|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/18: خودروسازان و كلاف سردرگم برگزيت «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4543 18/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


خودروسازان و كلاف سردرگم برگزيت «دنياي اقتصاد» بررسي كرددنياي اقتصاد : اين روزها «برگزيت» به تك معادله مجهول در عرصه سياسي اتحاديه اروپا بدل شده است كه تحليلگران آن را همراه با بروز خطرات جدي اقتصادي براي بريتانيا تفسير مي كنند. يكي از صنايعي كه برگزيت و پيامدهايش آن را به طور مستقيم درگير مي كند، صنعت خودرو است. اين صنعت حدود يك هشتم از مجموع صادرات بريتانيا را به خود اختصاص مي دهد.

با خروج اين كشور از اتحاديه اروپا كه به احتمال فراوان بدون دستيابي به توافق خواهد بود مقررات اعمال تعرفه هاي 10 درصدي سازمان تجارت جهاني اجرايي مي شود كه به دليل حاشيه سود پايين خودروسازان اين هزينه از جيب مصرف كنندگان كسر مي شود. از سوي ديگر به دليل اختلال در سيستم قطعه رساني اروپا به كارخانه هاي خودروسازي بريتانيا توليد خودرو در اين كشور نيز با مشكلات و موانع اساسي مواجه مي شود و اين امر مي تواند به تعديل بخش چشمگيري از نيروي كار كنوني اين شركت ها در بريتانيا نيز منجر شود.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» براساس گزارش فوربس، «برگزيت» را مي توان عنواني براي يك مجموعه طنز تلويزيوني در بريتانيا انتخاب كرد. هرچه بيشتر به آن پرداخته مي شود بيش از پيش مشخص مي شود كه سياستمداران هيچ دركي از آنكه چگونه مذاكرات با اتحاديه اروپا براي خروج از آن را ادامه دهند، ندارند. به نظر مي رسد كه دموكراسي ديگر در جهان نوين كارساز نيست. اكنون دلقكي بر مسند رياست جمهوري آمريكا تكيه زده، يك انسان خبيث رهبري برزيل را تصرف كرده و بريتانيا نيز داراي مجلس عوامي است كه هيچ اقدامي براي افرادي كه آنها را انتخاب كرده اند، نمي كند؛ درحالي كه اتحاديه اروپا و بريتانيا كماكان در تلاشند تا به توافقي پيرامون برگزيت دست يابند و به نظر نمي رسد كه طرف ها به نقطه اشتراكي برسند.

آماده باش خودروسازان

در اين ميان شركت هاي خودروسازي در حال متحمل شدن زيان هاي فراواني در اثر اين طنز تلخ سياسي هستند. شركت جگوارلندروور به تازگي بيانيه اي را منتشر كرد كه پس از برگزيت فعاليت كارخانه هاي خود در بريتانيا را از 8 تا 12 آوريل به دليل اختلال در تامين قطعات متوقف مي سازد. البته اين در حالي است كه اين شركت پيش تر نيز ظرفيت توليد خود را در دو كارخانه سوليهال و كستل برومويچ كاهش داده است. جگوار تنها خودروسازي نيست كه چنين بيانيه اي را منتشر كرده است و شركت هاي ژاپني تويوتا و هوندا نيز بيانيه اي مشابه را منتشر كردند. توقف فعاليت جگوارلندروور بر عملكرد سه كارخانه تاثيرگذار خواهد بود با اين حال فعاليت كارخانه هاي اين شركت در برزيل، چين و هند تغييري نخواهد كرد.

اما توقف موقت توليد خودرو كمترين نگراني خودروسازان است؛ چراكه مشكلات بيشتر و جدي تري انتظار آنها را مي كشد. براي مثال فورد اعلام كرده است كه اكنون نيز متحمل هزينه هاي مالي هنگفتي شده است. توليد كنندگان آمريكايي هشدار داده اند كه «برگزيت سخت» براي آنها يك ميليارد دلار هزينه درپي خواهد داشت. اين موضوع البته وابسته به مذاكراتي است كه ازسوي دولت ترزا مي، نخست وزير بريتانيا، پارلمان اين كشور و اتحاديه اروپا در حال انجام است.

درهر صورت بريتانيا اول مارس از اتحاديه اروپا خارج خواهد شد و اين موضوع مي تواند بسيار دلهره آور باشد. فورد اعلام كرده است كه درنظر دارد تا اقداماتي انجام دهد و خود را براي بدترين سناريو آماده سازد. اين شركت اكنون پرفروش ترين شركت در بريتانيا است و اميدوار است تا خروج بدون توافق رخ ندهد. از هر سه خودروي توليد شده فورد در اروپا، يك دستگاه از بريتانيا سر درمي آورد. اين خودروساز آمريكايي همچنين 13 هزار  شغل ايجاد كرده و به نظر مي رسد پس از برگزيت و تلاش فورد براي كاهش هزينه ها برخي  شغل خود را از دست بدهند.

به دليل اين شرايط ترديد و ابهام، شركت نيسان نيز تصميم گرفته است تا توليد نسخه جديد «ايكس تريل» خود را در بريتانيا لغو كند. صادرات خودرو يكي از تجارت هاي اصلي براي بريتانيا است. حدود 80 درصد از 7/ 1 ميليون دستگاه خودرويي كه از خطوط توليد در بريتانيا خارج مي شوند توسط شركت هايي نظير نيسان، هوندا، تويوتا بي ام و و جگوار لندروورتوليد مي شوند. صنعت خودرو حدود يك هشتم از مجموع صادرات بريتانيا را شامل مي شوند و بيش از نيمي از آنها در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا به فروش مي رسند.

تداخل در زنجيره تامين قطعات

براساس مطالعاتي كه توسط موسسه تحقيقاتي «آي اچ اس» صورت گرفته است، خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا در نهايت مي تواند موجب كاهش 8/ 2 ميليون دستگاهي توليد خودروسازان طي دو سال آتي شود. با اينكه ديگر بازارهاي جهاني ممكن است آثار محدودي از اين كاهش توليد را احساس كنند؛ اما عمده بار اين شرايط بر دوش بريتانيا و مصرف كنندگان آن خواهد بود. از طرفي توليد كنندگان خودرو در بريتانيا مايل به تجارت آزاد با اتحاديه اروپا هستند. شبكه تامين كنندگان قطعه آنها در سرتاسر اروپا روزانه 1100 كانتينر را به طور مستقيم به خطوط توليد در ساندرلند، كولي، هيل وود و سويندون ارسال مي كنند؛ بنابراين هر گونه تداخل در مرز ها براي ورود اين قطعات موجب برهم خوردن نظم توليدات خودرو در اين كشور نيز خواهد شد.

خروج بدون توافق از اتحاديه اروپا به معناي درنظر نگرفتن دوره گذار است. اين سناريو مي تواند موجب تداخل در سيستم زنجيره تامين قطعات از اروپا شود و مرگ خطوط توليد را به دنبال داشته باشد. رالف اسپث، رئيس جگوارلندروور در اين باره گفت: «توجيه سرمايه گذاري در صنعت خودروي بريتانيا به طور فزاينده اي در حال دشوارتر شدن است چراكه چشم انداز مبهمي پيش رو دارد. ما روزانه سه هزار خودرو در بريتانيا توليد مي كنيم كه 25 ميليون قطعه نياز دارد. اگر تنها براي يك روز يك قطعه مورد نياز به دست ما نرسد، بدان معنا است كه توليد متوقف خواهد شد.» استيو آرمسترانگ، مدير عامل فورد در بريتانيا نيز در اين زمينه مي گويد: «برگزيت سخت يك خط قرمز براي ما است. اين موضوع مي تواند به طرز جدي به فضاي رقابتي در اين كشور لطمه وارد سازد و منجر به تهديد جدي ديگر بخش هاي توليد خودرو نيز شود.»

او خاطرنشان كرد كه اين شرايط مي تواند باعث تعطيلي دو كارخانه مونتاژ موتور محصولات فورد در بريتانيا شود.

هزينه برگزيت براي مصرف كنندگان

اما نمي توان ميزان جديت سخنان خودروسازان را در خروج از بريتانيا بررسي كرد. موضوعي كه مشخص است آنكه در صورت خروج بدون توافق بريتانيا از اتحاديه اروپا و اجرايي شدن فوري مقررات سازمان تجارت جهاني كه موجب اعمال تعرفه هاي 10 درصدي خواهد شد، صادرات و واردات ميان اين دوطرف به خودروسازان لطمه وارد مي كند. هم اكنون حاشيه سودآوري شركت هاي خودروسازي كه در بريتانيا فعاليت دارند كمتر از 10 درصد است و از اين رو اين هزينه اضافي روي دوش مشتريان خواهد بود. براساس گزارش روزنامه گاردين اكنون بيش از 30 توليد كننده حدود 70 مدل مختلف از وسائل نقليه را در بريتانيا توليد مي كنند كه 186 هزارشغل مستقيم و 800 هزار شغل غير مستقيم وابسته به اين صنعت است.

زماني كه صحبت از قطعات براي اين خودروها به ميان مي آيد تنها 44 درصد از آنها در داخل تامين مي شوند. اما 80 درصد از قطعات وارداتي براي كارخانه هاي توليد خودرو در بريتانيا از اروپا تامين مي شوند، بنابراين اين به آن معنا است كه برگزيت سخت و چشم انداز تعرفه ها موجب مختل كردن روزانه اين تجارت خواهد شد.اكنون باتوجه به اينكه بسياري از خودروسازان سرمايه گذاري هاي آتي خود را در بريتانيا لغو مي كنند، به نظر مي رسد كه شرايط دشواري انتظار صنعت خودروي اين كشور را مي كشد.

خودروسازان و كلاف سردرگم برگزيت «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4543 به تاريخ 18/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آرشيو رازي
شماره 1 (پياپي 7401)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است