|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/11/18: چهل سالگي انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان جهان
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22165
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22121 18/11/97 > صفحه 8 (دريچه اي به جهان) > متن
 
      


چهل سالگي انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان جهان


نويسنده: فريده شريفي

اشاره:

 انقلاب اسلامي در شرايطي به پيروزي رسيده بود كه جهان اسلام در شرايط انفعالي بسيار شديدي قرار داشته و قدرت هاي استعماري هجمه وسيعي را متوجه اسلام و مسلمانان كرده بودند و اين هجمه جوانب مختلف سياسي، فرهنگي و اقتصادي را دربرمي گرفته است. نقطه اوج اين دشمني عليه مسلمانان نيز ايجاد رژيم جعلي و ساختگي اسرائيل در منطقه غرب آسيا بوده است. منطقه اي كه سرشار از منابع طبيعي، معدني و انرژي است و براي چپاول اين منابع، چه ابزاري بهتر از رژيم صهيونيستي مي توانست در خدمت قدرت هاي استكباري باشد تا ماموريت خود را كه همانا مقابله با حكومت هاي اسلامي است انجام دهد. در واقع ماموريت اصلي رژيم صهيونيستي جلوگيري از تولد مجدد تمدن اسلامي بود. ماموريتي كه تنها با مديريت ناامني در سطح جهان اسلام و مديريت اختلاف در سطح سياسي و افزايش هزينه هاي امنيتي منطقه قابل حصول است. دليل تقويت گسترده اين رژيم مجعول و حفظ برتري استراتژي آن از سوي جريان سلطه دقيقا به همين معنا است.

در چنين شرايطي انقلابي در منطقه غرب آسيا و از سرزمين دليران ايران به وقوع پيوست كه معادلات قدرت هاي استكباري را به هم ريخت و آنان را دچار آشفتگي و سراسيمگي كرد. انقلاب اسلامي ايران 22 بهمن سال 1357 به ثمر نشست و اين اتفاق، اميدي در دل هاي مسلمانان منطقه و جهان ايجاد كرده است و هنوز نيز مسلمانان چشم به اين انقلاب دوخته اند. حضرت امام خميني(ره) رهبر انقلاب اسلامي، از همان زمان شكل گيري انقلاب، بر «وحدت كلمه» و انسجام و هماهنگي ملت هاي مسلمان تاكيد داشته و معتقد بودند كه با وحدت و انسجام مي توان دشمنان اسلام را يكي پس از ديگري از ميدان به در كرد. انقلاب اسلامي ايران حاصل انديشه هاي امام خميني(ره) بود و ايشان مايل نبودند كه انقلاب فقط در حوزه ملي مطرح شود، بلكه آن را يك انقلاب در خدمت امت تعريف مي نمودند، به همين دليل ارزش ها و آرمان هاي انقلاب اسلامي، از مرزها گذشت و ملت هاي مسلمان نيز چشم به اين انقلاب دوخته اند. اكنون امت اسلامي اميدوار است كه با وحدت ميان خود، فلسطين را آزاد و اسرائيل را نيز حذف كند.

ايران حرف اول را در منطقه مي زند

«عبدالباري عطوان» سردبير روزنامه فرامنطقه اي «راي اليوم» در يادداشتي با عنوان «محاسبات اشتباه اعراب خليج فارس براي تغيير نظام در ايران» مي نويسد: «جمهوري اسلامي ايران به آنچنان قدرتي در منطقه تبديل شده است كه هرگونه حماقت عليه ايران به سرنگوني خود كشورها منجر خواهد شد.»

وي اضافه مي كند: «ايران داراي يك زرادخانه نظامي بزرگ با بيش از صدها هزار موشك با اندازه ها و ابعاد مختلف و داراي ارتشي قوي است، ارتشي كه در جنگ هاي كلاسيك و چريكي مهارت دارد. ايران همچنين زيردريايي ها و شناورهاي جنگي سريع السير و رادارگريز در اختيار دارد. ارتش اين كشور مملو از نيروهاي فدايي و شهادت طلب است. ايران شايد مانند كره شمالي موشك هايي نداشته باشد كه عمق خاك آمريكا را هدف قرار دهد، اما مسلما پايگاه هاي آمريكا در منطقه و متحدان آمريكا از جمله اسرائيل در تيررس مستقيم موشك هاي ايران قرار دارند و مسلما اگر آمريكا مرتكب حماقت سياسي و نظامي در منطقه شود متحدانش كه شامل اسرائيل و برخي از كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس مي شوند بهاي سنگين مالي، امنيتي و رواني براي آن خواهند پرداخت.»

عطوان تاكيد مي كند: «ايران با اينكه دست برتر را در منطقه دارد و از وجود بازوي قوي نظامي همچون سپاه پاسداران، حزب الله، حشدالشعبي در عراق، انصار الله يمن و... برخوردار است اما قوي ترين برگ برنده اش اين است كه خودش هيچ گاه شروع به ايجاد تنش در منطقه نمي كند و حتي از توافق هسته اي هم خارج نشده است و با اينكه تحريم هاي متعددي از سوي كشورهاي غربي و در راس آنها آمريكا شامل حال اين كشور شده، اما همچنان قرباني اهداف استكباري آمريكا است و روحيه صبر و بردباري را در پيش گرفته است.

  كشوري مستقل و قدرتمند

«نوام چامسكي» سياستمدار برجسته و زبان شناس مشهور آمريكايي مي گويد: «ايران كشوري مستقل و قدرتمند است و اين استقلال براي آمريكا قابل تحمل نيست. آمريكا نمي تواند يك كشور مستقل را در منطقه تحمل كند. ايران مجهز به توان بازدارنده هسته اي براي كشورهاي سركشي كه مي خواهند در سراسر منطقه غرب آسيا طغيان كنند، غيرقابل پذيرش است.»

وي اضافه مي كند: «علت اصلي مخالفت آمريكا با ايران اين است كه آمريكايي ها منابع انرژي و نفت و گاز منطقه غرب آسيا را مي خواهند حتي اگر آمريكا از انرژي خورشيدي استفاده كند باز هم به منابع انرژي اين منطقه چشم دوخته است و يك كشور مستقل مانند ايران كه جلوي اهداف آمريكا در منطقه را بگيرد، براي سردمداران كاخ سفيد قابل تحمل نيست.»

اين تحليلگر و تئوريسين آمريكايي تاكيد مي كند كه آيت الله خامنه اي، رهبري مقتدر و سياستمداري برجسته است، زيرا در هنگام انتخابات حتي دشمنان بزرگ ملتش هم براي حضور مردمش در صحنه انتخابات تبليغ مي كنند. امروز سياستمداران دنيا با تائيد دموكراسي واقعي در ايران، حقارت خود را در برابر آيت الله خامنه اي به تصوير كشيدند.»

چامسكي همچنين مي گويد: «اقتدار ايران باعث شده كه دولت آمريكا به ندرت روزي را بدون تلاش براي ضربه زدن به ايراني ها سپري كرده باشد و به غير از حمله عراق به ايران كه با حمايت آمريكا صورت گرفت و مسائل ديگر، تحريم ها عليه ايران بهترين مثال براي دشمني تمام نشدني با ايران است.

قدرداني از رهبر معظم انقلاب

سيدحسن نصرالله دبيركل حزب الله لبنان مي گويد: «كساني كه با ايران دشمني مي كنند در دامن اسرائيل هستند، ولي به همه كساني كه به سرنگوني نظام اسلامي در ايران دل بسته اند مي گويم به سراب چشم دوخته ايد.

به جوانان هم توصيه مي كنم قدر رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه اي را بدانند. چرا كه در سايه رهبري و پيشوايي او جز عزت و پيروزي، كرامت، امنيت، سلامت و افزايش قدرت چيز ديگري نخواهند ديد. ما از همان سال تشكيل مقاومت حزب الله در لبنان در سال 1982 و در زمان حيات امام خميني(ره) به ايران رفت و آمد داشته و از نزديك با شخصيت شايسته و منحصر به فرد رهبر انقلاب آشنا بوده ايم. 

در زمان رياست جمهوري رهبر معظم انقلاب هم به خدمت آيت الله خامنه اي مي رفتيم و ايشان با صبر و بردباري و  حوصله فراوان،  به مسائل ما مي پرداختند، از همان زمان صفات اخلاقي، ايماني، تقوايي، ديني و شخصيتي (خاصي) در رهبري ديديم و به همين خاطر، جذب ايشان شديم و فهميديم كه در جهان اسلام، شخصي عالم تر، فقيه تر، نيرومندتر و شايسته تر از ايشان براي عهده داري نقش رهبري و پيشوايي وجود ندارد و ما يقين داريم كه او رهبري است كه خداوند او را تائيد و كمك مي كند. بر همين اساس ما ايشان را بسيار دوست داريم و در لبنان بسياري از مردم در دعاهايشان نمي گويند از عمر ما بكاه و به عمر رهبر بيفزا بلكه مي گويند مابقي عمر ما را بگير و به عمر رهبر بيفزا و خود  من يكي از آنان هستم و معتقدم كه بقاي عمر شريف ايشان به عنوان رهبر بزرگ اسلامي، فوايد و منافع بزرگي براي امت و اسلام دارد و از بقاي هر كدام از ما مهم تر است».

 مدافع حقوق مسلمانان جهان

«اكرم الكعبي» دبيركل جنبش نجباء عراق ضمن تقدير از تلاش ها و مجاهدت هاي جمهوري اسلامي ايران در جلوگيري از توطئه دشمنان عليه اسلام و مقاومت، اين جنبش را به لحاظ شرعي پيرو ولي فقيه اعلام مي كند و مي گويد: «ايران در مبارزه با تروريسم نقش كليدي و مهمي دارد، زيرا اين كشور حامي مستضعفان جهان و مدافع حقوق مسلمانان است ما مردان ولايت را عابدان شب و شيران روز يافتيم و اگر موضع شرافتمندانه جمهوري اسلامي نبود، حرمت مقدسات توسط گروه هاي وحشي تكفيري هتك مي شد و بي گناهان كشته و كشورها نابود مي شدند.» وي اضافه مي كند: «تكفيري ها به نيابت از صهيونيسم جهاني مي جنگند تا هدف جهاد و آزادي را از قدس شريف منحرف كنند و جنگ را به داخل كشورهاي اسلامي كشانده، امت اسلامي را تضعيف  كرده و مجال را براي اجراي نقشه هاي شرورانه دشمنان باز كنند و اگر لطف خداوند به وسيله جمهوري اسلامي شامل حالمان نشده بود اوضاع بسيار ناگوار و دردناك مي شد ولي وجود اسلام قدرتمند و مقتدر كه با پيشرفت و تمدن به پيش مي رود سد محكمي براي دفاع از مسلمانان است».

مقاومت اسلامي نجبا، گروهي اسلامي، جهادي و مركز آن در عراق است كه به اصول اسلامي و ارزش هاي آن باور داشته و معتقد به حاكميت مطلق اسلام است. نام اين جنبش با الهام از خطبه حضرت زينب كبري(ع) در شام، انتخاب شده است.

مثبت بودن عملكرد 40 ساله

«انيس نقاش» مديركل مركز مطالعات «امان» لبنان، با بيان اينكه نمودار عملكرد 40 ساله ايران روند مثبتي داشته است تصريح مي كند: «پس از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران هجمه هاي مختلفي  از سوي آمريكا و ديگر كشورهاي غربي صورت گرفت تا ايران را به شكست بكشانند و تسليم كنند اما اكنون پس از 40 سال شاخص هاي موجود نشان مي دهد كه نه تنها سياست ها و تحريكات آنها موثر نبوده، بلكه برعكس، قدرت ايران در منطقه كه با انقلاب اسلامي آغاز شده، زبانزد عام و خاص است. ايران در منطقه غرب آسيا نه صرفا به لحاظ توان نظامي، بلكه در ابعاد سياسي هم يك كشور قدرتمند محسوب مي شود. ايران در شرايطي به اين جايگاه رسيد كه كشورهاي غربي و رژيم صهيونيستي تلاش مي كرده اند ايران را به يك كشور منزوي و منفعل تبديل كنند. در حال حاضر ايران از جايگاهي  برخوردار است كه روسيه به عنوان يك بازيگر مهم و قدرتمند جهاني، به همراه تركيه، براي حل و فصل بحران سوريه ناچار به همفكري و مذاكره با ايران هستند. دولت هاي اروپايي نيز به اين نتيجه رسيده اند كه براي تعيين سرنوشت چند كشور و آينده منطقه غرب آسيا، بايد با ايران مذاكره كنند.»

انيس نقاش اضافه مي كند: «سياست جمهوري اسلامي،  خردمندانه و مبتني بر هوشياري است چرا كه همه تحولات را با صبوري و آرامش دنبال مي كند و همين صبوري، موجب شد كه آمريكا در افغانستان و عراق به پيروزي نرسد. مقاله اي در مجله «فارين افرز» چاپ شده كه نويسنده آن مي گويد: «اين رهبري كه در ايران  نشسته، فرد بسيار باهوشي است. او تحولات را خوب و هوشمندانه مديريت مي كند، به گونه اي كه آسيبي به منافع و امنيت ايران نمي رسد. هم در همسايه شرقي اش و هم در همسايه غربي اش صدها هزار نيروي نظامي آمريكا حضور داشتند و به نوعي ايران در محاصره نظامي آمريكا بود، اما مديريت اين رهبر باهوش، همه سياست ها و برنامه ريزي هاي آمريكا درباره ايران و حتي منطقه را به شكست كشانده است.»

امام خميني(ره) رهبري مردمي

«سيد عمار حكيم» رئيس «جريان حكمت ملي عراق» با بيان اينكه بحث درباره انقلاب اسلامي ايران با نام و شخصيت امام(ره) گره خورده است، مي گويد، بدون بررسي شخصيت امام(ره)، انقلاب اسلامي را نمي توان شناخت، به همين دليل، اين انقلاب در سراسر جهان با نام امام خميني(ره) شناخته مي شود. وي به بيان شاخصه هاي بارز شخصيت امام(ره) مي پردازد و اضافه مي كند، معنويت، ارتباط با خدا، حكمت، ژرف نگري، فقاهت، واقع نگري، صراحت و شجاعت از جمله ويژگي هايي است كه موجب شد امام خميني(ره) در مراحل حساس دست به تصميم گيري هاي (حساسي) بزند، تصميماتي كه موجب تحول در مسير انقلاب شد. حكيم به خصوصيت مردمي بودن امام خميني نيز اشاره مي كند و مي گويد، امام(ره) هيچ گاه رابطه خود را با مردم قطع نكرده و در مناسبت هاي مختلف با وجود كهولت سن، اصرار داشته اند كه مستقيم با مردم سخن بگويند. رئيس جريان حكمت ملي عراق تصريح مي كند، امام(ره) ديدگاه روشني براي اداره حكومت داشته است و طرح ولايت فقيه، يك نظريه اسلامي همه جانبه بوده و توسط ايشان مطرح شده و به اجرا درآمده است.

به گفته حكيم، استكبارستيزي از ديگر ويژگي هاي ايشان بود و با اين منش در برابر استكبار جهاني ايستادند، مقاومت كردند و از آنها نترسيدند و اين امر موجب شد تا اين فرهنگ جديد در بين ملت هاي جهان نهادينه شود. 

امام خميني(ره) معتدل و ميانه رو بودند و فهم و درك ايشان از مباني اسلامي مبتني بر اعتدال بود و اعتدال همواره در فتاوا و مواضع ايشان ديده مي شد. ايشان اين اعتدال را از مكتب اهل بيت(ع) آموخته بودند. ايشان با اعتدال، بين مدنيت و دين پيوند برقرار كرده و به هر دو اعتقاد داشته اند.

حكيم با تاكيد بر اينكه انقلاب اسلامي از شخصيت امام(ره) متاثر شده است، اضافه مي كند انقلاب ايران يك انقلاب اسلامي است و مبناي اسلامي در آن نقش اساسي دارد و در عين حال، يك انقلاب مردمي و فراگير است.

اين انقلاب، مسالمت آميز نيز بوده است. در همان موقع برخي از شخصيت هاي مخلص انقلاب، نظرشان اقدام مسلحانه بود. اما امام(ره) اصرار بر مسالمت آميز بودن انقلاب داشتند. وي با تاكيد بر نقش رهبري بعد از رحلت امام خميني(ره) مي گويد، بعد از رحلت امام(ره) اگر ايران اسلامي با يك رهبري ويژه با شاخصه هاي استثنايي روبه رو نمي شد، حتما اين انقلاب تضعيف مي شد. ولي شخصيت فرزانه اي مانند آيت الله خامنه اي توانست تمام شاخصه هاي انقلاب اسلامي ايران را حفظ و تقويت كند. وي اضافه مي كند، انقلاب اسلامي ايران بعد از 40 سال و با گذشت چند نسل، همچنان روحيه انقلابي خود را حفظ كرده و اين يكي از دستاوردهاي مقام معظم رهبري و از جمله ويژگي هاي اين نظام است.

عشق به امام خميني(ره)

«ميرهادي علي»، سردبير روزنامه هندي «بي مثال»، عشق به امام خميني(ره) و انقلاب اسلامي ايران را مهم ترين انگيزه براي تداوم همكاري هند و ايران عنوان مي كند و مي گويد: «مسلمانان هند احترام فوق العاده اي براي مردم ايران، انقلاب اسلامي و بنيانگذار انقلاب حضرت آيت الله خميني(ره) قائل هستند و همين احترام و عشق باعث شده كه روزنامه هندي بي مثال قريب به 30 سال با سركنسولگري ايران در حيدرآباد هند روابط فرهنگي نزديكي داشته باشد.»

وي اضافه مي كند: «ما همه ساله در سالگرد ارتحال امام خميني(ره) و همچنين پيروزي انقلاب اسلامي برنامه هايي تدارك مي بينيم و اقشار مختلف مردم با حضور در اين برنامه ها، عشق و ارادت خاص خود را به انقلاب اسلامي نشان مي دهند. همچنين درصدد هستيم كه مركز رفاه و آموزشي به نام امام خميني(ره) تاسيس كنيم كه هدفش كمك به كودكاني است كه والدين آنها از تامين هزينه هاي فرزندانشان ناتوان هستند.»

به گفته سردبير روزنامه هندي بي مثال، راز موفقيت انقلاب اسلامي، داشتن رهبري مقتدر و مردمي مثل امام خميني(ره) و حضرت آيت الله خامنه اي است.

رهبر شيعيان نيجريه دنباله روي امام خميني(ره)

«بديعه زكزاكي» دختر شيخ ابراهيم زكزاكي رهبر شيعيان نيجريه كه پدرش تحت بازداشت دولت نيجريه قرار دارد و تحت شكنجه هاي متعدد، بينايي يكي از چشمانش را از دست داده، درباره پيروي پدرش از انقلاب اسلامي و بنيانگذار اين انقلاب (امام خميني(ره)) مي گويد: «حكومت نيجريه تحت تاثير عربستان، آمريكا و رژيم صهيونيستي قرار دارد و به همين دليل، نمي خواهد شيعيان در اين كشور به قدرت برسند.

شيعيان در اين كشور اصلا دست به سلاح نبرده اند و هيچ حركت مسلحانه اي انجام نداده اند و با اينكه صدها و هزاران نفر از شيعيان اين كشور مورد حمله قرار گرفته و به خاك و خون كشيده شده اند اما خود شيخ مي گويد: «هنوز وقت آن نرسيده كه حركت مسلحانه انجام شود، در واقع پدرم دنباله رو و پيرو امام خميني(ره) است و قصد دارد روش امام خميني(ره) را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد.»

وي اضافه مي كند: «وهابيون در نيجريه نفوذ دارند و از طرف عربستان حمايت مي شوند و برخي از علماي وهابي در نيجريه هستند كه تحت حمايت سعودي ها هستند و مشورت هايي هم به حكومت مي دهند. آنان در سخنراني هايشان به شيعيان توهين مي كنند و حتي تبليغ مي كنند كه شيعيان بايد كشته شوند؛ هم خودشان، هم بچه هايشان و حتي حيواناتشان! در حالي كه در نيجريه مسلمانان اهل سنت هم فراوان هستند و هيچ مشكلي با شيعيان ندارند.

يك انقلاب با معاني بسيار

«وائل الامام» نويسنده سرشناس سوري، ايران قبل از انقلاب را وابسته به آمريكا و رژيم صهيونيستي دانسته و مي گويد: «امام خميني (ره) موفق شدند ملت را زيرسايه آزادي از وابستگي به آمريكا و رژيم صهيونيستي نجات دهند. انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) معاني بسيار با خود به همراه آورد، از جمله عدم وابستگي به غرب تا قبل از اين انقلاب كشور ايران به آمريكا وابسته بود. ملت ايران علاقه بسياري داشت كه خود را از اين وابستگي ها رها سازد و تاريخ خود را به دست خود رقم بزند. تا قبل از انقلاب اين امكان وجود نداشت، حضرت امام خميني (ره) با حكمتي كه از آن بهره مند بودند، توانستند ملت ايران را دور خود جمع كنند و اين انقلاب را به ثمر برسانن و آن را هدايت و رهبري كنند.»

وي اضافه مي كند: « اگر كشورهاي عربي قصد دارند اسلام را اجرا كنند بايد از راه و مسير ملت و رهبري ايران الگو و خط مشي بگيرند، راهي كه نشان از اسلام ميانه رو دارد، اسلامي كه خداوند ما را به آن امر كرده است «و كذلك جعلناكم امه وسطا» تا از اين طريق بار ديگر بتوانيم انسانيت انسان را از نو بسازيم و همه اين امور مستلزم اين است كه از اخلاق اسلامي كه انقلاب اسلامي ايران از آن بهره گرفت الگو بگيريم.»

رهبري حكيمانه، عامل ثبات انقلاب

«امين حطيط» تحليلگر راهبردي لبناني، رمز پيروزي و پايداري انقلاب اسلامي ايران را رهبري حكيمانه، ملت و نيروي نظامي مي داند و مي گويد: «ملت ايران مقابل تمام سختي ها و دشواري ها ايستادگي كرده و خم به ابرو نياورده است. نيروهاي مسلح از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و ارتش نيز به آنچنان توانمندي دست يافتند كه توانستند در برابر توطئه هاي دشمنان ايستادگي كنند. سومين و مهم ترين عامل نيز رهبري حكيمانه انقلاب اسلامي است؛ رهبري در ايران هميشه در راه هدف خود استوار و ثابت قدم بوده است، رهبري ايران از هيچ عامل و فشاري تاثيرپذير نبوده و همواره به مسير و عقيده اساسي خود پايبند بوده است.

اين سه عامل باعث شده كه انقلاب اسلامي به ثمر بنشيند و به مسير خود تا به امروز ادامه دهد.»

وي اضافه مي كند: «آنچه كه در كشورهاي ديگر اتفاق افتاده و انقلاب هاي عربي، از نوع انقلاب اسلامي ايران نبوده اند. به همين خاطر، آمريكا بلافاصله بر اين انقلاب ها دست گذاشت و توانست به نفع خود آنها را تغيير دهد. اما انقلاب ايران كاملا مستقل بوده و براساس يك خواست و تصميم كاملا داخلي به رهبري حضرت امام خميني (ره) صورت گرفت و ملت هم دور امامشان حلقه زدند و از انقلاب حمايت كردند، در حالي كه در كشورهاي عربي مردم پس از قيام تلاش كردند از غرب كمك بگيرند و همين مسئله باعث عدم موفقيت اين انقلاب ها شده است.

راز موفقيت امام خميني (ره)

«شيخ عبدالله الدقاق» نماينده «شيخ عيسي قاسم» رهبر شيعيان بحرين راز توفيق امام خميني (ره) را اخلاص عمل ايشان عنوان مي كند و مي گويد: «اين مرد قلب خود را به خداوند تسليم كرد و خداوند متعال هم دل هاي مردم را به تسخير ايشان درآورد.»

وي اضافه مي كند:«انقلاب اسلامي ايران بسياري از ملت هاي اسلامي را اميدوار كرد و آنان نيز به نوبه خود دست به انقلاب هايي زدند كه انقلاب بحرين يكي از آنان است. انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني (ره) تاثير بزرگي در بحرين داشت، زيرا ايشان يكي از مراجع ديني و مرجع تقليد بزرگ زمان خود بودند. ملت بحرين نيز مردمي متدين هستند و به انقلاب اسلامي ايران و امام خميني (ره) و مراجع ديني دلبستگي دارند.»

به گفته نماينده شيخ عيسي قاسم در ايران، امام خميني (ره) شخصيتي ممتاز و منحصر به فرد بوده اند. هنگامي كه تصوير ايشان را مي ديديم، نور خداوند عزوجل در چهره ايشان نمايان بود و تحت تاثير قرار مي گرفتيم. بسياري از مردم در آمريكا و اروپا با  ديدن تصوير امام خميني (ره)  به اسلام گرويدند، آنان تنها تصوير ايشان را ديدند و به تشيع و اسلام  روي آوردند. هر شخصي كه 40 روز را مخلصانه در راه خداوند متعال فعاليت كند خداوند چشمه هاي حكمت را از قلب او بر زبان او جاري خواهد كرد، خداوند متعال مودت و محبت اولياي خود را بر دل هاي مردم نازل مي سازد.

انقلاب اسلامي نقطه اتكاي مظلومان جهان

«خالد البطش» از رهبران جنبش جهاد اسلامي فلسطين در سالگرد شهادت فتحي شقاقي بنيانگذار جنبش جهاد اسلامي به الگوپذيري شهيد شقاقي از انقلاب اسلامي ايران اشاره مي كند و مي گويد: «فتحي شقاقي انقلاب اسلامي ايران به رهبري امام خميني(ره) را نقطه اتكاي فلسطين و مظلومان جهان و عامل تقريب ميان امت اسلامي مي دانست به همين دليل به حمايت از انقلاب اسلامي پرداخته و از اين انقلاب در تاسيس جنبش جهاد اسلامي فلسطين الگو گرفت.»

وي اضافه مي كند: «شهيد شقاقي انقلاب مردم ايران را در واژه اي به سوي وحدت اسلامي و كنار زدن منازعات مذهبي و طايفه اي مي دانست و كتابي هم در اين زمينه با عنوان «امام خميني، راه حل اسلامي و جايگزين» نوشت كه تاثيرپذيري شديد وي از پيروزي انقلاب اسلامي را نشان مي دهد.»

خالد البطش تاكيد مي كند: «در آن روزهايي كه همه اميدها و آرزوها براي آزادي فلسطين فروكش كرده بود و جهان اسلام از مسئله فلسطين دور و دورتر مي شد، شهيد فتحي شقاقي با الگوپذيري از انقلاب اسلامي و امام خميني(ره) اين جنبش را پايه گذاري كرد و به سوي انديشه هاي اسلامي، انقلابي و جهادي گرايش پيدا كرد، و به اين نتيجه رسيد اين انديشه بهترين راه براي آزادي فلسطين از دست اشغالگران صهيونيست است.

يك انقلاب الگو و نمونه

«عبدالباقي عثمان» از فرماندهان نيروهاي دفاع مردمي سودان، انقلاب اسلامي ايران را يك انقلاب نمونه و مثال زدني توصيف مي كند و مي گويد: «بر هر مسلماني واجب است كه آن را ياري كند، چرا كه اين انقلاب در جهان بيداري اسلامي به وجود آورد و روز جهاني قدس را براي توجه عموم مسلمانان به مسئله فلسطين پايه گذاري كرد و اين در شرايطي است كه هنوز بسياري از كشورهاي جهان عرب و حتي برخي از كشورهاي اسلامي مسئله فلسطين را به فراموشي سپرده و ملت مظلوم فلسطين را از ياد برده اند.»

وي اضافه مي كند: «انقلاب اسلامي ايران حامل پيام ظلم ستيزي براي مردم جهان بود و بسياري از ملت هاي ضعيف و قوي از معاني و افكار اين انقلاب الهام گرفتند و برخي از آنها پس از پيروزي اين انقلاب قدرت خود را باز يافتند كه از جمله آنها سودان بوده است. سودان پس از اين انقلاب و با الهام گيري از اين انقلاب، شروع به تاسيس نهادهاي مردمي و انقلابي همچون سپاه پاسداران كرد. اين نيروها اهدافي مانند اهداف جمهوري اسلامي ايران دارند و مهمترين آنها دفاع از ملت هاي مظلومي همچون فلسطين است.»

عبدالباقي عثمان تصريح مي كند: «هرچند هماهنگي هايي ميان دولت سودان با آمريكا و عربستان براي اعزام نيرو به يمن انجام شده، اما مردم سودان از اين اقدامات به هيچ وجه حمايت نمي كنند و به شيوه هاي مختلف، مخالفت خود را نشان مي دهند.

پيروزي انقلاب بدون شليك حتي يك گلوله

شيخ «نبيل الطباوي» امام جمعه مرقد حضرت رقيه(ع)، انقلاب اسلامي ايران را انقلاب مردمي به تمام معنا عنوان مي كند و مي گويد: «امام خميني(ره) انقلابي مسالمت جويانه را بدون شليك يك گلوله به ثمر نشاند. انقلاب اسلامي ايران يك انقلاب عظيم مردمي است، انقلابي كه توانست تجربه جديد و بي نظيري را به تاريخ معاصر عرضه كند و بر رژيم طاغوت و ستمگر شاه كه از حمايت استكبار جهاني و صهيونيسم جهاني برخوردار بود پيروز شود.»

وي اضافه مي كند: «امام خميني انقلاب مسالمت آميز ايران را بدون شليك يك گلوله به ثمر نشاند و سلاح و گلوله اين انقلاب، قهرمانان جان بر كف و زنان از جان گذشته آن بودند كه با دلاوري هاي خود حماسه هاي غرورآفريني به جا گذاشته اند و اين يكي از ويژگي هاي منحصر به فرد انقلاب اسلامي ايران است. اين انقلاب از رهبري يك شخصيت برجسته نظير امام خميني(ره) برخوردار بود، كسي كه خود از چهره هاي برجسته، انقلابي، فلسفي، عرفاني و انديشمند بوده و توانسته است بر طاغوت پيروز شود. پس از ايشان نيز جانشين شايسته امام خميني(ره)، حضرت آيت الله خامنه اي رهبري انقلاب را در دست گرفت و شكوفايي و پيشرفت قابل ملاحظه اي در تمام زمينه ها در اين كشور ايجاد شد، كه نشان دهنده نبوغ، هوشياري و درايت رهبري است و اين نيز يكي ديگر از ويژگي هاي منحصر به فرد انقلاب اسلامي ايران است.

چهل سالگي انقلاب اسلامي از نگاه انديشمندان جهان


 روزنامه كيهان، شماره 22121 به تاريخ 18/11/97، صفحه 8 (دريچه اي به جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    آثار ديگري از " فريده شريفي"

  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
  بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور: تبديل تهديدها و تحريم ها به فرصت با كارآفريني و خلاقيت
فريده شريفي، كيهان 17/6/97
مشاهده متن    
  غربت كتابخواني در عصر ارتباطات / بررسي دلايل ضعف كتابخواني در جامعه امروز - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حكمت اسلامي
متن مطالب شماره 18 (پياپي 503)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است