامه وزارت راه و شهرسازي دولت روحاني، هيچ چيزي به جز ناكارآمدي را نشان نمي دهد.آمارهاي وزارت راه و شهرسازي نشان مي دهد در مهرماه سال 92 يعني تقريبا در دو ماهگي آغاز به كار دولت روحاني، متوسط قيمت هر مترمربع آپارتمان در تهران، سه ميليون و 764هزار تومان بوده اما در آخرين ماه حضور وي در اين وزارتخانه (يعني مهر97) متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني به هشت ميليون و 633هزار تومان افزايش يافته است.به عبارت ديگر در بازه زماني مهرماه 92 تا مهرماه 97 قيمت متوسط يك مترمربع آپارتمان در تهران حدود 130 درصد افزايش يافت.دولت روحاني هيچ برنامه اي در حوزه مسكن ندارد.

واكنش اعتماد به برخورد وزير نفت با خبرنگار كيهان

روزنامه اعتماد ديروز درباره نحوه برخورد وزير نفت با خبرنگار كيهان در نشست خبري اخيرش، نوشت: «رسم جوانمردي مي دانم كه همين جا به نحوه تعامل زنگنه با خبرنگار جوان روزنامه مخالفش، نقد داشته باشم. آقاي وزير، شما اگر با مدير مسئول آن رسانه حرف داريد، موقعش زماني نيست كه خبرنگارش، بعد از پرسيدن سوال، اجازه گرفته تا نقدش را نسبت به كارگيري بازنشستگان را مطرح كند. او يك خبرنگار است. نه يك فعال سياسي. هماوردي وزير و مدير مسئول بايد روبه روي هم باشد يا در يك سخنراني و نوشته مستقل؟»زنگنه، وزير نفت در نشست خبري در پاسخ به پرسش خبرنگار كيهان مبني بر اينكه «آيا قرار بود برجام پس از سه سال، از وعده دريافت درآمدهاي نفتي، به نفت در برابر غذا برسيم؟» برآشفت، عصباني شد و توهين و تخريب را پيش گرفت و در اظهاراتي بي ربط مدعي شد: «وضع ما خوب بود، شما دعا كرديد و برجام را به هم زديد»! 

پالس دولت؛ ماهي گيري اروپا

اعتماد در مطلب ديگري نوشت: «آنها [آمريكا و اروپا] همان سياست چماق و هويج را بر سر ايران حفظ كردند و اين بار به شكل ديگري چنين سياستي را دنبال مي كنند. از همين رو برجام را بيشتر يك ابزار فشار مي دانند تا يك توافقنامه... اروپايي ها تاكتيك خود را در قبال ايران تغيير دادند و حالا از آنجايي كه مشاهده مي كنند فشارهاي اقتصادي بر ايران افزايش پيدا كرده است بر اين تصور هستند كه به واسطه آن بتوانند توان موشكي و نفوذ منطقه اي ايران را تحت تاثير قرار دهند. در حال حاضر واقعيت آن است كه اگر اين رويكرد را بخواهند در قبال ايران پيش بگيرند تهديدهاي امنيتي مي تواند در كشورهاي اروپايي نيز افزايش يابد.»اين روزنامه نوشت: «در حال حاضر اروپايي ها تصور مي كنند با توجه به فشارهاي اقتصادي كه به ايران وارد شده و اطلاعات ميداني كه از كشور به دست آورده اند، ايران نيازمند باز شدن كانال هاي ارتباطي خارجي هست و اكنون آنها نيز مي خواهند از اين فضا بهره برداري كنند. از همين رو توافق برجام را به عنوان يك پيمان امنيتي براي خود حفظ مي كنند و از آن بهره برداري لازم را مي برند. آنها بر اين تصور هستند كه جمهوري اسلامي ايران به احتمال زياد به سادگي از برجام خارج نخواهد شد.»اعتماد افزود: «آنها با اطلاعات ميداني كه از ايران دارند و در تحليلي كه از ماندگاري ايران در برجام دارند، به نظر مي رسد تصور مي كنند با فشارهاي اقتصادي مي توانند آن چيزي را كه مي خواهند از ايران بگيرند و حداقل ايران را وادار كنند كه از بعد موشكي محدوديت هايي را بپذيرد يا مذاكرات مجددي را با ايران آغاز كنند تا سياست هاي ايران در سطح منطقه را تحت تاثير قرار دهند.»منشا اصلي اين رويكرد خصمانه اروپا انفعال و عدم پاسخ متناسب به وقت كشي، امتيازخواهي و كنش هاي گستاخانه اروپا از سوي دولت است.

از«لغو بالمره تحريم ها» به ايجاد«ترك» راضي شده اند!

روزنامه شرق در سرمقاله شماره ديروز خود كه با عنوان «اينستكس ترك در ديوار تحريم ترامپ؟» منتشر شد نكات تاسف انگيزي را ذكر كرده است. اين سرمقاله در ابتدا متذكر شده كه از 2نظرگاه مي توان به كانال مالي اروپا نگريست. نويسنده در باره نخستين نظرگاه چنين مي نويسد: «اگر رويكرد اين بوده باشد كه كانال مالي پشتيبان تجاري وسيله اي براي رويارويي با آمريكا يا دور زدن تحريم ها از سوي اروپا باشد بايد گفت قطعا از ابتدا هم اين طور نبوده است و قطعا گره زدن اوضاع اقتصادي كشور به درگيري هاي اروپا و ترامپ از سويي و ايران و ترامپ از سوي ديگر خسارت دوطرفه است.»

در اين باره لازم به ذكر است كه از شخص وزيرخارجه تا ديگر دولتمردان و طيفي از نمايندگان موافق برجام بارها در مسير دستاورد سازي از برجام اختلاف هاي ميان ترامپ و برخي كشورهاي اروپايي را ماحصل برجام معرفي مي كردند! با كمي دقت خواهيم ديد كه در حالي اين گزاره غلط به عنوان دستاورد برجام معرفي مي شود كه اين توافق در برآوردن آنچه در متن آن نگاشته شده (بخش تعهدات غرب) هم ناتوان بود.سپس نويسنده رويكرد دوم را اين گونه تشريح مي كند: «اما [اينستكس] از اين جهت مي تواند پيروز باشد كه اولا اينستكس شكستي در ديوار تحريم ها ايجاد كرده دوم اينكه حداقلي از بستر روان سازي تجاري ايران و شركاي خارجي را فراهم كرده است، اگرچه اين ساز و كار فعلا مختص سه كشور اروپايي و نه همه كشورهاي عضو اتحاديه اروپا است ولي همين قدم خوبي در مقابل عامل رواني يعني شكست ديوار تحريم هاي ترامپ است»!از آن همه وعده و وعيد و از بالمره و يكجا رفتن همه تحريم ها به اين نقطه رسيده اند حاميان برجام كه تنها از اعلام (و نه فعلا اجرا) يك كانال مالي با اما و اگرهاي بسيارش چنين خشنود شوند. به راستي اين طيف چه زماني مي خواهند به خود بيايند و بفهمند كه چگونه در راه حال بازي خوردن توسط غرب هستند؟ اوباما زيركانه بخشي از تحريم ها را برداشت اما دولت او هوشمندانه نگذاشت مراودات بانكي به حالت عادي بازگردد. با اين حال برداشتن چند تحريم هم فايده اي در بر نداشت. البته در زمان اوباما تحريم هاي جديد هم تصويب شد و سپس ترامپ كه شيفتگي زايدالوصف دولتمردان و حاميان برجام را در ايران ديد با خيال راحت خارج شد. حالا هم گويا زنجيره اي ها از همين «عامل رواني» يا به عبارتي «تير مشقي» بسيار خوشحال هستند!

نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 11 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نساجي و پوشاك
متن مطالب شماره 296 (پياپي 412)، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است