|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: يك بام و دو هواي خروج امريكا از سوريه
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 22 (جهان) > متن
 
      


يك بام و دو هواي خروج امريكا از سوريه
همزمان با نشست وزيران امور خارجه كشورهاي ائتلاف ضد داعش، امريكا تجهيزات نظامي سنگين وارد سوريه كرد

نويسنده: فرحناز دهقي

نخستين جلسه ميان كشورهاي عضو نيروهاي ائتلاف ضد داعش، از تابستان سال گذشته ميلادي، روز گذشته در واشنگتن برگزار شد تا درباره خروج نيروهاي امريكا از سوريه و احياي هيولاي داعش با يكديگر به گفت و گو بنشينند؛ نشستي كه به عنوان پيش زمينه جلسه وزيران دفاع كشورهاي عضو ائتلاف در 10 روز آينده در كنفرانس امنيتي مونيخ محسوب مي شود.

به گزارش نشنال، اين نشست با حضور وزيران خارجه 79 كشور درباره مسائل مربوط به سوريه و عراق و با رياست مايك پمپئو وزير خارجه دولت امريكا برگزار شد. پيش از برگزاري اين جلسه، مقام هاي دولت امريكا اعلام كرده بودند چهار محور اصلي طي اين ديدار دنبال خواهد شد: تشريح آزادسازي منطقه و اطمينان يافتن از شكست دائمي تروريسم، حمايت از دولت عراق، بازيابي و تاكيد بر تعهد نيروهاي ائتلاف و تاكيد بر حفظ مسئوليت اعضاي ائتلاف ضد  داعش. قرار بود نشست كوچك تري نيز با حضور كشورهاي آلمان، فرانسه، انگليس، مصر و اردن نيز برگزار شود تا درباره همكاري اين كشورها در سوريه و عراق مسير رسيدن به اهداف مشترك هموارتر شود.

يك روز پيش از برگزاري اين نشست، نمايندگان سناي امريكا با اكثريت قاطع عليه طرح ترامپ، براي خروج فوري نيروهاي امريكايي از سوريه و افغانستان راي دادند تا عمق دره اختلاف ميان خود و رئيس جمهوري را بيش از پيش در معرض نمايش بگذارند. اين سند از سوي ميچ مك كانل، سناتور و رهبر اكثريت جمهوريخواه مجلس سنا، ارائه شد و با 70 راي موافق در مقابل 26 راي مخالف به تصويب رسيد.

سند مصوب بر پيامدهاي دشوار خروج شتابزده نيروهاي امريكايي از افغانستان و سوريه و اينكه گروه هاي اسلام گرا هنوز در اين دو كشور «تهديدي جدي» محسوب مي شوند تاكيد كرده است.

هايكو ماس، وزير خارجه آلمان پيش از عزيمت به واشنگتن تصريح كرده بود كه موضوع خروج نيروهاي امريكايي از سوريه از محورهاي اصلي گفت و گوي او با مقام هاي امريكا خواهد بود تا نقاط تاريك و مبهمي كه در اين ميان وجود دارد شفاف شود. به گزارش راديو ملي آلمان، ماس در ادامه افزوده بود: «مساله خروج نيروهاي امريكايي از سوريه مي تواند دربرگيرنده پيامدهاي منفي امنيتي باشد كه در كوتاه مدت خودش را نشان مي دهد. تقويت گروه تروريستي داعش و اقدام آنها به فعاليت هاي تروريستي مي تواند از تبعات منفي خروج نظاميان از سوريه به شمار آيد. بنابراين لازم است درباره جوانب مختلف اين تصميم گفت و گو شود.»

در هر دو نشست، خروج نيروهاي امريكايي از سوريه مهم ترين و مبهم ترين پرسش بود. انتشار خبر خروج نيروهاي امريكا از سوريه كه با هشدار و گمانه زني ها بر سر بازيابي قدرت داعش همراه شد، باعث ايجاد ابهام براي كشورهاي عضو اين ائتلاف شده است كه برگزاري اين جلسه گامي در راستاي شفاف سازي محسوب مي شد. اگرچه مقام هاي امريكايي در تلاش بودند از ابهام مساله حضور نيروهاي امريكايي در سوريه بكاهند اما ناظران همچنان اعتقاد دارند، شكاف ميان كنگره و دولت امريكا از يك سو و عدم تفاهم دونالد ترامپ با فرماندهان نظامي و ارتش از سوي ديگر تناقض ميان سخن و عمل امريكا را نشان مي دهد و باعث شده خروج يا ماندن نيروهاي امريكايي با سوالات فراواني همراه باشد.

در همين راستا، خبرگزاري آناتولي تركيه سه شنبه شب گزارش داد كه نزديك به 150 دستگاه كاميون حامل خودروي زرهي، تجهيزات فني و ژنراتورها از گذرگاه سيمالكا واقع در مرزهاي سوريه-عراق وارد خاك سوريه شدند تا محموله هاي خود را به مراكز لجستيك نيروهاي امريكايي تحويل دهند. اقدامي كه نه تنها در راستاي طرح خروج سربازان امريكايي از سوريه نيست بلكه نشان دهنده اين است كه ممكن است بازوهاي نظامي امريكا درصدد تقويت حضور خود در اين كشور باشند. چندين دستگاه خودروي زرهي هامري هم كه توانايي بالايي براي حركت در مناطق صعب العبور دارند، در ميان اين تجهيزات بودند. اگرچه اين نخستين بار نيست كه اين خودروها در اختيار نيروهاي كرد سوريه قرار مي گيرد، پيش از اين هم وزارت دفاع امريكا اين خودروها را در اختيار نيروهاي سوريه دموكراتيك قرار داده بود. خودروهايي كه تنها به كردهاي سوريه اختصاص دارد و خود نظاميان امريكا از خودروهاي زرهي هامر استفاده مي كنند.

از سوي ديگر، براي اثبات شكافي كه ميان نيروهاي نظامي و فرماندهان شان با ترامپ بر سر خروج از سوريه وجود دارد، مي توان به اظهار بي اطلاعي رئيس ستاد فرماندهي مركزي امريكا از تصميم ترامپ اشاره كرد. به گزارش يورونيوز، ژنرال جوزف ووتل، رئيس ستاد فرماندهي مركزي اين كشور روز سه شنبه در برابر مجلس سنا گفت كه در جريان تصميم ترامپ مبني بر خروج نيروهاي اين كشور از سوريه نبوده است. اگرچه پيش از اين بسياري از كارشناسان نظامي هشدار داده بودند كه ترامپ بدون مشورت با فرماندهان ارتش چنين تصميمي را گرفته است اما اذعان ووتل به آن مي تواند انتقاد تحليلگران را تشديد كند. ووتل كه در راس سازمان نظامي ناظر بر عمليات در سوريه، يمن، عراق قرار دارد تاكيد كرد كه رئيس جمهوري امريكا پيش از اعلام تصميمش درباره خروج نيروها از سوريه با او مشورت نكرده بود و فقط در همين حد خبر داشته كه ترامپ مايل نيست نيروهاي امريكايي در سوريه باقي بمانند.

وزارت دفاع اين كشور نيز در گزارش تازه خود هشدار داده كه يكي از پيامدهاي مهم خروج نيروهاي امريكا از سوريه، عرض اندام داعش و تلاش براي باز پس گيري قدرتش خواهد بود. به گزارش سي ا ن ان، در گزارش كارشناسان وزارت دفاع امريكا نوشته شده است كه با حذف فشارروي داعش، اين احتمال وجود دارد كه اين گروه تروريستي ظرف شش ماه تا يك سال موفق به بازسازي خود شده و مجددا خود را سازماندهي كرده و سرزمين هايي را كه از دست داده، بار ديگر به تصرف خود درآورد. كارشناسان پنتاگون همچنين نوشته اند كه گرچه شبه نظاميان كرد سوري با داعش در حال مبارزه هستند، اما آنها براي تداوم مبارزه خود با نيروهاي تروريستي به پشتيباني نيروهاي نظامي ائتلاف ضد داعش نياز دارند. سازمان ملل هم در گزارشي اعلام كرد كه با وجود شكست هاي نظامي داعش در عراق و سوريه، اين گروه هنوز تهديدي عليه جامعه بين المللي است و نبايد با اين تصور كه تروريسم شكست خورده، زمين مبارزه خالي شود.

يك بام و دو هواي خروج امريكا از سوريه


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 22 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار
    آثار ديگري از " فرحناز دهقي"

  مردان خشن كمنيتس در حبس / با افزايش تنش هاي نژادي در آلمان، اعضاي يك گروه نژادپرستانه دو جوان ايراني و پاكستاني را مورد ضرب و شتم قرار دادند
فرحناز دهقي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  مصائب برگزيت، بحران ترزا مي
فرحناز دهقي، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  يك بام و دو هواي العبادي براي كرسي نخست وزيري / روند تشكيل دولت آتي عراق شتاب گرفت
فرحناز دهقي، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  همه عليه ترامپ / 60 گروه اقتصادي امريكا با كنار زدن تعرفه هاي ترامپ، بر موج مخالفت ها با او افزودند
فرحناز دهقي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  نبرد با دشمن فرضي در سرماي سيبري / در بزرگ ترين مانور نظامي روسيه پس از جنگ سرد، بيش از 300 هزار نيرو و 36 هزار تانك حضور دارند
فرحناز دهقي *، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم اعصاب شفاي خاتم
متن مطالب شماره 2 (پياپي 39)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است