|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/11/18: تنها وزيري كه وزارتخانه نداشت !
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7039
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6995 18/11/97 > صفحه 21 (اجتماعي) > متن
 
      


تنها وزيري كه وزارتخانه نداشت !


نويسنده: ياسمن صادق شيرازي

او تنها وزيري بود كه وزارتخانه نداشت با وجود اين طولاني ترين دوران تصدي وزارت در جمهوري اسلامي را به نام خودش ثبت كرد. او حكم وزراتش را مستقيم از امام خميني(ره) گرفت؛ وزير شعار،«محمود مرتضايي فر»، مبدع تكبير بين سخنان شخصيت هاي سياسي بود. رهبر معظم انقلاب چه در زمان رياست جمهوري اش و چه در زمان رهبري همواره او را در كنارش داشت. چون اعتقاد داشت صداي او به گوش مردم آشناست و باعث ايجاد نظم در جمعيت مي شود. چهلمين سال انقلاب اسلامي بهانه اي بود تا با «زهرا مرتضايي فر» دختر وزير شعار كه چندسالي مي شود معاون دبيرستان علوي اسلامي است به گفت و گو بنشينيم.

چه كسي پدرشما را به عنوان وزير شعار انتخاب كرد؟ واكنش جامعه و خانواده نسبت به اين اتفاق چطور بود؟

پدرم گفت يك بار در مجلسي آقاي توسلي مرا ديد و گفت آقاي مرتضايي فر خبر داري وزير شده اي؟ پدر تعجب كرد و آقاي توسلي در ادامه گفت چند روز پيش امام از حاج احمد آقا احوال شما را جويا شد كه حاج احمد آقا در جواب امام مي گويد منظورتان وزير شعار است كه امام در پاسخ مي خندند. بنابراين ماجراي وزير شعار شدن پدر من از اين ماجرا آغاز شد و بازتاب خوبي در خانواده و اطرافيان داشت. من آن زمان دانش آموز دبيرستان علوي بودم. خاطرم هست در آن زمان كساني كه مي شناختند پدرم را به من دختر وزير شعار مي گفتند. بعد از اين اتفاق هر كسي مي گفت وزير شعار همه مي دانستند منظور پدر من است. همين الآن هم زماني كه نام وزير شعار مي آيد قديمي هايي كه حافظه خوبي دارند نام مرتضايي فر در ذهن شان نقش مي بندد.

نظر پدر نسبت به اين اتفاق چه بود؟

پدر هم نظر مثبتي نسبت به اين انتخاب داشت. يادم هست يك بار به خانه آمد و گفت كه برخي از مسئولان به ايشان مي گويند كه شما تنها وزيري هستي كه از ابتداي انقلاب تا به حال تغيير نكرده است و تنها وزيري هستي كه وزارتخانه ندارد با اين حال همه جا هست.

ابداع تكبير در بين صحبت هاي مسئولان هم گويا يكي از ابداعات پدر شما بوده است؟

زماني كه امام خميني(ره) در بهشت زهرا(س) مشغول سخنراني بودند و مي گفتند من دولت تعيين مي كنم و تو دهن اين دولت مي زنم، همه حاضران از شدت هيجان دست مي زنند. پدر من هم در آن زمان مجري برنامه بود كه ناخودآگاه از شدت هيجان ايشان هم شروع به دست زدن مي كند اما چند لحظه بعد متوجه شد كه دست زدن شايسته اين كلام انقلابي نيست. چون مردم آن زمان اجازه نداشتند در برابر بزرگان دست بزنند و تنها براي اينكه موضوعي را تاييد كنند 3 بار مي گفتند صحيح است. به همين علت اين فكر به ذهنش خطور كرد كه 3 بار الله اكبر بگويد. همين جا بود كه با گفتار پدرم، تكبيرگفتن در بين صحبت هاي مسئولان باب شد.

پدرتان از كودكي به مجري گري و برنامه هاي فرهنگي علاقه داشتند يا بعد از وزير شعار شدن ايشان به سمت اين فعاليت ها رفتند؟

خير واقعا پدر از كودكي استعداد ويژه و علاقه فراواني به امور فرهنگي مذهبي داشت. ايشان حتي وقتي دانش آموز دبستان بود مراسم قرائت صبحگاهي مدرسه با تلاوت او شروع مي شد. بعد از آن هم اذان گو يا به اصطلاح مكبر مسجد هدايت كه امام جماعت آن آيت الله طالقاني بودند، شد.حتي خاطرم هست كه آيت الله طالقاني به ايشان لقب بلال را داده بود و مي گفت آقاي مرتضايي فر بلال مسجد ما است. آيت الله طالقاني كتاب تفسيري هم به پدر هديه داد كه در صفحه اول آن نوشته شده، تقديم به بلال مسجد هدايت. البته ايشان فقط در مسجد مكبر نبود بلكه مجري برنامه ها هم بود تا اينكه در مسجد الجواد مشغول به كار شد. آن زمان مسجد الجواد پايگاهي بود براي فعاليت هاي انقلابي و سياسي. براي مثال، آيت الله مطهري، مهندس بازرگان و افراد سرشناس در مسجد رفت و آمد مي كردند و جلسات محرمانه برگزار مي كردند. در آن زمان پدرم در مسجد فعاليت هاي فرهنگي و اجتماعي انجام مي داد و مسئوليت مديريت مسجد را در كنار اين فعاليت ها برعهده گرفته بود.

چرا؟

رژيم شاه به تدريج نسبت به مسجد و فعاليت هاي سياسي آن حساس شد به همين دليل مسجد را بستند و پدرم را هم دستگير كردند، زماني كه پدرم را براي بازجويي به زندان بردند خود نيروهاي ساواك يكي از خودشان را به عنوان مدير مسجد منصوب كردند. البته دستگيري و زندان رفتن باعث نشد تا فعاليت پدرم متوقف شود. پدر بعد از آن در مسجد جليلي با آيت الله مهدوي كني همكاري كرد و به انجام امور فرهنگي مشغول شد. شب هاي جمعه هم در مسجدي به نام جعفري كه در خيابان 17 شهريور بود كلاس درس قرآن برگزار مي كرد و خيلي از قاريان امروز شاگرد پدر بودند.

نام برخي از آنها را به خاطر داريد؟

آقاي شريف يكي از شاگرد هاي پدر بود. البته ايشان استاد هاي ديگر هم به غير از پدر من داشت. آقاي امام جمعه و قصري زاده نيز از ديگر شاگردهاي پدر بودند كه در حال حاضر قاري هستند.

به زندان رفتن پدر بعد از فعاليت هاي سياسي در مسجد الجواد اشاره كرديد. ايشان چند سال زندان بودند؟

اينكه چند وقت زندان بود را به خاطر ندارم چون در آن زمان دانش آموز دبستان بودم. تنها يادم هست كه ايشان خيلي شكنجه شدند. البته مادر به علت رعايت حال ما بعد ها گفت كه تمام بدن پدر در اثر شكنجه كبود و زخمي شده بود. گويا آقاي مطهري و خزعلي به مسجد رفت وآمدهايي داشتند و به همين دليل پدرم را دستگير كرده بودند كه اطلاعات اين رفت وآمد ها را به آنها بدهد و زماني كه مي بينند نمي توانند از پدرم حرف بكشند بعد از شكنجه هاي طولاني آزادش كردند. پدرم در پاسخ به ماموران ساواك گفته بودند كه تنها در جريان امور اداري مسجد هستند.

فعاليت هاي سياسي و فرهنگي باعث نشده بود تا حضور پدر در خانواده كم رنگ شود؟

يكي از مهم ترين اتفاقاتي كه براي پدرم افتاد زمان برگشت امام خميني(ره) به ايران بود. ايشان مجري برنامه بازگشت امام در بهشت زهرا(س) بود و بعد هم مسئوليتي را در كميته استقبال از امام خميني (ره) به عهده گرفت. همه اين مسئوليت ها باعث شده بود تا ما پدر را كمتر ببينيم. البته با اين حال ايشان از ما غافل نبود. به خاطر دارم حتي روز 13 بهمن 1357 زماني كه مادرم كوچك ترين خواهرم را باردار بود پدر درمنزل نبودند و مشغول فعاليت هاي كميته استقبال امام بودند. در آن زمان ما مجبور شديم بدون حضور پدر، مادرم را به بيمارستان منتقل كنيم. بعدها ايشان مكبر اولين نمازجمعه تهران به امامت آيت الله طالقاني شد و حضورشان در نمازهاي جمعه ادامه داشت تا اينكه حدود دو تا سه سال قبل از فوت شان به علت عدم توانايي فيزيكي ديگر در نمازهاي جمعه حضور پيدا نكردند. البته بعد از انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري انقلاب هم از دفتر آقا با پدرم تماس مي گرفتند و مي خواستند اداره و مجري برنامه ها را ايشان بر عهده بگيرند. دليل اين موضوع هم به خاطر اين بود كه مقام معظم رهبري اعتقاد داشتند صداي ايشان براي همه آشناست و باعث مي شود يك نظم خاصي در مجلس به پا شود. حتي قبل از انتخاب آيت الله خامنه اي به رهبري انقلاب و زماني كه ايشان رئيس جمهوري و فرمانده كل قوا بودند هم پدرم همراه ايشان به سفرهاي استاني مي رفت و كنار ايشان بود.

تنها وزيري كه وزارتخانه نداشت !


 روزنامه ايران، شماره 6995 به تاريخ 18/11/97، صفحه 21 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    آثار ديگري از " ياسمن صادق شيرازي"

  مدير كل كميسيون پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران : اجازه نفوذ به پرونده هاي جانبازي براي افزايش درصد را نمي دهيم / 11 هزار نفر در سال 97 به درصد جانبازي خود اعتراض كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اختصاص منابع مالي در بودجه 98 براي زندانيان مهريه / موافقان و مخالفان كاهش مهريه به زير 110 سكه در گفت و گو با «ايران» اعلام كردند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  گزارش «ايران» از وضعيت خودكشي در كشور: 6 هزار خودكشي با اورژانس اجتماعي ناكام ماند
ياسمن صادق شيرازي، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  افزايش يارانه مددجويان بهزيستي از محل هدفمندي يارانه ها / معاون توانبخشي سازمان بهزيستي كشور خبر داد
ياسمن صادق شيرازي، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
  گفت و گو با عروس 9 ساله افغانستاني: بعد از آشنايي به داماد 36 ساله علاقه مند شدم
ياسمن صادق شيرازي، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه قالب سازان
متن مطالب شماره 99، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است