|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: چهل سال تجربه و حقايق آشكار شده
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22165
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 7 (سياسي) > متن
 
      


چهل سال تجربه و حقايق آشكار شده


برگرفته از: بصيرت

انقلاب اسلامي در طول چهاردهه گذشته پويايي و بالند گي خود را حفظ كرده و توانسته است بر مشكلات متعددي فارغ آيد و در مسير تحقق ارزش ها و آرمان ها و آرزوهاي بزرگ گام بردارد. انقلاب حركتي و صيرورتي است كه دائما در حال تحول شدن است كه اگر اين حركت استعلائي خود را از دست دهد، هويت خود را از دست داده و در سراشيبي سقوط قرار گرفته است. در اين بين سختي ها و مصائب و حوادث و رخدادهاي پيش آمده در طول چهل سال گذشته، تجربيات مفيدي را پيش روي انقلاب اسلامي و ملت ايران قرار داده كه مي تواند چراغ راه آينده كشور باشد. 

1. راهبرد «ما مي توانيم»

براي حل مشكلات و معضلات كشور راه هاي مختلف ارائه گرديده و نسخه هاي متنوعي پيچيده شده است. از يك منظر نظريات مطرح در اين باب را مي توان به دو دسته تقسيم نمود. دسته اول ديدگاهي است كه وابستگي به بيگانه و بهره برداري از توان قدرت هاي بزرگ را راهكاري براي حل مشكلات كشور مي دانند و اعتماد به الگوي توسعه غربي را پيشنهاد مي دهند. ديدگاهي ديگر بر اتكا به خود و توان و استعدادهاي داخلي تكيه دارد و با محور قرار دادن دكترين «ما مي توانيم» نسخه هاي بومي را براي درمان دردها چاره ساز مي بيند. آنچه در چهل سال اخير اتفاق افتاده اذعان به اين حقيقت است كه راهبرد «ما مي توانيم» تضمين كننده استقلال كشور و راهگشاي عبور از بحران هاي مختلف بوده و مي تواند آينده نظام اسلامي را تضمين كند.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در بررسي اين دو ايده چنين مي گويند: «سازش با آمريكا مشكلات كشور را حل نمي كند، بلكه افزايش خواهد داد؛ مشكلات سياسي اي اگر داشته باشيم، مشكل اقتصادي اگر داشته باشيم؛ مشكلات ما را خودمان بايد حل كنيم؛ مشكلات ما را شما جوانها بايد حل كنيد.» (12/8/95)

2. روحيه انقلابي، رمز پيشرفت

مسئله پيشرفت و توسعه كشور و حركت در مسير رفع مشكلات جامعه را مي توان مهم ترين اولويت كشور دانست كه جهت گيري تمامي تلاش هاي مسئولين كشور را تعيين مي نمايد. همه فعاليت ها در عرصه هاي مختلف، براي آن بايد باشد كه گره اي از مشكلات مردم بگشايد و يك گام كشور را به اهداف طرح ريزي شده نزديك نمايد، وگرنه اقدامي خلاف ميثاق ملي و مصالح كشور خواهد بود. اما سوق دادن تمامي جهت گيري هاي كشور به سوي پيشرفت كشور و تجميع همه توان ها و انرژي ها براي تعالي جامعه نيازمند پيش فرض ها و الزاماتي است كه بدون آن چنين رسالت عظيمي به ثمر نخواهد رسيد.

اولين تجربه حاصل آمده در طول چهل سال ايستادگي، درك عمومي اين حقيقت است كه پيشرفت كشور و تحقق آرمان ها جز به حفظ و تقويت روحيه انقلابي در جامعه ممكن نخواهد بود. انقلابي گري يعني تسليم وضع موجود نشدن و براي تحقق آرمان هاي بزرگ الهي و انساني مجاهدت و تلاش كردن و منافع فردي را در راه آرمان ها ناديده گرفتن. لذا بايد تلاش نمود تا روحيه انقلابي گري در كشور به مثابه يك ارزش قلمداد شود، سبك زندگي انقلابي در جامعه تبليغ گردد و امور اداره كشور در اختيار انقلابيون قرار گيرد!

3. اعتماد به جوانان

اعتماد به جوانان دستاورد ديگري است كه چهل سال مملكت داري به ملت ايران آموخته است. جوانان در چهار دهه اخير در همه فعاليت ها پيشگام بوده اند و اتفاقا دستاوردهاي قابل ملاحظه اي نيز براي ملت رقم زده اند. از ايستادگي و مبارزه با رژيم پهلوي تا حماسه هشت سال دفاع مقدس، از مجاهدت در عرصه هاي مختلف علمي تا حضور در ميدان سازندگي و محروميت زدايي، و... جوانان با حضور در عرصه هاي مختلف، توانايي و كارآمدي خود را به اثبات رسانده و كارنامه درخشاني براي خود رقم زده اند. از نگاه رهبري «هر چه زمان به پيش مي رود، اميد ملت ايران به نسل جوان درس خوانده و بالنده اش بيشتر مي شود. جوانان اين ملت در همه ميدان ها توانسته اند برتري ها و درخشندگي هاي خود را به اثبات برسانند.» (27/11/87)

فراموش نبايد كرد كه جوانان به مثابه پيشران و موتور محرك جامعه بايد در صحنه هاي مختلف به كار گرفته شوند تا توان جواني يك ملت در خدمت تحقق آرمان هايش قرار گيرد. رهبري معظم انقلاب نيز تلاش دارند تا نمونه هاي فراواني از كارهاي بزرگي كه توسط جوانان انجام شده را به مسئولين كشور گوشزد كنند و حاصل فرآيند اعتماد به جوانان را براي ملت نيز رونمايي نمايند. لذا در كلام ايشان مثال هاي متعددي از اين موفقيت ها بارها آورده شده است. نمونه بارز اين موفقيت ميدان توليد علم و فناوري است كه معظم له تاكيد دارند: «هر جا كه ما بر ابتكار و استعداد جوانان با انگيزه، مومن و مخلص تكيه كرديم و آنها را ارج نهاديم، چشمه هاي جوشان پيشرفت پديدار شد كه پيشرفت هاي هسته اي، دارويي، سلول هاي بنيادي، نانوتكنولوژي و برنامه هاي صنعتي دفاعي نمونه هاي عيني اين واقعيت هستند» (23/2/93)

4. تبعيت از فصل الخطاب رمز عبور از بحران ها

در طول چهار دهه اخير كه نظام اسلامي با چالش ها و بحران هاي مختلف مواجه بوده است، بدون شك اين نقش محوري و كليدي رهبري معظم انقلاب اسلامي بوده است كه عبور سالم و با كمترين هزينه را براي كشور رقم زده است. اين جايگاه عظيم كه با عنوان ولايت فقيه از آن ياد شده است، نقش اساسي خود را بيش از هرچيز در اختلافات و چالش هاي داخلي نشان داده و به عنوان فصل الخطاب عمل كرده است. تجربه چهل ساله حكايت از پذيرش راي و نظر رهبري به عنوان «فصل الخطاب» دارد.

تبعيت از فصل الخطاب، پاياني است بر هرگونه مناقشه اختلاف افكني كه مي تواند به ايجاد شكاف و واگرايي جامعه بينجامد. در اين ميان مردم به جايگاه فصل الخطابي حكيم فرزانه انقلاب اسلامي واقفند، و اين نخبگان و مسئول نظام اسلامي هستند كه بيش از پيش به تمرين تبعيت و پذيرش راي «فصل الخطاب» نيازمندند!

5. تحقق آرمان ها با نقش آفريني همه ملت

نظام اسلامي را به معناي حقيقي كلمه بايد نظام مردم سالاري ديني دانست كه در آن مردم همه كاره اين كشورند. در اين نگاه مردم در عرصه هاي ساختن كشور بازيگر اصلي محسوب شده و علم و توان و استعداد آنهاست كه قرار است نظام اسلامي را شكل دهد. نظام سياسي كه مبتني بر استقلال فرهنگي, سياسي و اقتصادي شكل گرفته باشد و هرگونه استيلا و وابستگي به بيگانگان را نفي نمايد بي شك با روي گرداندن به مردم, تلاش خواهد نمود كه براي حل معضلات و مشكلات به استعدادهاي دروني خويش بنگرد و چنين است كه مردم در امور محوريت خواهند يافت. انقلاب اسلامي نيز مبتني بر اين باور ساختارمند گرديده است.

6. تحقق آرمان ها نيازمند صبر و ايستادگي

تحقق آرمان ها نيازمند برنامه ريزي طولاني مدتي است كه بايد با صبر و حوصله انقلابي و تدبير و برنامه ريزي همراه باشد. تعجيل و شتاب زرگي در تحقق آرمان ها نه تنها كمكي به اين امر نمي كند، بلكه معمولا نتيجه عكس داده و زمينه هاي سرخوردگي و واگرايي انقلابيون را فراهم خواهد كرد. برنامه ريزي در اين عرصه نيز نيازمند تدبير بزرگان و مسئولين ذي صلاح است. بايد در اين مسير معضلات و مشكلات با نگاه دقيق و كارشناسي شناخته شود و با توجه به ظرفيت ها و سرمايه هاي موجود، گام به گام دستيابي به اهداف طرحريزي شود! 

7. به دشمن نبايد اعتماد كرد

چهل سال عمر پربركت جمهوري اسلامي با مقاومت و هوشياري و دفاع در برابر ترفندهايي گذشته است كه دشمن براي مقابله با جمهوري اسلامي و براندازي آن طرح ريزي كرده است. برنامه هاي پيچ در پيچي كه جملگي با شكست مواجه گرديده است. اين تاريخ درس آموز به خوبي به ملت ايران آموخته است كه دشمنان ملت ايران و در راس آن آمريكاي جنايتكار به هيچ وجه قابل اعتماد نيست و اعتماد به ايشان جز زيان و خسران دستاوردي به همراه نخواهد داشت. اين باور كه به دشمن نمي توان اعتماد كرد آموزه اي قرآني است كه جزو اصول اصلي گفتمان حضرت امام(ره) و حضرت امام خامنه اي بوده و بارها توسط ايشان گوشزد شده است، و كارنامه چهل ساله مواجهه غرب با جمهوري اسلامي مويدي بر اين دكترين مي باشد. 

رهبر معظم انقلاب اسلامي با صراحت اعلام داشته اند: «يكي از اصول امام اتكال به كمك الهي، اعتماد به صدق وعده الهي، و نقطه مقابل، بي اعتمادي به قدرت هاي مستكبر و زورگوي جهاني است؛ اين يكي از اجزاي مكتب امام است... به دل خوش كنك هاي دشمنان، مستكبران، قدرت هاي جهاني، مطلقا نبايد اعتماد كرد؛ اين هم در عمل امام، در رفتار امام، در بيانات امام به طور كامل مشهود است.» (14/3/94)

8. هزينه سازش بيشتر از هزينه مقاومت

در مقابل دشمني هاي تمام عيار چهل ساله استكبار جهاني همواره دو تفكر «ايستادگي» و «سازش» در برابر هم قرار داشته اند. بر همين اساس افرادي كه تفكرشان برآمده از آموزه هاي اسلامي نيست از «هزينه هاي چالش با مستكبرين» صحبت مي كنند و «عقلانيت را در اين مي دانند و مي گويند كه چالش با قدرت ها هزينه دارد.» (14/3/96) و نسخه «تسليم» را براي ملت و نظام اسلامي تجويز مي كنند. آنها معتقدند «تسليم شويم تا دشمن عليه ما موذيگري نكند.» (9/4/97) اما «نمي دانند كه هزينه تسليم شدن به مراتب بيشتر از هزينه مقاومت كردن و ايستادگي كردن است. بله، ايستادگي كردن ممكن است هزينه اي داشته باشد، اما دستاوردهاي بسيار بزرگي دارد كه صدها برابر آن هزينه براي ملت ها ارزش دارد؛ اما تسليم شدن در مقابل دشمن عنود و لجوج و خبيث، جز لگدمال شدن، جز ذليل شدن، جز بي هويت شدن هيچ اثري ندارد.» (9/4/97) و البته در اين زمينه نيز تجربيات روشني پيش روي ماست.

يكي از نمونه هايي كه امروز ملت هاي دنيا به وضوح ديدند، ماجراي دوشيدن عربستان توسط آمريكا بود؛ عربستاني كه بهترين روابط را با آمريكا بين كشورهاي منطقه دارد و برنامه هاي خود را كاملا براساس سياست هاي ايالات متحده تنظيم مي كند. در اين ماجرا، «دولت سعودي براي اينكه با رئيس جمهور جديد آمريكا بتواند سازش بكند، مجبور مي شود بيش از نيمي از ذخاير موجودي مالي خودش را در خدمت هدف ها و طبق ميل آمريكا هزينه كند. اينها هزينه نيست؟ سازش هم هزينه دارد.» (14/3/96) اين ماجرا، يكي از مصاديقي است كه بر هزينه داشتن سازش گواهي مي دهد.

از طرف ديگر، چالش و ايستادگي در برابر قدرت ها هم طبيعتا داراي هزينه هايي هست اما براساس تفكر و اعتقاد اسلامي «چالش اگر عقلائي باشد، چالش اگر منطبق با منطق باشد، اگر با اعتمادبه نفس باشد، هزينه اش به مراتب كمتر از هزينه سازش است.» (14/3/96) «ايستادگي كردن ممكن است هزينه اي داشته باشد، اما دستاوردهاي بسيار بزرگي دارد كه صدها برابر آن هزينه براي ملت ها ارزش دارد... اين قانون لايتخلف پروردگار است كه فرمود: فلا تهنوا و تدعوا الي السلم و انتم الاعلون و الله معكم و لن يتركم اعمالكم؛ سست نشويد، دعوت به سازش با دشمن نكنيد، خداي متعال شما را برتر قرار داده است و برتر هستيد «و لن يتركم» -يعني «لن ينقصكم»- خداي متعال براي شما كم نمي گذارد در مقابل مجاهدتي كه انجام داده ايد، پاداش اين مجاهدت را به طور كامل به شما خواهد داد.» (9/4/97)

دو تفكر «ايستادگي» و «سازش» در عرصه عمل امتحان خود را پس داده اند؛ تجربه نشان داده ايستادگي در مسير حق، به شرط عمل به الزامات اين حركت، قطعا پيروزي را به ارمغان مي آورد.

9. مديريت جهادي رمز موفقيت

يكي ديگر از تجربيات مهم 40 ساله انقلاب اسلامي، درك اين حقيقت است كه اين مديريت با الگوي جهادي است كه توانسته در شرايط تهديد و تحريم بر مشكات فايق آمده و بستر شكوفايي نظام اسلامي را فراهم آورد. به واقع هرجا با الگوي مديريت جهادي پيش رفته ايم، شاهد دستاوردهاي ارزشمندي بوده كه حتي دشمنان را به حيرت انداخته است. 

واقعيت آن است كه مديريت تكنوكرات ها در طول دهه اي اخير چيزي جز وابستگي و زمزمه «ما نمي توانيم» به همراه نداشته است! و حاصل آن بوروكراسي فرسوده و هزينه بري است كه جز گره بر مشكلات ملت نيفزوده است! به همين خاطر است كه رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد دارند: «بايد مديريت جهادي را بر ديوان سالاري هاي فرسوده ترجيح بدهيم؛ اين يكي از اولويت هاي ما است؛ اصرار بر مديريت جهادي. مسئولين كشور در قوه مجريه، در قوه قضائيه، در بخش هاي مختلف، مديريت جهادي را دنبال بكنند.» (4/6/96)

چهل سال تجربه و حقايق آشكار شده


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 7 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه معرفت فرهنگي اجتماعي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 37)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است