|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: آيت‏ الله غروي، عضو جامعه مدرسين در گفت‏ و گو با«ايران»: گروه هاي طرفدار انقلاب را حفظ كنيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


آيت‏ الله غروي، عضو جامعه مدرسين در گفت‏ و گو با«ايران»: گروه هاي طرفدار انقلاب را حفظ كنيم
وحدت، مردم و رهبري رمز پيروزي و بقاي انقلاب است

نويسنده: رضوانه رضايي پور

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي از عوامل بقاي نهضت مردمي به رهبري امام خميني(ره) مي‎گويد و از آسيب‎هايي كه منجر به تهديد اين نظام مي ‏شود. آيت الله سيدمحمد غروي، به موضوعات فرهنگي و اقتصادي به عنوان دو آسيب مهم كشور اشاره كرده و تاكيد دارد كه مسئولان طوري رفتار نكنند كه مردم احساس كنند كشور رها شده است. او معتقد است كه مسائل اقتصادي يكي از آسيب‎هايي است كه مي تواند مردم را از صحنه خارج كند.

مشروح اين گفت‎وگو را در ادامه بخوانيد:

در چهل سالگي انقلاب اسلامي و با وجود فراز و نشيب‎هايي كه كشور در طول اين 4 دهه به خود ديده، رمز بقاي اين نهضت مردمي را در چه عواملي مي‎دانيد؟

چهل سال است كه ازعمر انقلاب اسلامي مي‏ گذرد و مي توان گفت كه ديگر به كمال خود رسيده است. محور اين انقلاب در آغاز شكل‎گيري، چند مورد بود كه رمز ماندگاري آن هم مربوط به تداوم همين موارد است. يكي از اين عوامل وحدت و يكپارچگي ملت در اين نهضت بود. آن موقعي كه همه براي نفي نظام طاغوت يكصدا شدند و نظام جمهوري اسلامي را مي‎خواستند، عملا رژيم پهلوي عقب نشست و نتوانست كه در برابر مردم مقاومت كند. هرچند كه تلاش‏ هاي لازم را كرد اما بي‎فايده بود. خودش هم مي ‏دانست كه اين تلاش‎ها فايده ندارد اما وقتي انسان در معرض خطري قرار مي‎گيرد سعي مي‎كند تا آنجايي كه مي‎شود مقاومت از خود نشان دهد.

نكته ديگري كه قابل ملاحظه است حضور كساني بود كه براي استمرار اين انقلاب خطر مي‎كردند. مردم اعتقاد به اسلام داشتند و شهادت‎هايي كه در اين راه مي‎ديدند و احتمال وقوع آن را نسبت به خود و فرزندان شان پيش بيني مي‎كردند جزو خسارت به حساب نمي‎آوردند. يعني مي‎گفتند كه اين كار در راه خداست و شهادت بالاترين ارزش براي انسان است. طبيعتا همين اعتقاد به خدا و ماوراي طبيعه زمينه‎اي شد براي اينكه مردم ايستادگي كنند و همه خطراتي كه در مورد اين نهضت وجود داشت را به جان بخرند و بتوانند مقاومت كرده و از دسيسه‎هاي دشمنان انقلاب نهراسند.

سومين عامل بقاي اين نهضت، شخص رهبري انقلاب بود. يك رهبري واحد اين انقلاب را فرماندهي مي‎كرد كه وابستگي به اين دنيا نداشت. اين گونه نبود كه به دنبال منافع شخصي و گروهي و احيانا صنفي خود باشد. ايشان واقعا براي مصالح مردم و اسلام اين رهبري را بتدريج قبول كردند و در نتيجه اين انقلاب به پيروزي رسيد.

اين انقلاب اگر با همه فراز و نشيب‎ها و همه تهديدهايي كه از ناحيه دشمنان دروني و بيروني وجود داشت، توانست مقاومت كند به خاطر اين ويژگي ‏ها بود. اول انقلاب دشمنان براي ما مشكلات زيادي ايجاد كردند و گروهك هايي هم كه به حسب ظاهر خود را در پيروزي اين انقلاب سهيم مي‎دانستند، مي‎خواستند جريان انقلاب را به انحراف بكشانند. اما ديديم كه مردم با اين خطرات مقابله كردند. يا جنگ تحميلي را در نظر بگيريد. شوخي كه نبود. ما در آن روزها با مشكلاتي در داخل كشور مواجه بوديم و ارتش ما آمادگي لازم براي اين برخورد را نداشت. نقل و انتقالات در ارتش به دلايل مختلف پديد آمده بود. ساليان سال بود كه ارتش ايران مانوري برگزار نكرده بود و در نتيجه دشمنان ما گمان مي‏ كردند كه نيروي نظامي ايران از انسجام لازم برخوردار نيست. آنها هم با تجهيزات مدرن آن روز ورود پيدا كردند. شوخي نبود. خود آنها در نظر داشتند كه چند روزه مي توانند بر كشور ما پيروز شوند. ما جنگ را بدون اينكه حتي يك وجب از خاك اين كشور به دست دشمن بيفتد، به پايان رسانديم. البته شهداي زيادي را هم در اين راه داديم اما زمينه اي براي پذيرش اين خسارت ها وجود داشت و آن اعتقاد به اسلام و رهبري بود. بعد از جنگ هم تحريم ها وفشارهاي زيادي در مقاطع مختلف بر كشور وارد كرد. اما با همه اين مشكلات تا ايمان مردم و وحدت بين آنان و تبعيت از رهبري واحد و هوشمند انقلاب باشد، اين انقلاب باقي است.

در برشمردن رمز بقاي اين نهضت به وحدت اشاره كرده‎ايد. اما قبول داريد كه اين مورد نسبت به سال هاي ابتدايي پس از پيروزي انقلاب كمرنگ تر شده است؟ در آن روزها گروه هاي سياسي مختلف با هم همفكر و همزبان و تحت پيروي امام حركت مي كردند. چه شد كه اين وحدت تداوم پيدا نكرد؟

فرق است بين مردم و گروه هاي سياسي. اين نكته خيلي مهمي است كه بايد به آن توجه داشته باشيد. گروه ها منافع خود را مي خواهند يا ديدگاه هاي خاص فكري دارند. در نتيجه گاهي تقويت و گاهي هم تضعيف مي شوند و گاهي هم به حاشيه رانده مي‏ شوند. اينها با مردم فرق دارند. تا وقتي كه اكثريت مردم هستند و حضور داشته باشند و طرفدار نظام باشند اين انقلاب برجا خواهد ماند. همان گروه ها هم در آغاز براي اينكه اثرات مشتركي بر اين حركت و انقلاب مترتب كنند، ورود پيدا مي كنند. اما در ادامه كار چه بسا كه بخواهند اهداف گروهي خود را تحقق ببخشند. افكار آنان كه افكار اكثريت مردم نيست. طبيعتا اين دسته وقتي ببينند كه فكر آنها مورد قبول نيست و جريان فكري شان مقبول نمي افتد، كنار مي كشند يا گاهي موضع مي‏ گيرند. يا چه بسا ممكن است كه مانند آنچه در صدر انقلاب پيش آمد دست به اسلحه بشوند. اما اين فقط شامل گروه هاي سياسي مي شود. عموم مردم وضعيت ديگري دارند. تا وقتي اين مردم با آن انگيزه هاي معنوي و اسلامي حاضرند براي انقلاب خطر كنند و بايستند، دشمن نمي تواند كاري از پيش ببرد و برخي از گروه‎هاي مخالف هم كه در آغاز خواب هايي براي رسيدن به مطامع خود ديده بودند كه تعبير نشد، نمي توانند كاري انجام دهند.

گاهي در مقام فكر و نظر ممكن است كه عده اي در آغاز مسير همفكر باشند اما بعد از پيروزي چون انگيزه هاي مختلفي مطرح مي‎شود، گاهي اين تشتت و اختلاف بين جريانات خود را نشان مي‎دهد. برخي گويا فكر مي‎كنند غنيمتي پيدا شده و فرصت تقسيم آن فرا رسيده است. اما وقتي مي‎بينند كه سهمي در اين جريان ندارند چون مقبول مردم نيستند، موضع مي‏ گيرند. بنابراين اگر در مقام شعار و فكر و نظر ممكن است وحدت اجمالي بين گروه ها وجود داشته باشد، در مقام عمل اختلافات، خود را بيشتر نشان مي ‏دهد. در عين حال اعتقادم اين است كه همين گروه ها هم نسبت به اصل انقلاب وفادار هستند. ممكن است كه با اين جريان سر خوشي نداشته باشند و اختلافي بين آنها وجود داشته باشد يا با يك جريان ديگر اختلاف نظر داشته باشند، اما آن موقع كه پاي منافع ملي به ميان مي آيد همراه هستند. لذا يكي از موضوعاتي كه بايد مورد توجه ما قرار بگيرد اين است كه تلاش كنيم تمام نيروهايي كه طرفدار اصول انقلاب و نظام هستند را داشته باشيم و سعي كنيم اختلافي بين آنان به وجود نيايد و اين اختلاف سليقه خسارتي به وحدت و يكپارچگي وارد نكند.

شما بحث كمرنگ شدن وحدت را به گروه هاي سياسي نسبت داده ايد و مردم را از اين موضوع مستثني كرده ايد. اين درست است، اما بحث ديگري كه در مورد مردم مطرح مي‎شود، نارضايتي اي هست كه نسبت به وضعيت موجود در بين آنان شكل گرفته و نمونه مشخص آن اعتراضات مردمي در سال گذشته بوده است. فكر مي كنيد كه اين نارضايتي معطوف به عملكرد كارگزاران نظام باشد و در 40 سالگي انقلاب براي حل اين معضل چه بايد كرد؟

بالاخره مردم احساس كمبود مي‎كنند. بخصوص آن بخشي از مردم كه آسيب پذير هستند. در اين موضوع ترديدي نيست. گاهي حقوق‏ شان عقب مي‏ افتد يا از كارخانه‎اي اخراج مي‎شوند يا اينكه يك كارخانه‎اي نمي‎تواند به كار خود ادامه دهد و كارگرانش بيكار ماندند و حقوقي هم دريافت نمي‎كنند. گراني هم هست. اما از اين ناخشنودي‎هايي كه مردم نسبت به اين مسائل نشان مي‎دهند گاهي بعضي از جريانات سوءاستفاده مي‎كنند. گاهي هم مي‎بينيد كه توسط تعدادي از دولت‏ هاي خارجي و شبكه هاي خبري خارج نشين حمايت مي شوند. لذا آن موقعي كه مردم متوجه مي‎شوند پشت اين حركت‎ها، اجنبي قرار گرفته و قصد سوءاستفاده دارند، عقب مي‎كشند. به عبارت ديگر اگر شما ناآرامي‎هايي كه در سال گذشته اتفاق افتاد را ملاحظه كنيد مي بينيد شبكه هاي مجازي را كه بيشتر از خارج از كشور متاثر بودند. همچنين جرياناتي كه از خارج هدايت شده بودند به برخي از نارضايتي‎ها ورود پيدا كرده بودند. وقتي مردم متوجه شدند كه آنها قاطي اين اعتراضات شده ‏اند خود را كنار كشيدند. البته اين موضوع منافات با اين ندارد كه مسئولان تمام تلاش خود را انجام دهند براي اينكه مشكلات مردم را حل كنند. فاصله‏ ها را كمتر كنند و مهم تر از همه برخورد با فساد را جدي‎تر دنبال كنند. اين اتفاق {فساد} به گونه اي نيست كه براي مردم قابل تحمل باشد. مشكلات و سختي‏ هايي در زندگي مردم وجود دارد آنان اين مشكلات را تحمل مي‏ كنند اما از يك طرف هم مي‎بينند كه عده‎اي سوءاستفاده هاي كلان از بيت المال مي‎كنند. مسئولان كشور اگر تصميماتي در مورد افراد و جرياناتي گرفته شده، آن را اعلام كنند و زود به آنها رسيدگي كنند. اين كار مي‎تواند جلوي برخي نارضايتي هاي مردمي را بگيرد و اجازه نمي‎دهد دشمن از اين نارضايتي‎ها استفاده كند.

با وجود مشكلاتي كه خودتان هم از آن نام برديد همچون مسائل اقتصادي و مهم تر از همه وقوع فساد در كشور، آسيب‏ هاي پيش روي انقلاب اسلامي را چه مي‎دانيد؟

به نظر من چند مورد است كه بايد خيلي به آن توجه داشت. يكي از اين آسيب ‏ها مسائل فرهنگي است. ما مسائل فرهنگي را دست كم تلقي كرده و در واقع آن را رها كرده ايم. دشمن از همان مسيري كه احساس كرده كه انقلاب پيروز شده - كه همان مسير اسلام و ارزش هاي اسلامي است- وارد شده و لزومي هم نمي‎بيند كه به خود زحمت دهد و در اين راه براي خود مشكل آفرين شود. از راه هاي آسان ورود پيدا مي كند تا باورهاي مردم را متزلزل كند و تعهد مردم را نسبت به ارزش هاي ديني و اخلاقي تنزل دهد. بي مبالاتي و بي‎تفاوتي را در ميان مردم رواج بدهد. اعتقادات مردم را مورد تشكيك قرار داده و باعث تضعيف آنها شود. مسائل فرهنگي خيلي در اين رابطه نقش دارد. البته نمي خواهم بگويم كه اين مسائل فرهنگي بي ارتباط با معيشت مردم است. نه؛ اتفاقا اعتقادم اين است كه مشكلات معيشت مردم مي‎تواند در اين مورد نقش داشته باشد و به تهاجم دشمن كمك كند. ولي در عين حال بايد توجه داشت كه اين موضوع يكي از آسيب‎هاي جدي براي اين نظام است. اينكه نظام خانواده و ارزش هاي متعالي مورد تهديد قرار مي‎گيرد و بي مبالاتي و بي تفاوتي نسبت به ارزش ها حاكم مي شود باعث وقوع آسيب هاي جدي مي ‏شود.

مورد ديگر وجود خلاهاي قانوني است. موضوعي كه باعث سوءاستفاده برخي افراد در مقام‎هاي مختلف مي‎شود و براي مردم آزاردهنده است. بايد اين خلاها را پر كنيم و از طرف ديگر نظارت هاي لازم را هم بر امور داشته باشيم؛ مخصوصا نظارت در آن بخش از اقتصاد كه به معيشت مردم مربوط است. اين طور نباشد كه مردم احساس كنند كشور رها شده است و كسي به فكر گراني‏ ها نيست.

ممكن است كه در يك قسمتي دولت وارد شود اما اين ورود زماني است كه بحران پديد بيايد. ما نظارت بيشتري لازم داريم. اين طور نيست كه همه اين گراني‏ ها كه بر كشور حاكم شده مربوط به تحريم‎ها باشد. نه اينكه نيست، مقداري هست اما عوامل ديگري هم در كار است. دولت بايد تلاش بيشتري كند كه اين مشكلات حل شود. البته همه بايد كمك كنند. مسائل اقتصادي يكي از آسيب هايي است كه مي تواند مردم را از صحنه خارج كند. اين موضوع مي طلبد كه مسئولان با تمام قوا حضور پيدا كنند و به جنبه هاي فرهنگي و اقتصادي مردم توجه داشته باشند. كاري نكنند كه مردم فكر كنند فقط خودشان درگير مسائل اقتصادي هستند.

آيت‏ الله غروي، عضو جامعه مدرسين در گفت‏ و گو با«ايران»: گروه هاي طرفدار انقلاب را حفظ كنيم


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " رضوانه رضايي پور"

  سخنگوي شوراي شهر تهران در گفت و گو با «ايران»: قانون منع به كارگيري بازنشستگان شامل شهرداران نمي شود
رضوانه رضايي پور، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  سوال هفته
رضوانه رضايي پور، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  رسول منتجب نيا در گفت و گو با «ايران»: برخي مداحان تريبون ها را محل تسويه حساب سياسي و جناحي كرده اند / به جاي مداحان، علما و اساتيد بايد ميداندار شوند
رضوانه رضايي پور *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
  حسين مرعشي، سخنگوي حزب كارگزاران در گفت و گو با «ايران»: «كارگزاران» و«اعتدال و توسعه» هيچ اختلافي با هم ندارند
رضوانه رضايي پور، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  فيض الله عرب سرخي در گفت و گو با «ايران»: اصلاح طلبان از روحاني عبور نمي كنند
رضوانه رضايي پور، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 2 (پياپي 74)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است