|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: 22 بهمن تجلي چهل سال حضور پرشور مردم
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22127
دو شنبه 29 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


22 بهمن تجلي چهل سال حضور پرشور مردم
سهم جوانان در عرصه هاي اجرايي پس از انقلاب اسلامي - بخش پاياني

نويسنده: فريده شريفي

اعتماد امام خميني(ره) به جوانان و متقابلا ايمان آنها به رهبرشان باعث شد  كه پس از پيروزي انقلاب نيز قشر جوان با عزمي استوار و اتكاي به نفس فراوان وارد عرصه هاي مختلف شوند.

امام خميني (ره) همواره بر اين نكته تاكيد داشتند كه همان گونه كه انقلاب با همت جوانان به پيروزي رسيد، اين جوانان بايد در صحنه هاي مختلف انقلاب حضوري فعال داشته باشند.

همان طور كه پس از انقلاب، در جنگ تحميلي حضور جوانان و فداكاري آنان توطئه دشمنان را خنثي كرد، در عرصه هاي علمي پس از جنگ نيز نقش جوانان ستودني و قابل تحسين است، به همين دليل توجه جدي به جوانان و فراهم كردن زمينه هاي پيشرفت همه جانبه آنان تضميني براي پيشرفت انقلاب اسلامي و تحقق اهداف آن است و بدون همراهي جوانان دستيابي به اهداف انقلاب اسلامي امكان پذير نخواهد بود.

فرصت دادن به جوانان

فراهم كردن فضا و امكانات براي حضور جوانان در عرصه هاي مختلف مي تواند زمينه ساز رشد و توسعه در مناطق مختلف كشور شود.

«داوود شجاعي» كارشناس مسائل بين المللي در گفت وگو با گزارشگر كيهان به مسئله جوانگرايي و اهميت دادن به اين قشر سرنوشت ساز اشاره مي كند و مي گويد: «حضور جوانان در عرصه هاي مختلف پيشرفت و توسعه كشور را سرعت مي بخشد و زمينه هاي استقلال و عدم وابستگي به خارج را بيش از پيش فراهم مي كند.»

وي اضافه مي كند: «جوانان با خلاقيت، نوآوري، ابتكار و پشتكاري كه دارند مي توانند از اندوخته هاي خود استفاده كنند و دانش و علم كشور را ارتقاء بخشند.»

به گفته اين كارشناس، خوشبختانه پس از انقلاب حضور جوانان موفق و با انگيزه باعث شد كه زمينه هاي وابستگي به خارج و كارشناسان خارجي كاهش يابد و امروزه با افتخار مي توان گفت كه در هر گونه طرح ها و پروژه هاي عمراني و سازندگي كشور اثري از حضور كارشناسان خارجي به چشم نمي خورد.»

وي در زمينه حضور جوانان در عرصه هاي مديريتي نيز مي گويد: «بايد به جوانان فرصت داد تا شايستگي و لياقت خود را نشان دهند و نبايد اين تفكر در جامعه وجود داشته باشد كه چون فردي جوان است و سن و سال كمي دارد، نمي تواند جايگزين خوبي براي مديران قبلي باشد.»

اين كارشناس همچنين خاطرنشان مي كند: «از مديران قبلي و بازنشستگان بايد براي آموزش مديران جوان فعلي استفاده شود، به خصوص در زمينه مسائل بين المللي و جهاني، ديپلمات ها و كارشناسان مسائل خارجي بايد مديراني شايسته تربيت كنند تا با توجه به شرايط جهاني پاسخگوي مسائل و بحران هاي بين المللي باشند.»

شجاعي تاكيد مي كند: «متاسفانه در جامعه برخي از اصطلاحات و تفكرات رواج پيدا كرده مثلا مي گويند دهه شصتي ها نسل سوخته هستند و از آنها در هيچ كاري استفاده نشد يا تفكرات بيهوده اي نظير آن، اما بايد گفت كه در كشور ما نسل سوخته معني ندارد. همه جوان ها چه دهه شصتي ها، هفتادي ها و... همه فعال و پويا و پرانرژي هستند و مي توانند پله هاي ترقي را يكي پس از ديگري طي كنند و از مشكلات و موانع هم ترسي ندارند. اين شايعات بيشتر از سوي غربي ها مطرح مي شود كه مي خواهند جوانان ما را افسرده و دلزده از نظام و انقلاب كنند و يا زمينه هاي مهاجرت آنها را فراهم آورند و آن وقت از اين مسئله استفاده تبليغاتي كنند و بگويند در ايران پديده مهاجرت مغزها بسيار زياد شده است. در حالي كه همه امكانات و شرايط پيشرفت در داخل كشور وجود دارد. كافي است جوانان به ميدان بيايند و آستين ها را بالا بزنند و شروع به كار كنند.

حضور مديران موفق در عرصه هاي اجرايي

حضور جوانان در عرصه هاي اجرايي و مديريتي مسلما رشد كشور در زمينه هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و... را تسريع مي بخشد، چرا كه پويايي كشور در گرو به كارگيري جوانان است.

خانمي كه خود را «غفاري» معرفي مي كند و كارمند يك اداره دولتي است در گفت وگو با گزارشگر كيهان درباره حضور جوانان در عرصه هاي اجرايي و مديريتي مي گويد: «درست است كه مديران باتجربه و كارآزموده توانايي زيادي براي اداره امور و تصميم گيري ها و برنامه ريزي ها دارند، اما اين به معناي عدم به كارگيري جوانان در عرصه هاي مديريتي نيست، در بسياري از ادارات از جمله اداره اي كه من در آن مشغول به كار هستم، بسياري از جوانان برنامه ريزي ها و تصميم گيري هايي مي كنند كه يك مدير باتجربه با سابقه خدمت بيش از 30 سال هم نمي تواند چنين برنامه ريزي داشته باشد.»

وي اضافه مي كند: «من دو پسر دارم كه هر دو داراي تحصيلات كارشناسي ارشد هستند و از دانشگاه هاي خوب كشور فارغ التحصيل شده اند، اما شغل مناسبي ندارند و در نهاد، اداره يا شركتي كه مناسب حرفه و تحصيل آنها باشد كار نمي كنند، فقط مشغول به كار هستند تا بيكار نمانند. در حالي كه اگر مسئله حضور جوانان در عرصه هاي اجرايي و مديريتي پررنگ شود، جوانان با استعداد و پرتلاش مشغول به كار خواهند شد و مسلما جامعه رشد بيشتري خواهد داشت.»

به گفته اين خانم كارمند، در اوايل انقلاب جوانان بسيجي، سپاهي و بسياري ديگر از جوانان زير 30 سال وارد عرصه هاي دفاعي، نظامي، اقتصادي، فرهنگي و... شدند و موفقيت هاي زيادي به دست آوردند، پس چرا الان كه 40 سال از انقلاب مي گذرد از چنين جوانان كارآمد و پرتلاشي استفاده نكنيم؟!

نكته جالب اينجاست كه اوايل انقلاب بيشتر مديران را جوانان و افراد زير 30 سال تشكيل مي دادند كه با موفقيت كار مي كردند و دستاوردهاي خوبي براي كشور به دست آوردند، اما امروز اگر از مديركل شدن جوانان زير 30 سال صحبت شود پديده عجيب و غريبي به نظر مي آيد!

«سيما ملتجي» كارشناس مسائل اجتماعي نيز در اين باره مي گويد: «بسياري از ادارات، شركت ها، موسسات و عرصه هاي اجرايي جواناني مشغول به كار و فعاليت هستند كه واقعا باعث افتخار جامعه مي باشند و آنچنان پرتحرك، باانگيزه و پرتلاش هستند كه در ديگران هم اين انگيزه و شادابي را به وجود مي آورند و مسئله مهم و غرورآفرين اين است كه اين جوانان غالبا ناشناخته هستند و نمي خواهند خود را بر سر زبان ها بياورند و مطرح سازند، در حالي كه برخي از جوانان متاسفانه فقط كار كردن را پشت ميز نشستن مي دانند و وقتي چنين كاري برايشان پيدا نشد ترجيح مي دهند بيكار باشند، ولي وارد كارهاي اجرايي نشوند.»

وي اضافه مي كند: «تفكر پشت ميزنشيني در كشور ما يك آفت بزرگ و پرخطر به حساب مي آيد و بايد اين فرهنگ در جامعه رواج پيدا كند كه جوانان متخصص و حرفه اي به ميدان كار وارد شوند و پروژه هاي عمراني را يكي پس از ديگري براي كشور اجرا نمايند.»

اين كارشناس اجتماعي همچنين مي گويد: «خانواده ها از همان ابتداي كودكي بايد به فرزندان خود مسئوليت و تعهد بياموزند و آنان را طوري تربيت كنند و آموزش دهند كه كارها و وظايف خود را بدون كمك ديگران انجام دهند، والدين بايد نقش مشاور، مربي، راهنما را داشته باشند و خود جوانان كارها را انجام دهند. همين مسئله را مي توان امروزه در جامعه تعميم داد، جوانان وارد ميدان كار شوند و از تجربه افراد بازنشسته و مجرب بهره گيرند.»

دورزدن هاي قانوني

از زماني كه قانون منع به كارگيري بازنشستگان تصويب و جهت اجرا به ادارات و سازمان ها ابلاغ شد سازهاي مخالفت ها و انتقادات آغاز و تاكنون نيز ادامه دارد، برخي از مخالفان معتقد هستند كه اين قانون شامل همه مديران و بازنشستگان فعلي نمي شود و چنين استدلال مي كنند كه مثلا يك فرد ديپلمات يا سياستمداري كه در نهادها و سازمان هاي بين المللي مشغول به كار است و سال ها تجربه كسب كرده، اگر به يكباره پست خود را در آن نهاد بين المللي ترك كند، خلائي ايجاد خواهد شد كه تا انتصاب فرد جايگزين مشكلاتي براي دستگاه سياست خارجي كشور ايجاد خواهد شد.

يكي ديگر از راهكارهايي كه براي  فرار از اين قانون و دورزدن آن مطرح مي شود حربه انتصاب بازنشستگان در هيئت مديره شركت ها و نهادها به عنوان عضو هيئت مديره غير موظف يا مشاور است كه باعث مي شود افراد بازنشسته همچنان در پست هاي قبلي خود باقي بمانند و كناره گيري نكنند. در حالي كه اجراي قانون براي همه يكسان است و همه بايد به حاكميت قانون در كشور احترام بگذارند.

يك فعال سياسي در اين باره مي گويد: «اجراي قانون نبايد اصولگرا، اصلاح طلب، اعتدالي و شهرداري چي بشناسد و همه بايد براي حاكميت قانون در كشور تلاش كنند و همه گروه هاي سياسي بايد نهايت سعي و تلاش خود را به عمل آورند تا اين قانون به بهترين شكل ممكن اجرا شود و فرصت به وجود آمده براي جوانان مغتنم شمرده شود.»

وي اضافه مي كند: «بهترين راهكار و توصيه از سوي مقام معظم رهبري عنوان شده كه جوانان بايد در عرصه هاي مديريتي به كار گرفته شوند و از تجربه مديران مجرب و موفق در اجراي كارها استفاده كنند.»

«امير خجسته» دبير كميسيون اصل 90 نيز در نامه اي به سران سه قوه هشدار داد كه برخي از مقامات با مراجعه به بنياد شهيد به دنبال افزايش جانبازي خود هستند تا از اين قانون مستثني شوند، در حالي كه سازمان ها و نهادها نبايد تحت اين فشارها قرار بگيرند.

رئيس كميسيون اجتماعي مجلس نيز در اين باره هشدار داده كه برخي از شركت ها و نهادها پس از تصويب اين قانون تلاش كردند قانون را دور زده و خود را خصوصي عنوان كنند كه بايد به آنان گفت كه هيچ بخش نامه اي نمي تواند قانون را نقض كند و بسياري از شركت ها كه خود را خصوصي معرفي مي كنند زيرمجموعه هاي دولتي هستند.

22 بهمن تجلي چهل سال حضور پرشور مردم


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از " فريده شريفي"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 4 (پياپي 136)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است