|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: آزاد سازي فركانس هاي 700 و 800 از سوي مجلس رد شد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 6 (فناوري) > متن
 
      


آزاد سازي فركانس هاي 700 و 800 از سوي مجلس رد شد


نويسنده: ماني آشتياني

«كميسيون تلفيق، مصوبه كميسيون صنايع در خصوص آزاد سازي فركانس هاي 700 و 800 كه در اختيار سازمان صدا و سيما است را رد كرد.» اين خبري بود كه اواسط هفته جاري بر خروجي بسياري از خبرگزاري ها قرار گرفت. در حالي مجلس به اين پيشنهاد كميسيون صنايع راي نداده كه آزاد سازي اين فركانس ها كه حالا در اختيار صدا و سيماست مي تواند منجر به توسعه زيرساخت هاي ارتباطي در كشور شود. اين تنها مجلس نيست كه مانعي بر آزادسازي اين باندهاي فركانسي مي شود، پيش از اين نيز همزمان با ارائه بودجه سال 98 توسط رئيس جمهوري، وزير ارتباطات در رشته توئيت هايي اعلام كرد كه در لايحه بودجه، خبري از پيشنهاد اين وزارتخانه مبني بر استفاده بهينه از باندهاي فركانسي 700 و 800 كه صرفه جويي گسترده در هزينه هاي سرمايه گذاري و نيز قدرت خلق ثروت چند هزار ميلياردي را داشت، در ميان نيست.

آن سوي داستان فركانس

سال هاست كه وزارت ارتباطات در دولت هاي مختلف بر سر آزادسازي باندهاي فركانسي700تا 800 كه در اختيار صدا و سيماست انتقادهايي مطرح مي كند؛ اما شايد اين انتقادها در وزارت ارتباطات دولت 11 و 12 و با توجه به تلاش اين وزارتخانه براي توسعه زيرساخت هاي ارتباطي بيشتر شنيده شده است. اين باندهاي فركانسي كه مي توانند عامل توسعه زيرساخت هاي ارتباطي كشور شوند جزو منابع ملي هستند و با توجه به قانون، وزارت ارتباطات متولي فركانس هاي كشور سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي است و اين در حالي است كه به ادعاي اين وزارتخانه اين باندهاي فركانسي به صورت انحصاري در اختيار صدا و سيما قرار گرفته است. اين باندهاي فركانسي بهترين گزينه براي توسعه اينترنت ثابت و همراه است، استفاده از اين باندهاي فركانسي هزينه هاي اپراتورها را براي توسعه شبكه به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد و نتيجه آن كاهش قيمت تمام شده اينترنت و افزايش كيفيت آن است.طي سال هاي گذشته وزارت ارتباطات بارها براي آزاد سازي اين باندهاي فركانسي با صدا و سيما مذاكره هايي داشته تا بتواند اين فركانس ها را در اختيار اپراتورها قرار دهد اما تاكنون اين مذاكرات به نتيجه نرسيده اند. تكه باندهاي 694-862 اكنون در اختيار صداوسيما است و در گذشته از اين باندها براي پخش آنولوگ برنامه هاي اين سازمان استفاده مي شد. اما به دنبال تغييرات در صنعت صوت و تصوير و پخش برنامه ها به صورت ديجيتال اين سازمان نيز به سمت پخش ديجيتالي شدن برنامه هاي خود و استفاده از فركانس هايي جديد تر رفت و آن طور كه مديران وزارت ارتباطات مي گويند اين باندها هم اكنون خالي و بدون استفاده هستند و بايد آزاد شوند. البته در مقابل اين اظهارنظر، صدا و سيما اعلام مي كند كه هنوز بخشي از برنامه هاي خود را به صورت آنالوگ هم پخش مي كند.

حتي در اين زمينه مركز پژوهش هاي مجلس نيز با تهيه گزارشي بر آزادسازي اين باندها تاكيد كرده است. براساس آخرين گزارش مطالعاتي دفتر فناوري هاي نوين مجلس، تا پايان سال 94، 87 ايستگاه ثابت در كشور وجود داشته كه قرار است طبق منشور سياست هاي اقتصاد مقاومتي، هرسال بين 13 تا 15 سايت به اين تعداد افزوده شود و نهايتا تا پايان سال 99 تعداد 167 سايت مانيتورينگ بايد احداث شود كه به اين ترتيب، پوشش موثر جغرافيايي از 54 درصد به بالاي 90 درصد خواهد رسيد. براساس گزارش مركز پژوهش ها هم تكه باندهاي فركانسي 694 تا 790 مگاهرتز و 790 تا 862 مگاهرتز از مهم ترين فركانس ها براي پوشش گسترده جمعيتي و جغرافيايي نسل هاي سوم، چهارم و بالاتر ارتباطات سيار و همچنين حوزه اينترنت اشياي IoT محسوب مي شود. با استفاده از اين طيف فركانس (TVWS) مي توان با طول موج پايين تر، گستره جغرافيايي بيشتري را تحت پوشش نسل هاي جديد ارتباطات سيار قرار داد.

از سوي ديگر هم آزاد نشدن اين باندهاي فركانسي ايران را از انجام تعهدات بين المللي خود در راستاي توسعه زيرساخت هاي ارتباطي عقب انداخته است. براساس توافقنامه GE06 اتحاديه بين المللي مخابرات كه در سال 2006 ميلادي در ژنو (سوئيس) امضا شد، 120 كشور از جمله ايران متعهد شدند تا 17 مه سال 2015 ميلادي پخش راديو تلويزيوني خود را به طور كامل از آنالوگ به ديجيتال تبديل كنند.براساس اين توافقنامه بين المللي، ايران متعهد شده بود تا تاريخ 27 خرداد 94 تكه باندهاي 700 تا 800 مگاهرتز را آزاد كند تا امكان استفاده عادلانه از اين منبع كمياب ملي براي اپراتورهاي مخابراتي كشور فراهم شود.

بررسي اختلاف در شوراي امنيت ملي

سازمان رگولاتوري به عنوان متولي باندهاي فركانسي تاكنون راه هاي مختلفي براي آزادسازي باندهاي فركانسي در اختيار صدا و سيما انجام داده است. در وزارت ارتباطات دولت يازدهم رگولاتوري از اجراي طرحي براساس اقتصاد مقاومتي خبر داد كه طبق آن قرار بود ساماندهي باندهاي فركانسي صورت بگيرد. در آن زمان علي اصغر عمديان، رئيس اين سازمان (دولت يازدهم)گفته بود: «ساماندهي منابع كمياب ملي از قبيل طيف فركانسي و شماره به رگولاتوري محول شده كه با تعريف شش پروژه اصلي و تعيين 20 زير هدف سازگار با برنامه ششم توسعه در حال پيگيري است.» او همچنين با اشاره   تعيين تكليف باند 700-800 مگاهرتز را مستلزم همكاري صداوسيما دانسته و اعلام كرده بود: «با توجه به اينكه صدا و سيما با بهره گيري از فناوري پخش ديجيتال عملا فقط نيازمند دسترسي به بخش كوچكي از اين باندهاي فركانسي است، در حال رايزني و ايجاد كارگروه مشتركي هستيم تا با بررسي مسائل فني و اقتصادي و موانع موجود، راهكاري همراه با زمانبندي مشخص ارائه شود تا آزادسازي باندها از پخش فراگير تلويزيوني صورت گيرد.» حالا اما با گذشت بيش از سه سال از اين اظهارات به نظر مي رسيد كه هيچ كدام از اين مذاكرات رگولاتوري با صدا و سيما به نتيجه نرسيده است. چرا كه اواسط آذر ماه سال جاري حسين فلاح جوشقاني، رئيس رگولاتوري(دولت دوازدهم) در گفت و گو با «ايران» خبر از بررسي اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسيما بر سر باندهاي فركانسي در شوراي امنيت ملي را داد. او در اين زمينه با اشاره به اينكه در ايران ماحسب قانون، مديريت طيف فركانس با وزارت ارتباطات و رگولاتوري است، مي گويد: «براساس مقررات ملي و بين المللي، هر سال جدول ملي فركانس در باندهاي متفاوت و براي كاربردهاي مختلف، توسط رگولاتوري تعيين مي شود و در اين زمينه سازمان صداوسيما، كشتيراني و نيروهاي مسلح و ساير بهره برداران باند فركانسي در اين زمينه مشاركت دارند.» او تاكيد مي كند كه مديريت اين باند فركانسي بايد در اختيار رگولاتوري باشد و متعلق به سازمان صداوسيما نيست. فلاح در ادامه مي افزايد: «نقطه اختلاف اين است كه صداوسيما مي گويد باند فركانسي متعلق به ما است. اما مطابق قانون باند فركانسي متعلق به هيچ بهره برداري نيست و جزو انفال به حساب مي آيد و برحسب وظايف وزارت ارتباطات در اختيار بهره برداران مختلف قرار مي گيرد.» او تاكيد مي كند كه عدم بازگشت اين فضا به وزارت ارتباطات، يكي از موانع توسعه موبايل در مناطق روستايي است. براساس اظهارات فلاح هم اكنون هزينه باند فركانسي 2600 مگاهرتز كه در اختيار اپراتورهاي تلفن همراه قرار مي گيرد، 4 برابر هزينه باند فركانسي 800 مگاهرتز است. براين اساس اين باند فركانسي مي تواند هزينه ها را بشدت پايين آورده و در صورت استفاده تجاري توسط اپراتورها، ارزش افزوده بالايي ايجاد خواهد كرد.

آزاد سازي فركانس با پرداخت پول

در مقابل انتقادهاي وزارت ارتباطات بر سر انحصار صدا و سيما در به اختيار گرفتن باندهاي فركانسي، اين سازمان اعلام مي كند كه درست است كه رگولاتوري متولي باندهاي فركانسي است اما صدا وسيما صاحب اين باندهاست و براي آن هزينه صرف كرده است. لطف الله سياهكلي، معاون سابق رئيس سازمان صدا و سيما كه حالا از اين سمت هم بازنشسته شده در گفت و گو با يكي از رسانه ها اعلام كرده است كه برخلاف ادعاي وزارت ارتباطات كه اعلام مي كند اين باندهاي فركانسي آزاد است، صدا و سيما در حال استفاده از آنهاست و به هيچ وجه اين باندهاي فركانسي آزاد نيست. او تاكيد كرده كه صدا و سيما صاحب اين باندهاي فركانسي است و ادعاي وزارت ارتباطات براي تصاحب اين باندها درست نيست. همچنين سياهكلي اعلام كرده كه صداوسيما براي آزادسازي بخش قابل توجهي از فضاي فركانسي كشور همزمان با مهاجرت از سيستم هاي آنالوگ به ديجيتال معتقد است كه چون اين كار هزينه دارد بنابراين هزينه آن بايد پرداخت شود.

در حالي كه جنگ بين وزارت ارتباطات و صدا و سيما بر سر آزاد سازي باندهاي فركانسي كه حكم طلا را براي توسعه زيرساخت هاي ارتباطي كشور دارند ادامه دار است و مشخص هم نيست اين اختلاف چه زماني حل خواهد شد. اين شركت هاي ارتباطي كشور هستند كه در اين شرايط اقتصادي از توسعه شبكه خود با كمترين هزينه باز مانده اند و از سوي ديگر نيز كاربران نهايي همچنان براي گرفتن يك سرويس با كيفيت اينترنتي با مشكل همراه هستند.

آزاد سازي فركانس هاي 700 و 800 از سوي مجلس رد شد


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 6 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از " ماني آشتياني"

  معرفي برترين اپ هاي آموزشي براي شروع سال تحصيلي
ماني آشتياني، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  چه مشكلاتي پيش روي فعاليت استارتاپ هاي حوزه انرژي است
ماني آشتياني، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارنامه يكساله وزير جوان؛ راه هاي رفته، كارهاي مانده
ماني آشتياني، ايران 7/6/97
مشاهده متن    
  تلفن همراه بخريم يا نخريم؟ / سياست هاي ارزي جديد چه تاثيري بر بازار تلفن همراه مي گذارد
ماني آشتياني، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
  برگ برنده الكامپ در دستان استارتاپ ها قرار گرفت / مروري بر نمايشگاه بين المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيك
ماني آشتياني، ايران 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله ايراني كاتاليز
شماره 1 (پياپي 901)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است