|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: سخنراني سالانه 2019 با طعم انتخابات 2020
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 22 (جهان) > متن
 
      


سخنراني سالانه 2019 با طعم انتخابات 2020
همزمان با سخنراني سالانه ترامپ، هم حزبي هاي او در سنا، سياست هاي خاورميانه اي كاخ سفيد را به چالش كشيدند

نويسنده: ندا آكيش

درست در روزي كه رئيس جمهوري امريكا در كنگره حاضر شده بود تا سخنراني سالانه يا به عقيده برخي تحليلگران نخستين سخنراني انتخاباتي خود براي رقابت هاي 2020 را ايراد كند و به قول خودش امريكايي ها را در جريان «وضعيت كشور» قرار دهد، در مجلس سنا درباره كليات سياست خارجي امريكا راي گيري و تقابل جدي دونالد ترامپ جمهوريخواه با هم حزبي هايش در بسياري از محورهاي مهم سياست خارجي در خاورميانه برملا شد.

سخنراني سالانه ترامپ در روز سه شنبه به وقت واشنگتن در ظاهر دو هدف عمده يعني تبيين «وضعيت كشور» و «افزايش اتحاد ملي» را دنبال مي كرد اما در عمل به عقيده برخي تحليلگران نخستين تريبون تبليغات انتخاباتي براي رئيس جمهور امريكا كه عزم جدي براي ادامه حضور در كاخ سفيد تا سال 2024 دارد، بود. ترامپ كه در اين سخنراني از هر دري از جمله خاورميانه، مهاجران غيرقانوني، اقتصاد، جنگ تجاري با چين و اختلاف نظرهايش با دموكرات ها سخن مي گفت، روز سه شنبه فكرش را نمي كرد كه در مجلس سنا، جايي كه جمهوريخواهان هم حزبي اش صاحب اكثريت هستند همزمان با سخنراني سالانه به لايحه اي راي دهند كه به موجب آن سياست خارجي دولت ترامپ در خاورميانه بويژه در سوريه و افغانستان مورد انتقاد قرار گيرد و اختلافات جدي كه در درون حزب جمهوريخواه بر سر سياست هاي رئيس جمهور وجود دارد برملا شود.

به گزارش شبكه خبري سي ان ان، «لايحه سياست خاورميانه» كه روز سه شنبه در سنا با 77 راي موافق و 23 راي مخالف تصويب شد، دو تصميم اخير و مهم رئيس جمهوري امريكا يعني خروج شتابزده نظاميان امريكايي از سوريه و افغانستان را محكوم مي كرد و سناتور جمهوريخواه ميچ مك كنل كه رهبر اكثريت سنا است در اين باره گفت، رئيس جمهور با «خروج عجولانه» نيروها از سوريه و افغانستان به برخي نگراني ها در هر دو حزب دموكرات و جمهوريخواه دامن زده است.

اين اظهارات مك كنل يك حقيقت ديگر را هم آشكار كرد مبني بر اين كه ترامپ جمهوريخواه نه تنها در مدت زمان حضورش در كاخ سفيد نتوانسته اتحاد ملي را تقويت كند و دست كم در برخي سياست ها نظر مساعد دموكرات ها را جلب كند بلكه كاري كرده است كه هم حزبي هايش به جاي او؛ در برخي سياست ها از جمله مخالفت با سياست خروج نيروهاي امريكايي از سوريه و افغانستان به جبهه دموكرات ها پيوسته اند.

البته در «لايحه سياست خاورميانه» كه روز سه شنبه با 77 راي موافق در سنا تصويب شد، نكات ديگري هم بود كه از نظر اكثر دموكرات ها افراطي است و به احتمال زياد در مجلس نمايندگان كه اكثريت با دموكرات ها است راي نخواهد آورد و در عمل اين لايحه مسكوت خواهد ماند. از جمله اين موارد، بندي است كه در آن تاكيد شده شركت ها، سازمان ها و كشورها حق «بايكوت، توقف سرمايه گذاري و تحريم اسرائيل» به خاطر خشونت هايش عليه فلسطيني ها را ندارند. يكي از نهادهايي كه بلافاصله با اين بند لايحه مخالفت كرد، اتحاديه آزادي هاي مدني امريكا بود كه اعلام كرد، استفاده از حق بايكوت يكي از مصاديق آزادي بيان است و اگر افرادي كه ظلم به فلسطيني ها را برنمي تابند نتوانند از اين حق عليه اسرائيل استفاده كنند به اين معناست كه امريكا حق آزادي بيان را از آنها گرفته است. كاتلين روآن، يكي از مقام هاي اين اتحاديه در بيانيه اي اعلام كرد: امروز، سناي امريكا سياست هايي را خلاف قانون اساسي انتخاب كرده و متمم اول قانون اساسي امريكا  حقوق تمامي  امريكايي ها را نقض كرده است.

بند ديگري كه در حمايت از رژيم صهيونيستي در اين لايحه وجود دارد، سرمايه گذاري نظامي دست كم 3.3 ميليارد دلاري امريكا در اسرائيل و افزايش كمك هاي امنيتي به اين رژيم و اردن است. همچنين اعمال تحريم عليه افراد و كشورهايي كه از دولت سوريه حمايت مي كنند از بندهاي اين لايحه است.

افراط، افراط و باز هم افراط

بسياري از تحليلگران باور دارند كه اين لايحه نمي تواند به خاطر بندهاي افراطي اش از سد مجلس نمايندگان بگذرد و بيشترين كاركردي كه دارد آشكار كردن مواضع جمهوريخواهان و در تضاد بودن برخي از اين مواضع با ترامپ است. بويژه اين كه ترامپ روز سه شنبه بي توجه به توصيه هاي مشاوران و هم حزبي هايش، به جاي ايراد يك سخنراني آرام و وحدت آفرين بر مواضع افراطي خود درباره مهاجران، ديوار مرزي جنجالي، ايران، ونزوئلا، كره شمالي و... تاكيد كرد. او گفت: در حالي كه ما مشغول صحبت هستيم، كاروان هاي بزرگي در حال حركت به سمت امريكا هستند. ما بتازگي شنيده ايم كه شهرهاي مكزيك به منظور بيرون راندن مهاجران غير قانوني از جمع خود، اتوبوس ها و كاميون هايي را به خدمت گرفتند كه اين افراد را به سمت كشور ما مي آورند و به سمت مناطقي حركت مي برند كه امنيت مرزي اندكي در آن وجود دارد. ترامپ افزود: من دستور دادم سه هزار و 750 نيروي ديگر به مرزهاي جنوبي كشورمان بروند تا مرزها را در مقابل هجوم اين افراد آماده سازند.

رئيس جمهوري امريكا بي توجه به گزارش سازمان هاي اطلاعاتي كشورش و نگراني هايي كه همچنان درباره فعاليت هاي موشكي و هسته اي كره شمالي در دو حزب دموكرات و جمهوريخواه وجود دارد، از سياست خارجي خود درباره اين كشور دفاع كرد و گفت: در چارچوب ديپلماسي جسورانه جديد خود به تلاش تاريخي در راستاي تحقق صلح در شبه جزيره كره ادامه مي دهيم. اگر من رئيس جمهوري منتخب ايالات متحده نبودم، به نظرم ما در حال حاضر در جنگي بزرگ با كره شمالي مي بوديم. كارهاي بسياري براي انجام باقي مانده است، اما رابطه من با كيم جونگ اون، رابطه خوبي است. من و كيم جونگ اون بار ديگر در 27 و 28 فوريه در ويتنام ديدار خواهيم كرد.

دفاع ترامپ از فعاليت هاي ديپلماتيك با كره شمالي در حالي است كه او در سخنراني سالانه خود به ادعاهاي بي اساس خود درباره ايران ادامه داد و تمام تلاش هاي ديپلماتيك رئيس جمهوري سابق و 5 قدرت برتر جهان را كه به توافق برجام منجر شده بود  زير سوال برد. رئيس جمهوري امريكا به تحولات ونزوئلا نيز پرداخت و در اين باره گفت : امريكا دو هفته پيش رسما دولت مشروع ونزوئلا و رئيس جمهوري موقت آن يعني خوآن گوآيدو را به رسميت شناخت. ما در راستاي تحقق درخواست شرافتمندانه مردم ونزوئلا براي دستيابي به آزادي در كنار آنها هستيم و اقدامات خشونت طلبانه رژيم مادورو را محكوم مي كنيم؛ رژيمي كه سياست هاي سوسياليست آن، يك ملت را از ثروتمندترين ملت در امريكاي جنوبي به فقر و نااميدي محض كشانده است.

سخنراني سالانه 2019 با طعم انتخابات 2020


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 22 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    آثار ديگري از " ندا آكيش"

  ديدار «اين» و «اون» در پيونگ يانگ / نگاه ها به عقد توافق صلح پايدار در شبه جزيره كره دوخته شده است
ندا آكيش، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  مبارزه با رقباي احتمالي در كسوت اجراي عدالت / پسران حسني مبارك، ديكتاتور سابق مصر روانه زندان شدند
ندا آكيش، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  شاه ماهي به دام افتاد / رئيس سابق تيم انتخاباتي ترامپ اعتراف كرد
ندا آكيش، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  بولتون : لاهه را رها مي كنيم تا بميرد / مشاور امنيت ملي امريكا قضات ديوان بين المللي كيفري را تهديد به تحريم و تعقيب قضايي كرد
ندا آكيش *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  نمايش قدرت بدون موشك هاي بالستيك قاره پيما / غيبت رئيس جمهوري چين در مراسم هفتادمين سال تاسيس كره شمالي سوال برانگيز شد
ندا آكيش، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 122، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است