|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: لباس ايراني را با مارك آلمان مي فروشند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 5 (گزارش) > متن
 
      


لباس ايراني را با مارك آلمان مي فروشند
ساعتي در مزون طراح برگزيده جشنواره مد و لباس

نويسنده: ترانه بني يعقوب

بگذاريد مستقيم بروم سراصل مطلب؛ شما ايراني پوش هستيد يا برند پوش؟ اگر برند و مارك ملاك انتخاب شما براي لباس است، دلايل تان كدام است؟ كيفيت پارچه، دوخت و يا طراحي؟ اگرهم ترجيح تان اين است كه لباس ايراني بپوشيد، استدلال تان چيست؟ اينكه لباس ايراني ارزان تر است يا فكر مي كنيد از نظر مدل، دوخت و كيفيت با جنس خارجي يا همان برندها برابري مي كند؟ شايد هم نه، اصلا لباس ايراني را قبول نداريد؟ اگر اينها سوال هاي ذهني شما هم هست، حرف هاي حسين جعفري، طراح برگزيده لباس را بخوانيد كه به برخي از اين پرسش ها پاسخ مي دهد.

جعفري 25 سال است كه طراح لباس است و در جشنواره مد و لباس امسال رتبه نخست را كسب كرده و مدارك بين المللي زيادي هم  در اين زمينه دارد. با او در مزون لباس عروسش در يكي از خيابان هاي اصلي بورس اين لباس حرف مي زنم. لباس هاي عروس با دامن پف كرده اسكارلتي (شخصيت معروف فيلم برباد رفته) دور و برمان را احاطه كرده. او هراز گاهي به همكارانش در حين كار هم سر مي زند. كيفيت دوخت ها را بررسي مي كند و از قرينه بودن تزئين هاي روي لباس عروس برايم مي گويد. دستي به تورها و دانتل هاي لباس سفيد بخت مي زنم و به حرف هاي او كه تخصص اصلي اش طراحي لباس عروس، لباس شب و نامزدي است گوش مي دهم. هرچند جعفري از بيشتر طرح ها و مدل ها سررشته دارد و دوره اي هم در كار برش و دوخت شلوارهاي اسپرت و جين بوده.

از 12 سالگي خياطي ياد گرفته و بعد كم كم و با گذراندن دوره هاي زيادي خبره اين حرفه شده. به قول خودش اول مردانه دوز بوده و بعد زنانه دوز شده. معتقد است يك طراح لباس حتما بايد خياطي بداند و دستي بر آتش داشته باشد. او نزد طراحان بزرگ دنيا متدهاي نوين طراحي لباس را گذرانده و حالا كه 47 ساله است، بيش از هر زمان ديگري عاشق كارش. به گفته همكارانش او در كار حسابي سختگير است و با هر چيزي كه شوخي داشته باشد، با كارش شوخي ندارد. حسين معتقد است لباس هاي ايراني نشان دهنده فرهنگ ماست و در اين راه سال ها آموزش را هم سرلوحه كارش قرار داده و در همه كشور طراح لباس تربيت كرده و آرزويش انتقال تجربياتش به ديگران است.

حسين هم مثل خيلي از طراح هاي لباس ديگر كشورها با ديدن ژورنال ها و لباس هاي سلبريتي ها ايده هاي نو مي گيرد اما همه اينها دليل نمي شود فرهنگ ايراني را در طراحي رعايت نكند: «هر طراح لباسي بايد فرهنگ كشور خودش را رعايت كند، هم فرهنگ و هم اقليم و آب و هواي آن كشور را. من هم مثل بيشتر طراح هاي لباس، هر سال به كشورهاي مختلفي سفر مي كنم و مدل لباس ها را مي بينم اما رعايت فرهنگ كشورمان را مهم ترين ويژگي يك طرح خوب ايراني مي دانم.» بيشتر سفرهاي او به شرق آسيا و كشورهاي عربي بوده اما با اين همه معتقد است لباس و طرح ايراني از همه آنها بهتر است.

شايد شما هم خيلي اوقات به قصد خريد لباس ايراني به بازار رفته باشيد اما طراحي لباس آنقدر ضعيف بوده و دوختش آنقدر مشكل داشته كه پشيمان شده ايد و به قول معروف عطاي لباس ايراني را به لقايش بخشيده ايد. هرچند نمي توان اين روزها تلاش طراحان ايراني را ناديده گرفت. طراحاني كه تلاش مي كنند با برندسازي به محبوب شدن لباس ايراني كمك كنند: «متاسفانه مردم ما مارك پوشند و دنبال جنس ايراني نيستند وگرنه من به عنوان يك طراح لباس معتقدم جنس ايراني واقعا خوب است و كيفيت خوبي دارد. در ذهن بيشتر مردم جا افتاده بايد برند بپوشند و دليل اصلي اش هم اين است كه ما طراحان داخلي حمايت نشده ايم. شما ژورنال هاي خارجي را ببينيد لباس را تن مانكن زنده مي كنند و عكس مي گيرند درنتيجه زيبايي لباس مشخص مي شود اما ما لباس را تن چوب كار فلري مي كنيم كه زيبايي خاصي ندارد. اينجا وقتي لباس را تن مانكن هاي دست و پادار هم مي كنيم ايراد مي گيرند، درحالي كه لباس بايد خودش را نشان بدهد. علاوه بر اين وقتي مواد اوليه خيلي از لباس هاي داخلي ترك است، چطور مي توانيم روي لباس ايراني مانور بدهيم؟»

او مي گويد خودش هيچ وقت برند پوش نبوده و هميشه لباس ايراني پوشيده: «هميشه پارچه خريده ام و خياط برايم لباس دوخته. لباس آماده هم نمي خرم. خياط هايي كه از دوستان قديمي ام هستند، بهترين ها را برايم مي دوزند. برخي مردم دلشان مي خواهد پول اضافه بدهند؛ مثلا براي يك شلوار دو ميليون پول بدهند يا لباس عروسي را 15 تا 30 ميليون به عنوان برند بخرند. لباسي كه كيفيت واقعي هم ندارد. در حالي كه ما در نهايت همان لباس را با كيفيت بهتر با 10 درصد سود مي فروشيم. ولي جاهايي براي همان لباس تا دويست درصد سود مي گيرند، انگار برخي دوست دارند گران بخرند. چند مشتري دارم كه لباس برند نو را نپوشيده براي تعمير پيش ما آورده اند و كاملا مشخص است كه نه كيفيت خوبي دارند، نه دوخت مناسب. چيزي كه برندها رعايت مي كنند ايده هاي خوب در كنار تبليغ گسترده است كه برندهاي ايراني از آن محرومند.»

جعفري مهم ترين مشكل مد و لباس در ايران را اين گونه بيان مي كند: «بگذاريد از كار خودمان برايتان مثال بزنم. ما اينجا مشتري هايي داريم كه مستقيم مي آيند و مي پرسند شما لباس ترك نداريد؟ يعني دائم دنبال لباس خارجي يا ترك هستند. لباس هاي ترك به سليقه ما نزديكند و چيز فوق العاده اي ندارند كه ما نتوانيم به آنها برسيم. الان ما يك توليدي هستيم كه حدود 15 پرسنل ثابت و بيش از 30 پرسنل غير ثابت دارد يعني تا 50نفر با ما كار مي كنند. حال اگر اين تعداد دلگرم شوند، مواد اوليه خوب و مناسب داشته باشند و بتوانيم قيمت ها را پايين بياوريم و جنس سالم و ارزان دست توليدكننده بدهيم، آيا كسي دنبال كالاي خارجي مي رود؟ بعد از افزايش قيمت دلار ما تمام تلاش مان را كرديم و مردم هم حمايت كردند.»

مي پرسم به طور دقيق مهم ترين مشكل صنعت پوشاك ما در كدام بخش است؛ طراحي لباس، كيفيت پارچه و يا نبود نيروي متخصص يا نبود صنعت مد و لباس در ايران كه مردم را به سمت انتخاب لباس هاي خارجي و ترك مي برد؟ مي گويد: «البته صنعت مد و لباس كم كم در ايران درحال شكل گيري است اما علاقه مندي مردم به لباس هاي خارجي يك عقبه طولاني دارد. بارها ديده ام لباس ها از ايران به خارج مي رود بعد برچسب خارجي مي خورد و وقتي برمي گردد مردم همان را با استقبال زياد مي خرند. من خودم سال ها پيش در كار شلوار جين بودم؛ صاحبكارم با برچسب ترك كارش را مي فروخت. اين مساله واقعا رنج آور است كه ما دسترنج خودمان را با نام كشور ديگري بفروشيم، چون مردم اعتماد كافي ندارند. بارها از نزديك ديده ام كه كاپشن هاي توليد خودمان را با برچسب آلمان فروخته اند. البته ما هم بايد بتوانيم لباس باكيفيت دست مردم بدهيم. نبايد در نبود جنس داخلي خوب و برند اصل، جنس متفرقه در بازار زياد شود و به قول ما بازار بنجل فروشي باب شود. من هميشه گفته ام كه اگر ما جنس با كيفيت دست مشتري مان بدهيم، محال است مشتري آن را پس بزند.»

به گفته وي، برگزاري جشنواره هاي مد و لباس براي پيشرفت طراحي و صنعت پوشاك بسيار مفيد است و دو سالي هست كه اين جشنواره در ايران برگزار مي شود: «برندسازي به صنعت مد و لباس ايران كمك مي كند و امكان كپي برداري را كم مي كند. اين روزها اگر هركسي لوگويي داشته باشد بهتر مي تواند خود را به بقيه معرفي كند. ماهم تلاش كرده ايم براي خودمان برندسازي كنيم. نقش تبليغات را ناديده نگيريد. مردم خيلي خوب كيفيت خوب را تشخيص مي دهند. جشنواره ها هم به بالا بردن سليقه مشتري و هم به كل اين صنعت كمك مي كند. طراحان لباس هم با علاقه در اين جشنواره ها شركت مي كنند.»

او اميدوار است روزي ايراني ها بتوانند لباس هاي توليد خودشان را به ديگر كشورها صادر كنند كاري كه او براي چند كشور انجام مي دهد: «لباس ايراني چيزي كم از لباس بقيه كشورها ندارد، يادتان نرود كه لباس هر كشور نشان دهنده فرهنگ و هويت آن كشور است.»

حسين جعفري در مزونش دفتري پر از خاطره دارد؛ احساس نوعروسان بعد از آخرين پرو لباس شان كه چند خطي درباره اش نوشته اند. چند جمله درباره لباس سفيد بختي كه به سختي پسنديده اند. در اين دفتر مي تواني نظرات كساني را بخواني كه از كشورهاي معروف صنعت مد و لباس دنيا به ايران آمده اند تا لباس بخت شان را در وطن انتخاب كنند. او برخي از اين نوشته ها را برايم مي خواند و با خوشحالي مي گويد، اميدوار است همه مردم روزي به اين انتخاب برسند و لباس ايراني بپوشند و كيفيت لباس ايراني آنقدر خوب باشد كه كسي حسرت لباس خارجي را نخورد.

لباس ايراني را با مارك آلمان مي فروشند


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 5 (گزارش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از " ترانه بني يعقوب"

  اميد بستن به زالو و جوجه تيغي / آيا هميشه نسخه حكيم باشي ها معجزه مي كند?
ترانه بني يعقوب، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم ما به پاي شماست / گشتي در بازار كفش دست دوز
ترانه بني يعقوب، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  لباس عروسي را بكن كوله مدرسه را بردار
ترانه بني يعقوب، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  جاده به سمت كابل يك طرفه شد / آيا با خروج كارگران افغان، كارفرمايان ايراني دچار مشكل مي شوند؟
ترانه بني يعقوب، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بيوه هاي 16 ساله / غمنامه دختران پاكدشت
ترانه بني يعقوب، ايران 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه صنعت صدا و تصوير
متن مطالب شماره 84، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است